Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2926   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/01/2016 - 01:45

Μόλις ακύρωσα το έμβασμα που είχα προγραμματίσει για αύριο με αυτά που λες!! :-)
Στην περίπτωση που δεν έχω διαβατήριο;

Πιστεύεις πως ο κύριος λόγος που κερδίζει η 26 είναι μόνο ο χρόνος μεταφοράς χρημάτων; Γιατί αν είναι μόνο αυτός, δεν έχω και τεράστιο πρόβλημα για να είμαι ειλικρινής. Αν μου έλεγες βέβαια πως είναι πιο αξιόπιστη η 26 για οποιονδήποτε λόγο, τότε δεν θα το σκεφτόμουν καν.
 

Μόνο με διαβατήριο η Number26 δυστυχώς.

 

Και 'γω γι' αυτό δεν έχω προχωρήσει ακόμα με αυτή, μιας και θέλει ανανέωση αυτό που έχω και δεν το δέχονται.

 

Αν σκεφτείς πως ουσιαστικά ανοίγεις κανόνικό λογ/σμό, φαίνεται ίσως πιο αξιόπιστη. Γενικότερα το όλο Background τους σαν εταιρεία.

 

Δε σημαίνει αυτό βέβαια πως θα 'χεις πρόβλημα με τη Revolut.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2927   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/01/2016 - 02:14

H Number 26 έχει το θετικό ότι στην ουσία ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σου στην Γερμανία.

 

Όταν θέλεις να στείλεις λεφτά απλά τα στέλνεις στον αριθμό λογαριασμού σου. Επίσης μπορούν και να σου στείλουν λεφτά στο λογαρισμό σου με αυτόν τον τρόπο.

 

H Revolut από την άλλη είναι μόνο η κάρτα. Στέλνεις το έμβασμα στην εταιρεία με το όνομά σου και αυτοί αναλαμβάνουν να βάλουν τα λεφτά στην κάρτα.

 

Το θετικό της Revolut είναι ότι στην ουσία είναι 3 πορτοφόλια μαζί. Εσύ γεμίζεις αυτό με τα ευρώ και έχεις ένα με λίρες και ένα με δολάρια. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να μετατρέψεις τα χρήματά σου σε λίρες ή σε δολάρια "μεταφέροντάς" τα σε ένα από τα άλλα 2 πορτοφόλια και να τα προστατέψεις έτσι από ενδεχόμενες αλλαγές συναλλάγματος.

 

Για αγορές μέσω internet κλπ και γενικότερα για απλή χρήση θα προτιμούσα τη revolut και όχι τη Number 26 μιας και έχω και τις 2.

Ο λόγος είναι ότι στη Number 26 φαίνεται ότι κάνεις έμβασμα προς λογαριασμό του εξωτερικού με το όνομά σου. Ότι δηλαδή βγάζεις λεφτά στο εξωτερικό.

 

Ποιός μου λέει ότι αύριο μεθεύριο δεν θα έχουμε θέμα με αυτό ενδεχομένως?

 

Ενώ με τη Revolut φαίνεται ότι στέλνεις ένα έμβασμα σε μία εταιρεία τρίτου και όχι σε δικό σου λογαριασμό.

 

Γενικά αν τα έχεις μαζί αποτελούν ένα πλήρες προϊόν.

 

 

Bonus: Τρομερή συσκευασία η κάρτα της Revolut, τρομερή κάρτα σαν πλαστικό η Numer 26.



#2928   invader

invader

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/01/2016 - 02:36

H Number 26 έχει το θετικό ότι στην ουσία ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σου στην Γερμανία.

 

Όταν θέλεις να στείλεις λεφτά απλά τα στέλνεις στον αριθμό λογαριασμού σου. Επίσης μπορούν και να σου στείλουν λεφτά στο λογαρισμό σου με αυτόν τον τρόπο.

 

H Revolut από την άλλη είναι μόνο η κάρτα. Στέλνεις το έμβασμα στην εταιρεία με το όνομά σου και αυτοί αναλαμβάνουν να βάλουν τα λεφτά στην κάρτα.

 

Το θετικό της Revolut είναι ότι στην ουσία είναι 3 πορτοφόλια μαζί. Εσύ γεμίζεις αυτό με τα ευρώ και έχεις ένα με λίρες και ένα με δολάρια. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να μετατρέψεις τα χρήματά σου σε λίρες ή σε δολάρια "μεταφέροντάς" τα σε ένα από τα άλλα 2 πορτοφόλια και να τα προστατέψεις έτσι από ενδεχόμενες αλλαγές συναλλάγματος.

 

Για αγορές μέσω internet κλπ και γενικότερα για απλή χρήση θα προτιμούσα τη revolut και όχι τη Number 26 μιας και έχω και τις 2.

Ο λόγος είναι ότι στη Number 26 φαίνεται ότι κάνεις έμβασμα προς λογαριασμό του εξωτερικού με το όνομά σου. Ότι δηλαδή βγάζεις λεφτά στο εξωτερικό.

 

Ποιός μου λέει ότι αύριο μεθεύριο δεν θα έχουμε θέμα με αυτό ενδεχομένως?

 

Ενώ με τη Revolut φαίνεται ότι στέλνεις ένα έμβασμα σε μία εταιρεία τρίτου και όχι σε δικό σου λογαριασμό.

 

Γενικά αν τα έχεις μαζί αποτελούν ένα πλήρες προϊόν.

 

 

Bonus: Τρομερή συσκευασία η κάρτα της Revolut, τρομερή κάρτα σαν πλαστικό η Numer 26.

Κατατοπιστικοτατος! Απλα να ανφερθει για οσους δεν εχουν διαβατηριο και θα τους χρησιμευε λογαριασμος iban ωστε να μπορουν να κανουν και withdraw απο paypal και γενικα για να εχουν και τις λειτουργιες της number 26 ειναι η leupay με ενα λογαριασμο εκει παιρνεις και iban και επιβεβεωνοντας το λογαριασμο με ταυτοτητα και αποδηκτικο διευθηνσης σου στελνουν και δωρεαν την mastercard τους και φωρτωνοντας τον λογαριασμο με καρτα ελληνικη κατευθειαν στη leupay (1% χρεωση επι το ποσου που θα στειλουμε) και εμφανιζονται αμεσα τα χρηματα στη leupay και μετεπειτα μπορουμε να κανουμε top up κατευθειαν στη revolut το ποσο που θελουμε με την καρτα της leupay και να προχωρησουμε στην αγορα που θελουμε.


Τελευταία επεξεργασία από: invader, 18/01/2016 - 02:36


#2929   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/01/2016 - 21:38

να κάνω και εγώ μια ερώτηση διότι 196 σελ. δεν παλεύονται 

Θέλω να αγοράσω από ebay ένα apple care λόγο των μέτρων δεν το δοκιμάζω καν διότι έχω φάει πόρτα για 5 ευρώ πόσο μάλλον για 200 

Η ερώτηση είναι εάν παρακάμψω την αγορά με paypal απευθείας με την χρεωστική ή την debit αν χρειασθεί αλλάζει κάτι?? 

Τέλος με τον τρόπο μεταφοράς χρημάτων από paypal σε paypal που αναφέρετε πλέον ως ένας από τους τρόπους παράκαμψης είναι ιδανικός για την αγορά στο ebay 



#2930   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2016 - 06:54

Καλημέρα,προσπαθώ να κάνω link σε PayPal account που έχω λογαριασμό τράπεζας της Eurobank για withdraw και μου βγάζει μήνυμα You cannot add a bank at this time.
Δεν μπορώ ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

#2931   vag8

vag8

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/01/2016 - 07:31

Καλημέρα, δεν μπορείς. Εγώ τους πήρα τηλέφωνο λέγοντας τους αυτό ακριβώς και μετά το ξεμπλόκαραν και σε εκείνο το σημείο έγραφε το λογαριασμό με το iban του που μέσω ebanking κατέθεσα το έμβασμα που ήθελα να βάλω. Επίσης θα πρέπει να προσέξεις ο λογαριασμός που θα κανεις λινκ να είναι στο όνομα σου πρώτο όνομα. Τα χρήματα μπαίνουν σε περίπου 3 εργάσιμες.

#2932   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2016 - 08:06

Καλημέρα, δεν μπορείς. Εγώ τους πήρα τηλέφωνο λέγοντας τους αυτό ακριβώς και μετά το ξεμπλόκαραν και σε εκείνο το σημείο έγραφε το λογαριασμό με το iban του που μέσω ebanking κατέθεσα το έμβασμα που ήθελα να βάλω. Επίσης θα πρέπει να προσέξεις ο λογαριασμός που θα κανεις λινκ να είναι στο όνομα σου πρώτο όνομα. Τα χρήματα μπαίνουν σε περίπου 3 εργάσιμες.

Ποιους πήρες τηλέφωνο,την Eurobank ή την paypal?
Και τι τους είπες?

Τελευταία επεξεργασία από: nik75, 19/01/2016 - 08:07


#2933   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/01/2016 - 08:20

Απλά να διευκρινησω ότι εγώ θέλω από το paypal balance μου να στείλω χρήματα στον λογαριασμό μου

#2934   vag8

vag8

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/01/2016 - 09:34

Όχι, εγώ έκανα το αντίθετο, σύνδεσα το λογαριασμό μου στο PayPal και έβαλα χρήματα από τον λογαριασμό στο PayPal balance. Είχα πάρει τηλ την PayPal. Δεν ξέρω για το αντίθετο που καταλαβαίνω ότι θέλεις εσύ.

#2935   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2016 - 02:13

Έστειλα χρήματα Κυριακή βράδυ και κοιτάζω τώρα και έχουν μπει κανονικά στη Revolut! Κανένα παράπονο για το χρόνο μέχρι τώρα.
Έβαλα την κάρτα στο PayPal και μετά από εκεί τι άλλο πρέπει να κάνω; Και θέλω να μου πείτε πως κάνουμε αυτό που παραθέτω στην κάτω εικόνα. Μάλλον είναι παλιό το ποστ και δεν είναι έτσι τα βήματα. Αν δεν κάνω λάθος το είχα κρατήσει για να επιλέγουμε να κάνει η κάρτα τη μετατροπή και όχι το PayPal γιατί χρεώνει περισσότερο. Κάτι τέτοιο. Πιστεύω να μην σας μπέρδεψα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2936   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2016 - 02:15

831e5f47ae584a59a4037f47aeb0a46e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2937   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2016 - 02:24

Θα σου δεσμέυσει 1,5Ε για να τη πιστοποιήσει και θα στα επιστρέψει αργότερα.

 

Το Tip που έβαλες έχει να κάνει με την ισοτιμία. Να μη στο αλλάζει αυτόματα και κάμει τη μετατροπή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2938   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2016 - 02:28

Θα σου δεσμέυσει 1,5Ε για να τη πιστοποιήσει και θα στα επιστρέψει αργότερα.

Το Tip που έβαλες έχει να κάνει με την ισοτιμία. Να μη στο αλλάζει αυτόματα και κάμει τη μετατροπή.

Νίκο πάτησα "Confirm My Card" μολις έδωσα τα στοιχεία της REVOLUT.
Έτσι δεν έπρεπε;
Όσο για την ισοτιμία το βρήκα και το άλλαξα. Καλά έκανα;

Απ´οτι βλέπω την έκανε τη δέσμευση.
Γράφει στο app της REVOLUT:

 -1,30€
PayPal -0,92€

Τώρα;;;;;;



Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 20/01/2016 - 03:30
Αφαίρεση στοιχείων


#2939   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2016 - 02:33

Εννοείται πως έκανες καλά.

 

Όσοι χρησιμοποιούν PP πρέπει να κάνουν τη παραπάνω αλλαγή.

 

Ειδικά στα μεγάλα ποσά οι διαφορές χωρίς αυτό επιλεγμένο στην ισοτιμία είναι μεγάλες.

 

Κάθε φορά που προσθέτεις μια κάρτα πρέπει να το αλλάζεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2940   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/01/2016 - 02:40

Εννοείται πως έκανες καλά.

Όσοι χρησιμοποιούν PP πρέπει να κάνουν τη παραπάνω αλλαγή.

Ειδικά στα μεγάλα ποσά οι διαφορές χωρίς αυτό επιλεγμένο στην ισοτιμία είναι μεγάλες.

Κάθε φορά που προσθέτεις μια κάρτα πρέπει να το αλλάζεις.


Ευχαριστώ ρε Νικόλα!
Κάτι τελευταίο.
Χρειάζεται κάτι άλλο για να ξεκινήσω τις αγορές η να κάνω μια δοκιμή;
Και πάλι ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 39

0 μέλη, 39 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες