Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1321   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/08/2015 - 11:00

Μέχρι προχθες δε μπορούσα να κάνω καμία κίνηση ούτε μέσω paypal (αγορά, προσθήκη κάρτας κλπ) ούτε μέσω app store, ούτε μέσω google play, ούτε ebay.

 

Μπόρεσα μόνο να κάνω μία αγορά εφαρμογής σε play store με μία κάρτα 15€, που αγόρασα από κατάστημα εδώ και εξαργύρωσα στο play store. Φαντάζομαι αντίστοιχη ενέργεια θα γίνεται και μέσω των καρτών για app store.

 

Από χθες, μπόρεσα και καταχώρησα νέα κάρτα στο play store και στο paypal (ΠΕΙΡΑΙΩΣ), αλλά μέσω paypal δε μπορώ ακόμα να κάνω αγορά από ebay.

 

Αpp store δε μπορώ ακόμα καμία αγορά...

 

Μπερδεμένη η κατάσταση....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1322   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/08/2015 - 11:22

Μέχρι προχθες δε μπορούσα να κάνω καμία κίνηση ούτε μέσω paypal (αγορά, προσθήκη κάρτας κλπ) ούτε μέσω app store, ούτε μέσω google play, ούτε ebay.

Μπόρεσα μόνο να κάνω μία αγορά εφαρμογής σε play store με μία κάρτα 15€, που αγόρασα από κατάστημα εδώ και εξαργύρωσα στο play store. Φαντάζομαι αντίστοιχη ενέργεια θα γίνεται και μέσω των καρτών για app store.

Από χθες, μπόρεσα και καταχώρησα νέα κάρτα στο play store και στο paypal (ΠΕΙΡΑΙΩΣ), αλλά μέσω paypal δε μπορώ ακόμα να κάνω αγορά από ebay.

Αpp store δε μπορώ ακόμα καμία αγορά...

Μπερδεμένη η κατάσταση....

Απο οτι κοιταξα μόλις.. Στο e bay οι πωλητές δ εχουν επιλογή delivery για Ελλάδα.. Κ εχθες π εκανα μια παραγγελια πλήρωσα κανονικά αλλα απάντηση πληρωμής απο πωλητή δ ήρθε ακομα!

#1323   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 20/08/2015 - 11:55

x1n0rd.jpg

 

 

Μου βγαζει αυτο και εχω κανει remove τις καρτες που ειχα μεσα. 

 

Αλλα δεν μπορω να πληρωσω απο την Περαιως Mastercard χρεωστικη 

Μπορω να κανω κατι εγω για να δεχτει την καρτα μου; 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#1324   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/08/2015 - 12:16

Μπορω να κανω κατι εγω για να δεχτει την καρτα μου;

Κ εγω το εκανα αυτο προχθές. Εβγαλα τελείως την καρτα απο PayPal κ προσπάθησα να κανω αγορά κατευθείαν απο καρτα.. Τιποτα

#1325   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 20/08/2015 - 12:17

Κ εγω το εκανα αυτο προχθές. Εβγαλα τελείως την καρτα απο PayPal κ προσπάθησα να κανω αγορά κατευθείαν απο καρτα.. Τιποτα

Την κατσαμε δηλαδη; 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#1326   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/08/2015 - 12:23

Τι να πω βρε συ.. Τα νεύρα μ παντως δ ειναι καλα καθολου! Χαχα εμενα χθες με άφησε να κανω αγορα απο e bay κ σημερα τιποτα! Ενώ εχω χρήματα στο balance του PayPal.. Κουραστηκα κ βαρέθηκα

#1327   mike007

mike007

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2015 - 12:24

Τι να πω βρε συ.. Τα νεύρα μ παντως δ ειναι καλα καθολου! Χαχα εμενα χθες με άφησε να κανω αγορα απο e bay κ σημερα τιποτα! Ενώ εχω χρήματα στο balance του PayPal.. Κουραστηκα κ βαρέθηκα

πριν λιγο εκανα αγορα κανονικα στο ebay απο το paypal παντως...



#1328   astsar

astsar

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 20/08/2015 - 12:35

Απ΄ότι καταλαβαίνω το να προσθέσεις μια κάρτα στο λογαριασμό σου στο Paypal ακόμα και όταν την κάνεις επαλήθευση δεν σημαίνει ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για αγορές. Είχα 3 επαληθευμένες (πιστωτικές) κάρτες στο λογαριασμό μου και πρόσθεσα και άλλες 2 χρεωστικές που τις επαλήθευσα κι αυτές. Μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να κάνω ΟΥΤΕ ΜΙΑ αγορά με κάποια απο αυτές τις κάρτες μέσω του Paypal. Το μόνο πράγμα που δουλεύει είναι πράγματι η μεταφορά χρημάτων απο τις χρεωστικές στο Balance του λογαριαμού μου και η πληρωμή μεσω του Balance.

 

Επειδή και εγώ όπως και άλλοι πολλοί κάνουμε (κάναμε) αγορές με κάρτες απο το εξωτερικό όταν δεν υπήρχε η δυνατότητα να πληρώσεις με Paypal......ανακάλυψα τα Bitcoins. Μέχρι σήμερα άκουγα γι αυτό το νόμισμα αλλά δεν είχα ασχοληθεί γιατί δεν χρειάστηκε. Απο την επικαιρότητα που παρακολουθώ, βλέπω τις τελευταίες μέρες να γίνεται λόγος για τα Bitcoins, που αν συνεχισθούν (που θα συνεχισθούν) οι περιορισμοί στις συναλλαγές είναι μια λύση. Θα σας πω τι έκανα εγώ.

 

Κατ'αρχήν υπάρχει ένα ελληνικό site που εμπορεύεται bitcoins. Γράφεσαι εκεί και μπορείς να αγοράσεις bitcoins μεταφέροντας χρήματα απο οποιοδήποτε τραπεζικό λογαρισμό έχεις. Στη συνέχεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά τα bitcoins που αγόρασες για πληρωμές Online όπου αυτά γίνονται δεκτά και πιστέψτε με γίνονται δεκτά σε πάμπολλα διαδικτυακά καταστήματα με προϊόντα και υπηρεσίες. 

 

Επειδή όμως τα bitcoins δεν γίνονται ακόμα αποδεκτά απο παντού, προχώρησα λίγο παραπέρα. Μέσω ενός ελληνικού site που έχει αναφερθεί εδω σε προηγούμενα post έβγαλα μια πιστωτική κάρτα mastercard μέσω μια Αγγλικής εταιρείας με έδρα στο Γιβραλτάρ. Αυτήν την κάρτα που περέλαβα σε 5 μέρες μπορώ να την φορτώσω με bitcoins απο το λογαριασμό μου και να την χρησιμοποιήσω όπως τον παλιό καλό καιρό, σαν όλες τις άλλες κάρτες. Βέβαια σε όλα αυτά υπάρχουν προμήθειες, οπότε η χρήση πρέπει να γίνεται με φειδώ και πάντα όταν υπάρχει ανάγκη.

 

Ελπίζω με τις λίγες γνώσεις μου (που αποκόμισα προσπαθώντας να ξεφύγω απο τον στραγγαλισμό των capital controls) να βοηθήσω τους φίλους εδω στο φόρουμ. 



#1329   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 20/08/2015 - 12:35

Παντως μπορεσα να προσθεσω ξανα την καρτα μου στο paypal. Δεν ξερω ομως αν μπορω να κανω αγορα...


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#1330   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/08/2015 - 13:11

πριν λιγο εκανα αγορα κανονικα στο ebay απο το paypal παντως...

Αγορα ισως δείχνει οτι γινεται.. Οπως εκανα κ εγω εχθες κ πληρώθηκε κανονικά στο e bay.. Αλλα δ ξερω το αν ερθει! Χαχα πριν λιγο πήγα στην πειραιως κ μου το επιβεβαίωσε η υπάλληλος.. Οτι τα χρήματα δεσμεύονται κ οτι η παραγγελια παιζει να μ ερθει

#1331   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/08/2015 - 14:15

Νομιζω υπαρχουν ακομα ορια εγκρισης τη μερα ανα τραπεζα οποτε μαλλον καθε μερα οι τραπεζες λαμβανουν τις αιτησεις πληρωμων για εξωτερικο και τις ιεραρχουν κατα τις οδηγιες που εχουν λαβει. Ετσι μπορει καποιες αγορες που σημερα εγκρινονται αυριο μην εγκριθουν γιατι θα εχει περασει το οριο εγκρισεων.


#1332   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/08/2015 - 14:32

Οποιος εκανε αγορα απο e bay και έλαβε το e mail του πωλητή Οτι παρέλαβε τα χρήματα κ θα στειλει το δέμα.. Ας μου το πει.. Γιατι δυο παραγγελίες δικές μ δ εχω λάβει τιποτα παρα το Mail του PayPal.. Διαφορετικα για μενα αν συμβαινει αυτο πρεπει να διακόψουμε την αγορα κ επιςτροφη χρημάτων

#1333   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 20/08/2015 - 14:42

εγώ έχω κάνει 640 ευρώ παραγγελίες τις 2 τελευταίες ημέρες και μου έχουν έρθει απ' όλους επιβεβαιωτικό email για την αγορά και όλα έχουν ταχυδρομιθεί ( και ευρώπη και ασία και αμερική).

Το θέμα είναι πως από εχθές δεν μπορώ να μεταφέρω χρήματα με το κολπάκι του paypal . Αν μπορεί κάποιος σήμερα ας κάνει μια δοκιμή για μεταφορά στο ballance και ας ενημερώσει και με τι τράπεζα. 

 

ευχαριστώ



#1334   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/08/2015 - 14:46

εγώ έχω κάνει 640 ευρώ παραγγελίες τις 2 τελευταίες ημέρες και μου έχουν έρθει απ' όλους επιβεβαιωτικό email για την αγορά και όλα έχουν ταχυδρομιθεί ( και ευρώπη και ασία και αμερική).
Το θέμα είναι πως από εχθές δεν μπορώ να μεταφέρω χρήματα με το κολπάκι του paypal . Αν μπορεί κάποιος σήμερα ας κάνει μια δοκιμή για μεταφορά στο ballance και ας ενημερώσει και με τι τράπεζα.

ευχαριστώ


Δ ξερω τοτε τι παιζει... Εμενα 2 παραγγελίες με διχως επιβεβαίωση τ πωλητή.. Μηπως το εχεις φορτώσει πολυ το balance αυτες τις μερες κ δεν αφηνει;

#1335   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 20/08/2015 - 15:49

Δε γίνεται να μην το αφήνει. 3 διαφορετικές κάρτες και να υπάρχει θέμα...
Request momey γίνεται. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να το πήραν χαμπάρι και να έκλεισαν.
Πάντως αν έχεις κάνει το κολπάκι και μέσω paypal φαίνεται να έχει πραγματοποιηθεί η πληρωμή τότε η παραγγελία έχει πραγματοποιηθεί. Συνήθως την επόμενη γίνονται posted και τα δέματα οπότε αν τα έχει στείλει μη σκας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 20 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)