Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple Music, εντυπώσεις!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/07/2015 - 23:18

Ενεργοποίησα το Apple music, το οποίο περίμενα πως και πως.
Πρώτες εντυπώσεις: Άθλιες!
Θεωρούσα την Apple βασιλιά στην διαχείριση της μουσικής και χρησιμοποιούσα για αγορά το iTunes και σε συνδυασμό με το iTunes Mach ήταν κάτι που δεν μπορούσαν να ονειρευτούν όλοι οι υπόλοιποι.
Από τη στιγμή όμως που άλλαξαν τα δεδομένα και το streaming είναι πλέον ο κυρίαρχος με υπηρεσίες τύπου spotify η Apple πρέπει να κάνει άλματα για να τις συναγωνιστεί.
Θα παραθέσω μερικούς λόγους που δεν έχει καμία τύχη απέναντι στο spotify.
- Πολύ κακός player με απουσία αναπαραγωγής των τραγουδιών στην ίδια ένταση και έλλειψη transition ώστε να απαλείφεται το κενό διάστημα στο τέλος του τραγουδιού
- Αδυναμία αναπαραγωγής από άλλους players (για το spotify υπάρχουν αρκετοί που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν είσαι premium, π.χ djay 2)
- Κακό interface, κατά την διάρκεια ακρόασης μιας λίστας πρέπει να κάνεις swipe προς τα πάνω και να φύγεις από την λίστα που ακούς για να κάνεις fast forward του τραγουδιού, στοιχείο απαραίτητο όταν κάνεις αναζήτηση.
- Απουσία μιας αντιστοιχης επιλογής με το spotify ώστε να μπορείς να αναζητήσεις όλα τα άλμπουμ στα οποία εμφανίζεται ο καλλιτέχνης που ακούς
Αυτά τα... λίγα για αρχή, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όσων έχουν χρησιμοποιήσει αυτή την καινούργια υπηρεσία.
Συμπερασματικά: Απογοήτευση, δε νομίζω να το χρησιμοποιήσω ούτε κάν στην δωρεάν δοκιμαστική περίοδο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2015 - 23:57

Έχει επιλογή να δείς τα άλμπουμ αλλά είναι πολύ κρυμμένη. Εμένα μου άρεσε στην αρχή το "σαν ραδιόφωνο" αλλά επειδή έχω κ premium spotify θα συμφωνήσω δεν το πιάνει με τίποτα το spotify στην παρούσα φάση.

 

Επίσης δεν μου πολυάρεσε ότι όλα τα κάνανε τρομερά μικρά και κρυμμένα δηλαδή αν δεν ξέρεις το σύστημα ψάχνεσαι πολύ ώρα μπερδεύεσαι ποια είναι η μουσική σου ποια είναι ραδιόφωνο κτλ. Επίσης το ότι παίζει μόνο σε wifi. Θα ήθελα να παίζει σε 3g.

 

Στα θετικά:

 

Είναι πολύ όμορφο. Δίνει μια αίσθηση πολυτέλειας ειδικά σε 6/6 plus και το βρίσκω κάπως πιο εύχρηστο για να ανακαλύψεις καινούρια μουσική. Για την ώρα το χρησιμοποιώ τύπου αν ακούσω κάτι που μου αρέσει το βάζω στο spotify και από εκεί οργανώνω λίστες κτλ.

 

Πάντως για αρχή καλό είναι και φαντάζομαι στο 9 θα μας έρθει μάλλον πιο δυνατό.



#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/07/2015 - 00:28

Συμφωνώ 99% σε αυτά που λες, διαφωνώ κάθετα ότι για αρχή είναι καλό. Σύμφωνα με αυτά που μας έχει συνηθίσει η Apple θα έπρεπε να δείχνει τον δρόμο και όχι να ακολουθεί!
Για παράδειγμα είναι απαράδεκτο να μην αλλάζει τραγούδι με swipe, όπως κάνει το spotify, το οποίο βολεύει αφάνταστα όταν οδηγείς και ακούς μουσική.
Το μόνο που βρήκα καλύτερο από το spotify είναι ότι έχει πολύ μεγαλύτερη βιβλιοθήκη, αν κανείς αναζήτησή με τον ίδιο ακριβώς όρο θα καταλάβεις την διαφορά.

#4   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/07/2015 - 00:30

[quote name="igogos" post="1721198" timestamp="1436047030"]Έχει επιλογή να δείς τα άλμπουμ αλλά είναι πολύ κρυμμένη.

Πως γίνεται αυτό;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες