Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια με setup δυο ρουτερς!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/08/2015 - 01:36

Καλησπερα,
Εχω ενα προβλημα εδω και παρα πολυ καιρο και δεν μπορω να βρω λυση. Το ιδιο κ ο ΟΤΕ, μου λενε πως δεν ξερουν πως γινεται αυτο που ζηταω... Αν καποιος απο εσας μπορεσει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων!!!

Λοιπον μιλαμε για ενα τριοροφο σπιτι.
Το ρουτερ ειναι στον τριτο και θελω να εχω ιντερνετ ασυρματα και στους αλλους δυο οροφους.
Ειχα αγορασει λοιπον ενα ζευγαρι powerline για να εχω στον αποκατω οροφο. Αυτο λειτουργουσε αλλα μονο ενσυρματα ΚΑΙ αφορουσε μονο τον εναν απο τους αλλους δυο οροφους...
Ετσι αγορασα και ενα access point το οποιο συνεδεσα στο δευτερο powerline, εστι ωστε να πιανει εστω λιγο και στον πρωτο... Το προβλημα αρχικα ηταν πολυ παραξενο: αν ημουν στον τριτο και ηταν το κινητο μου συνδεδεμενο στο ρουτερ του οτε και κατεβαινα στον δευτερο ή στον πρωτο καποιες φορες το κινητο εδειχνε οτι προσπαθει συνεχως να συνδεθει και αλλες τα καταφερνε χωρις ομως να εχω προσβαση τελικα στο ιντερνετ... Αν εκανα reboot στο ρουτερ του οτε, δε, όντας κάτω (στον πρωτο ή δευτερο οροφο) τοτε συνδεομουν κανονικα. Αυτο βεβαια επαψε να λειτουργει καποια στιγμη, δεν ξερω γιατι...

Το θεμα μου ειναι λοιπον εαν ξερει καποιος να με καθοδηγησει στο σωστο σεταρισμα των δυο ρουτερ (γιατι πιστευω θεμα σεταρισματος ειναι) ετσι ωστε να καταφερω να λειτουργησουν και οι συσκευες ανεξαρτητα απο το σε ποιον οροφο βρισκονται να συνδεονται (να παραμενουν συνδεδεμενες).

Αυτη τη στιγμη εχω σπιτι μου το ρουτερ του οτε, ενα ΖΤΕ, ενα παλαιοτερο του οτε baudtec, ενα sagem, ενα (αρχαιο) telindus και το tplink access point που αγορασα. Οποτε εχουμε υλικο να πειραματιστουμε!

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα σημερα αλλα και παλι δεν πετυχε (δεν τα ξερω τα settings στα ρουτερ καθολου και παω λιγο στην τυχη), ειναι να βαλω το tplink σε λειτουργια range extender, και να κανει απευθειας extend το σημα απο τον τριτο στον δευτερο (οπου και τοποθετησα το tplink). Ουτε αυτο εδειξε να δουλευει σωστα 100%...
Με βαση αυτο σκεφτηκα οτι αφου εχω τοοοοσα παλια ρουτερ στο σπιτι μου μηπως υπαρχει τροπος για παραδειγμα το tplink να εκανε extend απο τον τριτο στον δευτερο, να εβαζα αλλο ενα σε λειτουργια extender (εαν γινεται) το οποιο θα εκανε extend απο τον δευτερο στον πρωτο...

Ζηταω ισως πολλα, το ξερω, αλλα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ηταν τελεια!

Keep in mind οτι γενικως απο δικτυα δεν ξερω πολλα πραγματα (γιαυτο κ δυσκολευομαι τοσο πολυ αλλωστε), αλλα ειμαι πολυ καλος στο να ακολουθω οδηγιες! :Ρ
Οποτε οοοοποιος μπορει να με κατατοπισει λιγο μπας κ γινει αυτο που προσπαθω εδω και 2 χρονια!!!!

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας κ συγγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα επρεπε να ειμαι αναλυτικος...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 24/08/2015 - 07:45

Αν βάλεις το ρουτερ του ΟΤΕ στον 2ο όροφο, δεν πιάνει καθόλου στον 1ο και 3ο όροφο?
Επίσης αν το βάλεις στον 2ο όροφο, μπορείς να βάλεις extenders στον 1ο και 3ο.

Όπως καταλάβεις θεωρώ οτι το βασικό ρουτερ θα πρέπει να είναι στην μέση. Μου φαίνεται δύσκολο να επεκτεινεις την επέκταση και να δουλέψει σωστα..

#3   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2015 - 07:49

Ουτε και εγω είμαι γνώστης πολλών θεμάτων περι ρουτερ.
Ειχα ομως το ίδιο πρόβλημα όπου ο ρουτερ μου ZTE κάλυπτε μόνο το μισό σπίτι.

Δοκίμασα διάφορες λύσεις :

1) ενα δεύτερο ρουτερ (linksys) να γίνεται extend του πρώτου ασύρματα (πολλές διακοπές , χωρίς να ξέρω ποιο ρουτερ φταίει που δεν συνδέεται πχ το κινητό)

2) το δεύτερο ρουτερ (linksys) να συνδέεται μέσω powerlink απο τις μπριζες του ρεύματος και μετά ενςύρματα αλλα σαν ονομασία ειχα άλλο δίκτυο με ρύθμιση διευθύνσεων ip απο τον πρώτο ρουτερ . ( η λυση αυτή λειτούργησε μια χαρά δυο χρονια. Όταν κολλούςε το δίκτυο μπορουςα εύκολα να εντοπιςω ποιο ρουτερ φταίει ή αν το πρόβλημα ήταν στη συνδεςη των powerlink. Πολλά καλώδια ομως και πολύ υλικό στο ενα και στο άλλο ρουτερ. Μέχρι που κάηκε το 1 powerlink).

3) θελωντας να ξεφορτωθώ τα τόσα καλώδια και τον δεύτερο ρουτερ μόνιμα εγκατεςτημενου σε ενα δωμάτιο επέλεξα την λυση του TP LINK TL-WA854RE που αναμεταδίδει το σημα αυτόματα.
(Ποτε δεν δούλεψε σωστα , τζάμπα τα χρήματα που έδωσα , κολλήματα ανεξήγητα , ξανάσετάρισματα κλπ άχρηστο για εμένα).

4) Τελικά επέλεξα την λυση του TL-WPA4220KIT.
Το ρουτερ συνδέεται με καλώδιο στην πρώτη συςκευη και αυτή μέσω ρεύματος ασύρματα στην δεύτερη που δίνει σημα η ιδια (την ρύθμισα και αυτή σαν ξεχωριστό δίκτυο για να βλέπω ποια συςκευη συνδέεται με τι) δουλεύει απροβλημάτιστα 1,5 χρόνο τώρα.
Τέλος τα καλώδια βγάζω απο την μπριζα την δεύτερη συςκευη και απλά την καρφώνω σε οποία μπριζα θέλω τέλος !!!!!!

Υπάρχει και σετ με τρεις συσκευές (οι δυο wi fi) για τους τρεις ορόφους που θες TL-WPA4220T KIT

Ελπιζω να βοήθησα.

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 24/08/2015 - 07:49


#4   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 25/08/2015 - 23:21

Καλησπερα,
Εχω ενα προβλημα εδω και παρα πολυ καιρο και δεν μπορω να βρω λυση. Το ιδιο κ ο ΟΤΕ, μου λενε πως δεν ξερουν πως γινεται αυτο που ζηταω... Αν καποιος απο εσας μπορεσει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων!!!

Λοιπον μιλαμε για ενα τριοροφο σπιτι.
Το ρουτερ ειναι στον τριτο και θελω να εχω ιντερνετ ασυρματα και στους αλλους δυο οροφους.
Ειχα αγορασει λοιπον ενα ζευγαρι powerline για να εχω στον αποκατω οροφο. Αυτο λειτουργουσε αλλα μονο ενσυρματα ΚΑΙ αφορουσε μονο τον εναν απο τους αλλους δυο οροφους...
Ετσι αγορασα και ενα access point το οποιο συνεδεσα στο δευτερο powerline, εστι ωστε να πιανει εστω λιγο και στον πρωτο... Το προβλημα αρχικα ηταν πολυ παραξενο: αν ημουν στον τριτο και ηταν το κινητο μου συνδεδεμενο στο ρουτερ του οτε και κατεβαινα στον δευτερο ή στον πρωτο καποιες φορες το κινητο εδειχνε οτι προσπαθει συνεχως να συνδεθει και αλλες τα καταφερνε χωρις ομως να εχω προσβαση τελικα στο ιντερνετ... Αν εκανα reboot στο ρουτερ του οτε, δε, όντας κάτω (στον πρωτο ή δευτερο οροφο) τοτε συνδεομουν κανονικα. Αυτο βεβαια επαψε να λειτουργει καποια στιγμη, δεν ξερω γιατι...

Το θεμα μου ειναι λοιπον εαν ξερει καποιος να με καθοδηγησει στο σωστο σεταρισμα των δυο ρουτερ (γιατι πιστευω θεμα σεταρισματος ειναι) ετσι ωστε να καταφερω να λειτουργησουν και οι συσκευες ανεξαρτητα απο το σε ποιον οροφο βρισκονται να συνδεονται (να παραμενουν συνδεδεμενες).

Αυτη τη στιγμη εχω σπιτι μου το ρουτερ του οτε, ενα ΖΤΕ, ενα παλαιοτερο του οτε baudtec, ενα sagem, ενα (αρχαιο) telindus και το tplink access point που αγορασα. Οποτε εχουμε υλικο να πειραματιστουμε!

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα σημερα αλλα και παλι δεν πετυχε (δεν τα ξερω τα settings στα ρουτερ καθολου και παω λιγο στην τυχη), ειναι να βαλω το tplink σε λειτουργια range extender, και να κανει απευθειας extend το σημα απο τον τριτο στον δευτερο (οπου και τοποθετησα το tplink). Ουτε αυτο εδειξε να δουλευει σωστα 100%...
Με βαση αυτο σκεφτηκα οτι αφου εχω τοοοοσα παλια ρουτερ στο σπιτι μου μηπως υπαρχει τροπος για παραδειγμα το tplink να εκανε extend απο τον τριτο στον δευτερο, να εβαζα αλλο ενα σε λειτουργια extender (εαν γινεται) το οποιο θα εκανε extend απο τον δευτερο στον πρωτο...

Ζηταω ισως πολλα, το ξερω, αλλα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ηταν τελεια!

Keep in mind οτι γενικως απο δικτυα δεν ξερω πολλα πραγματα (γιαυτο κ δυσκολευομαι τοσο πολυ αλλωστε), αλλα ειμαι πολυ καλος στο να ακολουθω οδηγιες! :Ρ
Οποτε οοοοποιος μπορει να με κατατοπισει λιγο μπας κ γινει αυτο που προσπαθω εδω και 2 χρονια!!!!

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας κ συγγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα επρεπε να ειμαι αναλυτικος...

Το ιδιο ειχα παθει κ εγω σε ενα φιλο. Ειχε κατω ενα ΖΤΕ του ΟΤΕ και πανω ενα baudtec παλι του ΟΤΕ, τα οποια το ενα συγχρονιζε και το αλλο σαν access point. Ηταν συνδεδεμενα μεταξυ τους μεσω powerline. Μια επαιζε μια δεν επαιζε. Στο iphone το δικο μου επαιζε, στου φιλου μου το G3 δεν επαιζε. Τι αλλο δικτυο εδινα στο πανω, τι καναλια αλλαζα, τι καρφωτες ip, τιποτα.. ολο κολλουσε. Τελικα εβαλα πανω σαν access point ενα αλλο ΖΤΕ απο cyta και επαιξε κατευθειαν. Μονο το ssid και τον κωδικο αλλαξα.

Αρα μαλλον υπαρχει ασυμβατοτητα μεταξυ των ρουτερ σου. Κανονικα πρεπει να παιξει κατευθειαν. Αντε το πολυ πολυ να τα βαλεις σε διαφορετικα δικτυα. 192.168.1.0 το ενα, και 192.168.2.0 το αλλο πχ. Ή σε ιδιο δικτυο και να αλλαξεις το pool του καθενος.

Ασε αμα δεν παιξει κατευθειαν ειναι πολυ καψιμο.



#5   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2015 - 18:36

Αν βάλεις το ρουτερ του ΟΤΕ στον 2ο όροφο, δεν πιάνει καθόλου στον 1ο και 3ο όροφο?
Επίσης αν το βάλεις στον 2ο όροφο, μπορείς να βάλεις extenders στον 1ο και 3ο.

Όπως καταλάβεις θεωρώ οτι το βασικό ρουτερ θα πρέπει να είναι στην μέση. Μου φαίνεται δύσκολο να επεκτεινεις την επέκταση και να δουλέψει σωστα..

To router δεν γινεται να μην ειναι στον τριτο, γιατι το σπιτι εχει adsl πανω apo την isdn που ειχε παλαιοτερα και η γραμμη του Internet παει στον τριτο οροφο αναγκαστηκα...



#6   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2015 - 18:53

Το ιδιο ειχα παθει κ εγω σε ενα φιλο. Ειχε κατω ενα ΖΤΕ του ΟΤΕ και πανω ενα baudtec παλι του ΟΤΕ, τα οποια το ενα συγχρονιζε και το αλλο σαν access point. Ηταν συνδεδεμενα μεταξυ τους μεσω powerline. Μια επαιζε μια δεν επαιζε. Στο iphone το δικο μου επαιζε, στου φιλου μου το G3 δεν επαιζε. Τι αλλο δικτυο εδινα στο πανω, τι καναλια αλλαζα, τι καρφωτες ip, τιποτα.. ολο κολλουσε. Τελικα εβαλα πανω σαν access point ενα αλλο ΖΤΕ απο cyta και επαιξε κατευθειαν. Μονο το ssid και τον κωδικο αλλαξα.

Αρα μαλλον υπαρχει ασυμβατοτητα μεταξυ των ρουτερ σου. Κανονικα πρεπει να παιξει κατευθειαν. Αντε το πολυ πολυ να τα βαλεις σε διαφορετικα δικτυα. 192.168.1.0 το ενα, και 192.168.2.0 το αλλο πχ. Ή σε ιδιο δικτυο και να αλλαξεις το pool του καθενος.

Ασε αμα δεν παιξει κατευθειαν ειναι πολυ καψιμο.

Ακριβως αυτο μου συμβαινει τωρα!

Εκει που εχω φτασει εχω το εξης στησιμο:

 

Στον τρίτο οροφο είναι το κεντρικο ρουτερ του οτε-ΖΤΕ- απο το οποιο φευγει και ενα ethernet καλωδιο (δοκιμασα με ολες τις θυρες) και παει στο powerline που εχω στην πριζα.

Στον δευτερο οροφο εχω βαλει ενα TP-LINK σε λειτουργια Range Extender και λειτουργει μια χαρα προς το παρον..

Στον πρωτο οροφο εχω βαλει το δευτερο powerline, απο το οποιο φευγει ethernet και παει στο ρουτερ (επισης δοκιμασα ολες τις θυρες), ειναι ενα baudtec, κι αυτο του οτε.

Στο baudtec εχω βαλει να ειναι στο ιδιο καναλι με το ΖΤΕ, να εχει αλλη ΙΡ και εχω απενεργοποιησει το DHCP. Εχω δοκιμασει να του βαλω το ιδιο αλλα και διαφορετικο ονομα απο το κεντρικο ρουτερ. Χωρις επιτυχια. Το λαμπακι του ιντερνετ στο Baudtec δεν αναβει.

Καποιες συσκευες συνδεονται και αλλες οχι. Το κινητο μου πχ απλα προσπαθει να συνδεθει, μου ζηταει τον κωδικο, και οταν τον βαλω περιμενω και τελικα βλεπω πως εχει δωσει ΙΡ στο κινητο (αλλα ειναι μια ακυρη του τυπου 169.152.56.8, ενω στην πραγματικοτητα το κεντρικο ρουτερ δινει απο 192.168.1.5 μεχρι 192.168.1.255)
Δεν καταλαβαινω τι γινεται και δεν πολυ καταλαβαινω και τι κανω να σας πω την αληθεια. Ψαχνοντας παω.

 

Δοκιμασα επισης στον πρωτο (με την ιδια λογικη σεταρισματος) να βαλω και ενα Sagem παλι του οτε παλιοτερο. Ουτε εκεινο δουλευει σωστα.

 

Μπορει καποιος να με καθοδηγησει μηπως κανω κατι λαθος στο σεταρισμα?

Εχει κανεις γνωσεις να μου πει βημα-βημα οδηγιες για το setαρισμα των ρουτερ?

Αν εχει καποιος το ΖΤΕ και το baudtec ή το sagem, αν μπορει ας κανει ενα κοπο να μπει στο interface να μου πει τι πρεπει να κανω και πως πρεπει να ειναι τα στοιχεια...

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις που ειδη μου δωσατε...



#7   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 02/09/2015 - 21:20

Στο baudtec μην περιμενεις να αναψει φωτακι του ιντερνετ. Οπως σου ειπα, κανονικα δεν θελει ρυθμισεις, πρεπει να παιξει κατευθειαν. Ρωτα κανα φιλο σου μηπως βρεις να δοκιμασεις αλλο ρουτερ. Δεν κανεις κατι λαθος, ειναι ιδια φαση με εμενα. Καπου κανουν conflict τα ρουτερ. Τζαμπα παιδευεσαι.



#8   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 02/09/2015 - 21:31

Για να σιγουρευτεις οτι δεν εχουν θεμα τα powerlines, συνδεσε κατευθειαν ενα λαπτοπ με ethernet θα παρει ip?

Αν δεν παρει βαλ'του καρφωτες. Αν παλι δεν παρει εχουν θεμα τα powerlines, που δεν νομιζω, αλλα λεμε..






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες