Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επισκευή iPhone 5s


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Jumaru138

Jumaru138

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 25/08/2015 - 19:18

Καλησπέρα! Θα ήθελα συμβουλές και απόψεις στο παρακάτω θέμα.

Έχω ένα iPhone 5s, το οποίο έπεσε από τις σκάλες. Έκτοτε έχω θέμα με την οθόνη, συχνά δεν αντιλαμβάνεται το δάχτυλο μου ή πληκτρολογεί μόνο του. Επίσης τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκαν οριζόντιες γραμμές στο κάτω μέρος της οθόνης. Οπότε σκέφτομαι την αντικατάσταση της οθόνης, κάνοντας ένα διερευνητικό τηλ μου είπαν κόστος 110ευρώ.

Το άλλο θέμα που έχω είναι με το ακουστικό. το οποίο αλλοιώνει τον ήχο. Στο τηλ που έκανα, μου είπαν πως για να αλλάξει ακουστικό, πρέπει να αλλάξει και η μπροστινή κάμερα( η οποία δουλεύει κανονικά). Αληθεύει αυτό; Άλλο ενδεχόμενο να φταίει η τροφοδοσία.

Τρίτο και τελευταίο πρόβλημα, το φλας που δεν ανάβει. Και γι αυτό μου είπε πρέπει να τσεκάρει τροφοδοσία και να δει αν χρειάζεται αλλαγή.

Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Τι άποψη έχετε για όλα αυτά; Κάποιο πιθανό κόστος για φλας και ακουστικό;

Ευχαριστώ πολύ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/08/2015 - 19:27

Αν η συσκευή δεν έχει εμφανή σημάδια, στα εξουσιοδοτημλενα για αντικατάσταση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   Jumaru138

Jumaru138

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 25/08/2015 - 20:09

Αν η συσκευή δεν έχει εμφανή σημάδια, στα εξουσιοδοτημλενα για αντικατάσταση.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν έχει σημάδια, από πτώση, αλλά έχει περάσει η εγγύηση. Επίσης δύσκολο να δικαιολογήσω πως δεν δουλεύουν όλα αυτά μαζί.



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/08/2015 - 20:18

Είναι λίγο απίθανο να έχεις χάσει τη 2ετία.

 

Δε χρειάζεται να δικαιολογήσεις κάτι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   matman

matman

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/08/2015 - 22:27

Καλησπέρα! Θα ήθελα συμβουλές και απόψεις στο παρακάτω θέμα.
Έχω ένα iPhone 5s, το οποίο έπεσε από τις σκάλες. Έκτοτε έχω θέμα με την οθόνη, συχνά δεν αντιλαμβάνεται το δάχτυλο μου ή πληκτρολογεί μόνο του. Επίσης τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκαν οριζόντιες γραμμές στο κάτω μέρος της οθόνης. Οπότε σκέφτομαι την αντικατάσταση της οθόνης, κάνοντας ένα διερευνητικό τηλ μου είπαν κόστος 110ευρώ.
Το άλλο θέμα που έχω είναι με το ακουστικό. το οποίο αλλοιώνει τον ήχο. Στο τηλ που έκανα, μου είπαν πως για να αλλάξει ακουστικό, πρέπει να αλλάξει και η μπροστινή κάμερα( η οποία δουλεύει κανονικά). Αληθεύει αυτό; Άλλο ενδεχόμενο να φταίει η τροφοδοσία.
Τρίτο και τελευταίο πρόβλημα, το φλας που δεν ανάβει. Και γι αυτό μου είπε πρέπει να τσεκάρει τροφοδοσία και να δει αν χρειάζεται αλλαγή.
Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Τι άποψη έχετε για όλα αυτά; Κάποιο πιθανό κόστος για φλας και ακουστικό;
Ευχαριστώ πολύ!


Το flash στο 5s παει μαζι με το power button. Το ακουστικο ειναι ξεχωριστο απο την μπροστινη καμερα.

#6   Jumaru138

Jumaru138

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 27/08/2015 - 17:56

Είναι λίγο απίθανο να έχεις χάσει τη 2ετία.

 

Δε χρειάζεται να δικαιολογήσεις κάτι.

Το κινητό αγοράστηκε από κατάστημα της Wind... Στο site της εταιρείας, αναφέρει: 2 χρόνια Εγγύηση

Στη WIND, όποιο κινητό και αν αγοράσεις, έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας για 2 χρόνια! Και αν πάθει κάτι, έχεις δωρεάν επισκευή για όλες τις συσκευές που είναι εντός εγγύησης.

Τηλεφωνώντας λοιπόν στο τοπικό, επαρχιακό κατάστημα, αρχικά με επιθετικό ύφος μου είπαν ότι είναι για ένα χρόνο, ασχέτως που γράφει " όποιο κινητό", " όλες τις συσκευές". Ξανατηλεφωνώ και η απάντηση ήταν να το στείλω στην Αθήνα για "διάγνωση, να μου πουν αν υπάρχει κόστος επισκευής και ποιο είναι αυτό, και αν δεν θέλω να το φτιάξω, να μου το στείλουν πίσω με χρέωση μεταφορικών 15ε......

Οπότε με βλέπω να δίνω 150+ για επισκευή...



#7   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 27/08/2015 - 18:23

Καλησπέρα! Θα ήθελα συμβουλές και απόψεις στο παρακάτω θέμα.

Έχω ένα iPhone 5s, το οποίο έπεσε από τις σκάλες. Έκτοτε έχω θέμα με την οθόνη, συχνά δεν αντιλαμβάνεται το δάχτυλο μου ή πληκτρολογεί μόνο του. Επίσης τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκαν οριζόντιες γραμμές στο κάτω μέρος της οθόνης. Οπότε σκέφτομαι την αντικατάσταση της οθόνης, κάνοντας ένα διερευνητικό τηλ μου είπαν κόστος 110ευρώ.

Το άλλο θέμα που έχω είναι με το ακουστικό. το οποίο αλλοιώνει τον ήχο. Στο τηλ που έκανα, μου είπαν πως για να αλλάξει ακουστικό, πρέπει να αλλάξει και η μπροστινή κάμερα( η οποία δουλεύει κανονικά). Αληθεύει αυτό; Άλλο ενδεχόμενο να φταίει η τροφοδοσία.

Τρίτο και τελευταίο πρόβλημα, το φλας που δεν ανάβει. Και γι αυτό μου είπε πρέπει να τσεκάρει τροφοδοσία και να δει αν χρειάζεται αλλαγή.

Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Τι άποψη έχετε για όλα αυτά; Κάποιο πιθανό κόστος για φλας και ακουστικό;

Ευχαριστώ πολύ!

Εννοειται πως δεν ισχυει οτι για να αλλαχτει το ακουστικο πρεπει να αλλαξει κ η μπροστινη καμερα, ενα κομματι ειναι το ακουστικο που κουμπωνει πανω στην οθονη. Η μπροστα καμερα παει μαζι με τον αισθητηρα και το μπροστινο μικροφωνο.


Τελευταία επεξεργασία από: Speed7, 27/08/2015 - 18:25


#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/08/2015 - 18:25

Στους συγκεκριμένους λοιπόν θα τράβαγα μια ωραιότατη καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

 

Αν και πρώτα καλό θα ήταν να μιλήσεις με τα κεντρικά της Wind να τους εξηγήσεις τι ακριβώς σου είπε ο συγκεκριμένος.

 

Απο 'κει και πέρα, το 2ο χρόνο της εγγύησης που ισχύει βάσει ευρωπαικής νομοθεσίας και δεν αμφισβητείται απο κανέναν (πάνε αυτές οι εποχές), υποχρεωμένος είναι να στον καλύψει ο πωλητής.

 

Παρόλα αυτά για να γλυτώσεις χρόνο μιλάς με τα εξουσιοδοτημένα. Πάρε και αυτό. Γιατί σε αυτή τη χώρα πρέπει να αποδεικνύεις τα αυτονόητα.

 

Μη πληρώσεις τίποτα και σε κανέναν.

 

http://www.apple.com...hone-greek.html

 

 

Για τις αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα και την Κύπρο, η περίοδος για την έγερση απαιτήσεων που σχετίζονται με ελαττώματα μη συμμόρφωσης με τη σύμβαση πώλησης είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Αυτές οι απαιτήσεις υπόκεινται στις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις που επιβάλλονται από την τοπική νομοθεσία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες