Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βλαβη iphone 5- κακή εξυπηρέτηση από iRed


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   paggeo73

paggeo73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2015 - 11:30

Καλημέρα σε ολους σας και καλη εβδομαδα.

Απλα ηθελα να μοιραστώ την άσχημη εμπειρία που είχα με το iphone 5, το οποίο αντιμετώπιζε βλάβη. Δεν λειτουργούσε το Power button καθώς και το home. Αυτό συνέβει μετά από αλλαγή της μπαταρίας. Το πήγα το τηλεφωνάκι μου και μου ειπαν να το κρατησουν να δουνε τι έχει. Μετα απο 10 μερες με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι υπέστη ζημιά το microchip U3 και ηθελε αλλαγη. Η τιμή 90ευρω (χωρις ΦΠΑ), τι να κανω, ειπα να προχωρησουν...μετα απο αλλες 10 μερες με ενημερωσαν οτι μπορω να παραλαβω το τηλεφωνο μου. Πηγα απο κει, ζητησα να μου βαλουν τη sim, οντως λειτουργουσε μια χαρα.. για 10 λεπτα. Φτανω σπιτι , κανω κλήση , το home δεν λειτουργουσε!  Μετα απο 110ευρω... Επιστρέφω στο μαγαζι, το παιρνει ο υπαλληλος, το ανοιγει....και μετα απο κανα τεταρτο μου ειπε οτι το ενα "ποδαρακι" του  U3 δεν εχει πατησει καλα και πρεπει να το ξανα στειλουν για επισκευη!!!!!!! Το συγκερικεμενο καταστημα δεν αναλαμβανει Level 3 επισκευες. Περιμενα 2 εβδομαδες και μετα απο δικη μου επικοινωνια μου ειπαν οτι εχουν μεγαλο φορτο εργασιας και να παρω εγω στον Πειραια να δω τι συμβαινει! Απιστευτο! τελικα οντως πηρα εγω  στον Πειραια και μου ειπαν τα παιδια να τους δωσω αλλες 5 μερες λογω φορτου εργασιας. Τελικα οντως με πηραν μετα απο 5 μερες και μου ειπαν οτι εχουν αλλάξει 3 Microchip U3 και συνεχιζει το ιδιο προβλημα και προφανως εχει παθει ζημια το motherboard.Μου προτειναν να μοιραστούμε το κόστος και να δωσω αλλα 100 ευρω! ννοειται πως ειπα οχι και ζητησα να μου στειλουν το τηλεφωνο μου πισω και να μου επιστρεψουν τα 110 ευρω! Μου ειπαν οτι το τηλεφωνο θα επιστραφει στο καταστημα και οτι απο κει θα με απαιρναν τηλεφωνο να παω να το παραλαβω, πραγμα που δεν εγινε ποτε. Παλι εγω επρεπε να επικοινωνησω. Μου ειπαν οτι το τηλεφωνο ειναι εκει στο καταστημα τους και οτι απο τα 110 ευρω να αφαιρεθουν τα 30ευρω (η ελαχιστη χρεωση για επισκευη).  Αλλα τα λεφτα θα επιστραφουν μεσω IBAN !!! Να παω να παρω τη συσκευη αλλα τα λεφτα θα εμπαιναν εκ των υστέρων. Γενικα απαρταδεκτη εξυπηρετηση, πολυ αγενεια και πολυ κακος χειρισμος. Και αναρωτιεμαι εγω , γιατι να επατηε ζημια η πλακετα της συσκευης?? Υποτιθεται το προβλημα ηταν απλό και ευκολο να λυθει...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 31/08/2015 - 11:40

εμπλεξες



#3   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 31/08/2015 - 11:42

Tragic!! Τι να πω... Εγω προσωπικα μονο στα εξουσιοδοτημενα και ας πληρωνω παραπανω.  Μακαρινα βγαλεις ακρη!!



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 31/08/2015 - 11:43

Τα χίλια δίκια έχεις, αλλά άντε να βγάλεις άκρη...Προσωπικά από την στιγμή που το τηλέφωνο ήταν πλήρως λειτουργικό και τους το πήγες για μια αλλαγή μπαταρίας και μόνο, θα ζητούσα αντικατάσταση τηλεφώνου. Να κάνεις σίγουρα μια καταγγελία στο ΙΝΚΑ κτλ. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2015 - 11:45

Την μπαταρία εκει την άλλαξες;

#6   paggeo73

paggeo73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2015 - 11:54

Δεν την αλλαξα εκει, η πρωτη βλακεια απο πλευρα μου. Γιατι αν την ειχα αλλαξει εκει , θα ειχα απαιτησει νεα συσκευη!!!Εγω δεχομαι οτι μπορει να αδυνατουν να φτιαξουν καποια βλαβη ρε παιδια αλλα δεν μπορεις πες το! Ξερετε δεν μπορω να το αναλαβω, οχι να μου λες μετα " ξερετε υπαρχει παντα ρισκο στην επισκευη" τοτε τι κανετε??? Τι να πω? Ετυχε σε μενα???  Ειχα ακουσει τα καλυτερα!!!



#7   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 31/08/2015 - 12:02

Δυστυχως στραβες θα κατσουν και στα καλυτερα service. Το θεμα ειναι πως θα το χειριστουν μετα. Η αληθεια ειναι οτι ειναι περιεργο να μη λειτουργουν home και power button λογω πλακετας, αλλα απο τη στιγμη που βαλανε χερι, θα επρεπε να απαιτησεις να αντικαταστησουν την πλακετα αφου υποτιθεται την επισκευασαν.



#8   paggeo73

paggeo73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2015 - 12:13

Ναι φοβαμαι οτι αν το αφησω εκει, θα κανουν μεγαλυτερη ζημια...



#9   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/08/2015 - 12:21

εμενα μου το ανοίξανε 4 φορες το iphone 5 για να φτιάξουνε το home button και τώρα χάλασε ξανά...! αλλα δεν το πάω σε αυτούς παρόλο που έχει 1χρόνο εγγύηση όπως μου είπε...! το καλο είναι ότι πήρε μονο 15 euro..! το πρόβλημα τώρα είναι αυτές τις μέρες πάω να ανοίξω το κινητό μου και ξαφνικά μαυρίζει όλη η οθόνη και σα να ξέβαψε δηλαδή το χρώμα...! ποτε δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο...! εύχομαι να ήτανε κάποιο software θεματάκι και να μην ύπαρξη πρόβλημα στην μητρική... γιατί εκεί ειλικρινά αν δω ότι έχει γίνει κάποια βλακεία θα κάνω φασαρία...! θα το ανοίξω να το δω τι έχουνε κάνει πάντως...

 

μακριά από ired και irepair...! νομίζω πως τα ίδια είναι....



#10   paggeo73

paggeo73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2015 - 12:37

εμενα μου το ανοίξανε 4 φορες το iphone 5 για να φτιάξουνε το home button και τώρα χάλασε ξανά...! αλλα δεν το πάω σε αυτούς παρόλο που έχει 1χρόνο εγγύηση όπως μου είπε...! το καλο είναι ότι πήρε μονο 15 euro..! το πρόβλημα τώρα είναι αυτές τις μέρες πάω να ανοίξω το κινητό μου και ξαφνικά μαυρίζει όλη η οθόνη και σα να ξέβαψε δηλαδή το χρώμα...! ποτε δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο...! εύχομαι να ήτανε κάποιο software θεματάκι και να μην ύπαρξη πρόβλημα στην μητρική... γιατί εκεί ειλικρινά αν δω ότι έχει γίνει κάποια βλακεία θα κάνω φασαρία...! θα το ανοίξω να το δω τι έχουνε κάνει πάντως...

 

μακριά από ired και irepair...! νομίζω πως τα ίδια είναι....

καλα θα κανεις, να πεις τι βρηκες.  Να σαι καλα.



#11   paggeo73

paggeo73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2015 - 12:53

Που προτεινετε παιδια να το παω? Φοβαμαι να το παω οπουδηποτε.....



#12   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 31/08/2015 - 13:07

Που προτεινετε παιδια να το παω? Φοβαμαι να το παω οπουδηποτε.....

InfoQuest, iSystem, Document  Ειναι εξουσιοδοτημενα - Googlare και αναλογα σε ποια περιοχη μενεις και σε βολευει το πας!



#13   paggeo73

paggeo73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/08/2015 - 13:14

InfoQuest, iSystem, Document  Ειναι εξουσιοδοτημενα - Googlare και αναλογα σε ποια περιοχη μενεις και σε βολευει το πας!

Σ' ευχαριστώ πολύ.



#14   Ivanovic

Ivanovic

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/08/2015 - 13:35

Δυστυχώς είναι σύνηθες πρόβλημα αυτό με τα power και home button να μην λειτουργούν μετά από αλλαγή μπαταρίας. Αν γίνει pry σε λάθος σημείο υπάρχει κίνδυνος να ξεκολλήσουν ηλεκτρονικά στοιχεία επιφανειακής στήριξης (smd). Απέδωσε αρχικά ευθύνες σ αυτόν που σου άλλαξε την μπαταρία. Δικό του σφάλμα είναι

#15   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/08/2015 - 13:53

Ξεραμε το "μακρια απο iRepair" τωρα μαθαμε και το "μακρια απο iRed"

 

Ποτε δεν πηγα συσκευη σε αυτους, και ποτε δεν θα παω, Document, οσο και αν κοστηζει παραπανω, τουλαχιστον δεν σου λενε αλλα ντ' αλλον.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες