Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iphone 4 <βουτιά στη λεκάνη>


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kabamarou82

kabamarou82

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 31/08/2015 - 14:57

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Την προηγούμενη βδομάδα έπεσε το κινητό στη λεκάνη στο μπάνιο. Το βγάλαμε αμέσως το σκουπίσαμε, φυσίξαμε να φύγει ότι μπορεί. Έπειτα το βάλαμε σε μια σακούλα με ρύζι μετά απο 2 μέρες προσπαθήσαμε να το ανοίξουμε, άνοιξε κανονικά αλλα δεν έιχαμε ήχο, όθονη δούλευε κανονικά. Το ξανακλείσαμε πήρα kit με κατσαβιδάκια το ανοίξαμε <έβγαλα μπαταρία, αποσύνδεσα motherboard και τα 5 clipakia πάνω απο τη μπαταρία (αφού έβγαλα το μεταλλικό προστατευτικό)> το αφήσαμε να στεγνώσει καλύτερα και το συναρμολόγησα ξανά. Το συνδέω με τον φορτιστή (δεν είχε μπαταρία) μου βγάζει την άδεια μπαταρία στην οθόνη και το αφήνω να φορτώσει.Μετά την φόρτιση πάω να το ανοίξω αχνοφένεται για λίγο το μηλαράκι και χάνεται και δεν ξανα βλέπω τπτ στην οθόνη, απο οτι καταλαβαίνω έχει ανοίξει κανονικά γιατη καταλάθος έπεξε videaki απο το youtube.(αρα όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά).Το έχω ανοίξει άλλες 3 φορές για να τσεκάρω ότι όλα είναι σωστά στη θέση τους. Και όποτε το ανοίγω μετά έχω το ίδιο πράγμα <τρεμοπαίζει λίγο μηλαράκι και μετά τπτ. Καμιά ιδέα τη έπαθε η οθόνη που στην αρχή ήταν το μόνο που δεύλευε??? (συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να δώσω όσο γίνεται περισσότερες λεπτομέριες)

 

Ευχαριστώ πολύ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 31/08/2015 - 15:10

Προφανως εχει παθει βλαβη η οθονη κ ας δουλευε στην αρχη, μου φαινεται απιθανο μετα απο πεσιμο μεσα σε νερο να μην παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα η συσκευη.

Παρόλα αυτα αν θες δοκιμασε να κανεις ενα restore και set up as new απ το itunes, για να αποκλεισεις θεμα software αν και μου φαινεται λιγο απιθανο.

Επισης μπορει να εχει βλαβει κ η μπαταρια γιατι συνηθως ειναι απ τα πρωτα πραγματα που χαλαει οταν υπαρξει "ατυχημα" με νερο.


Τελευταία επεξεργασία από: Speed7, 31/08/2015 - 15:14


#3   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/08/2015 - 15:40

θα έγινε καμια ζημια... καλο θα είναι να το δει κάποιος τεχνικός... 


Τελευταία επεξεργασία από: omorfonios, 31/08/2015 - 15:42


#4   matman

matman

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/08/2015 - 19:38

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. Την προηγούμενη βδομάδα έπεσε το κινητό στη λεκάνη στο μπάνιο. Το βγάλαμε αμέσως το σκουπίσαμε, φυσίξαμε να φύγει ότι μπορεί. Έπειτα το βάλαμε σε μια σακούλα με ρύζι μετά απο 2 μέρες προσπαθήσαμε να το ανοίξουμε, άνοιξε κανονικά αλλα δεν έιχαμε ήχο, όθονη δούλευε κανονικά. Το ξανακλείσαμε πήρα kit με κατσαβιδάκια το ανοίξαμε <έβγαλα μπαταρία, αποσύνδεσα motherboard και τα 5 clipakia πάνω απο τη μπαταρία (αφού έβγαλα το μεταλλικό προστατευτικό)> το αφήσαμε να στεγνώσει καλύτερα και το συναρμολόγησα ξανά. Το συνδέω με τον φορτιστή (δεν είχε μπαταρία) μου βγάζει την άδεια μπαταρία στην οθόνη και το αφήνω να φορτώσει.Μετά την φόρτιση πάω να το ανοίξω αχνοφένεται για λίγο το μηλαράκι και χάνεται και δεν ξανα βλέπω τπτ στην οθόνη, απο οτι καταλαβαίνω έχει ανοίξει κανονικά γιατη καταλάθος έπεξε videaki απο το youtube.(αρα όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά).Το έχω ανοίξει άλλες 3 φορές για να τσεκάρω ότι όλα είναι σωστά στη θέση τους. Και όποτε το ανοίγω μετά έχω το ίδιο πράγμα <τρεμοπαίζει λίγο μηλαράκι και μετά τπτ. Καμιά ιδέα τη έπαθε η οθόνη που στην αρχή ήταν το μόνο που δεύλευε :huh: (συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να δώσω όσο γίνεται περισσότερες λεπτομέριες)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Καλσηπερα. Αν ενδιαφερεσαι για επιπσκευη στειλε μου μηνυμα.



#5   kabamarou82

kabamarou82

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/09/2015 - 09:52

Καλημέρα και καλόμήνα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

speed7 υπάρχει περίπτωση να έχει βραχηκυκλώση η μπαταρία και να μην δίνει επαρκή ρεύμα για να ανοίξει την οθόνη? ή αμα χαλάσει χαλάει τέλείως?



#6   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2015 - 16:31

Καλημέρα και καλόμήνα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

speed7 υπάρχει περίπτωση να έχει βραχηκυκλώση η μπαταρία και να μην δίνει επαρκή ρεύμα για να ανοίξει την οθόνη? ή αμα χαλάσει χαλάει τέλείως?

Κι αυτο μπορει φιλε μου, η μπαταρια ειναι απ τα πρωτα πραγματα που χαλανε οταν βραχουν.

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχουν παρει νερο κ να εχουν χαλασει οι κονεκτορες πανω στη μητρικη που κουμπωνουν πανω η οθονη, μπαταρια, κτλπ.

Οταν ανοιξες το κινητο και εβγαλες τη μητρικη, ειδες πανω να εχει σημαδια σαν μουχλα καπως απ το νερο;

(Δεν εννοω μουχλα κανονικη, εννοω κατι ασπρα σημαδια που δημιουργουνται οταν κατι ηλεκτρονικο εχει παρει νερο.)



#7   kabamarou82

kabamarou82

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/09/2015 - 07:47

βγάζοντας τους κονεκτορες δεν πρόσεξα να υπάρχουν άσπρα σημάδια. λέω να πάρω μια νέα μπαταρία να δοκιμάσω αν δουλέψει ! αν όχι θα ξανα ενοχλήσω ! :)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες