Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

4G και 4G LTE


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vaiov23

vaiov23

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@vaio_v23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/09/2015 - 00:43

Καλημέρα φίλοι και φίλες. Πρόσφατα αγόρασα πακέτα για το καρτοκινητό μου vodafone στο iphone 6 plus μου, αλλά έχω παρατηρήσει πως ποτέ δεν είμαι σε LΤΕ, ούτε σε πολύ κεντρικά σημεία κλπ. Αυτό γιατί γίνεται; Πώς μπορώ να το κάνω LTE; Επίσης, επειδή είμαι "καινούργιος" στο 4G, πόσο πολύ πιο γρήγορα καταναλώνονται τα MB σε σχέση με το 3G;

Ευχαριστώ πολύ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/09/2015 - 01:01

Το 4G απο τις ρυθμίσεις το εν/ποιείς?

 

Κατανάλωση είναι μεγαλύτερη, εξαρτάται βέβαια τι χρήση που κάνεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   vaiov23

vaiov23

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@vaio_v23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/09/2015 - 17:46

Το 4G απο τις ρυθμίσεις το εν/ποιείς?

 

Κατανάλωση είναι μεγαλύτερη, εξαρτάται βέβαια τι χρήση που κάνεις.

Ναι, εννοείται! Πας Celluar< 4g. Αλλά από εκεί και πέρα, ανάλογα που βρίσκεσαι αλλάζει με την διαθεσιμότητα του δικτύου. πχ. σήμερα είμουν στο καράβι για Μύκονο και σε κάποια μέρη πήγαινε 3γ και κάποιες φορές ακόμα πιο κάτω. Το θέμα είναι, όμως, ότι ποτέ δεν μου το γυρίζει σε LTE, παρά μόνο 4γ όταν είμαι στην Αθήνα και ακόμη και σε κεντρικά σημεία! Τι κάνω λάθος΄

 

Επίσης, όσον αφορά το άλλο ερώτημα, ισχύει δηλαδή αυτό που έχω ακούσει ότι 1ΜΒ σε 3γ είναι 3 σε 4γ; Εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ για browsing (όχι τόσο heavy όμως, imessage, facebook+messenger, twitter.)



#4   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2015 - 17:53

Ναι, εννοείται! Πας Celluar< 4g. Αλλά από εκεί και πέρα, ανάλογα που βρίσκεσαι αλλάζει με την διαθεσιμότητα του δικτύου. πχ. σήμερα είμουν στο καράβι για Μύκονο και σε κάποια μέρη πήγαινε 3γ και κάποιες φορές ακόμα πιο κάτω. Το θέμα είναι, όμως, ότι ποτέ δεν μου το γυρίζει σε LTE, παρά μόνο 4γ όταν είμαι στην Αθήνα και ακόμη και σε κεντρικά σημεία! Τι κάνω λάθος΄

 

Επίσης, όσον αφορά το άλλο ερώτημα, ισχύει δηλαδή αυτό που έχω ακούσει ότι 1ΜΒ σε 3γ είναι 3 σε 4γ; Εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ για browsing (όχι τόσο heavy όμως, imessage, facebook+messenger, twitter.)

H διαφορα του 3G και 4G ειναι στην ταχυτητα οχι στον ογκο των δεδομενων, 1mb σε 3G ειναι 1mb σε 4G, η διαφορα ειναι οτι στο 4G το 1mb θα κατεβει πιο γρηγορα απ οτι στο 3G. Απλα μπορει το 4G να κατεβασει 3mb στο χρονο που το 3G θα κατεβαζε 1 αλλα κ παλι ειναι διαφορα ταχυτητας και οχι ογκου δεδομενων.

 

Επισης η διαφορα στην ταχυτητα του 4G με το LTE δεν ειναι τοσο μεγαλη σχεδον ανεπαισθητη.


Τελευταία επεξεργασία από: Speed7, 01/09/2015 - 18:01


#5   vaiov23

vaiov23

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@vaio_v23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/09/2015 - 18:46

H διαφορα του 3G και 4G ειναι στην ταχυτητα οχι στον ογκο των δεδομενων, 1mb σε 3G ειναι 1mb σε 4G, η διαφορα ειναι οτι στο 4G το 1mb θα κατεβει πιο γρηγορα απ οτι στο 3G. Απλα μπορει το 4G να κατεβασει 3mb στο χρονο που το 3G θα κατεβαζε 1 αλλα κ παλι ειναι διαφορα ταχυτητας και οχι ογκου δεδομενων.

 

Επισης η διαφορα στην ταχυτητα του 4G με το LTE δεν ειναι τοσο μεγαλη σχεδον ανεπαισθητη.

Σε ευχαριστώ πολύ! Είχα πάει για καφέ βασικά με κάποιους ψευτοgeeks android fanboy φίλους μου, και μου έλεγαν ότι σώνεται πιο γρήγορα το 4γ από το 4γ. 

Ευχαριστώ και πάλι για την ξεδιάλυνση του προβλήματος!

Υπάρχει όμως κάποια δυνατότητα, ή ρύθμιση την οποία δεν έχω ανακαλύψει, η οποία ανοίγει το LTE;


Τελευταία επεξεργασία από: vaiov23, 01/09/2015 - 18:47


#6   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2015 - 19:41

Ειναι περίεργη φάση το 4G εμένα πιάνει στο σπίτι αλλά πχ σε κάποια σημεία "πέφτει" σε 3G ή καμια φορά στο ίδιο σημείο που έπιανε 4G επιμένει να πιάνει μόνο 3G. Ως προς τα δεδομένα εφόσον είναι ταχύτερο κάνεις μεγαλύτερη χρήση αρα "ξεφεύγεις" και στην κατανάλωση.



#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/09/2015 - 20:37

Σε ευχαριστώ πολύ! Είχα πάει για καφέ βασικά με κάποιους ψευτοgeeks android fanboy φίλους μου, και μου έλεγαν ότι σώνεται πιο γρήγορα το 4γ από το 4γ. 

Ευχαριστώ και πάλι για την ξεδιάλυνση του προβλήματος!

Υπάρχει όμως κάποια δυνατότητα, ή ρύθμιση την οποία δεν έχω ανακαλύψει, η οποία ανοίγει το LTE;

LTE σηματάκι δε βλέπεις γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει LTE εδώ.

 

Για την ακρίβεια ούτε 4G έχουμε. Wannabe 4G το λες. Το LTE δεν είναι 4th generation αλλά το LTE Advanced.

 

Διαφορά και στη ταχύτητα μιας και το Standrard 4G περιορίζεται στα 3-8 MB. Περισσότερα εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   vaiov23

vaiov23

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@vaio_v23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/09/2015 - 22:15

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες