Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οθονη σε iPhone 5S έχει ανασηκωθεί στη δεξια πλευρά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 01/09/2015 - 01:08

Καλησπέρα παιδια, πήγα προχθες να αλλάξω μεμβράνη στην οθονη του iPhone 5s μου και παρατηρησα οτι ετσι οπως το βλεπεις το κινητο στη δεξια πανω γωνια μεχρι το μέσον περιπου της οθόνης προς τα κατω, εχει ανασηκωθει ελαφρώς και οταν την πατάω μπαινει προς τα μεσα. Ειναι πολύ μικρό το ανασηκωμα, αλλα το καταλαβαινεις οταν πατησεις την οθονη και μπει προς τα μεσα. Το κινητό το έχω απο τον Μάρτιο του 2014, και δεν ειχα παρατηρησει να εχει τετοιο πρόβλημα, να ηταν δηλαδη απο το εργοστάσιο έτσι. Το ζητημα ειναι τώρα τι μπορώ να κανω, που ειμαι και εκτός εγγύησης; Μπορεί να μου δημιουργησει πρόβλημα; 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/09/2015 - 01:24

Καλησπέρα παιδια, πήγα προχθες να αλλάξω μεμβράνη στην οθονη του iPhone 5s μου και παρατηρησα οτι ετσι οπως το βλεπεις το κινητο στη δεξια πανω γωνια μεχρι το μέσον περιπου της οθόνης προς τα κατω, εχει ανασηκωθει ελαφρώς και οταν την πατάω μπαινει προς τα μεσα. Ειναι πολύ μικρό το ανασηκωμα, αλλα το καταλαβαινεις οταν πατησεις την οθονη και μπει προς τα μεσα. Το κινητό το έχω απο τον Μάρτιο του 2014, και δεν ειχα παρατηρησει να εχει τετοιο πρόβλημα, να ηταν δηλαδη απο το εργοστάσιο έτσι. Το ζητημα ειναι τώρα τι μπορώ να κανω, που ειμαι και εκτός εγγύησης; Μπορεί να μου δημιουργησει πρόβλημα; 

Παρομοιο θεμα παρουσιασε προσφατα και του αδερφου μου.

 

Γνωστο προβλημα στο 5s.

 

Αν ειναι εντονο μιλας με τα εξουσιοδοτημενα infoquest,document,isystem για αντικατασταση. 2ετης η εγγυηση.

 

Απαραιτητη και η προσκομηση της αποδειξης αγορας του κινητου στο service.



#3   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2015 - 16:17

Φιλε μου εισαι εντος εγγυησης, ειναι 2ετης η εγγυηση.

Μιλα αμεσα με τα εξουσιοδοτημενα, αν το θεμα δεν εχει προκυψει απο καποια πτωση η μεγαλη πιεση η κατι αλλο, τοτε θα σου κανουν αντικατασταση.



#4   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/09/2015 - 16:21

Και φιλου ειχε παθει κατι παρομοιο και ηταν λογω φουσκωμενης μπαταριας

#5   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2015 - 16:41

Και φιλου ειχε παθει κατι παρομοιο και ηταν λογω φουσκωμενης μπαταριας

Οντως και αυτο παιζει, στο 4/4S οταν φουσκωνε η μπαταρια πεταγε το πισω καλλυμα, σε 5/5S κτλπ πεταει την οθονη.



#6   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 01/09/2015 - 17:46

Οχι παιδιά η συσκευή δεν εχει κανένα εξωτερικό χτύπημα ειναι σαν καινουρια την έχω από την πρώτη μέρα και σε θήκη. Αυτο για την μπαταρία και εγω το ξέρω, αλλά αν ήταν φουσκωμένη η μπαταρία δεν θα υπήρχε πρόβλημα;;; Εγω το έχω μια βδομάδα τουλάχιστον το πρόβλημα, και η μπαταρία φορτίζει κανονικά και αντέχει κανονικά. Δεν γνωρίζω φυσικα για αυτο ρωτάω! Θα μιλήσω απευθείας με istorm παρόλο που το έχω αγορασμένο από Cosmote.

#7   Speed7

Speed7

    iPH Member

  • 264 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2015 - 17:51

Οχι παιδιά η συσκευή δεν εχει κανένα εξωτερικό χτύπημα ειναι σαν καινουρια την έχω από την πρώτη μέρα και σε θήκη. Αυτο για την μπαταρία και εγω το ξέρω, αλλά αν ήταν φουσκωμένη η μπαταρία δεν θα υπήρχε πρόβλημα;;; Εγω το έχω μια βδομάδα τουλάχιστον το πρόβλημα, και η μπαταρία φορτίζει κανονικά και αντέχει κανονικά. Δεν γνωρίζω φυσικα για αυτο ρωτάω! Θα μιλήσω απευθείας με istorm παρόλο που το έχω αγορασμένο από Cosmote.

Θα μπορουσε να εχει φουσκωσει η μπαταρια και να συνεχισει να λειτουργει, μου εχει συμβει σε 4αρι, ειχε φουσκωσει η μπαταρια του, ειχε πεταξει λιγο το πισω καλυμμα αλλα εξακολουθουσε να λειτουργει οπως λειτουργουσε.

Ναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με τα εξουσιοδοτημενα, δεν παιζει ρολο απο που το εχεις αγορασει.


Τελευταία επεξεργασία από: Speed7, 01/09/2015 - 17:52


#8   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/09/2015 - 18:08

Μήπως σου χάλασε το καλώδιο φόρτισης/σύνδεσης και το αντικατέστησες με ένα του εμπορίου?

 

Μου έτυχε εμένα σε 3gs και μου φούσκωσε την μπαταρία την οποία και αντικατέστησα χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα, ευτυχώς.



#9   vaiov23

vaiov23

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@vaio_v23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/09/2015 - 18:59

Παιδιά καλησπέρα. Το συγκεκριμένο issue είναι πολύ γνωστό σε 5s εδώ στην Αμερική, και επειδή τυχαίνει να είμαι στο Online Support της Apple στην Βοστώνη όπου σπουδάζω, συνήθως αυτή η ζημιά προκαλείται από το overheating της συσκευής το οποίο έχει προκληθεί κυρίως από την μπαταρία και την υπερφόρτιση (δεν μιλάμε για ζέσταμα της gpu λόγω εκτέλεσης απαιτητικών εφαρμογών, καμία σχέση. Σε αυτή την περίπτωση, πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένο service, και από εκεί και πέρα βλέπουμε. Αν ήταν Apple Store, μπορεί να έπαρνες και δωρεάν replacement (αν είσουν μέσα στον χρόνο, και εφόσον η συσκευή σου περνούσε από συγκεκριμένο troubleshoot που θα σου έκαναν οι υπάλληλοι. Ελπίζω να σε βοήθησα!



#10   vaiov23

vaiov23

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@vaio_v23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/09/2015 - 19:00

Έκαν περαιτέρω έρευνα στο θέμα. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εδώ:

https://discussions..../thread/5973137






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες