Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με 4s


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 04/09/2015 - 09:28

Έχω ένα 4s στην 7.1.2 και πριν από λίγες μέρες ανέβασε απότομα θερμοκρασία. Του έκανα ένα hard reset και ο.κ. Χτες παρατήρησα ότι πολλές εφαρμογές δεν άνοιγαν, του έκανα επαναφορά όλων - εκεί είδα το μηλαρακι να αναβοσβήνει σα strobo light - αλλά οι εφαρμογές νεκρές, οπότε αναγκάστηκα να τις περάσω από την αρχή. Είναι hardware ή software πρόβλημα; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 04/09/2015 - 11:18

Κανείς?



#3   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/09/2015 - 11:22

Σε διάστημα μιας και μισής ώρα δε χρειάζεται να κάνεις bump το thread σου...

Έχεις την 7.1.2 πολύ καιρό, οπότε είναι αρκετά πιθανό να είναι software το θέμα. Θα πρότεινα να μείνεις στο iOS 7, αλλά δεδομένου του ότι έχεις αρκετά θέματα με τη συσκευή δοκίμασε ένα restore σε iOS 8 και set up as new. 



#4   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 04/09/2015 - 12:12

Σε διάστημα μιας και μισής ώρα δε χρειάζεται να κάνεις bump το thread σου… ????

 

Ευχαριστώ πολύ!



#5   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/09/2015 - 14:50

Σε διάστημα μιας και μισής ώρα δε χρειάζεται να κάνεις bump το thread σου… :huh:?

 

Ευχαριστώ πολύ!

10:28 άνοιξες το νήμα, 12:28 έκανες bump επειδή δε πήρες απάντηση. Δε χρειαζόταν.

 

Δοκίμασε αυτό που προτάθηκε και δες πώς συμπεριφέρεται η συσκευή. Αν έχεις θέμα με την απόδοση, υπάρχουν μερικές παραμετροποίησεις από τις Ρυθμίσεις τηλεφώνου τις οποίες μπορώ να παραθέσω για καλύτερο αποτέλεσμα.



#6   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 04/09/2015 - 19:48

10:28 άνοιξες το νήμα, 12:28 έκανες bump επειδή δε πήρες απάντηση. Δε χρειαζόταν.

Δοκίμασε αυτό που προτάθηκε και δες πώς συμπεριφέρεται η συσκευή. Αν έχεις θέμα με την απόδοση, υπάρχουν μερικές παραμετροποίησεις από τις Ρυθμίσεις τηλεφώνου τις οποίες μπορώ να παραθέσω για καλύτερο αποτέλεσμα.


Έτσι κι αλλιώς έγινες κατανοητός και σε ευχαριστώ, το τι χρειαζόταν να κάνω κακώς μου το υποδεικνύεις αφού εν τέλει βοήθησες, ο χρόνος είναι σχετικός για τον καθένα μας, φιλικά πάντα!

#7   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/09/2015 - 19:52

Έτσι κι αλλιώς έγινες κατανοητός και σε ευχαριστώ, το τι χρειαζόταν να κάνω κακώς μου το υποδεικνύεις αφού εν τέλει βοήθησες, ο χρόνος είναι σχετικός για τον καθένα μας, φιλικά πάντα!

Ο χρονος ειναι σχεικος, οπως και οι κανονες λειτουργιας του φορουμ επισης.



#8   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 04/09/2015 - 20:02

Ο χρονος ειναι σχεικος, οπως και οι κανονες λειτουργιας του φορουμ επισης.


Υπάρχει κάποιος κανόνας που παραβίασα και δε το κατάλαβα;

#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/09/2015 - 20:03

Μην το συνεχίσετε σας παρακαλώ. Αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό για το πρόβλημα του φίλου, ευπρόσδεκτο :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#10   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/09/2015 - 20:22

Είχα(με), τηρουμένου του ότι το 4S με την αναβάθμιση στο iOS 8 θα σέρνεται και δεν είχα κανένα θέμα να παραθέσω τα 5-10 βήματα που κάποιος λιγότερο ψαγμένος δε θα ξέρει να ακολουθήσει για να τρέχει το κινητό απροβλημάτιστα, επειδή όμως βλέπω το χρήστη που άνοιξε το θέμα να έχει εντρυφήσει στο iOS (και πάνω απ' όλα να έχει τρόπους...) δε χρειάζεται να υποδείξουμε τίποτα. Οπότε προτείνω το νήμα να πάρει τη στάμπα «solved» και να κλείσει. Είμαι σίγουρος ότι και καινούριο πρόβλημα να έχει ο κύριος θα το δούμε σίγουρα με καινούριο, πιο σχετικό thread (και με το bump μέσα στη 1 ώρα). :)



#11   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 04/09/2015 - 20:36

Είχα(με), τηρουμένου του ότι το 4S με την αναβάθμιση στο iOS 8 θα σέρνεται και δεν είχα κανένα θέμα να παραθέσω τα 5-10 βήματα που κάποιος λιγότερο ψαγμένος δε θα ξέρει να ακολουθήσει για να τρέχει το κινητό απροβλημάτιστα, επειδή όμως βλέπω το χρήστη που άνοιξε το θέμα να έχει εντρυφήσει στο iOS (και πάνω απ' όλα να έχει τρόπους...) δε χρειάζεται να υποδείξουμε τίποτα. Οπότε προτείνω το νήμα να πάρει τη στάμπα «solved» και να κλείσει. Είμαι σίγουρος ότι και καινούριο πρόβλημα να έχει ο κύριος θα το δούμε σίγουρα με καινούριο, πιο σχετικό thread (και με το bump μέσα στη 1 ώρα). :)

Ψάχνεστε για φασαρία, έλεος!!!


Τελευταία επεξεργασία από: alabis, 04/09/2015 - 20:38


#12   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2015 - 10:53

Eμένα μου κάνει περισσότερο πρόβλημα μπαταρίας αυτό που περιγράφεις. Είναι jb η συσκευή για να μας πείς κύκλους φόρτισης? Επειδή ήμουν για πολύ καιρό 7.1.2 πρόβλημα δεν είχα ποτέ. Όσο για θερμοκρασίες το 4S το καλοκαίρι ζορίζεται παρα πολύ (επηρεάζει η εξωτερική θερμοκρασία) το δικό μου είναι μόνιμα 38-39 βαθμούς αντίθετα με το 6 που επειδή δεν ζορίζεται ο επεξεργαστής δεν ανεβάζει κ θερμοκρασία.

 

Θα σου έλεγα μην κάνεις restore πριν ελέγξεις τη μπαταρία γιατί δεν υπάρχει jailbreak αν πάς σε 8.



#13   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 05/09/2015 - 10:56

Είχα(με), τηρουμένου του ότι το 4S με την αναβάθμιση στο iOS 8 θα σέρνεται και δεν είχα κανένα θέμα να παραθέσω τα 5-10 βήματα που κάποιος λιγότερο ψαγμένος δε θα ξέρει να ακολουθήσει για να τρέχει το κινητό απροβλημάτιστα, επειδή όμως βλέπω το χρήστη που άνοιξε το θέμα να έχει εντρυφήσει στο iOS (και πάνω απ' όλα να έχει τρόπους...) δε χρειάζεται να υποδείξουμε τίποτα. Οπότε προτείνω το νήμα να πάρει τη στάμπα «solved» και να κλείσει. Είμαι σίγουρος ότι και καινούριο πρόβλημα να έχει ο κύριος θα το δούμε σίγουρα με καινούριο, πιο σχετικό thread (και με το bump μέσα στη 1 ώρα). :)

Ποιος σου είπε οτι το 4s με ios 8+ σέρνεται?



#14   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2015 - 10:59

Ποιος σου είπε οτι το 4s με ios 8+ σέρνεται?

Το 4S μου πλέον σε 8.4 με JB πηγαίνει ΤΕΛΕΙΑ. Τολμώ να πώ πως είδα και μια μικρή αλλά σημαντική βελτίωση στην διαχείριση της μπαταρίας.



#15   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 06/09/2015 - 13:16

Eμένα μου κάνει περισσότερο πρόβλημα μπαταρίας αυτό που περιγράφεις. Είναι jb η συσκευή για να μας πείς κύκλους φόρτισης? Επειδή ήμουν για πολύ καιρό 7.1.2 πρόβλημα δεν είχα ποτέ. Όσο για θερμοκρασίες το 4S το καλοκαίρι ζορίζεται παρα πολύ (επηρεάζει η εξωτερική θερμοκρασία) το δικό μου είναι μόνιμα 38-39 βαθμούς αντίθετα με το 6 που επειδή δεν ζορίζεται ο επεξεργαστής δεν ανεβάζει κ θερμοκρασία.

Θα σου έλεγα μην κάνεις restore πριν ελέγξεις τη μπαταρία γιατί δεν υπάρχει jailbreak αν πάς σε 8.



Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1441537653.872593.jpg   81,8KB   12 λήψεις

Η συσκευή είναι δύο χρόνων με 142 κύκλους μόνο, χωρίς j/b, οπότε μου φαίνεται περίεργο να έχει από τώρα θέμα μπαταρίας, αναρωτιόμουν μήπως οι αναβαθμίσεις των 3d party εφαρμογών μπλοκάρουν στην 7.1.2, από την την άλλη να ρισκάρω να την χάσω για την 8.4.1? Λειτουργεί απροβλημάτιστα πλέον εκεί?


Τελευταία επεξεργασία από: alabis, 06/09/2015 - 13:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες