Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1576   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:48

σοβαρά τώρα είστε ικανοποιημένη από την κάμερα του 6s?

 

δεν έχετε καθόλου εμπειρία από φωτογραφίες.... 
 
κάποιοι κιόλας συγκρίνανε τις dslr με το iphone 6S πραγματικά γέλιο.... 
 
 
δεν ύπαρxη καλύτερη κάμερα σε κινητό από το samsung galaxy S6


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1577   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:52

 

σοβαρά τώρα είστε ικανοποιημένη από την κάμερα του 6s?

 

δεν έχετε καθόλου εμπειρία από φωτογραφίες.... 
 
κάποιοι κιόλας συγκρίνανε τις dslr με το iphone 6S πραγματικά γέλιο.... 
 
 
δεν ύπαρxη καλύτερη κάμερα σε κινητό από το samsung galaxy S6

 

Lumia 950 και LG G4 καλύτερες απο του S6.Η κάμερα του 6S είναι επιεικώς μέτρια μόλις πέσει το σκοτάδι...το 2013 θα ήταν κορυφαία.


Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 04/01/2016 - 01:52


#1578   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:53

σοβαρά τώρα είστε ικανοποιημένη από την κάμερα του 6s?
 
δεν έχετε καθόλου εμπειρία από φωτογραφίες.... 
 
κάποιοι κιόλας συγκρίνανε τις dslr με το iphone 6S πραγματικά γέλιο.... 
 
 
δεν ύπαρxη καλύτερη κάμερα σε κινητό από το samsung galaxy S6


Αν και δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο φωτογραφια γενικα, μπορω μονο να πω επειδη εχω και τις δυο συσκευες(iphone 6 και s6) οτι δν ισχυει το οτι την καλυτερη καμερα την εχει το s6. Τουλαχιστον για μενα που τα εχω και τα δυο. Αποψεις ειναι αυτες βεβαια. Εννοειται ομως οτι δε πρεπει να συγκρινουμε συσκευες με φωτογραφικες dslr σε καμια περιπτωση.

#1579   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:54

Αν και δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο φωτογραφια γενικα, μπορω μονο να πω επειδη εχω και τις δυο συσκευες(iphone 6 και s6) οτι δν ισχυει το οτι την καλυτερη καμερα την εχει το s6. Τουλαχιστον για μενα που τα εχω και τα δυο. Αποψεις ειναι αυτες βεβαια. Εννοειται ομως οτι δε πρεπει να συγκρινουμε συσκευες με φωτογραφικες dslr σε καμια περιπτωση.


Βεβαια εχω το iphone 6. Τωρα θα παω σε 6s

#1580   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:57

Το 6αρι μου το ειχα αγορασει απο kaizershop. Δεν ειχα θεμα με τη συσκευη. Απλα ειναι καλο πιστευω να υπαρχει και το doa. Τα media markt προσφερουν το οτι καλυτερο(15μερες) και τα oteshops 6 απο οτι ξερω. Απλα και τα 150 ευρω ειναι καλη διαφορα βεβαια. Σε τελικη αναλυση χτυπας και καμια θηκουλα. Τα σκρουτζομαγαζα απο οτι ξερω δε δινουν doa τουλαχιστον αμεσα. Παει infoquest η συσκευη και μετα περνεις ανακατασκευασμενο. Ξερεις καποιο αξιοπιστο καταστημα σε αυτο το θεμα;;

κοιτα το seven.αρκετα αξιοπιστοι.αν και εχω αγορασει απο Kinitogr kaizershop open365.δεν ειχα θεμα με κανενα απο αυτα.και ευτυχως δεν χρειαστηκε το doa.


Τελευταία επεξεργασία από: lefteristz, 04/01/2016 - 01:57


#1581   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/01/2016 - 02:07

Αν και δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο φωτογραφια γενικα, μπορω μονο να πω επειδη εχω και τις δυο συσκευες(iphone 6 και s6) οτι δν ισχυει το οτι την καλυτερη καμερα την εχει το s6. Τουλαχιστον για μενα που τα εχω και τα δυο. Αποψεις ειναι αυτες βεβαια. Εννοειται ομως οτι δε πρεπει να συγκρινουμε συσκευες με φωτογραφικες dslr σε καμια περιπτωση.

για το 6s να το καταλάβω η κάμερα είναι πολύ ανώτερη σε σχέση τα προηγούμενα μοντέλα...  αλλα για το iphone 6 να λες πως έχει καλύτερη κάμερα από το S6 όχι σε καμια περίπτωση...  

 

έχω το s6 από τις δευτερες παρτίδες με τον αισθητήρα τις samsung... 



#1582   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 04/01/2016 - 02:26

κοιτα το seven.αρκετα αξιοπιστοι.αν και εχω αγορασει απο Kinitogr kaizershop open365.δεν ειχα θεμα με κανενα απο αυτα.και ευτυχως δεν χρειαστηκε το doa.

Από το kinitogr είχα πάρει και γω μια χαρά ήταν....


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#1583   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/01/2016 - 05:01

για το 6s να το καταλάβω η κάμερα είναι πολύ ανώτερη σε σχέση τα προηγούμενα μοντέλα... αλλα για το iphone 6 να λες πως έχει καλύτερη κάμερα από το S6 όχι σε καμια περίπτωση...

έχω το s6 από τις δευτερες παρτίδες με τον αισθητήρα τις samsung...

σιγουρα έχεις το s6? μήπως έχεις το s7 ηδη;

#1584   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 04/01/2016 - 06:42

Lumia 950 και LG G4 καλύτερες απο του S6.Η κάμερα του 6S είναι επιεικώς μέτρια μόλις πέσει το σκοτάδι...το 2013 θα ήταν κορυφαία.


Ισχυει, πολυ πισω η καμερα του iphone την νυχτα. Απλα δε τραβαω καθολου με αυτο μετα την δυση του ηλιου. Αθλια.

You'll Never Walk Alone


#1585   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 04/01/2016 - 09:38

για το 6s να το καταλάβω η κάμερα είναι πολύ ανώτερη σε σχέση τα προηγούμενα μοντέλα... αλλα για το iphone 6 να λες πως έχει καλύτερη κάμερα από το S6 όχι σε καμια περίπτωση...

έχω το s6 από τις δευτερες παρτίδες με τον αισθητήρα τις samsung...


Τα μόνα S6 που έχουν ανώτερη κάμερα (μαζί με S6 Edge, Note 5, edge plus) είναι αυτά με τον αισθητήρα της Sony τον IMX 240.

Αυτά που φοράνε τον isocell αισθητήρα της Samsung είναι πολύ πίσω σε κάμερα. Βάλανε το συγκεκριμένο αισθητήρα για να ξεπουλήσουν.

Άρα το συγκεκριμένο που έχεις δεν έχει την καλύτερη κάμερα.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#1586   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2016 - 13:42

Καλό είναι να βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά και όχι σύμφωνα με τις προτιμήσεις μας.

Το έχω ψάξει πολύ το θέμα της κάμερας μιας και ασχολούμαι λίγο.
Η κάμερα του iPhone 6s και του plus παρόλο που λόγο iOS αποδίδει καλύτερα στις βραδινές, υστερεί φανερά έναντι των φετινών Galaxy και ιδιαίτερα των S6 edge plus & Note5 που έχουν βελτιωμένο software.

Στις ημερήσιες όχι και τόσο γιατί το iPhone διαχειρίζεται εξαιρετικά την κάμερα του. Υστερεί σε ευκρίνεια όταν συγκρίνεις τις φωτο ζουμάροντας. Και αυτό οφείλεται στην μεγαλύτερη ανάλυση των Galaxy. Όσο περισσότερα mp τόσο περισσότερη λεπτομέρεια την μέρα.
Στις βραδινές δεν παίζουν τόσο σπουδαίο ρόλο τα megapixels.
Αυτό φαίνεται στις βραδινές σε σύγκριση μεταξύ iPhone 6 Plus και i6s plus.
Το 6s plus δεν μπόρεσε να κρατήσει το μεγάλο μέγεθος των pixels που είχε το απλό 6 plus, με αποτέλεσμα τα pixels του να παίρνουν λιγότερο φως από ότι του προκατόχου του.
Για αυτό βλέπουμε στις βραδινές το απλό 6 plus να έχει λιγότερο θόρυβο.

Στο Galaxy S6 edge plus από την άλλη με φακό f1.9 εκ των πραγμάτων περνά περισσότερο φως από ότι στα iPhone.
Συνεπώς αποδίδουν καλύτερα. Συν ότι διαθέτει πλήρεις manual ρυθμίσεις για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Η Apple αν θέλει σωστές βραδινές, θα πρέπει την επόμενη χρόνια να πάει τουλάχιστο σε f1.8 αψηφώντας το κόστος.
Σήμερα μέχρι και τα κινεζικά έχουν φακούς της Sony με f2.0 - 1.8

Είχα ανεβάσει την ίδια φωτογραφία τραβηγμένη από Note 5 & iPhone 6s Plus όπου φαίνεται εύκολα η διαφορά υπέρ του Note 5. Όμως οι κανόνες των φόρουμ απαγορεύουν να υπάρχουν παιδιά στις φωτό που ανεβάζουμε και σωστά διεγράφησαν.

Αν κατακλείδι δεν πρέπει να υπερασπίζουμε οποιαδήποτε επιλογή της Apple όταν μάλιστα είναι πασιφανές ότι υστερεί. Μέχρι και το Verge που είναι fan της Apple το παραδέχτηκε.
Το iPhone το προτιμούμε για άλλους λόγους. Σε κάμερα φέτος υστερεί.

Τέλος τις φωτογραφίες δεν τις συγκρίνουμε ούτε στην οθόνη του κινητού μας ούτε σε μικρή ανάλυση. Ζουμαρουμε για να πλησιάσουμε την πραγματική τους ανάλυση και τις βάζουμε δίπλα δίπλα για να δούμε τις διαφορές.

Συμβουλευτικά θα σας πρότεινα το βράδυ να τραβάτε μόνο εφόσον ο φωτισμός επαρκεί και να είστε όσο γίνεται πιο κοντά στα πρόσωπα που φωτογραφίζετε.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 04/01/2016 - 13:46


#1587   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/01/2016 - 14:01

για το 6s να το καταλάβω η κάμερα είναι πολύ ανώτερη σε σχέση τα προηγούμενα μοντέλα... αλλα για το iphone 6 να λες πως έχει καλύτερη κάμερα από το S6 όχι σε καμια περίπτωση...

έχω το s6 από τις δευτερες παρτίδες με τον αισθητήρα τις samsung...

παιζει να εχεις το S6 με φακο DSLR...ελα πες την αληθεια.ενα κομματι εβγαλε η samsung και το εχεις εσυ για να το δοκιμασεις μια και ειναι beta εκδοση.

#1588   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2016 - 16:05

Ισχυει, πολυ πισω η καμερα του iphone την νυχτα. Απλα δε τραβαω καθολου με αυτο μετα την δυση του ηλιου. Αθλια.

ολες οι φωτο των "καλων" smartphones ειναι πολυ κατω του μετριου μετα τη δυση του ηλιου συγκρινομενες με καλες φωτογραφικες μηχανες. Αυτο το ξερουν και οι πετρες  ...τωρα αν καποιοι βλεπουν παπαδες στα δικα τους σμαρτφονια αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Εγω παντως χρησιμοποιωντας οση εμπειρια εχω απο τις μηχανες μου το "παλευω" με το 6s

 

IMG_0076.JPGIMG_0287.jpg



#1589   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 04/01/2016 - 16:29

Ρομεο για κινητα λεμε. Διαφωνεις οτι το lg g4 ειναι πολυ καλυτερο (για κινητο παντα) απο το μαπα ιφον;

Οσο εχει φως παλευεται, αμα εχεις νυχτερινη βαλε να δω.

You'll Never Walk Alone


#1590   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2016 - 16:43

οπως το θετεις διαφωνω Αtari αν και οντως μπορει να ειναι καλυτερο σε δυσκολες συνθηκες αλλα στην ουσια τριχες κατσαρες(τα ξερεις καλυτερα απο μενα αυτα) ....οταν λετε νυχτερινες τι ακριβως εννοειτε γιατι θα τρελλαθουμε στο τελος (αυτες επανω ειναι σε οριακες συνθηκες).....αντε παμε παλιIMG_0283.JPG

 

IMG_0057.jpgIMG_0035.JPGIMG_0218%282%29.jpg



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες