Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:34

Το iPhone 6S 64GB Space Grey πήρα. Τώρα μόλις μου έστειλε η forward2me email για να συμπληρώσω την αξία του δέματος πριν υπολογίσει το κόστος. Πέρισυ δε θυμάμαι να είχε κάτι τέτοιο.

Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να το ασφαλίσεις. Αρα θα πάει λίγο πιο αλμυρα. Πέρσυ εγώ πήρα το ρίσκο και δεν το ασφάλισα και ήταν 29.09 λίρες. Για δες πόσο θα σε χαρατσώσουν 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:37

Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να το ασφαλίσεις. Αρα θα πάει λίγο πιο αλμυρα. Πέρσυ εγώ πήρα το ρίσκο και δεν το ασφάλισα και ήταν 29.09 λίρες. Για δες πόσο θα σε χαρατσώσουν

Ούτε εγώ το είχα ασφαλίσει πέρισυ. Δε νομίζω να είναι υποχρεωτικό να το ασφαλίσω. Μπορεί να το κάνουν για να μου έχουν διαθέσιμες όλες τις επιλογές με την τιμή για να αποφασίσω τί θέλω.

#198   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:40

Ενημέρωσε μας. Ελπίζω να μπορεις να κάνεις τη δουλειά σου με το ίδιο περσυνο κόστος. Αλλά εφόσον σε ρωτά αξία , σίγουρα το κάνει για ασφάλιση. Ας ελπίσεις να είναι optional. 



#199   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:56

Διπλά καλά νέα! Η ασφάλιση ήταν προαιρετική(20 λίρες) και δεν την έβαλα όπως πέρυσι. Το κόστος είναι 30.64 λίρες που αντιστοιχεί σε 43.73 ευρώ. Επίσης πήγα να πληρώσω με Paypal με κάρτα Debit Visa της Πειραιώς και η συναλλαγή πέρασε χωρίς πρόβλημα. Στο Paypal αυτό δεν είχα balance. Τα πήρε κατευθείαν από την κάρτα. Είναι η πρώτη επιτυχημένη συναλλαγή που κάνω με Paypal με κάρτα μετά τα capital control.

 

Συνολική αποτίμηση αγοράς iPhone 6S 64GB Space Grey από Αγγλία: 619 + 30.64 λίρες = 886.70 + 43.73 ευρώ = 930.43 ευρώ. Αν προσθέσω και τα έξοδα του Paypal για να βάλω χρήματα στο balance για την αγορά του κινητού, τότε πάμε στα 962.23 ευρώ. Δηλαδή 60 ευρώ πάνω από ότι ακούγεται ότι θα κοστίζει Ελλάδα. Υπό κανονικές συνθήκες χωρίς capital control, θα πλήρωνα κατευθείαν με την κάρτα που έχει σχεδόν κανονικές αξίες συναλλάγματος ευρώ-λίρας και όχι με το Paypal που έχει πολύ μεγαλύτερες. Σε τέτοια περίπτωση συνολικά θα πλήρωνα γύρω στα 885 ευρώ και θα το είχα και ένα μήνα νωρίτερα από ότι αν το αγόραζα από Ελλάδα. Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα αξίζει αγορά από Αγγλία, αλλά όχι τώρα με τα capital controls.



#200   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:11

Διπλά καλά νέα! Η ασφάλιση ήταν προαιρετική(20 λίρες) και δεν την έβαλα όπως πέρυσι. Το κόστος είναι 30.64 λίρες που αντιστοιχεί σε 43.73 ευρώ. Επίσης πήγα να πληρώσω με Paypal με κάρτα Debit Visa της Πειραιώς και η συναλλαγή πέρασε χωρίς πρόβλημα. Στο Paypal αυτό δεν είχα balance. Τα πήρε κατευθείαν από την κάρτα. Είναι η πρώτη επιτυχημένη συναλλαγή που κάνω με Paypal με κάρτα μετά τα capital control.

 

Συνολική αποτίμηση αγοράς iPhone 6S 64GB Space Grey από Αγγλία: 619 + 30.64 λίρες = 886.70 + 43.73 ευρώ = 930.43 ευρώ. Αν προσθέσω και τα έξοδα του Paypal για να βάλω χρήματα στο balance για την αγορά του κινητού, τότε πάμε στα 962.23 ευρώ. Δηλαδή 60 ευρώ πάνω από ότι ακούγεται ότι θα κοστίζει Ελλάδα. Υπό κανονικές συνθήκες χωρίς capital control, θα πλήρωνα κατευθείαν με την κάρτα που έχει σχεδόν κανονικές αξίες συναλλάγματος ευρώ-λίρας και όχι με το Paypal που έχει πολύ μεγαλύτερες. Σε τέτοια περίπτωση συνολικά θα πλήρωνα γύρω στα 885 ευρώ και θα το είχα και ένα μήνα νωρίτερα από ότι αν το αγόραζα από Ελλάδα. Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα αξίζει αγορά από Αγγλία, αλλά όχι τώρα με τα capital controls.

Λες δηλαδή να μπορεις να αγοράσεις από apple store χωρίς balance? Πάντως πέρσυ που ήταν καλύτερη η τιμή Euro-GBP 539 τις πλήρωσα στην καρτα 705 ευρω που είχα επιλέξει να χρησιμοποιει ισοτιμίες της τράπεζας και όχι paypal. Αρα μη νομίζεις ότι τα cc τα πλήρωσες ακριβα άντε κανενα 20άρικο όχι παραπάνω



#201   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:16

Λες δηλαδή να μπορεις να αγοράσεις από apple store χωρίς balance? Πάντως πέρσυ που ήταν καλύτερη η τιμή Euro-GBP 539 τις πλήρωσα στην καρτα 705 ευρω που είχα επιλέξει να χρησιμοποιει ισοτιμίες της τράπεζας και όχι paypal. Αρα μη νομίζεις ότι τα cc τα πλήρωσες ακριβα άντε κανενα 20άρικο όχι παραπάνω

Το PayPal έχει αρκετά μεγαλύτερες ισοτιμίες από την τράπεζα. Επίσης τα capital control μου στοίχησαν 32 ευρώ περίπου(Για να βάλω τα λεφτά στο balance ξεκίνησα με 920 και μπήκαν 888). Υπό κανονικές συνθήκες θα πλήρωνα τα πάντα με κάρτα και θα γλίτωνα άλλα 30 σίγουρα από τη διαφορά ισοτιμίας PayPal-τράπεζας. Οπότε τα CC κόστισαν παραπάνω από 20 ευρώ. Κοντά στα 60 σίγουρα.

#202   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:18

Η forward2me μου έστειλε email πως το πακέτο έφυγε με την DHL. Μέσα σε 3 ώρες θα έχω και tracking number.

#203   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.827 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:20

και εγώ πέρσι που είχα κάνει αγορά από appstore uk η forward2me ήταν άριστη και ταχύτατη σε όλα ....καλορίζικο φίλε .



#204   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:23

και εγώ πέρσι που είχα κάνει αγορά από appstore uk η forward2me ήταν άριστη και ταχύτατη σε όλα ....καλορίζικο φίλε .

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα επανέλθω τη Δευτέρα που θα παραλάβω με φωτογραφίες.



#205   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:24

Το PayPal έχει αρκετά μεγαλύτερες ισοτιμίες από την τράπεζα. Επίσης τα capital control μου στοίχησαν 32 ευρώ περίπου(Για να βάλω τα λεφτά στο balance ξεκίνησα με 920 και μπήκαν 888). Υπό κανονικές συνθήκες θα πλήρωνα τα πάντα με κάρτα και θα γλίτωνα άλλα 30 σίγουρα από τη διαφορά ισοτιμίας PayPal-τράπεζας. Οπότε τα CC κόστισαν παραπάνω από 20 ευρώ. Κοντά στα 60 σίγουρα.

Αν βάλουμε καθαρα τι πλήρωσες για το κινητό 619 λίρες έφτασαν δαπανώντας 920 ευρώ? Δηλαδή 1.486 ευρώ για κάθε λίρα?



#206   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:46

Αν βάλουμε καθαρα τι πλήρωσες για το κινητό 619 λίρες έφτασαν δαπανώντας 920 ευρώ? Δηλαδή 1.486 ευρώ για κάθε λίρα?

Οι χρεώσεις είναι πολλές. Θα προσπαθήσω να τις αναλύσω και πάλι πιο αναλυτικά.

Κινητό: £619
Forward2Me: £30.64
Σύνολο: £649.64 η 884€ με τωρινή ισοτιμία.

Αν δεν είχαμε Capital Control, θα πλήρωνα τα πάντα με κάρτα και θα πλήρωνα περίπου 890€ αν υπολογίσουμε και τη λίγο μεγαλύτερη ισοτιμία λίρας-ευρώ της τράπεζας σε σχέση με την κανονική. Πιστεύω ως εδώ είμαι απόλυτα ξεκάθαρος.

Πάμε τώρα στο τί πλήρωσα πραγματικά.
1)Αρχικά επειδή δεν μπορούσα να πληρώσω με κάρτα λόγω CC, έπρεπε να βάλω λεφτά στο PayPal Balance. Ξεκίνησα λοιπόν και έβαλα 920€ με λογική να πληρώσω το κινητό και την forward2me. Στο PayPal balance μπήκαν(888€). Άρα ως εδώ 32€ χασούρα.
2)Πληρωμή κινητού μέσω PayPal. Και πάλι το PayPal χρησιμοποιεί πολύ μεγαλύτερη ισοτιμία. Άρα οι £619 έγιναν 887€ αντί για 847€ περίπου που ήταν κανονικά τη στιγμή της αγοράς. Άρα άλλα 40 ευρώ χασούρα. Στο PayPal έμεινε 1 ευρώ.
3) Forward2me: 43.73€. Εδώ πλήρωσα χωρίς πατέντες με PayPal Balance οπότε η χασούρα είναι 1 ευρώ περίπου.

Τα βήματα 1 και 2 έγιναν λόγω Capital Control. Άρα η χασούρα τους ανέρχεται στα 32€+ 40€ = 72€!

Ελπίζω τώρα να έγινα πλήρως κατανοητός.

#207   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:04

Εντάξει προσπαθω να διατηρώσω καποιες σταθερες για να βγάλω κάποιο συμπερασμα γιατι εσυ αλλο πληρωσες με balance αλλο με κάρτα και τελικα βγαίνει ενα πιο περίπλοκο μέτρο σύγκρισης.

Πάντως γενικά αν βγάζαμε τα μεταφορικά που ειναι αναγκαίο κακο και γενικά μικρό ποσο που δεν θα διέφερε πάνω απο 2-3 ευρω με όποιον τρόπο και αν το πλήρωνες.

Έχουμε φέτος εσυ αγόρασες με 920 ευρω 619 λίρες (1.48 ευρω ανα λίρα) με ισοτιμία περίπου 1.4-1.42 (για το διάστημα που πιστώθηκε η συναλλαγη) και γω πέρσυ 705 ευρώ για 539 λίρες (1,3 ευρω ανα λίρα) με περσυνή ισοτιμία περίπου 1.25 ευρώ ανα λίρα. Αρα το cc δεν σου κόστισαν και τόσο ακριβά όσο νομίζεις.


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 25/09/2015 - 14:08


#208   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:21

Εντάξει προσπαθω να διατηρώσω καποιες σταθερες για να βγάλω κάποιο συμπερασμα γιατι εσυ αλλο πληρωσες με balance αλλο με κάρτα και τελικα βγαίνει ενα πιο περίπλοκο μέτρο σύγκρισης.
Πάντως γενικά αν βγάζαμε τα μεταφορικά που ειναι αναγκαίο κακο και γενικά μικρό ποσο που δεν θα διέφερε πάνω απο 2-3 ευρω με όποιον τρόπο και αν το πλήρωνες.
Έχουμε φέτος εσυ αγόρασες με 920 ευρω 619 λίρες (1.48 ευρω ανα λίρα) με ισοτιμία περίπου 1.4-1.42 (για το διάστημα που πιστώθηκε η συναλλαγη) και γω πέρσυ 705 ευρώ για 539 λίρες (1,3 ευρω ανα λίρα) με περσυνή ισοτιμία περίπου 1.25 ευρώ ανα λίρα. Αρα το cc δεν σου κόστισαν και τόσο ακριβά όσο νομίζεις.

Ας αφήσουμε τα μεταφορικά. Συμφωνώ μαζί σου ότι φέτος η λίρα είναι πιο ακριβή. Πέρισυ για τις £619 πλήρωσα 795€ περίπου και φέτος θα έπρεπε να πληρώσω 848€. Τα υπόλοιπα μέχρι τα 920€ είναι καθαρά χρεώσεις που έφαγα στη μάπα λόγω πατεντών που χρειάστηκα να κάνω για να παρακάμψω τα capital control.(Δες βήμα 1 και 2 που περιέγραψα νωρίτερα) Είναι τόσο απλό. Μην προσπαθείς να ενσωματώσεις αυτά τα έξοδα στην ισοτιμία λίρας-ευρώ γιατί πολύ απλά δεν προέρχονται από εκεί.

#209   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:34

Άντε και στα δικά σας


Συνημμένο αρχείο  image.jpeg   71,55KB   116 λήψεις

#210   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:35

Άντε και στα δικά σας


attachicon.gifimage.jpeg

 

Σου 'ρθε ρε θεριο??? Μεγειες, μεγειες! Αντε με το καλο και σε εμας...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες