Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#976   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 19/10/2015 - 12:53

Μια γρήγορη ερώτηση.

 

Επειδή έφερα το 6S από Αμερική και η πρίζα είναι US, μπορώ να χρησιμοποιώ την πρίζα του 5S ή δεν κάνει;

κανει, αλλα μπορεις να δωσεις 1ευρω σε καταστημα με ηλεκτρολογικα ειδη και να παρεις ανταπτορακι, ωστε να εχεις 2 φορτιστες ;)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#977   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/10/2015 - 14:04

τι σχέση έχει το iOS με το YouTube? όταν μια εφαρμογή μένει ανοιχτή στο παρασκήνιο και τρώειτην μπαταρία δεν ευθύνεται το iOS. μια χαρά αυτονομία έχει θα έλεγα και έχοντας υπόψη το hardware που έχει πλέον το τηλέφωνο. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε με 3-4 χρόνια πίσω. Τότε δεν ήταν μόνο το λειτουργικό αλλά και το hardware διαφορετικό. Μικρές οθόνες, μικρότεροι επεξεργαστές κτλ

Το iOS έχει σχέση με οτιδήποτε εγκαθίσταται.
Καθορίζει τα apis που παραμένουν ενεργά σε κάθε εφαρμογή όταν βρίσκεται στο παρασκήνιο ώστε να μειώνεται στο ελάχιστο η κατανάλωση πόρων.
Συνεπώς χρειάζεται χρόνος τόσο στο λειτουργικό όσο και στην εφαρμογή για να πετύχουν την καλύτερη δυνατή λειτουργία.

Ο FB messenger καταναλώνει περισσότερο απ όσο θα έπρεπε όταν είναι σε χρήση, σε σχέση με άλλους αντίστοιχους messengers πχ WhatsApp. Δύσκολα θα δούμε βελτίωση.

Ακόμα και η αύξηση της Ram αυξάνει την κατανάλωση γιατί τώρα μπορούν να παραμένουν πολύ περισσότερες εφαρμογές σε ενεργή φάση.

Αύριο παραλαμβανω το i6s+ και θα ξέρω σε μια δυο μέρες τι παίζει.

Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 19/10/2015 - 14:05


#978   lookito

lookito

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Twitter:@lsakkatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:lookitoJCW

Δημοσίευση 19/10/2015 - 14:09

Μια ερώτηση σχετικά με το 4K στην εγγραφή του βίντεο. Αξίζει να τραβάω σε αυτή την ανάλυση η όχι γιατί δεν έχει διαφορά στην οθόνη του κινητού και στις οθόνες των υπολογιστών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#979   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/10/2015 - 14:12

Μια ερώτηση σχετικά με το 4K στην εγγραφή του βίντεο. Αξίζει να τραβάω σε αυτή την ανάλυση η όχι γιατί δεν έχει διαφορά στην οθόνη του κινητού και στις οθόνες των υπολογιστών.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Άμα ε είχα το 64 γιατί όχι; Αναμνήσεις είναι και κάποτε αυτές οι αναμνήσεις θα έχουν μεγαλύτερη αξία σε 4κ. Σκέψου το μακροχρόνια.

#980   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/10/2015 - 14:19

Το iOS έχει σχέση με οτιδήποτε εγκαθίσταται.
Καθορίζει τα apis που παραμένουν ενεργά σε κάθε εφαρμογή όταν βρίσκεται στο παρασκήνιο ώστε να μειώνεται στο ελάχιστο η κατανάλωση πόρων.
Συνεπώς χρειάζεται χρόνος τόσο στο λειτουργικό όσο και στην εφαρμογή για να πετύχουν την καλύτερη δυνατή λειτουργία.

Ο FB messenger καταναλώνει περισσότερο απ όσο θα έπρεπε όταν είναι σε χρήση, σε σχέση με άλλους αντίστοιχους messengers πχ WhatsApp. Δύσκολα θα δούμε βελτίωση.

Ακόμα και η αύξηση της Ram αυξάνει την κατανάλωση γιατί τώρα μπορούν να παραμένουν πολύ περισσότερες εφαρμογές σε ενεργή φάση.

Αύριο παραλαμβανω το i6s+ και θα ξέρω σε μια δυο μέρες τι παίζει.

Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έρχεσαι και εσύ Κωστή. Μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#981   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 19/10/2015 - 14:36

Μια ερώτηση σχετικά με το 4K στην εγγραφή του βίντεο. Αξίζει να τραβάω σε αυτή την ανάλυση η όχι γιατί δεν έχει διαφορά στην οθόνη του κινητού και στις οθόνες των υπολογιστών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν όμως το βλέπεις στην νέα σου 4Κ υπερτηλεόραση ? Λοιπόν στα 4Κ τα πράγματα είναι εκπληκτικά ... Λεπτομέρεια απίστευτη , ποιότητα...



#982   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/10/2015 - 15:54

Αν όμως το βλέπεις στην νέα σου 4Κ υπερτηλεόραση ? Λοιπόν στα 4Κ τα πράγματα είναι εκπληκτικά ... Λεπτομέρεια απίστευτη , ποιότητα...


Καλά σε 4κ τηλεόραση είναι άπαιχτο τα βίντεο. Πραγματικά εκπληκτική εικόνα. Αλλά και για αυτούς που δεν έχουν ακόμα είναι για μένα καλό να τραβάνε σε 4κ. Πριν λίγο καιρό έβλεπα κάτι βίντεο οικογενειακά τα οποία είχαν τραβηχτεί πριν 20 χρόνια να κλασική κάμερα. Και τι δεν θα έδινα να ήταν σε 4κ. Όποτε καλύτερα να τραβάμε από τώρα που υπάρχει η δυνατότητα όποτε κάποτε θα τα βλέπουμε και θα τα θαυμάζουμε. Θα έχει βγει κάτι καλύτερο φυσικά σε αλλά 10-20 χρόνια αλλά ότι καλύτερο μπορούμε τώρα να κάνουμε..:)

#983   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2015 - 18:22

Να ρωτησω αν καποιος ξερει....τα καταστηματα wind εχουν doa? Δεν ρωτησα αλλα και να ρωτουσα και να μου ελεγαν οχι...απο εκει θα το αγοραζα οποτε? Ξερει καποιος??



#984   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/10/2015 - 19:10

Έδιναν παλιότερα 3 μέρες. Να το ρώτησεις πρίν κάνεις την αγορά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#985   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2015 - 19:11

Ευχαριστω!

Αν και...οχι να πουν...δεν γινεται να μην αγορασω απο εκει...οποτε....κανουμε το σταυρο μας....και....ανοιγουμε τη συσκευη!!  :)  :)  :)


Τελευταία επεξεργασία από: aliask, 19/10/2015 - 19:12


#986   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/10/2015 - 19:24

Είναι πολύ απλό. Αν δε δίνουν πας αλλού.

 

Γιατί αν γίνει η στραβή και σου βγάλει πρόβλημα, το ανακατασκευασμένο θα σε χαιρετάει απο μακριά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#987   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 19/10/2015 - 19:49

Παιδια επειτα απο 1 εβδομαδα με το 6s ας πω και γω τις εντυπωσεις μου. (Να σημειωσω εδω οτι ειναι πρωτη φορα που αγοραζω iPhone. Πριν επαιζα με mid range smartphones).

 

Λοιπον, το κινητο απλα τα ΣΠΑΕΙ.... Δεν υπαρχει η ταχυτητα του, η αποκριση του, η αυτονομια του (θα παραθεσω εικονες παρακατω σχετικα με αυτο). Εχω μεινει αφωνος. Δεν περιμενα να εχω τοσο τουμπανο κινητο στα χερια μου... ΠΟΤΕ ομως.

 

3D Touch: ειναι παρα πολυ χρηστικο οταν το μαθεις και πλεον δεν μπορεις αν δεν το χρησιμοποιεις. Σημειωση: Θελω να προσθεσω κατι εδω που ειχα διαβασει απο ενα αλλο παιδι συμφορουμιτη πριν λιγο καιρο που δεν του εβγαζε τις επιλογες του 3D Touch αλλα κουνιουνταν τα εικονιδια με στοχο την διαγραφη. Το επαθα και γω αυτο αλλα τελικα ηθελε παραπανω πιεση. Πιεστε αφοβα παιδια.... (και το ειχα απ την αρχη στο low)

 

Καμερα/Βιντεο: Δεν πολυ ασχολουμαι αλλα απ το λιγο με εντυπωσιασε το Retina Flash. Οντως οταν υπαρχει ελαχιστο φως και ενεργοποιηθει τοτε ψιλοπορτοκαλιζει. Αλλα οταν ειναι σε απολυτο σκοταδι τοτε αναβει καθαρο ασπρο...

 

Κατασκευη/Οθονη: Πολυ στιβαρη κατασκευη με το αλουμινιο να εντυπωσιαζει στην αφη. Η οθονη απιστευτη στην αφη και στο ποσο smooth ειναι στη χρηση. Πραγματικα ωρες ωρες δεν θελω να του βαλω καθολου screen protector, θηκη γιατι τωρα που το συνηθισα ετσι θα ξενερωσω μετα....

 

iOS: Πρωτη επαφη με iOS και πραγματικα ειναι απιστευτο. Πολυ smooth, τρομερο scrolling. Το βρισκω πολυ πιο χρηστικο απο Android.
 

Μπαταρια: Νταξει με αφησε "μ@λ@κ@"  :D  :D Δεν επεφτε με τιποτα το ποσοστο στην αναμονη οταν το ελεγχα... Με αντιστοιχη χρηση που εκανα στο προηγουμενο Xperia SP με τα 2370 mAh (που το φορτιζα καθε μερα) πλεον θα με βγαζει διημερο-τριημερο τουλαχιστον...και βαλε μη σας πω...

Στα screenshots που θα δειτε το κινητο το ειχα με τη πρωτη φορτιση επειτα απο τη πρωτη αποφορτιση. Το κινητο δεν το πολυχρησιμοποιουσα μιας και ειχα το προηγουμενο για ιντερνετ και μερικα παιχνιδια..

Να ξεκαθαρισω οτι χρηση του κινητου ηταν με κλειστα δεδομενα συνεχως, οταν ηθελα μονο ανοιγα Wifi/Data για οτι χρηση ηθελα και επειτα ξανακλεισιμο. Καμερα 7-10 φωτο, παιχνιδια λιγο, μερικα τηλεφωνα, σερφαρισμα και επισης λιγο facebook και τα λοιπα.... Βασικα περισσοτερο πλησιασα τα ορια της μπαταριας σε αυτονομια... :P

 

ΥΓ. Δεν ξερω τι chip φοραει και δεν προκειται ποτε να δω γιατι απλα δεν εχει νοημα...

Συνημμένα αρχεία



#988   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/10/2015 - 20:24

[quote name="petran17" post="1752601" timestamp="1445276990"]Παιδια επειτα απο 1 εβδομαδα με το 6s ας πω και γω τις εντυπωσεις μου. (Να σημειωσω εδω οτι ειναι πρωτη φορα που αγοραζω iPhone. Πριν επαιζα με mid range smartphones).
 
Φιλε πετραν καλυτερη παρουσιαση δεν μπορουσες να κανεις φιλε!! συμφωνω 100% με τα λεγομενα σου. θα μπορουσε ναταν κ παρουσιαση του 6s :)

και το βασικοτερο: μακρια απο τα χαζοτσιπγκειτ που ειναι για τα πανηγυρια!
καλως ηρθες λοιπον στον κοσμο του μηλου! πιο καλυτερη διαφημιση απο τα λεγομενα σου δεν υπαρχει!

#989   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 19/10/2015 - 20:45

Θα σε παρω μαζι μου για promoter αδερφέ.
Αχσχαχα εύχομαι να το χαρεις


Sent from my iPad using Tapatalk

#990   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 19/10/2015 - 20:57

[quote name="petran17" post="1752601" timestamp="1445276990"]Παιδια επειτα απο 1 εβδομαδα με το 6s ας πω και γω τις εντυπωσεις μου. (Να σημειωσω εδω οτι ειναι πρωτη φορα που αγοραζω iPhone. Πριν επαιζα με mid range smartphones).
 
Φιλε πετραν καλυτερη παρουσιαση δεν μπορουσες να κανεις φιλε!! συμφωνω 100% με τα λεγομενα σου. θα μπορουσε ναταν κ παρουσιαση του 6s :)

και το βασικοτερο: μακρια απο τα χαζοτσιπγκειτ που ειναι για τα πανηγυρια!
καλως ηρθες λοιπον στον κοσμο του μηλου! πιο καλυτερη διαφημιση απο τα λεγομενα σου δεν υπαρχει!

 

Θα σε παρω μαζι μου για promoter αδερφέ.
Αχσχαχα εύχομαι να το χαρεις


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Χαχαχα να στε καλα παιδια. Απλα τις εντυπωσεις μου λεω... απλα βγηκε ωραιο κειμενακι-παρουσιαση  :P

Ολοι αυτο αυτο θελουμε παιδια.. να χαρουμε τα "μηλαρακια" μας...

 

Φιλε μου @vagfilippo παιζει να ειναι το πιο ακυρο και πιο χαζο #gate που επινοησαν οι "haters" και δεν προκειται ποτε να μπω στη προκληση τους...

 

Χαχα αν ποτε το αποφασισεις φιλε @vkouk εδω ειμαστε....  :P  :P

 

Να στε καλα και παλι παιδια και να μαστε καλα να τα χαιρομαστε..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες