Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1351   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:27

Στο screen shot παραπίσω με τις τεράστιες ώρες χρήσης, απλά δεν υπάρχει χρήση.
Το τηλέφωνο επι το πλείστον ήταν σε αδράνεια και η χρήση που εμφανίζεται προέρχεται κυρίως από τις απαραίτητες διεργασίες που εκτελούνται με κλειστή οθόνη. Βεβαίως και υπάρχει μια μικρή πραγματική χρήση αλλα δεν λογίζεται σαν χρήση smartphone.

Με συσκευες σαν το plus δεν με απασχολεί η αυτονομία. Όπως και να χει θα με φτάσει ότι και να κάνω. Γι αυτό και δεν την μετραω.
Με νορμαλ plus χρήση μου βγάζει 2 μέρες. Βοηθά ότι στο αυτοκίνητο το συνδέω με την usb του στερεοφωνικού για να ακούω μουσική στην διαδρομή για το γραφείο, όποτε παίρνει λίγο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1352   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2015 - 18:10

Εσυ παραπάνω μίλησες για διαφορά όταν φορτίζεις από 50 και 20 οχι αν το αφήσεις παραπάνω στην πρίζα. Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Τακτοποίησε την σκέψη σου και απάντησε μου γιατι ειναι πληροφορίες χρήσιμες αυτές. Επίσης δεν μιλάω για φθορά μπαταρίας μακροχρόνια. Αυτο ειναι άλλο θέμα. Μιλάω για βραχυχρόνια. Δεν με απασχολεί να το δοκιμάσω όπως και δεν με απασχολεί ποσο κρατάει η μπαταρία μου και που να την φορτίσω. Τα τηλέφωνα μου τα πουλάω στον ενα χρόνο, όποτε καθε χρόνο καινούργια μπαταρία έχω. Επίσης προσωπικά όποτε τελειώνει το φορτιζω. Απλά εγκυκλοπαιδικά με ενδιαφέρει.. :)


Θα το γράψω άλλη μια μόνο φορά. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω. Προσπάθησε να το καταλάβεις. Εφόσον τη μια φορά μπαίνει στη πρίζα με πιο γεμάτη μπαταρία, αυτό σημαίνει ότι μένει στη πρίζα σε "πλήρη φόρτιση" περισσότερο "χρόνο". Ο πραγματικός χρόνος στη πρίζα είναι ίδιος (π.χ. 7 ώρες) αλλά ο χρόνος που το κινητό βρίσκεται στη πρίζα σε πλήρη φόρτιση είναι στη μια περίπτωση αρκετά μεγαλύτερος.
Ούτε εμένα με απασχολεί ποσό κρατάει. Στη πρίζα το βάζω κάθε βράδυ έτσι και αλλιώς. Το δοκίμασα τώρα στην αρχή πιο πολύ για εγκυκλοπαιδικούς λόγους όπως λες και συ, επιστήμονας γαρ...να μου φύγει η περιέργεια....

#1353   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2015 - 18:46

Θα το γράψω άλλη μια μόνο φορά. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω. Προσπάθησε να το καταλάβεις. Εφόσον τη μια φορά μπαίνει στη πρίζα με πιο γεμάτη μπαταρία, αυτό σημαίνει ότι μένει στη πρίζα σε "πλήρη φόρτιση" περισσότερο "χρόνο". Ο πραγματικός χρόνος στη πρίζα είναι ίδιος (π.χ. 7 ώρες) αλλά ο χρόνος που το κινητό βρίσκεται στη πρίζα σε πλήρη φόρτιση είναι στη μια περίπτωση αρκετά μεγαλύτερος.
Ούτε εμένα με απασχολεί ποσό κρατάει. Στη πρίζα το βάζω κάθε βράδυ έτσι και αλλιώς. Το δοκίμασα τώρα στην αρχή πιο πολύ για εγκυκλοπαιδικούς λόγους όπως λες και συ, επιστήμονας γαρ...να μου φύγει η περιέργεια....

η εξήγηση που δίνεις δεν ειναι πολύ επιστημονική όμως. Υπόθεση κανεις. Και εγω αντιλέγω λέγοντας ότι αυτο δεν ισχύει γιατι οι φορτιστές ειναι σχεδιασμένοι πλέον να σταματούν την φόρτιση όταν η μπαταρία φτάσει στο μέγιστο για να μην φθιρεται. Άρα κάποιο λάθος κανεις σε αυτήν την περίπτωση. Τώρα αν εννοείς ότι αν το βγάλω αμέσως μόλις γράψει 100 θα κρατήσει ελάχιστα λιγότερο από το Ανντο αφήσω 10 λεπτά παραπάνω ίσως. Αλλά στην περίπτωση ωρών όπως όλο το βράδυ δεν νομίζω ότι ισχύει αυτο που λες.

#1354   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/11/2015 - 20:15

Το έχουμε ξαναπεί.
Όταν εμφανίζεται το 100% δεν σημαίνει ότι έχει φορτίσει πλήρως η μπαταρία.
Είναι θέμα μέτρησης. Στην πράξη δεν έχει καλυφθεί η χωρητικότητα της μπαταρίας.
Χρειάζεται κάποια λεπτά για να γίνει πλήρης η φόρτιση.
Δεν είναι τωρινό φαινόμενο το θυμάμαι από τα πρώτα iPhone.

Αν λοιπόν το βγάλεις αμέσως θα πέσει πολυ πιο γρήγορα απ ότι αν το έχεις αφήσει να ολοκληρωθεί η φόρτιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1355   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2015 - 20:47

Το σήμα του 6s συγκριτικά με παλιότερα όπως το 5, είναι καλύτερο; Τι δείκτη sar εχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1356   vaggefvaggef

vaggefvaggef

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/11/2015 - 20:51

Τελικα βρε παιδια:εχω την δυνατοτητα να αλλαξω το 6 με ενα 6s. Οσοι το εκαναν αντιληφθηκαν ουσιαστικες διαφορες;αισθανονται οτι ξανααγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;;;;

#1357   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2015 - 21:59

Τελικα βρε παιδια:εχω την δυνατοτητα να αλλαξω το 6 με ενα 6s. Οσοι το εκαναν αντιληφθηκαν ουσιαστικες διαφορες;αισθανονται οτι ξανααγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;;;;

Όλα είναι σχετικά

3D Touch , περισσότερα MPixel (το αν είναι καλύτερη η κάμερα ελέγχεται ) , 4K , hey Siri ,2gb που δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικά , πολυ γρηγορότερο επεξεργαστή και γρηγορότερο Touch ID , Live Photos , 4G plus, wifi ac Mimo, 5Mp front camera with flash

Εσυ θα κρίνεις αν η χρηματική διαφορά αξίζει για τα featuresτης παραπάνω λίστας

(Ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάτι )


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 26/11/2015 - 22:00


#1358   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/11/2015 - 22:34

Όλα είναι σχετικά

3D Touch , περισσότερα MPixel (το αν είναι καλύτερη η κάμερα ελέγχεται ) , 4K , hey Siri ,2gb που δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικά , πολυ γρηγορότερο επεξεργαστή και γρηγορότερο Touch ID , Live Photos , 4G plus, wifi ac Mimo, 5Mp front camera with flash

Εσυ θα κρίνεις αν η χρηματική διαφορά αξίζει για τα featuresτης παραπάνω λίστας

(Ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάτι )


Sent from my iPhone using Tapatalk


+ πιο ανθεκτικό αλουμίνιο (για αυτούς που το βάζουν σε κωλοτσεπες)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1359   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.312 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 26/11/2015 - 22:41

και λίγο καλύτερη αδιαβροχοποίηση.   


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#1360   loukaskrem

loukaskrem

    iPH Enthousiast

  • 402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 26/11/2015 - 23:46

Και λίγο πιο βαρύ + χοντρό :)))

#1361   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2015 - 17:09

Ρώτησα σε γνωστές αλυσίδες καταστημάτων ηλεκτρονικών κλπ για το 6s και συγκεκριμένα πόση χρονική ισχύ εγγύηση παρέχουν, πόση doa και τι προσφέρουν σε περίπτωση βλάβης/ελαττώματος. Οι απαντήσεις με εξέπληξαν! Διαφορετικές μεν, αλλα τα έριχναν στην Apple, ότι αυτή δεν παρέχει doa (αν και η μια αλυσίδα εξ αυτών ανέφερε ότι υπάρχει doa 3 ημερών, άλλη 15 ημερών για αγορές μέσω internet και άλλη 7 ημέρες) ενώ για αντικατάσταση με καινούργιο ούτε λόγος!

Επίσης η εγγύηση που ανέφεραν όλοι είναι για ενα έτος! Που είναι τα δυο έτη λόγω υποχρέωσης απο ΕΕ αναρωτιέμαι;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 27/11/2015 - 17:27
MERGE


#1362   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/11/2015 - 17:27

Το DOA δνε είναι υποχρεωτικό. Όποιο κατάστημά θέλει, δίνει. Και όχι.. Δεν έχει να κάνει με την Apple.

 

Όσον αφορά την εγγύηση, ο κατασκευαστής, στη προκειμένη η Apple, δίνει 1 χρόνο και αυτόν αναφέρουν.

 

Ο 2ος χρόνος είναι του πωλητή και θα τον έχεις κανονικά βάσει της νομοθεσίας.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1363   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2015 - 18:43

Το doa ενα απο τα καταστήματα μου ανέφερε ότι η Apple θεωρεί ότι δεν ισχύει απο την στιγμή που ενεργοποιείται η συσκευή (λίγο κουφό δεν είναι αυτο, μήπως τα μπέρδεψε με κάτι άλλο) εν τω μεταξύ απο ότι καταλαβαίνω όλα είναι μπανανία (νομικό πλαίσιο, εφαρμογή) ...να μας χαιρόμαστε αθάνατε ελληναρα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1364   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/11/2015 - 19:06

Ο συγκεκριμένος/οι που στα 'παν αυτά είναι άσχετοι.

 

Το DOA δεν έχει να κάνει με τον κατασκευαστή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1365   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/11/2015 - 19:45

Το doa ενα απο τα καταστήματα μου ανέφερε ότι η Apple θεωρεί ότι δεν ισχύει απο την στιγμή που ενεργοποιείται η συσκευή (λίγο κουφό δεν είναι αυτο, μήπως τα μπέρδεψε με κάτι άλλο) εν τω μεταξύ απο ότι καταλαβαίνω όλα είναι μπανανία (νομικό πλαίσιο, εφαρμογή) ...να μας χαιρόμαστε αθάνατε ελληναρα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

συμφωνω με τον Νίκο. Στα Apple Store το επιστρέφεις σε 14 μέρες ακόμα και χωρίς να έχει κάτι. Απλά το επιστρέφεις για full refund. Άρα αυτο που σου είπαν δεν έχει κανένα νόημα, απλά όλοι λένε για να λένε κάτι που τους συμφέρει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες