Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγή Apple ID σε iPad χωρίς να χαθούν δεδομένα


Η καλύτερη απάντηση

tselpemts , 13/09/2015 - 10:43

Εφαρμογές που έχουν αγοραστεί με το άλλο Apple ID ειναι αυτές γιαυτο στο βγάζει...θα πρέπει να διαγράψεις την εφαρμογή μετά να ανοίξεις το AppStore να πας τέρμα κάτω στην αρχική σελίδα να κανεις αποσύνδεση....να κανεις log in με το id που θες και να βρεις την εφαρμογή να την κατεβάσεις
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spapakons

spapakons

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2015 - 22:45

Γεια σε όλους,

 

είμαι Τεχνικός Η/Υ και μια πελάτισσα με κάλεσε σήμερα γιατί η εφαρμογή Facebook στο iPad δεν λειτουργούσε σωστά. Δοκίμασα να μπω στο Facebook από το Safari και όλα ήταν ΟΚ, οπότε κατάλαβα ότι πρέπει να αναβαθμίσει την συγκεκριμένη εφαρμογή. Το πρόβλημα είναι ότι όταν πήρε το iPad το είχε σετάρει κάποιος με το δικό του Apple ID και φτιάξαμε δικό της εκ των υστέρων. Παρόλο που στις ρυθμίσεις του Apple Store/iTunes αναφέρεται το Apple ID της πελάτισσας, όταν προσπαθούμε να κατεβάσουμε ή να ενημερώσουμε κάποια εφαρμογή από το Apple Store πετάγεται μήνυμα με το Apple ID του άλλου και μας ζητάει κωδικό χωρίς να μας δίνει την δυνατότητα να εισάγουμε άλλο ID. Δοκίμασα από τις ρυθμίσεις να κάνω αποσύνδεση (Sign Out) και μετά να πάω στο Apple Store. Επιλέγοντας να δω τις αγορασμένες εφαρμογές, μου λέει ότι πρέπει πρώτα να συνδεθώ και πετάει παράθυρο σύνδεσης. Σε αυτό το σημείο με αφήνει να εισάγω το Apple ID που θέλω και το κωδικό της πελάτισσας. Όποια εφαρμογή όμως και να προσπαθήσω να κατεβάσω ή να ενημερώσω κολλάει και δεν προχωράει. Αν κλείσω το Apple Store και το ξανανοίξω, πάλι πετάει παράθυρο με το παλιό Apple ID και ζητάει κωδικό! Πώς μπορώ να απαλλαγώ από αυτό; Δεν θέλω να κάνω reset και να διαγραφούν όλες οι εφαρμογές και όλα τα δεδομένα της πελάτισσας μου! Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνιμα το Apple ID χωρίς να χαθούν δεδομένα; Είδα σε άλλη σελίδα ότι μεταξύ άλλων πρέπει να κάνω logout το iCloud αλλά όταν πήγα να το κάνω με προειδοποίησε ότι θα διαγραφούν όλα τα δεδομένα και κώλωσα!

 

Αν παίζει ρόλο τρέχει το iOS 8

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Παπακωνσταντίνου Σωτήρης

 

ΥΓ: Παρακαλώ προωθήστε τις απαντήσεις σας και στο spapakons@yahoo.gr


Τελευταία επεξεργασία από: spapakons, 12/09/2015 - 22:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/09/2015 - 10:43   Η καλύτερη απάντηση

Εφαρμογές που έχουν αγοραστεί με το άλλο Apple ID ειναι αυτές γιαυτο στο βγάζει...θα πρέπει να διαγράψεις την εφαρμογή μετά να ανοίξεις το AppStore να πας τέρμα κάτω στην αρχική σελίδα να κανεις αποσύνδεση....να κανεις log in με το id που θες και να βρεις την εφαρμογή να την κατεβάσεις

#3   spapakons

spapakons

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2015 - 11:00

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το Facebook έχει εγκατασταθεί με το παλιό Apple ID γι' αυτό πετάει μήνυμα για συνδεση με αυτό. Πρέπει λοιπόν να το απεγκαταστήσω και μετά να προσπαθήσω να το εγκαταστήσω ξανά με το νέο ID. Η επιλογή για logout είναι κάτω-κάτω στη σελίδα του Apple Store; Τώρα δεν έχω την δυνατότητα να το κοιτάξω, θα ξαναπάω στην πελάτισσα αύριο.

 

Ευχαριστώ και πάλι



#4   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/09/2015 - 11:22

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το Facebook έχει εγκατασταθεί με το παλιό Apple ID γι' αυτό πετάει μήνυμα για συνδεση με αυτό. Πρέπει λοιπόν να το απεγκαταστήσω και μετά να προσπαθήσω να το εγκαταστήσω ξανά με το νέο ID. Η επιλογή για logout είναι κάτω-κάτω στη σελίδα του Apple Store; Τώρα δεν έχω την δυνατότητα να το κοιτάξω, θα ξαναπάω στην πελάτισσα αύριο.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Σωστά :)


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/09/2015 - 11:25

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το Facebook έχει εγκατασταθεί με το παλιό Apple ID γι' αυτό πετάει μήνυμα για συνδεση με αυτό. Πρέπει λοιπόν να το απεγκαταστήσω και μετά να προσπαθήσω να το εγκαταστήσω ξανά με το νέο ID. Η επιλογή για logout είναι κάτω-κάτω στη σελίδα του Apple Store; Τώρα δεν έχω την δυνατότητα να το κοιτάξω, θα ξαναπάω στην πελάτισσα αύριο.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Ακριβώς, Στην πρώτη καρτέλα του Appstore "προτάσεις" κάτω - κάτω κάνεις αποσύνδεση και μετά σύνδεση με το νέο id. Στη συνέχεια διαγράφεις όλες τις εφαρμογές και τις ξανακατεβάζεις με το νέο.

Βέβαια πρέπει  να αλλάξεις το id και στο iCloud, imessage, Facetime. Θα σου πρότεινα να κάνεις restore & setup as a new και στη συνέχεια να περάσεις τα δεδομένα της χειροκίνητα με αυτον τον τρόπο


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 13/09/2015 - 11:26


#6   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/09/2015 - 18:57

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το Facebook έχει εγκατασταθεί με το παλιό Apple ID γι' αυτό πετάει μήνυμα για συνδεση με αυτό. Πρέπει λοιπόν να το απεγκαταστήσω και μετά να προσπαθήσω να το εγκαταστήσω ξανά με το νέο ID. Η επιλογή για logout είναι κάτω-κάτω στη σελίδα του Apple Store; Τώρα δεν έχω την δυνατότητα να το κοιτάξω, θα ξαναπάω στην πελάτισσα αύριο.

Ευχαριστώ και πάλι

σωστα καθώς και στο ρυθμίσεις---iTunes και AppStore---πατας στο id και επιλέγεις αποσύνδεση

#7   spapakons

spapakons

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2015 - 09:22

Ευχαριστώ πολύ! Δεν υπάρχει πρόβλημα, το iCloud είναι συνδεδεμένο με το δικό της Apple ID. Άρα το πρόβλημα προκύπτει σε εφαρμογές που εγκατέστησε αυτός. Θα τις απεγκαταστήσω και θα τις ξαναβάλω με το δικό της ID και τέλος!



#8   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/09/2015 - 12:56

Ευχαριστώ πολύ! Δεν υπάρχει πρόβλημα, το iCloud είναι συνδεδεμένο με το δικό της Apple ID. Άρα το πρόβλημα προκύπτει σε εφαρμογές που εγκατέστησε αυτός. Θα τις απεγκαταστήσω και θα τις ξαναβάλω με το δικό της ID και τέλος!

απλως αν μια εφαρμογή ήταν επι πληρωμή και είχε αγοραστεί με το παλιό id ,τοτε θα πρέπει να αγοραστεί ξανά και με το καινούργιο id εννοείται..

#9   spapakons

spapakons

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2015 - 17:42

Πήγα σήμερα στην πελάτισσα, απεγκατέστησα την εφαρμογή Facebook και αφού βεβαιώθηκα ότι είμαι συνδεδεμένος στο Apple Store με τι δικό της Apple ID την εγκατέστησα ξανά. Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα και τώρα έχει την τελευταία έκδοση. Την ενημέρωσα αν ξαναδεί το δικό του ID σε άλλη εφαρμογή να μου το πει.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!



#10   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/09/2015 - 17:51

Πήγα σήμερα στην πελάτισσα, απεγκατέστησα την εφαρμογή Facebook και αφού βεβαιώθηκα ότι είμαι συνδεδεμένος στο Apple Store με τι δικό της Apple ID την εγκατέστησα ξανά. Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα και τώρα έχει την τελευταία έκδοση. Την ενημέρωσα αν ξαναδεί το δικό του ID σε άλλη εφαρμογή να μου το πει.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Δεν χρειάζεται να σου πει τίποτα, απλά την διαγράφει και την ξανακατεβάζει. Θέμα θα υπάρξει μόνο αν έχει αγορασμένη εφαρμογή με το άλλο id.

#11   spapakons

spapakons

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2015 - 19:25

Το ξέρω ότι απλά την διαγράφει και την ξανακατεβάζει, αλλά κάτι τέτοια δεν τα λες σε πελάτη. Αν δυσκολευτεί καλύτερα να επικοινωνήσει μαζί μου, παρά να το κάνει μόνη της...  ;)



#12   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/09/2015 - 21:35

Θα κρατήσουμε προμήθεια 10% εμείς οι του φόρουμ Χεχε




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες