Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Επιλογή SSD για MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
247 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/09/2015 - 16:52

Τσάμπα θα πάρετε sata 3 ssd αν το μηχάνημα δεν τον υποστηρίζει (πχ macbook 2010) Τσεκάρετε ποιο sata υποστηρίζει για μην πληρώνετε τσάμπα....

Ο δίσκος μια χαρά θα δουλεύει, απλά δεν θα έχει τις ταχύτητες του sata 3, αλλά όσο πιάνει ο sata 2 controller. Δεν είναι τσάμπα η αγορά. Έτσι κι αλλιώς τώρα όλοι με sata 3 βγαίνουν. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sakisme

sakisme

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/09/2015 - 20:17

Ο δίσκος μια χαρά θα δουλεύει, απλά δεν θα έχει τις ταχύτητες του sata 3, αλλά όσο πιάνει ο sata 2 controller. Δεν είναι τσάμπα η αγορά. Έτσι κι αλλιώς τώρα όλοι με sata 3 βγαίνουν. 

πως τσεκαρουμε να δουμε αν ειναι sata 2 η 3 ?  εχω macbook pro mid 2012



#18   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/09/2015 - 20:17

πως τσεκαρουμε να δουμε αν ειναι sata 2 η 3 ?  εχω macbook pro mid 2012

Sata 3 είναι το δικό σου :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#19   alexaras

alexaras

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/09/2015 - 12:27

και επανερχομαι. ξερουμε κανενα εμπιστο μαγαζι στην θεσ/νικη που να αναλαμβανει εγκατασταση ssd?



#20   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/09/2015 - 13:00

Νομιζω το milaraki θα σε καλυψει!

#21   Jeff2010

Jeff2010

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2015 - 14:19

Έχω βρεί σε καλή τιμή τον Samsung 850 Evo και σκεφτόμουν να το πάρω από εξωτερικό και να κάνω όλη τη διαδικασία μόνος μου. Ξέρουμε αν το paypal είναι ακόμα κλειστό;; Δεν μπορώ να κάνω καμία αγορά γενικά; Θέλω και μία βάση από ebay για να τον βάλω στη θέση του superdrive και δεν ξέρω αν μπορώ να τα πάρω!!



#22   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2015 - 14:22

Έχω βρεί σε καλή τιμή τον Samsung 850 Evo και σκεφτόμουν να το πάρω από εξωτερικό και να κάνω όλη τη διαδικασία μόνος μου. Ξέρουμε αν το paypal είναι ακόμα κλειστό;; Δεν μπορώ να κάνω καμία αγορά γενικά; Θέλω και μία βάση από ebay για να τον βάλω στη θέση του superdrive και δεν ξέρω αν μπορώ να τα πάρω!!

Λογικά μπορεις με moneysafe



#23   Jeff2010

Jeff2010

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2015 - 16:22

Λογικά μπορεις με moneysafe

 

Thanks!! Θα το δοκιμάσω αν και σκεφτόμουν να μην μπω σε ταλαιπωρία με άλλη διαδικασία αλλά αφου το paypal ειναι ακόμα κλειστό, θα δοκιμάσω με moneysafe!



#24   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2015 - 17:11

Κάποιος φίλος ανέφερε πιο επάνω ότι πλέον μπορούμε να τοποθετήσουμε όποιον SSD θέλουμε,αρκεί να περάσουμε μια συγκεκριμένη εντολή στο Terminal.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,την εντολή την δίνουμε πρίν η μετά την εγκατάσταση του SSD στο μηχάνημά μας???Επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε κάποιο άλλο Post αλλά γνωρίζει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για την εγκατάσταση του λειτουργικού μετά την εγκατάστασή του δίσκου???



#25   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2015 - 17:26

Κάποιος φίλος ανέφερε πιο επάνω ότι πλέον μπορούμε να τοποθετήσουμε όποιον SSD θέλουμε,αρκεί να περάσουμε μια συγκεκριμένη εντολή στο Terminal.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,την εντολή την δίνουμε πρίν η μετά την εγκατάσταση του SSD στο μηχάνημά μας :huh:Επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε κάποιο άλλο Post αλλά γνωρίζει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για την εγκατάσταση του λειτουργικού μετά την εγκατάστασή του δίσκου :huh:

Θες link απο youtube?  την εντολή μετά την δίνει για τριμμάρισμα



#26   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2015 - 20:35

Θες link απο youtube?  την εντολή μετά την δίνει για τριμμάρισμα

Σε ευχαριστώ πολύ για το βιντεάκι που παρέθεσες.Έχω 2-3 ερωτησούλες ακόμα όμως για να μπορέσω να προχωρήσω.

 

1) Λες ότι την εντολή για το TRIM την δίνω μετά την εγκατάσταση.Έτσι όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να μην αναγνωρίσει το δίσκο κατά την εκκίνηση και έχω μετά τρεχάματα??

 

2) Αφού εγκαταστήσω το λειτουργικό και ξεκινήσει η λειτουργία του υπολογιστή,τι πρέπει να κάνω για να περάσω όλες τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα που έχω στο Time Machine σε εξωτερικό σκληρό??

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω με τις ερωτήσεις μου.



#27   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2015 - 20:55

Σε ευχαριστώ πολύ για το βιντεάκι που παρέθεσες.Έχω 2-3 ερωτησούλες ακόμα όμως για να μπορέσω να προχωρήσω.

 

1) Λες ότι την εντολή για το TRIM την δίνω μετά την εγκατάσταση.Έτσι όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να μην αναγνωρίσει το δίσκο κατά την εκκίνηση και έχω μετά τρεχάματα??

 

2) Αφού εγκαταστήσω το λειτουργικό και ξεκινήσει η λειτουργία του υπολογιστή,τι πρέπει να κάνω για να περάσω όλες τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα που έχω στο Time Machine σε εξωτερικό σκληρό??

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω με τις ερωτήσεις μου.

Για το πρωτο μπορω να σου απαντησω πως δεν εχεις προβλημα και αναγνωρίζεται κανονικά. Ομως για το δεύτερο δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθώς δεν δουλευω time machine



#28   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2015 - 21:10

Για το πρωτο μπορω να σου απαντησω πως δεν εχεις προβλημα και αναγνωρίζεται κανονικά. Ομως για το δεύτερο δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθώς δεν δουλευω time machine

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.Τις επόμενες ημέρες περιμένω να έρθει ο Samsung 850 Evo και να κάνω επιτέλους την πολυπόθητη αναβάθμηση.



#29   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2015 - 21:14

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.Τις επόμενες ημέρες περιμένω να έρθει ο Samsung 850 Evo και να κάνω επιτέλους την πολυπόθητη αναβάθμηση.

Θα δεις χαοτικη διαφορά 



#30   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2015 - 06:58

Ομως για το δεύτερο δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθώς δεν δουλευω time machine

 

Αν μου επιτρέπεις, τα αρχεία σου είναι αναντικατάστατα όταν τα χάσεις οριστικά από την μια στιγμή στην

άλλη, συνήθως σε αιφνίδιο τερματισμό του δίσκου.

 

Ενεργοποίησε λοιπόν το Time Machine, είναι life saver. :)


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες