Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iCloud storage: Αυτές είναι οι νέες μειωμένες τιμές που ισχύουν στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
106 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:29

Όπως είδαμε στο event της 9ης Σεπτεμβρίου, όπου και παρουσιάστηκαν τα iPhone 6S / PlusiPad Pro και Apple TV 4, η Apple προχώρησε σε μείωση των τιμών του iCloud storage.

 

apple-iphone-6s-live-_2373.jpg

 

iPhone 6S/Plus, iPad Pro, Apple TV 4 – Παρακολουθήστε το event της Apple

 

 

Ας δούμε πως μεταφράζεται η μείωση αυτή στην περίπτωση των Ελλήνων χρηστών, καθώς (για καλή μας τύχη) είναι από τις ελάχιστες φορές που η Apple έχει διατηρήσει τα ποσά $/€ στο 1/1:

  • 50 GB iCloud storage: €0,99 / μήνα (αντικαθιστά τα 20 GB στα €0,99 / μήνα)
  • 200 GB iCloud storage: €2,99 / μήνα (από €3,99 / μήνα)
  • 1 TB iCloud storage: €9,99  / μήνα (από €19,99 / μήνα)
    Οι τιμές είναι τελικές και συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 23%.

Τα πρώτα 5GB προσφέρονται δωρεάν σε όλους τους χρήστες και εφόσον υπάρχει ανάγκη για περισσότερη χωρητικότητα μπορείτε να αναβαθμίσετε το πακέτο σας, απευθείας μέσα από την iOS συσκευή σας (Settings -> iCloud -> Storage -> Upgrade iCloud Storage).

 

Όπως αναφέρει η Apple:
 

If you purchased a monthly plan before September 16, 2015, your account was upgraded automatically. If you're currently on an annual plan, you'll continue to renew annually at that rate. If you select a new monthly plan, your annual plan won't be available to you.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:42

Μια χαρά. Από 20 βρέθηκα στα 50 με την ίδια τιμή. Μπράβο τους

#3   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:46

Πότε με το καλό ;

a 16 ok


Τελευταία επεξεργασία από: MixalhsHe, 16/09/2015 - 10:46


#4   kober

kober

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:49

Παρ' ότι 16/9 σήμερα εμένα πάντως 20GB είναι ακόμα... ας περιμένουμε να δούμε...!!!



#5   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:52

Αν το αγοράσεις σήμερα θα σε πάει από αύριο αυτόματα στα 50GB......



#6   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:57

εγω εχω ενα ετησιο προγραμμα με 25gb το οποιο και πληρωνα 11.99ευρώ. Επιλογή για 50 gb δεν μου εχει βγαλει, και εχει υποβαθμιση προγραμματος με 0.99 το μηνα για 20gb. Τι να κάνω?



#7   HaRRy72

HaRRy72

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/09/2015 - 10:57

Λογικά θα ισχύσει μετά τις 09:00 ωρα Αμερικής σήμερα, δηλαδή μετά τις 17:00 ώρα Ελλάδος, οπως ισχύει δηλαδή και για την διάθεση του iOS 9 !



#8   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/09/2015 - 11:34

Δηλαδη να καταλάβω γιατί ποτέ δεν μ χρειάστηκε και δεν τ εψαξα.

Κάνω λογαριασμό στο icloud mου δίνει 5gb. Ωραία ως εδώ...για κάποιον λόγο δεν μ φφτάνουν , δίνω 1 ευρώ τ μήνα για 50 gb;;
Αν εείναι έτσιποιος ο λλόγος να αγοράσω το 64αρι;; Εφόσον 16+5+50= 71 ,πολύ παραπάνω από το 64αρι και αν σκεφτείς οτι θα δώσεις +100 ευρώ για αγορά αυτού περίπου ενώστο cloud 1 ςευρώ τ μήνα δλδ 100 μήνες θα σ βγουν. Σωστά μέχρι εδώ;;; Και τώρα που στην ιος9 θα υπάρχει τ εικονίδιο του icloud έχουμε καλύτερη πρόσβαση στα αρχεία μας...άρα δεν μας χρειάζονται τ παραπάνω gb. Στη συσκευή μόνο προγράμματα παιχνίδια όλα τ αλλά στο cloud. Στεκουν όσα γράφω;;;

#9   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 16/09/2015 - 12:47

Δηλαδη να καταλάβω γιατί ποτέ δεν μ χρειάστηκε και δεν τ εψαξα.

Κάνω λογαριασμό στο icloud mου δίνει 5gb. Ωραία ως εδώ...για κάποιον λόγο δεν μ φφτάνουν , δίνω 1 ευρώ τ μήνα για 50 gb;;
Αν εείναι έτσιποιος ο λλόγος να αγοράσω το 64αρι;; Εφόσον 16+5+50= 71 ,πολύ παραπάνω από το 64αρι και αν σκεφτείς οτι θα δώσεις +100 ευρώ για αγορά αυτού περίπου ενώστο cloud 1 ςευρώ τ μήνα δλδ 100 μήνες θα σ βγουν. Σωστά μέχρι εδώ;;; Και τώρα που στην ιος9 θα υπάρχει τ εικονίδιο του icloud έχουμε καλύτερη πρόσβαση στα αρχεία μας...άρα δεν μας χρειάζονται τ παραπάνω gb. Στη συσκευή μόνο προγράμματα παιχνίδια όλα τ αλλά στο cloud. Στεκουν όσα γράφω;;;

Διότι στο iCloud δεν μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές ή την μουσική σου και να τα έχεις χωρίς σύνδεση. Εγώ εχω iPhone plus 64gb και εχω ελεύθερα 15gb. Αλλά εχω 200 εφαρμογές και παιχνίδια, 4300 τραγούδια 500 φωτογραφίες κλπ

#10   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 16/09/2015 - 12:50

Δηλαδη να καταλάβω γιατί ποτέ δεν μ χρειάστηκε και δεν τ εψαξα.

Κάνω λογαριασμό στο icloud mου δίνει 5gb. Ωραία ως εδώ...για κάποιον λόγο δεν μ φφτάνουν , δίνω 1 ευρώ τ μήνα για 50 gb;;
Αν εείναι έτσιποιος ο λλόγος να αγοράσω το 64αρι;; Εφόσον 16+5+50= 71 ,πολύ παραπάνω από το 64αρι και αν σκεφτείς οτι θα δώσεις +100 ευρώ για αγορά αυτού περίπου ενώστο cloud 1 ςευρώ τ μήνα δλδ 100 μήνες θα σ βγουν. Σωστά μέχρι εδώ;;; Και τώρα που στην ιος9 θα υπάρχει τ εικονίδιο του icloud έχουμε καλύτερη πρόσβαση στα αρχεία μας...άρα δεν μας χρειάζονται τ παραπάνω gb. Στη συσκευή μόνο προγράμματα παιχνίδια όλα τ αλλά στο cloud. Στεκουν όσα γράφω;;;


Για αρχή τα 5 γίνονται 50, και όχι +50, αλλά +45.
Τα αρχεία που θέλεις και σε συνδυασμό με το iCloud folder app, θα είναι στο σύννεφο.
Το app thinning και όταν το ενσωματώσουν οι προγραμματιστές στις εφαρμογές τους, θα απελευθερώσει επιπλέον χώρο. Μαζί και η μικρότερη iOS 9 έκδοση.

Φωτό στο iCloud Photo Library που ανήκει στο iCloud χώρο των 50gb, μουσική μέσω streaming από διάφορες υπηρεσίες και τοπική αποθήκευση μερικών λιστών για offline χρήση.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι
1ον στις μεγάλες εφαρμογές (παιχνίδια), που δεν "ανεβαίνουν" στο σύννεφο,
Και
2ον, πόσος χώρος μένει για την λειτουργία της βιντεοσκόπησης.
Ειδικά στα καινούργια iPhone 6s, θέλεις μεγάλο εναρκτήριο χώρο για καταγραφή βίντεο 4K, και μετά, αφού αποθηκευτεί, μπορεί να "ανέβει" στο σύννεφο. Αλλά πρέπει πρώτα να αποθηκευτεί εντός συσκευής.
Live upstreaming recording είναι αδύνατο ακόμα, λόγω χαμηλών ταχυτήτων uploading και κόστους data, ώστε να γίνει mainstream λειτουργία.
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και για τα παλιότερα iPhones.
Ή κανείς έκπτωση στην ποιότητα καταγραφής βίντεο. Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις ακόμα και για 720p recording.

Εμένα μόνο για το βίντεο με χαλάει η 16 χωρητικότητα.
Αν υπάρχει περίπτωση να το χρειαστείς και δεν θες να κουβαλάς βιντεοκάμερα, δίνεις άνετα 100€ ή και 200€ παραπάνω για να είναι όλα σε 1 ΚΑΙ ΜΟΝΟ συσκευή, σε ένα σύννεφο. Ωραία και νοικοκυρεμένα.

#11   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/09/2015 - 12:54

Δεν το λες ακριβό 12€ το χρόνο για 50gb....

Knowledge Is Power


#12   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 16/09/2015 - 13:07

Δεν το λες ακριβό 12€ το χρόνο για 50gb....

Το έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου το πρόγραμμα με τα 20gb.
Με iPhone και iPad, μόνο τα auto backups φτάνουν τα 3gb. Όταν ενεργοποίησα και το iCloud Photo Library, έφτασα στα 10gb με περίπου 5000 φωτό και κάτι ψηλά σε βίντεο. Τώρα με 50, θα μπούνε τα πάντα μέσα.
Να είναι καλά και το GoodReader, για μια πιο εύκολη διαχείριση κάποιων αρχείων δουλειάς. Κυρίως PDFs
Τρέμε OneDrive και DropBox, αν και το τελευταίο έχει κάποιες συμβατότητες με εφαρμογές που δεν έχουν αξιωθεί να αναβαθμιστούν με iCloud compatibility.

Τα 50gb που έδωσε με την παρουσίαση πριν μια εβδομάδα ήταν η καλύτερη έκπληξη του event, για εμένα.

#13   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/09/2015 - 14:08

Επειδη σε ενα μηνα τελειωνει η διετια μου στο dropbox και σκεπτομαι να μεταβω στο icloud μια δυο ερωτησεις παιδια.

 

--Επειδη εχω στο dropbox καπου 30gb ανεβασμενα υπαρχει καποιος τροπος να τα στειλω τα αρχεια απ το dropbox κατευθειαν στο icloud η πρεπει πρωτα να τα κατεβασω στον υπολογιστη και μετα να τα ξανα ανεβασω στο icloud???

 

--Εχοντας icloud μπορω να δινω link σε καποιον για να δει εναν φακελο αλλα τιποτα αλλο οπως και στο dropbox?

 

--Για οσους ξερουν οταν τελειωσει ο χρονος στο dropbox τα υπαρχοντα αρχεια διαγραφονται ή απλα δεν μπορω να προσθεσω αλλα?

 

Ευχαριστω



#14   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 16/09/2015 - 14:57

Δεν διαγράφονται απλά δεν μπορείς να προσθέσεις.

#15   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 16/09/2015 - 14:58

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Τα 50gb θα εμφανιστούν από αύριο; Διότι βλέπω τα 200gb και το 1Τ αλλά ακόμα εμένα με έχει στα 20gb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες