Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγή μπαταρίας σε iPhone 5s στο Ηράκλειο Κρήτης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2015 - 10:41

Γεια σας!

 

Το iphone έχει κλείσει λίγο πάνω από ένα χρόνο λειτουργίας και η χωρητικότητα της μπαταρίας έχει πέσει στο 75% οπότε λέω να την αντικαταστήσω. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κάποιο μαγαζί ή τεχνικό να του εμπιστευτώ το κινητό μου και έχω πολύ άσχημη εμπειρία από 2 μαγαζιά που αναλαμβάνουν apple προϊόντα (στο ένα πήγα ένα ps3 το οποίο και καλά το έφτιαξαν αλλά δεν έκαναν τίποτα και όταν άνοιξα να δω τι είχαν κάνει πρόσεξα ότι έλλειπαν πέντε!!! βίδες και στο άλλο μαγαζί είχα πάει ένας φίλος το κινητό του να του αλλάξουν σπασμένη οθόνη και από τότε δεν λειτουργεί καλά το touch αλλά δε φταίνε αυτοί γιατί οι ταινίες ήταν ήδη φθαρμένες σύμφωνα με τα λεγόμενα τους...αλήθεια πως μπορεί να φθαρεί μία ταινία όταν το τηλέφωνο δεν έχει ανοιχτεί ποτέ...).

 

Όπως καταλαβαίνετε δε ξέρω τι να κάνω...Υπάρχει και το irepair αλλά δεν ξέρω τι εμπειρία έχουν από αυτό άτομα στο Ηράκλειο γιατί βλέπω ότι στην Αθήνα οι εντυπώσεις δεν είναι πολύ καλές. Τουλάχιστον διαφημίζουν ότι φτιάχνουν το κινητό μπροστά σου αλλά από την άλλη δεν θέλω να κάθομαι πάνω από τον άλλο σαν τον μπαμπούλα ένα μισάωρο.

 

Ο ίδιος φοβάμαι να κάνω την αλλαγή και δεν εμπιστεύομαι και μπαταρίες από ebay. Τσέκαρα και το ifixit αλλά η μπαταρία βγαίνει πάνω από 30 ευρώ και θα πρέπει να κάνω την αλλαγή μόνος μου.


Τελευταία επεξεργασία από: gRim, 17/09/2015 - 10:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 17/09/2015 - 11:26

Πάρε την απο το ifixit και προσπάθησε να βρεις κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του. 

 

Φυσικά και θα πρέπει να είσαι μπροστά στην αλλαγή.

 

Μην αφήσεις το κινητό και σου πούνε ελα μετά απο 1 ώρα κτλπ.



#3   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2015 - 12:48

Μα αυτό είναι το θέμα να βρω έναν που να πιάνουν τα χέρια του.

Σκέφτομαι για irepair αφού υποτίθεται το κάνουν μπροστά σου (εάν μου πούνε έχουμε πολύ δουλειά άφησε το και έλα αργότερα εννοείται δε το δέχομαι) και θα τους ζητήσω να μου εγγυηθούν ότι η μπαταρία θα έχει μηδέν κύκλους φόρτισης. 



#4   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 17/09/2015 - 13:01

Μα αυτό είναι το θέμα να βρω έναν που να πιάνουν τα χέρια του.

Σκέφτομαι για irepair αφού υποτίθεται το κάνουν μπροστά σου (εάν μου πούνε έχουμε πολύ δουλειά άφησε το και έλα αργότερα εννοείται δε το δέχομαι) και θα τους ζητήσω να μου εγγυηθούν ότι η μπαταρία θα έχει μηδέν κύκλους φόρτισης. 

 

0 δύσκολα να έχει.

 

Μερικούς κύκλους ναι θα έχει σίγουρα. 

 

Να την αλλάξουν μπροστά σου μόνο θα είσαι σίγουρος.



#5   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/09/2015 - 00:42

Μα αυτό είναι το θέμα να βρω έναν που να πιάνουν τα χέρια του.
Σκέφτομαι για irepair αφού υποτίθεται το κάνουν μπροστά σου (εάν μου πούνε έχουμε πολύ δουλειά άφησε το και έλα αργότερα εννοείται δε το δέχομαι) και θα τους ζητήσω να μου εγγυηθούν ότι η μπαταρία θα έχει μηδέν κύκλους φόρτισης.

Φιλε και εγω απο ηρακλειο κρητης ειμαι . η κοπελα μου ειχε προβλημα με την μπαταρια σε 5αρι και το πηγα υποχρεωτικα εκει (irepair) .
την μπαταρια την αλλαξαν μπροστα μου (εκαναν 5-6 λεπτα) και ειναι σαν να πηρε καινουριο κινητο .
ολα καλα ευτυχως .

Κυκλους δεν θυμαμαι να ειχε αλλα δεν νομιζω γιατι μετα απο μερικες εβδομαδες το εβαλα στο ibackupbot και ελεγε 40 . αρα μια χαρα .

#6   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 20/09/2015 - 01:09

Γεια σας!

 

Το iphone έχει κλείσει λίγο πάνω από ένα χρόνο λειτουργίας και η χωρητικότητα της μπαταρίας έχει πέσει στο 75% οπότε λέω να την αντικαταστήσω. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κάποιο μαγαζί ή τεχνικό να του εμπιστευτώ το κινητό μου και έχω πολύ άσχημη εμπειρία από 2 μαγαζιά που αναλαμβάνουν apple προϊόντα (στο ένα πήγα ένα ps3 το οποίο και καλά το έφτιαξαν αλλά δεν έκαναν τίποτα και όταν άνοιξα να δω τι είχαν κάνει πρόσεξα ότι έλλειπαν πέντε!!! βίδες και στο άλλο μαγαζί είχα πάει ένας φίλος το κινητό του να του αλλάξουν σπασμένη οθόνη και από τότε δεν λειτουργεί καλά το touch αλλά δε φταίνε αυτοί γιατί οι ταινίες ήταν ήδη φθαρμένες σύμφωνα με τα λεγόμενα τους...αλήθεια πως μπορεί να φθαρεί μία ταινία όταν το τηλέφωνο δεν έχει ανοιχτεί ποτέ...).

 

Όπως καταλαβαίνετε δε ξέρω τι να κάνω...Υπάρχει και το irepair αλλά δεν ξέρω τι εμπειρία έχουν από αυτό άτομα στο Ηράκλειο γιατί βλέπω ότι στην Αθήνα οι εντυπώσεις δεν είναι πολύ καλές. Τουλάχιστον διαφημίζουν ότι φτιάχνουν το κινητό μπροστά σου αλλά από την άλλη δεν θέλω να κάθομαι πάνω από τον άλλο σαν τον μπαμπούλα ένα μισάωρο.

 

Ο ίδιος φοβάμαι να κάνω την αλλαγή και δεν εμπιστεύομαι και μπαταρίες από ebay. Τσέκαρα και το ifixit αλλά η μπαταρία βγαίνει πάνω από 30 ευρώ και θα πρέπει να κάνω την αλλαγή μόνος μου.

Φίλε μια βασική ερώτηση. Η συσκευή είναι αγορασμένη απο Ελλάδα;

 

Εαν ναι, τότε έχεις 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς. Αυτό σημαίνει ότι μιλάς με infoquest και στέλνοντας το κινητό μαζί με την απόδειξη θα στο περάσουν στην εγγύηση (γενικά μπαταρίες με 80% και κάτω χωρητικότητα τις αλλάζουν).

 

Συνεπώς κοίτα πρώτα αυτό, πρωτού πέσεις σε κανένα χασάπη.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#7   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2015 - 09:27

Φιλε και εγω απο ηρακλειο κρητης ειμαι . η κοπελα μου ειχε προβλημα με την μπαταρια σε 5αρι και το πηγα υποχρεωτικα εκει (irepair) .
την μπαταρια την αλλαξαν μπροστα μου (εκαναν 5-6 λεπτα) και ειναι σαν να πηρε καινουριο κινητο .
ολα καλα ευτυχως .

Κυκλους δεν θυμαμαι να ειχε αλλα δεν νομιζω γιατι μετα απο μερικες εβδομαδες το εβαλα στο ibackupbot και ελεγε 40 . αρα μια χαρα .

Οπότε μια χαρά κατά 99% εκεί θα το πάω αλλιώς μπορεί να το ρισκάρω και να την αλλάξω μόνος μου αν και το ίδιο θα μου κοστίσει αν πάρω την μπαταρία από ifixit.



#8   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2015 - 09:29

Φίλε μια βασική ερώτηση. Η συσκευή είναι αγορασμένη απο Ελλάδα;

 

Εαν ναι, τότε έχεις 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς. Αυτό σημαίνει ότι μιλάς με infoquest και στέλνοντας το κινητό μαζί με την απόδειξη θα στο περάσουν στην εγγύηση (γενικά μπαταρίες με 80% και κάτω χωρητικότητα τις αλλάζουν).

 

Συνεπώς κοίτα πρώτα αυτό, πρωτού πέσεις σε κανένα χασάπη.

Το κινητό είναι αγορασμένο με εταιρική σύνδεση και είχα διαβάσει ότι για αυτά ισχύει μόνο ένας χρόνος εγγύησης. Επίσης δεν έχω κάποιο τιμολόγιο ή απόδειξη. 

Όσον αφορά την μπαταρία έκανα 2 φορτίσεις-αποφορτίσεις και ανέβηκε το health 79% (510 κύκλοι). Είναι καλά στατιστικά για τόσους κύκλους;



#9   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 21/09/2015 - 09:46

irepair να πας......



#10   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/09/2015 - 09:56

irepair να πας......

φαντάζομαι για λέμε 150 άτομα μακριά και να λες εσύ irepair ή θα έχεις καλές εντυπώσεις ή θα είναι δικό σου το μαγαζί ... 750 καταγγελίες στο ΙΝ.ΚΑ. για τους χασάπηδες 10 θέματα στο Iphonehellas για το τι λαμόγια και άχρηστοι είναι και εσύ τους προτείνεις ....


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#11   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:00

Εχω καλες εντυπωσεις και αν εισαι απο Ηρακλειο τα λεμε και απο κοντα.....



#12   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:04

Εχω καλες εντυπωσεις και αν εισαι απο Ηρακλειο τα λεμε και απο κοντα.....

δεν είμαι από Ηράκλειο αλλά μου κάνει εντύπωση που στην Αθήνα είναι χασάπηδες και στην Κρήτη όχι ... εκτός και αν δεν ήσουν μπροστά στην αλλαγή που έκανες και έχεις καταλήξει με τίποτα σελοτέιπ αντί για βίδες....


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#13   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:09

Μηπως θες να ζητησω συγνωμη που εμεινα ικανοποιημενος απο τις υπηρεσιες τους και το ειπα  ; 



#14   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:48

Δεν υπάρχει λόγος διαμάχης. Και στο irepair υπάρχουν διάφοροι τεχνικοί και το θέμα είναι που θα πέσεις... Από ότι κατάλαβα πάντως αν γίνει η στραβή κοιτάνε να τα μπαλώσουνε όπως να ναι. Τέλος πάντων από τι στιγμή που κάνουν την αλλαγή μπροστά σου και μπορείς εύκολα να τσεκάρεις την κατάσταση της μπαταρίας (χωρητικότητα, κύκλους φόρτισης) δεν τίθεται τόσο θέμα. 



#15   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/09/2015 - 11:07

Το κινητό είναι αγορασμένο με εταιρική σύνδεση και είχα διαβάσει ότι για αυτά ισχύει μόνο ένας χρόνος εγγύησης. Επίσης δεν έχω κάποιο τιμολόγιο ή απόδειξη.
Όσον αφορά την μπαταρία έκανα 2 φορτίσεις-αποφορτίσεις και ανέβηκε το health 79% (510 κύκλοι). Είναι καλά στατιστικά για τόσους κύκλους;


Κοίτα, αν η αυτονομία δεν σου ειναι πρόβλημα, μείνε όπως εισαι, κανε ακομα μερικες φορτίσεις απο το 60-70% και πάνω και ίσως δεις μικρή βελτίωση.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μείνεις μακρυά απο iRepair. Και μόνο από το γεγονός οτι στείλανε Δελτίο Τύπου στο iPhonehellas και μετα γράψανε οι ιδιοι άρθρο στη σελίδα τους με τίτλο: "το iPhoneHellas συγχαίρει το iRepair για τις άψογες υπηρεσιες του" καταλαβαίνεις τι γινεται.

Μακρυά απο τους χασάπηδες για μένα. Καλύτερα να το στείλεις σε εναν τεχνικό του forum και ας μείνεις 2 μέρες χωρις συσκευή, παρά να ψάχνεις να δεις μήπως σου έχουν αλλαξει καμια κάμερα, οθόνη, μητρική.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες