Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Iphone 6s σε ελλαδα ( ειναι αξιοπιστο η απατη ? )


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:32

. Είναι υποχρεωμένος να τα φέρει να τα εισάγει στην αποθήκη του και από εκεί να τα πουλήσει εκδίδοντας ελληνικές αποδείξεις. 

Αυτο πως το συμπερανες; γιατι κανενας τετοιος νομος δεν υπαρχει

 

Το γραφει αλλωστε ξεκαθαρα:   με πανελλαδική αποστολή στο χώρο σας από τη "Universal Exports"

 

ξερεις εσυ καμια τετοια εταιρια ελληνικη; το καταστημα απευθειας σε σενα θα τα στελνει



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:34

Θεωρώ λίγο δύσκολο να σου κάνει τέτοια προσφορά και να είναι απευθείας από Αμερική χωρίς μεσολάβησης ελληνικής εταιρεία για ένα και μόνο λόγο. Τελωνείο. Εκτός εάν έχει πετύχει και προκαταβολικά καλή τιμή εκτελωνισμού για όταν τα εισάγει. Διότι δεν μπορεί μετά να πει στον αγοραστή να πληρώσει τα επιπλέον χρήματα του εκτελωνισμού.

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 24/09/2015 - 22:37


#18   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:37

Αυτο πως το συμπερανες; γιατι κανενας τετοιος νομος δεν υπαρχει

Το γραφει αλλωστε ξεκαθαρα: με πανελλαδική αποστολή στο χώρο σας από τη "Universal Exports"

ξερεις εσυ καμια τετοια εταιρια ελληνικη; το καταστημα απευθειας σε σενα θα τα στελνει

Συγνώμη αλλά εγώ όταν εισάγω τα προϊόντα μου τα βάζω στην αποθήκη μου. Δεν εισάγω πχ μια σόμπα δεν την εμφανίζω πουθενά και την πουλάω μετά. Τώρα δεν ξέρω τι εμπορεύεται εσύ και δεν έχεις τέτοια υποχρέωση.

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 24/09/2015 - 22:41


#19   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:39

Συγνώμη αλλά εγώ όταν εισάγω τα προϊόντα μου τα βάζω στην αποθήκη μου. Δεν εισάγω πχ μια σόμπα δεν την εμφανίζω πουθενά και την πουλάω μετά. Τώρα δεν ξέρω τι εμπορεύεται εσύ και δεν έχεις τέτοια υποχρέωση.

Εσυ φανταζομαι οτι δεν εισαι εταιρια προωθησης κουπονιων. Εμπορος οταν εισαι ΝΑΙ πρεπει να περασεις απο την αποθηκη σου. Η εναρξη που εχουν αυτες οι εταιριες ειναι παροχη υπηρεσιων προωθησης μεσω διαδικτυου. Και φυσικα ΔΕΝ δικαιουνται να κοψουν αποδεξεις πωλησης γιατι δεν ειναι εμποροι,



#20   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:39

Ειναι Ελληνοαμερικάνικης και έχει έδρα και στην Ελλάδα δες εδώ Άρα θα πρέπει να κόψει ελληνική απόδειξη. http://www.universalexports.gr/

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 24/09/2015 - 22:40


#21   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:39

Αν ισχυει δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για 1 χρονο εγγυηση μονο.



#22   giorgossssss

giorgossssss

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:42

υπαρχει το ιδιο ποστ που αφορα στην αγορα απο το deal για το iphone6 , η αποδειξη που θα λαβετε ειναι απο αμερικη και η εγγυηση ειναι για εναν χρονο , μαλιστα στο συγκεκριμενο ποστ ειχε γινει εκτενη συζητηση για την εγγυηση και απαντησε η ιδια η εταιρια (deal) 



#23   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:42

Εσυ φανταζομαι οτι δεν εισαι εταιρια προωθησης κουπονιων. Εμπορος οταν εισαι ΝΑΙ πρεπει να περασεις απο την αποθηκη σου. Η εναρξη που εχουν αυτες οι εταιριες ειναι παροχη υπηρεσιων προωθησης μεσω διαδικτυου. Και φυσικα ΔΕΝ δικαιουνται να κοψουν αποδεξεις πωλησης γιατι δεν ειναι εμποροι,

Η απάντηση αφορούσε αυτό που έγραψες εδώ. "Αυτο πως το συμπερανες; γιατι κανενας τετοιος νομος δεν υπαρχει"

#24   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:43

υπαρχει το ιδιο ποστ που αφορα στην αγορα απο το deal για το iphone6 , η αποδειξη που θα λαβετε ειναι απο αμερικη και η εγγυηση ειναι για εναν χρονο , μαλιστα στο συγκεκριμενο ποστ ειχε γινει εκτενη συζητηση για την εγγυηση και απαντησε η ιδια η εταιρια (deal)

οκ τότε I rest my case.

#25   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:44

υπαρχει το ιδιο ποστ που αφορα στην αγορα απο το deal για το iphone6 , η αποδειξη που θα λαβετε ειναι απο αμερικη και η εγγυηση ειναι για εναν χρονο , μαλιστα στο συγκεκριμενο ποστ ειχε γινει εκτενη συζητηση για την εγγυηση και απαντησε η ιδια η εταιρια (deal) 

 

 

Η απάντηση αφορούσε αυτό που έγραψες εδώ. "Αυτο πως το συμπερανες; γιατι κανενας τετοιος νομος δεν υπαρχει"

 

Anyway οπως βλεπεις ειχε γινει ακριβως το ιδιο. Εγω ουτως η αλλως δε σκοπευα να το παρω, αλλα δε βλεπω και να σε πειθω οτι δε θα εχεις 2ο χρονο εγγυησης, οποτε ευχομαι να μη σου χρειαστει κιολας



#26   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:45

Anyway οπως βλεπεις ειχε γινει ακριβως το ιδιο. Εγω ουτως η αλλως δε σκοπευα να το παρω, αλλα δε βλεπω και να σε πειθω οτι δε θα εχεις 2ο χρονο εγγυησης, οποτε ευχομαι να μη σου χρειαστει κιολας

Με δεν πρόκειται να αγοράσω απο εκεί ουτε εγώ. Απλά η όλη συζήτηση αφορούσε το χρόνο εγγύησης.

#27   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 24/09/2015 - 22:46

Ειναι Ελληνοαμερικάνικης και έχει έδρα και στην Ελλάδα δες εδώ Άρα θα πρέπει να κόψει ελληνική απόδειξη. http://www.universalexports.gr/

Αυτοι θα κανουν μαζικα τον εκτελωνισμο, δεν ειναι το καταστημα που το πουλαει. Ειναι ακριβως το ιδιο οταν πας να αγορασεις απο ebay αμερικης και σου υπολογιζει αυτοματα απο κατω τα Import taxes. Δε στο σταματαει ποτε τελωνειο γιατι εχεις προπληρωσει την εταιρια Pitney bowes. Και φυσικα αν εχει αποδειξη μεσα αυτο που πηρες, ειναι απο τον πωλητη στην Αμερικη



#28   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/09/2015 - 23:12

Επειδή τα περάσαμε και πέρυσι και το πράγμα βρωμάει, το μόνο που έχω να πω είναι μακριά απο τέτοιου είδους "Deals".
 
Ειδικά όταν κάποιος θέλει τη 2ετία. Παραθέτω το παρακάτω απο τον Lello που είναι και δικηγόρος.
 

 

" εφόσον το γράφει και εγώ το διάβασα και αγόρασα σημαίνει ότι το αποδέχτηκα." - Καταργείς άρθρα του Αστικού Κώδικα περί πλάνης με αυτό που λες. Άκυρο λοιπόν. Φιλικά στο λέω .

 

Στο θέμα μας:

 

 Λοιπόν. Για έναν μη νομικό, το "Η Εταιρία, ενεργώντας αποκλειστικά ως τρίτος-διαμεσολαβητής και χωρίς να φέρει σε οποιαδήποτε περίπτωση την ευθύνη ή την ιδιότητα του εμπόρου ,φαίνεται και διαβάζεται πολύ όμορφο.

Για έναν νομικό, κάνει ΜΠΑΜ ότι εδώ έχουμε ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ. Η επιχείριση πρακτορείας είναι πρωτότυπη ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ. Στην επιχείριση πρακτορείας ο πράκτορας μεσολαβεί και εκτελεί υποχρεώσεις του πρακτορευόμενου (η αμερικάνικη εταιρία) προς τρίτους (καταναλωτής) ή συνάπτει συμβάσεις με τρίτους ως πληρεξούσιος  του πρακτορευόμενου ή γενικά παρέχει υπηρεσίες προς τον εντολέα - πρακτορευόμενο.Η κύρια διαφορά με την επιχείριση παραγγελίας είναι ότι ο πράκτορας (Deals 365) ενεργεί στο όνομα του πρακτορευόμενου και όχι στο δικό του όνομα. 

 

Από νομολογία Αρείου Πάγου : "Στις σύγχρονες εμπορικές συναλλαγές καθοριστικός είναι ο ρόλος των ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΙΚΩΝ υπηρεσιών που προσφέρουν ανεξάρτητες επιχειρήσεις στον εντολέα τους ή ευρύτερα στο κοινό, όπως είναι και οι επιχειρήσεις πρακτορείας. Η σχετική μ' αυτές ρύθμιση στο νόμο είναι εξαιρετικά ελλιπής, αφού ως γενική διάταξη υπάρχει μόνο αυτή του άρθρ. 2 του από 2(14).5.1835 διατάγματος "περί της αρμοδιότητας των εμποροδικείων", σύμφωνα με την οποία θεωρείται ως πράξη εμπορική και η επιχείρηση πρακτορείας....."

Επιπλέον , σύμφωνα με το άρ. 288 του Αστικού Κώδικα περί αρχών καλής πίστης,η εν λόγω εταιρία Deals 365 θα έπρεπε να ξεκαθαρίζει τι εννοεί με τον όρο "νόμιμο παραστατικό" και να ξεκαθαρίζει ότι σε ορισμένες αγορές που κάνουμε,δε θα παράσχεται η κλασική απόδειξη που όλοι γνωρίζουμε και δηλώνουμε στην εφορία.
Επίσης : πριν την αγορά , ενημερώνονται οι καταναλωτές -αγοραστές πως τα εν λόγω προϊόντα είναι απο την αμερικάνικη αγορά και επομένως θα ισχύει περιορισμός στην εγγύηση για τον ελληνα καταναλωτή; Αν δεν υπάρχει τέτοια ενημέρωση , είναι ΦΑΟΥΛ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#29   kostasex

kostasex

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα

Δημοσίευση 24/09/2015 - 23:46

Βασικα εμενα δεν με πειραζει  ητε 1 χρονο εχει εγγυηση ητε 2 , αν ειναι να το παρω ενα  μηνα νωριτερα τοτε θα την κανω απο εκει την αγορα 

Το θεμα μου ειναι αν οντως θα μου ερθει το μηλαρακι και ακομα αν θα ειναι για ελλαδα , γιατι ξερω περιπτωση φιλου που πηρε απο καναδα , και οταν εκανε αναβαθμηση σταματησε να δουλεβει η ΣΙΜ του για ελλαδα ....

Επισης αν γνωριζεται ποτε θα εμφανιστη στην ελλαδα , απο ελληνικες εταιριες , εχω μεινει χωρις τηλεφωνο γι αυτο ειναι που με βιαζει τοσο 



#30   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/09/2015 - 23:54

Δε σε πειράζει όταν κάποιος σε κοροιδεύει? Γιατι για κοροιδία μιλάμε.

 

Ξεκλείδωτες είναι οι συσκευές. Αν και στο παρελθόν είχαν υπάρξει περιστάτικά με κλειδωμένα και άντε τρέχε μετά να βγάλεις άκρη.

 

Γιατί δε κάνεις λίγο υπομονή? Με το να το πάρεις 2 βδομάδες πρίν δε θα κερδίσεις κάτι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες