Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μικρότερη μπαταρία στο 6S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:32

Κύριοι ηρεμία. Υπάρχουν άλλοι χώροι να βγάλετε τα νεύρα σας.

 

Μη το συνεχίσετε γιατί θα έχουμε άλλα.

Nίκο έχεις δίκιο ζητώ συγγνώμη και από σένα κ από τον PanosMouz είμαι λίγο νευρικός.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:35

Συγκρίνω με το 5 όταν το είχα πρωτοπάρει καινούριο στο κουτί του. :)

 

Είχε τεράστια προβλήματα η μπαταρία, δεκτό.

 

Αλλά πίστεψε με η διαφορά ακόμα και άπο άλλες συσκευές είναι ιδιαίτερα θετική υπέρ του 6. 

 

Και στο λέει άνθρωπος που αν ρωτήσεις φίλους και γνωστούς δεν έχει πει σχεδόν ποτέ καλή κουβέντα για μπαταρία, σε οποιαδήποτε συσκευή, με οποιοδήποτε λειτουργικό.

Πάντως να δεχτούμε ότι η τεχνολογία της μπαταρίας θέλει κάποιον να την απογειώσει. Υπάρχει στασιμότητα.

Και η πραξη δείχνει ότι μόνο όταν μεγαλωνει σε φυσικές διαστάσεις το κινητο πετυχαίνεται αντιληπτή αύξηση της αυτονομίας 5-6-6plus,όλα τ αλλα έχουν εργαστηριακή αξία.



#18   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:37

Πολλά χρόνια το φυλάει όμως ε. Εγώ σου λέω ότι του χρόνου με το 7 εδω θα είμαστε πάλι και θα φωνάζουμε για τη μπαταρία.

Μα τώρα ψωνίζουμε για τη μνήμη , ας είμαστε ρεαλιστές. Τα 3d touch και λοιπα θα παρει χρόνο για να τα υποστηρίζουν οι εφαρμογες αποτελεσματικα



#19   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:40

Nίκο έχεις δίκιο ζητώ συγγνώμη και από σένα κ από τον PanosMouz είμαι λίγο νευρικός.

64718361.jpg 

 

:)


Whatsapp doc?

#20   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:40

Όλες οι εταιρίες προσπαθούν με νύχια και με δόντια να
μεγαλώσουν τις αυτονομιες των συσκευών τους ( είτε με μεγαλύτερες
μπαταρίες είτε με νεότερους επεξεργαστές λιγότερο ενεργοβορους ) και η μηλοεταιρια
παλεύει με νύχια και με δόντια απλα να την κρατήσει στα ΙΔΙΑ επίπεδα.

#21   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:41

Μα τώρα ψωνίζουμε για τη μνήμη , ας είμαστε ρεαλιστές. Τα 3d touch και λοιπα θα παρει χρόνο για να τα υποστηρίζουν οι εφαρμογες αποτελεσματικα

Για την μνήμη? Μη λες τη λέξη μνήμη και σηκωθεί ο Πα¨ίσιος από το μνήμα του. 


Whatsapp doc?

#22   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:42

Πάντως να δεχτούμε ότι η τεχνολογία της μπαταρίας θέλει κάποιον να την απογειώσει. Υπάρχει στασιμότητα.

Και η πραξη δείχνει ότι μόνο όταν μεγαλωνει σε φυσικές διαστάσεις το κινητο πετυχαίνεται αντιληπτή αύξηση της αυτονομίας 5-6-6plus,όλα τ αλλα έχουν εργαστηριακή αξία.

Αν πάρουμε σαν δεδομένο οτι έχουμε δεδομένη τεχνολογια μπαταρίας, τότε τα iPhone θα έπρεπε να είναι πιο χοντρά (μερικά χιλιοστα ή και λιγότερο) και πιο βαριά ώστε να έχουν πιο χοντρές μπαταρίες.

 

Σε αυτό συμφωνούμε.

 

Παρόλα αυτά, σε μια τεχνολογία που συνεχώς αλλάζει η λύση δεν είναι "βάλτε μπαταρίες" όπως έγινε π.χ. με το iPad Pro ή με το Macbook 12 inch. 

 

H λύση (κατα την άποψη μου, και δεδομένου οτι η τεχνολογία της μπαταρίας δεν αλλάζει τη δεδομένη στιγμή) βρίσκεται σε ότι άλλο αποτελεί ένα τηλέφωνο πέρα από την ίδια την μπαταρία.

 

Ξεκινώντας από τον επεξεργαστή και φτάνοντας μέχρι τον κώδικα.

 

Εξάλλου αυτός ο κώδικας και η συνεργασία του με το hardware είναι αυτό που κάνει το iPhone επιτυχημένο και εύχρηστο.

 

Αγοράζεις iPhone λόγω iOS και όχι λόγω Specs. Άρα καταλαβαίνεις ότι και η λύση βρίσκεται μέσα στο iOS.

 

Στο αν μπορούν να το κάνουν, θα πω μπορούν. Στο αν θα το κάνουν, θα πω , "θα δείξει".

 

Και ξαναλέω, κανέναν δεν θα πείραζε ένα λιγο πιο παχύ iPhone με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία (που δεν θα προεξείχε η κάμερα). Αυτό όμως δεν θεωρώ ότι είναι η λύση του προβλήματος.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#23   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:42

Μα τώρα ψωνίζουμε για τη μνήμη , ας είμαστε ρεαλιστές. Τα 3d touch και λοιπα θα παρει χρόνο για να τα υποστηρίζουν οι εφαρμογες αποτελεσματικα

Εγώ θεωρώ ότι τα 2GB θα είναι ενεργοβόρα και ότι στην καλύτερη η μπαταρία θα παραμείνει στα επίπεδα του 6. Πάντως γενικά πρώτη φορά βλέπω να μικραίνει κάποιο στοιχείο και αυτό να είναι η μπαταρία. Και επειδή στα bench μεταξύ 8.4 και 9 τα οποία δημοσιεύτηκαν και εδώ η διαφορά στην σχέση μπαταρίας/χρήσης ήταν μηδαμινή πιστεύω ότι θα έχουμε νέο -gate σε λίγες εβδομάδες.



#24   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:51

Μα τώρα ψωνίζουμε για τη μνήμη , ας είμαστε ρεαλιστές. Τα 3d touch και λοιπα θα παρει χρόνο για να τα υποστηρίζουν οι εφαρμογες αποτελεσματικα

Σήμερα εμένα αναβαθμίστηκαν πάνω από 10 εφαρμογές για 3D TOUCH. Τον νοέμβριο που θα έχει έρθει ελλάδα πολλές εφαρμογές θα είναι ήδη ενημερωμένες.

 

Εγώ θεωρώ ότι τα 2GB θα είναι ενεργοβόρα και ότι στην καλύτερη η μπαταρία θα παραμείνει στα επίπεδα του 6. Πάντως γενικά πρώτη φορά βλέπω να μικραίνει κάποιο στοιχείο και αυτό να είναι η μπαταρία. Και επειδή στα bench μεταξύ 8.4 και 9 τα οποία δημοσιεύτηκαν και εδώ η διαφορά στην σχέση μπαταρίας/χρήσης ήταν μηδαμινή πιστεύω ότι θα έχουμε νέο -gate σε λίγες εβδομάδες.

2gb ddr4 φοράει. Που είναι το ενεργοβόρο?  :huh:



#25   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:51

Εγώ θεωρώ ότι τα 2GB θα είναι ενεργοβόρα και ότι στην καλύτερη η μπαταρία θα παραμείνει στα επίπεδα του 6. Πάντως γενικά πρώτη φορά βλέπω να μικραίνει κάποιο στοιχείο και αυτό να είναι η μπαταρία. Και επειδή στα bench μεταξύ 8.4 και 9 τα οποία δημοσιεύτηκαν και εδώ η διαφορά στην σχέση μπαταρίας/χρήσης ήταν μηδαμινή πιστεύω ότι θα έχουμε νέο -gate σε λίγες εβδομάδες.


Χωρις να θέλω να ειμαι απόλυτος (και μπορεί καποιος που γνωριζει παραπάνω να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει) η RAM είναι το λιγότερο ενεργοβόρο κομμάτι σε μια συσκευή.

Η επιδραση της μπορεί να ειναι αμελητέα, αλλα μπορεί μα ειναι ακόμα και θετική (σε σχέση με το πως τη διαχειρίζεται το σύστημα). Περισσότερη RAM σημαίνει αυτομάτως περισσότερες "έτοιμες" ενέργειες, άρα μικρότρη πίεση σε CPU & GPU (κύρια τμήματα που ευθύνονται για την κατανάλωση). Αυτό σημαίνει μικρότερη λειτουργεία τους και άρα καλύτερη κατανάλωση.

Συνεπώς η RAM δεν αποτελεί τον αρνητικο παράγοντα στην περιπτωση μας.

Ξαναλέω δεν ειμαι ειδικός, οπότε αν κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου ας με διορθώσει κάποιος.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#26   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:52

Για μένα πάντως το γεγονός ότι βάρυνε και έστω και μηδαμινα πάχυνε, είναι στροφή προς τα πίσω. Δείχνει βιαστική αναβάθμιση. Οπως όταν έβαλαν retina στο iPad το φούσκωσαν με μπαταρία και ήθελε κανένα 7ωρο να φορτίσει με 10watt 32pin καλώδιο 

Μετα ήρθε ο lighning αλλοι επεξεργαστες κτλ και τώρα έχεις ένα ipad Air 2 , μόλις 6.1mm και πανάλαφρο. Βέβαια πέρασαν 3 χρόνια , αλλά έδωσε αυτο που έπρεπε.

Έτσι και δω στην προσπάθεια να τα κάνει αλύγιστα και να βάλει 3d touch πήγε λίγο πίσω . 

Το βάρος του κινητού είναι μεγάλο θέμα



#27   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:56

Για μένα πάντως το γεγονός ότι βάρυνε και έστω και μηδαμινα πάχυνε, είναι στροφή προς τα πίσω. Δείχνει βιαστική αναβάθμιση. Οπως όταν έβαλαν retina στο iPad το φούσκωσαν με μπαταρία και ήθελε κανένα 7ωρο να φορτίσει με 10watt 32pin καλώδιο 

Μετα ήρθε ο lighning αλλοι επεξεργαστες κτλ και τώρα έχεις ένα ipad Air 2 , μόλις 6.1mm και πανάλαφρο. Βέβαια πέρασαν 3 χρόνια , αλλά έδωσε αυτο που έπρεπε.

Έτσι και δω στην προσπάθεια να τα κάνει αλύγιστα και να βάλει 3d touch πήγε λίγο πίσω . 

Το βάρος του κινητού είναι μεγάλο θέμα

Kαλά δεν το κάνανε και γκουμούτσα σε σχέση με το 6άρι/6plus εντάξει μην υπερβάλλουμε, δε νομίζω να κοπεί κανενός η μέση χαχα :)

 

Για το ipad 3 συμφωνώ το κάνανε πολύ βαρίδι σε σχέση με το 2. Προχτές το ξανάπιασα στα χέρια μου μετά από 1.5 χρόνο ipad air και τώρα air 2 και τα είδα όλα. 


Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 25/09/2015 - 11:56

Whatsapp doc?

#28   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:01

Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα ήθελε να υπάρχει πρόβλημα με οτιδήποτε στο άηφον διότι μου είναι απαραίτητο απλά δεν μπορώ να δεχτώ τίποτα ως δικαιολογία για τη μικρότερη μπαταρία. Λίγότερο ενεργοβόρο? ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ δώσε μου και την παλιά μπαταρία να έχω άλλη 1-2 ώρες χρήση ή 4-5 αναμονή ή πόσο βγαίνει.

 

Το ότι θα καταλήξουμε (πάλι) στα ίδια ή λίγο χειρότερα δεν με ικανοποιεί. Αν εσάς σας αρέσει οκ.



#29   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:16

Kαλά δεν το κάνανε και γκουμούτσα σε σχέση με το 6άρι/6plus εντάξει μην υπερβάλλουμε, δε νομίζω να κοπεί κανενός η μέση χαχα :)

 

Για το ipad 3 συμφωνώ το κάνανε πολύ βαρίδι σε σχέση με το 2. Προχτές το ξανάπιασα στα χέρια μου μετά από 1.5 χρόνο ipad air και τώρα air 2 και τα είδα όλα. 

Δεν είναι οτι δεν μπορεις να τα σηκώσεις , αλλά όταν το κινητο το εχεις πάντα μαζί σου , αλλιως κουβαλάς 100 γραμμάρια και αλλιως 200.

Τα 158 του plus τα συνήθισαμε οριακα από το να κουβαλάμε και power bank ή φορτιστή . Αλλά κάπου μπαίνει ένα όριο. Πλέον φτάσαμε στα 200 παρα 8. Ξεφύγαμε.

Αν ήταν να είχαμε 200 gr κινητο το 2008 θα είχαμε κινητο με διπλασια αυτονομία , αλλα με το πρόσχημα ότι πρεπει να είναι λεπτά και εύχρηστα δεν είχαμε.

Τώρα τι έγινε? O Jobbs κράταγε τα χαλινάρια στην επιτροπη μέτρων και σταθμων της Apple ? Ή χαθηκε η εμπνευση και απλα βγάζουμε συσκευες σε κάθε μέγεθος που μας γκουχ γκουχ  ...ευχαριστει?

5s-6-6plus-ipad mini-ipad-ipad pro και οσονούπω 6c με 4.3''και πάει λέγοντας


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 25/09/2015 - 12:17


#30   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:20

Εγώ θεωρώ ότι τα 2GB θα είναι ενεργοβόρα και ότι στην καλύτερη η μπαταρία θα παραμείνει στα επίπεδα του 6. Πάντως γενικά πρώτη φορά βλέπω να μικραίνει κάποιο στοιχείο και αυτό να είναι η μπαταρία. Και επειδή στα bench μεταξύ 8.4 και 9 τα οποία δημοσιεύτηκαν και εδώ η διαφορά στην σχέση μπαταρίας/χρήσης ήταν μηδαμινή πιστεύω ότι θα έχουμε νέο -gate σε λίγες εβδομάδες.

 

 

Χωρις να θέλω να ειμαι απόλυτος (και μπορεί καποιος που γνωριζει παραπάνω να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει) η RAM είναι το λιγότερο ενεργοβόρο κομμάτι σε μια συσκευή.

Η επιδραση της μπορεί να ειναι αμελητέα, αλλα μπορεί μα ειναι ακόμα και θετική (σε σχέση με το πως τη διαχειρίζεται το σύστημα). Περισσότερη RAM σημαίνει αυτομάτως περισσότερες "έτοιμες" ενέργειες, άρα μικρότρη πίεση σε CPU & GPU (κύρια τμήματα που ευθύνονται για την κατανάλωση). Αυτό σημαίνει μικρότερη λειτουργεία τους και άρα καλύτερη κατανάλωση.

Συνεπώς η RAM δεν αποτελεί τον αρνητικο παράγοντα στην περιπτωση μας.

Ξαναλέω δεν ειμαι ειδικός, οπότε αν κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου ας με διορθώσει κάποιος.

Καλημέρα.

Η μεγαλύτερη RAM δεν είναι ενεργοβόρος και δεν επιβαρύνει το σύνολο της ενεργειακής δαπάνης της συσκευής. Αντιστρόφως το μειώνει και πολύ περισσότερο όταν έχουμε να κάνουμε με τις ιδιαιτερότητες του multitasking στο iOS. 

Η Ram ενεργειακά λειτουργεί με τον νόμο του όλα ή τίποτα. Από την στιγμή που είναι "αναμμένη" έχει μια σταθερή κατανάλωση ανεξάρτητα κατά πόσο είναι φορτωμένη ή όχι. Ακόμα και άδεια να είναι, καταναλώνει το ίδιο.

Δεδομένου ωστόσο πως μια μεγαλύτερη Ram επιτρέπει την "παρατεταμένη" χρονικά παραμονή του κώδικα περισσότερων εφαρμογών.... "γλυτώνει" από το σύστημα την συχνή εκχώρηση & ανακατανομή μνήμης. Έτσι ο επεξεργαστής μένει λίγο πιο ήσυχος και η συχνή πρόσβαση στην flash μνήμη μειώνεται.

Μακροπρόθεσμα και συνολικά αλλά ταυτόχρονα σε ημερήσια βαση αμελητέα, η ενεργειακή δαπάνη μειώνεται.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 25/09/2015 - 12:21

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες