Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

Επίσημο: 9 Οκτωβρίου τα νέα iPhone 6S και iPhone 6S Plus στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
907 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 28/09/2015 - 23:34

'Exω πάρει 4 άηφον ως τώρα από επιδότηση και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Είναι σπάνιο κ τυχαίο να έχει θέμα η συσκευή. Σχεδόν στη σφαίρα του απίθανου πάντως ειδικά το να λανσάρεται "σκάρτη παρτίδα". Ίσως πολύ παλιά στα 3GS να είχε ακουστεί κάτι παρόμοιο για κάποια παρτίδα αλλά δεν θυμάμαι να επαληθεύτηκε ποτέ.

φίλε μου 3 iPhone 6 Plus έχω αλλάξει όλα με καμένα πίξελ και το αρχικό 6 Plus που είχα ήτανε από τις πρώτες παρτίδες... Αναμένω την παρασκευή το 4 τηλέφωνο.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:03

Ξερουμε απο που θα ξεκινησουν φετος να τα μοιραζουν; Βορεια ή Νοτια προαστια;

You'll Never Walk Alone


#63   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/09/2015 - 01:21

Οποιος πουλαει 10-20% πανω απο τις επισημες τιμες και δεν ειναι εμπορος αλλα ιδιώτης σε συνθηκες ελλειψης ανταγωνισμου (εφοσον κανεις αλλος δεν πουλαει επισημα το iphone 6s/6s plus) ειναι διαπρατει το αδικημα της εξαπατησης αθεμητου ανταγωνισμου παρεμποριου και φοροδιαφυγης τοσο απλα ειτε αρεσει σε μερικους ειτε οχι

αυτο που λες ειναι τελείως λάθος και παράλογο. Δεν υπάρχει καμία εξαπάτηση μιας και το προϊόν που πουλαει ειναι αυθεντικό, αθέμιτος ανταγωνισμός ούτε κατα διάνοια, παρεμπόριο ειναι σε περίπτωσης μαζικής πώλησης και όχι μια δυο συσκευές, φοροδιαφυγή επίσης σε μεγάλες ποσότητες μόνο όταν δρα σαν επιχείρηση. Όσο θέλει μπορεί να το πουλήσει εφόσον υπάρχει ζήτηση. Αυτο ειναι η υγειής αγορά που διαμορφώνει την τιμή ανάλογα της προσφοράς και της ζήτησης.δεν φαίνεται να έχεις μεγάλη γνώση οικονομικών μάλλον.

#64   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/09/2015 - 02:41

αυτο που λες ειναι τελείως λάθος και παράλογο. Δεν υπάρχει καμία εξαπάτηση μιας και το προϊόν που πουλαει ειναι αυθεντικό, αθέμιτος ανταγωνισμός ούτε κατα διάνοια, παρεμπόριο ειναι σε περίπτωσης μαζικής πώλησης και όχι μια δυο συσκευές, φοροδιαφυγή επίσης σε μεγάλες ποσότητες μόνο όταν δρα σαν επιχείρηση. Όσο θέλει μπορεί να το πουλήσει εφόσον υπάρχει ζήτηση. Αυτο ειναι η υγειής αγορά που διαμορφώνει την τιμή ανάλογα της προσφοράς και της ζήτησης.δεν φαίνεται να έχεις μεγάλη γνώση οικονομικών μάλλον.


Αν δεν κάνω λάθος ομως (και διόρθωσε με), αν πουλάει 100-200€ πάνω απο την τιμή που γράφει η απόδειξη, τότε πρεπει κανονικά να κόψει απόδειξη για 100-200€, αλλιως ειναι φοροδιαφυγή. Τουλάχιστον τυπικά ξέρω οτι έτσι πάει. Αν ειμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Προφανώς 200€ ειναι μικρο ποσό και το ΦΠΑ σχεδον μηδαμινο, αλλά το 100% νομιμο ειναι να κοψει αποδειξη.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#65   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/09/2015 - 03:09

Αν δεν κάνω λάθος ομως (και διόρθωσε με), αν πουλάει 100-200€ πάνω απο την τιμή που γράφει η απόδειξη, τότε πρεπει κανονικά να κόψει απόδειξη για 100-200€, αλλιως ειναι φοροδιαφυγή. Τουλάχιστον τυπικά ξέρω οτι έτσι πάει. Αν ειμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Προφανώς 200€ ειναι μικρο ποσό και το ΦΠΑ σχεδον μηδαμινο, αλλά το 100% νομιμο ειναι να κοψει αποδειξη.


Με τις φτωχές μου γνώσεις πανω στο δίκαιο, εχω την εντύπωση πως μεταξυ ιδιωτών δεν απαιτείται παραστατικό!

#66   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/09/2015 - 08:31

Σε γνωστο σκρουτζομαγαζο στο κεντρο, μολις τωρα ειδα 16g 990 ευρά (Καλα ξεκινησαμε - ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ)

Δηλ το 64 ή το 128 θα φτανει το διχιλιαρο?? B)



#67   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 29/09/2015 - 08:34

Σε γνωστο σκρουτζομαγαζο στο κεντρο, μολις τωρα ειδα 16g 990 ευρά (Καλα ξεκινησαμε - ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ)

Δηλ το 64 ή το 128 θα φτανει το διχιλιαρο?? B)

 

Ετσι ηταν και περσι. 1000 το iphone 6 16 GB.

 

Μολις ερθουν εδω επισημα θα στρωσουν οι τιμες. Τωρα πουλανε οσο θελον.



#68   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/09/2015 - 08:37

Ετσι ηταν και περσι. 1000 το iphone 6 16 GB.

 

Μολις ερθουν εδω επισημα θα στρωσουν οι τιμες. Τωρα πουλανε οσο θελον.

Και ξερεις φιλε τι... θα παρουνε!! Αν δεν πεσουν στα νορμαλ περσινα (περιπου) εγω προσωπικα ουτε απεξω!! Κοροιδα ψαχνουν οπως και οι αγγελιες που βαζουν διαφοροι και ζητανε οτι ναναι για να το πουλησουν! Αρα η λυση---ψυχραιμια και οχι κλασικη ελληνικη βιασυνη :)



#69   lunadark

lunadark

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/09/2015 - 09:12

Με τις φτωχές μου γνώσεις πανω στο δίκαιο, εχω την εντύπωση πως μεταξυ ιδιωτών δεν απαιτείται παραστατικό!

Οι αγγελίες σε forum οπως αυτό είναι για την πώληση μεταχειρησμένων και αν δεν κάνω λάθος απο τους κανόνες του forum απαγορεύεται η δημοσίευση αγγελίας με σκοπό το κέρδος πόσο μάλλον της αισχροκέρδειας.

 

Φυσικά και όποιος πουλάει πάνω απο την επίσημη τιμή πρέεπει να κόψει απόδειξη και διαπράτει αδίκημα.Για να λέμε τα πράγματα με το ονομα τους και όχι στρογγυλεμένα οι τυποι που πουλάνε τωρα με καπέλο ψάχνουν απλα αυτούς που θέλουν την συσκευή ενα μήνα νωρίτερα για να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξία τους. Κορόϊδα ισως να μην είναι αυτοι που αγοράζουν με καπέλο γιατι το αποδεχονται ενσυνειδητα....αλλα αυτοι που τα πουλάνε είναι σίγουρα παράνομοι


Τελευταία επεξεργασία από: lunadark, 29/09/2015 - 09:13


#70   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/09/2015 - 09:21

δυστυχώς ο καθένας ιδιώτης -επιχείρηση πουλάει σε ότι τιμή θέλει και κάνεις δεν τον ελέγχει οπότε μην την ψάχνουμε άκρη δεν βγαίνει .



#71   lunadark

lunadark

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/09/2015 - 09:39

δυστυχώς ο καθένας ιδιώτης -επιχείρηση πουλάει σε ότι τιμή θέλει και κάνεις δεν τον ελέγχει οπότε μην την ψάχνουμε άκρη δεν βγαίνει .

Η επιχείρηση εκδίδει παραστατικά και μπορεί με μια καταγγελία να ελεγχθεί απο το κρατος ο ιδιώτης αν πουλάει κάτι σε αγγελία το πουλάει ώς μεταχειρησμένο κάτω απο την τιμή αγοράς ή αν είναι καινούριο σφραγισμένο εαν θελει να λέγεται νομιμος στην τιμή που το αγόρασε και που γράφει η απόδειξη αγοράς.

Μαύρη αγορά έχουμε μόνο σε καταστάσεις εκκρηθμες οπου κάποιο αγαθό έχει έλλειψη και κάποιο πατώντας στην ανάγκη κάνουν περιουσίες.

 

Τώρα εάν κάποιος θεωρεί το iphone 6s ή το 6s plus υπέρτατο αγαθό που να χρειαστεί να το αγοράσει στην μαύρη με 100-200€ καπέλο προκείμένου να κάνει το κομμάτι του οκ καλα κάνει αυτό όμως δεν αναιρεί τον δόλο αυτού που το πουλάει με καπέλο


Τελευταία επεξεργασία από: lunadark, 29/09/2015 - 09:40


#72   loukaskrem

loukaskrem

    iPH Enthousiast

  • 402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/09/2015 - 09:47

Έχουμε καμία πληροφορία για το ποτέ θα ανακοινωθούν οι τιμές για τα νέα μοντελάκια ;;

#73   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 11:04

Με τις φτωχές μου γνώσεις πανω στο δίκαιο, εχω την εντύπωση πως μεταξυ ιδιωτών δεν απαιτείται παραστατικό!

Κοιτα για να τα λέμε σωστά , πρέπει να δηλωθει σαν εισόδημα , μάλλον αν δεν πουλάς συστηματικά κάθε μήνα και ένα κινητο δεν χρειάζεται να ανοίξεις βιβλία στην εφορία για απόδοση ΦΠΑ (δεν είμαι λογιστης) αλλά το σωστό να λέγεται. Θεωρητικά και το χαρτζιλίκι του παππού πρέπει να δηλώνεται και να φορολογείται....

 

Αλλά εφοσον έχω στην κατοχή μου ένα κινητό που ήρθε με νόμιμο τρόπο στην κατοχή μου έχω κάθε δικάιωμα να το πουλήσω όση τιμή θέλω εφόσον βρεθεί και ο αγοραστής να τα δώσει. Αυτό δεν λέγεται αισχροκέρδεια γιατί πολύ απλα δεν είμαι έμπορος. Αν ο άλλος δεν θέλει να δώσει παραπάνω απλά θα πρέπει να έχει υπομονή. 

 

Και δεν τα λέω αυτά για να υποστηρίξω αυτήν την πρακτική γιατι μάλλον εγώ το "θύμα" θα ήμουν . Αλλά η αλήθεια θα πρέπει να λέγεται. Στην προκειμένη περίπτωση δεν φταίει αυτός που πουλάει αλλά το ... θύμα που αγοράζει. Άσε που πολλοι δεν τα δίνουν σε fix τιμή αλλά προσπαθουν να την ανεβάσουν με άτυπο πλειστηριασμό



#74   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 11:12

Η επιχείρηση εκδίδει παραστατικά και μπορεί με μια καταγγελία να ελεγχθεί απο το κρατος ο ιδιώτης αν πουλάει κάτι σε αγγελία το πουλάει ώς μεταχειρησμένο κάτω απο την τιμή αγοράς ή αν είναι καινούριο σφραγισμένο εαν θελει να λέγεται νομιμος στην τιμή που το αγόρασε και που γράφει η απόδειξη αγοράς.

Μαύρη αγορά έχουμε μόνο σε καταστάσεις εκκρηθμες οπου κάποιο αγαθό έχει έλλειψη και κάποιο πατώντας στην ανάγκη κάνουν περιουσίες.

 

Τώρα εάν κάποιος θεωρεί το iphone 6s ή το 6s plus υπέρτατο αγαθό που να χρειαστεί να το αγοράσει στην μαύρη με 100-200€ καπέλο προκείμένου να κάνει το κομμάτι του οκ καλα κάνει αυτό όμως δεν αναιρεί τον δόλο αυτού που το πουλάει με καπέλο

Γιατι το λες δόλο? Εκμεταλλεύεται μια συγκυρία και άλλωστε παρέχει μια άτυπη υπηρεσία εφόσν ο αγοραστής αν θα ήθελε να το έχει θα έπρεπε να προβει σε κάποιες ενέργειες οι οποίες δεν είναι τζάμπα πχ μεταφορα χρηματων στο εξωτερικό , αναμονη, μεταφορικά , και ρίσκο, άλλο να προπληρώσει κάτι που μπορει να χαθεί κι άλλο να στο φέρω στο πιάτο στα χέρια σου.

 

Η αλήθεια πρέπει να λέγεται ακόμη κι αν δεν μας συμφέρει

Κάποιος που θα μας την πουλούσε στο ίδο κόστος θα ήταν κάποιος που μας έχει υποχρέωση , ούτε ο ίδιος μας ο αδελφός δεν θα το έκανε χωρίς καπέλο



#75   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 11:29

Ξέρει κάποιος που δουλεύει σε αλυσίδες καταστηματων τι νόημα έχει να στείλεις τα στοιχεία σε φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος?

Απλά αλιεύουν πελατολόγιο (καμένους gadgetάκηδες??) ή μπαίνεις σε μια λίστα αναμονής?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες