Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Τελικά πόσο "μικρή" είναι η μπαταρία του νέου iPhone 6s σε σχέση με το iPhone 6 αλλά και με τον ανταγωνισμό?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2015 - 22:04

Screenshot_1.png

 
 Τo iPhone 6s έκανε την εμφάνιση του πρόσφατα παρουσιάζοντας αρκετές βελτιώσεις και νέα χαρακτηριστικά για το χρήστη τόσο σε επίπεδο Hardware όσο και σε σε Software.Αυτό που έκανε όμως εντύπωση και έδωσε τροφή για συζητήσεις είναι ότι η μπαταρία του δείχνει να είναι μικρότερη από το iPhopne 6  και με πολλούς να απορούν για την κίνηση αυτή της Apple.

 

Είναι όμως έτσι στην πραγματικότητα ?

Το ερώτημα που γενάτε είναι γιατί η Apple δεν έβαλε μια μεγαλύτερη μπαταρία στο νέο iPhone ? Και εν τέλη για τον υποψήφιο αγοραστή σε τι μεταφράζεται αυτή η μικρότερη μπαταρία σε χρόνους αναμονής και χρήσης ?

Την απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα αποφάσισε να δώσει το PhoneArena βάζοντας ένα τέλος στις παραφιλολογίες που έχουν κατακλύσει το διαδίκτυο.

  

urban_2.jpg

 

Από τις παραπάνω μετρήσεις βλέπουμε πως η Apple δεν έκανε καθόλου τυχαία την συγκεκριμένη επιλογή μιας και το iPhone 6s στο παραπάνω γράφημα δείχνει ότι είναι στις πρώτες θέσεις με αυτονομία στις 8 ώρες και 15 λεπτά  σε σχέση με τον προκάτοχο ( iPhone 6 ) του που ήταν στις 5 ώρες 22 λεπτά ,αφήνοντας πίσω του αρκετές από τις "ναυαρχίδες" του ανταγωνισμού..
 
Kαι για το iPhone 6s Plus αντίστοιχα στις 9 ώρες και 11 λεπτά σε σχέση με το iPhone 6 Plus που η διάρκεια της μπαταρίας είναι 6 ώρες και 32 λεπτά.:
 
 

Screenshot_2.png


 
Το " μυστικό " σε αυτή την κίνηση της Apple κρύβεται κατά ένα πολύ πολύ μεγάλο ποσοστό στον επεξεργαστή Α9 του νέου iPhone που κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση των πόρων του iOS.. 
 
 

Screenshot_3.png

 
Το μόνο ίσως μείον στην υπόθεση είναι ο χρόνος μιας πλήρους φόρτισης της συσκευής που ανέρχεται στα 165 λεπτά της ώρας για το iPhone 6s Plus..


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 04/10/2015 - 10:45

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/10/2015 - 22:10

Εγώ ακόμα δεν το έχω φορτίσει ... Πράγματι 6 με 6s έχουν διαφορά .... Με ίδια χρήση ..

#3   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 03/10/2015 - 22:19

Υπερ ποιου?

#4   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/10/2015 - 22:31

Του 6s ... Κρατάει παραπάνω ....

#5   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 04/10/2015 - 02:20

Να πω "τα λεγα";
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2015 - 05:03

Επιβεβαιώνω και εγω οτι η μπαταρία του 6s ειναι πολυ καλύτερη του 6 και σχεδόν ίδια με του 6 plus.φανταζομαι του 6s plus θα ξεχνάς το φορτιστή.μπραβο Apple !!

#7   hardrock

hardrock

    iPH Member

  • 229 μηνύματα
  • Twitter:@arisilio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 09:29

Το παρακάτω βίντεο δεν το επιβεβαιώνει ...
Τα τηλέφωνα είναι χωρίς σιμ κάρτα μέσα και αυτό μπορεί να παίζει ρόλο...
Ή να έχουν λίγο "ενίσχυση" τα 6αρια από μόνοι τους.
Έχει όμως ενδιαφέρον.




Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 04/10/2015 - 10:46


#8   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2015 - 10:32

Του 6s ... Κρατάει παραπάνω ....

Βρε φιλε μου , χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, αλλά αν σε πήγαινα το 2016 και άνοιγα ένα 6 άρι ολοκάινουριο και το σύγκρινα με το 6s που αγόρασες φέτος θα είχες την ίδια διαφορά?

Πέφτει η απόδοση της μπαταρίας μετά απο 1 χρόνο χρήσης. Θεωρώ βέβαια ότι το συγκριτικο του IPhoneArena έχουν εξισώσει αυτή την παράμετρο



#9   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2015 - 10:42

Το παρακάτω βίντεο δεν το επιβεβαιώνει ...
Τα τηλέφωνα είναι χωρίς σιμ κάρτα μέσα και αυτό μπορεί να παίζει ρόλο...
Ή να έχουν λίγο "ενίσχυση" τα 6αρια από μόνοι τους.
Έχει όμως ενδιαφέρον.
 

Το video πλατυάζει χωρίς λόγο . Ουτε κι αυτός ξέρει αν τα έχει παραμετροποιήσει ισοτιμα, για παράδειγμα στο 6splus έχει βάλει την ένταση ήχου πιο ψηλά. Αν έβαζε ένα loop vdeo μέχρι να κλείσουν τα τηλεφωνα και σύγκρινε χρόνους θα τελείωνε . Μιλάει ακατάπαυστα και συγκρίνει ποσοστα . Κουραστικό και ασαφές



#10   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2015 - 10:47

Το μόνο ίσως μείον στην υπόθεση είναι ο χρόνος μιας πλήρους φόρτισης της συσκευής που ανέρχεται στα 165 λεπτά της ώρας για το iPhone 6s Plus..


Ο χρόνος φόρτισης με φορτιστή 2A σχεδόν υποδιπλασιάζεται λόγω lightning και φτάνει στα επίπεδα Samsung. Για τους χρόνους αυτονομίας too good to be true, διατηρω αμφιβολία σαν το άπιστο Θώμα.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 04/10/2015 - 10:50


#11   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 04/10/2015 - 11:33

Υπάρχουν αρκετές αναφορές σε ξένα sites για καλύτερη αυτονομία του 6s αλλά κι εγώ δεν ξέρω κατά ποσό θα επαληθευτεί στην πράξη.
Επίσης δεν ξέρω αν στις συγκρίσεις φοράνε το ίδιο iOS.

#12   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/10/2015 - 11:54

Καινούριο chip και νεότερο ios νομίζω ότι θα δίνουν καλύτερα η ίδια αποτέλεσμα με πριν παιδιά. Φίλος που έχει εδώ και μια εβδομαδα το iphone 6 s plus μου λέει ότι είναι καλύτερα σε μπαταρία από το απλό Plus... Θα δούμε...

#13   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/10/2015 - 12:11

Και μένα η μπαταρία κρατάει καλύτερα στο s. Και το απλό μου δεν ειναι τοσο παλιό ώστε η μπαταρία να εχει πεθάνει.

#14   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 17:52

Ο χρόνος φόρτισης με φορτιστή 2A σχεδόν υποδιπλασιάζεται λόγω lightning και φτάνει στα επίπεδα Samsung.


Ναι σε αυτό έχεις ένα δίκιο..αλλά και τα 165 είναι αρκετά :P

ezgif_com_crop_2.gif


#15   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 04/10/2015 - 18:46

Ναι αλλά φαντάζομαι δε λαμβάνουν υπόψην την ΧΡΗΣΗ που κάνει ο καθε χρήστης καθημερινά. Ωραία και καλά τα νούμερα, αλλά όταν θα γυρίσει ο άλλος που το έχει σκουλαρίκι το οποιοδήποτε από αυτά τα κινητά από το πρωί ως τα μαύρα μεσάνυχτα και όλη μέρα στο δρόμο με 4G, bluetooth ίσως, μηνύματα τηλέφωνα, εφαρμογές κλπ κλπ και θα πει "μου κρατάει 3-4 ώρες λιγότερες από αυτό το 9ωρο" (λέμε τώρα) πάλι τα ίδια θα έχουμε. Φαντάζομαι ότι ναι, κάνει καλύτερη διαχείρηση λόγω των πόρων και του επεξεργαστή. Αλλά δεν παύει το σημαντικότερο να είναι η χρήση που κάνει ο καθένας. 


Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες