Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

Θήκη για το iPhone 6 βοηθάει στο πρόβλημα της «χαλαρής» οθόνης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/10/2015 - 00:50

Όταν ανακοινώθηκε πέρυσι το iPhone 6, αποφάσισα μιας και το 4S που είχα στο iOS 8 ήταν ανυπόφορο, να αγοράσω το νεότερο. Η συσκευή ήταν όντως ό,τι υποσχόταν η Apple, αλλά δυστυχώς γρήγορα κατάλαβα το πρόβλημα που υπήρχε με τη χαλαρή οθόνη και το κλικάρισμα που έκανε. Ψάχτηκα αρκετά και το είδα σε πολλά fora και δοκιμάζοντας iPhones γνωστών το διαπίστωσα σε όλες τις συσκευές. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω γιατί με είχε εκνευρίσει αρκετά, διάθεση για αντικατάσταση κλπ δεν είχα και τελικά πούλησα τη συσκευή.

 

Πριν την πουλήσω είχα παραγγείλει μια slider θήκη από το Amazon, η οποία αφίχθη αφού έδωσα τη συσκευή. Αποφάσισα να την κρατήσω, επειδή είμαι αναποφάσιστο άτομο :) και κάτι μου έλεγε ότι τελικά πάλι θα κατέληγα είτε σε ένα iPhone 6 ή το επικείμενο, τότε, 6S. Τελικά αγόρασα πριν μια εβδομάδα ένα 6 και, εξετάζοντάς το, διαπίστωσα ότι και η νέα συσκευή είχε αυτό το θέμα, η οθόνη ήταν χαλαρή δίπλα στα κουμπιά και εμφανώς κουνιόταν. Επειδή τη θήκη την είχα παραγγείλει με σκοπό να τη βάλω στη συσκευή με ένα αυτοκόλλητο για να επιτύχω tight τοποθέτηση και να δω τι γινόταν, αποφάσισα να κάνω το πείραμα και τελικά όντως δούλεψε. Η θήκη είναι αρκετά «σφιχτή» και όταν τοποθέτησα το τηλέφωνο μέσα σ' αυτή το χαλάρωμα «εξαφανίστηκε». Βγάζει νόημα, μιας και έχω ήδη στη συσκευή ένα carbon αυτοκόλλητο και η θήκη είναι tight-fitting, εφαρμόζοντας πάνω στο τηλέφωνο «πιέζοντας» τα μέρη του, οπότε κι η οθόνη δε κλικάρει καθόλου.

 

Αν χρησιμοποιείτε θήκες, προτείνω να το δοκιμάσετε. Η θήκη που έχω είναι αυτή και το πίσω μέρος της συσκευής έχει carbon αυτοκόλλητο. Παρακαλώ σημειώστε ότι σε καμία περίπτωση δε διαφημίζω το προϊόν - απλά προσπαθώ να δώσω μια λύση σε ένα πρόβλημα που, απ' ό,τι έχω δει έχουν αρκετοί. Από πέρυσι ως τώρα έχουν δημιουργηθεί τουλάχιστον 30 threads με το ίδιο ακριβώς θέμα και θα ήταν χαρά μου να βοηθήσω κάποιον να το ξεφορτωθεί.


Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 04/10/2015 - 00:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/10/2015 - 01:20

Προφανώς και η λύση δεν είναι η τοποθέτηση μιας θήκης. Πρέπει να το πας πίσω και να πάρεις ένα ανακατασκευασμένο.

Είμαι και εγώ παθών με iPhone 6 Plus. Το πήγα πίσω και πήρα ανακατασκευασμένο και είναι σε άριστη κατάσταση.

#3   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/10/2015 - 01:34

Προφανώς και η λύση δεν είναι η τοποθέτηση μιας θήκης. Πρέπει να το πας πίσω και να πάρεις ένα ανακατασκευασμένο.

Είμαι και εγώ παθών με iPhone 6 Plus. Το πήγα πίσω και πήρα ανακατασκευασμένο και είναι σε άριστη κατάσταση.

Επειδή έχεις Plus. Το Plus είναι λιγότερο επιρρεπές.

 

Εγώ απλά παραθέτω αυτό που ανακάλυψα.



#4   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/10/2015 - 01:42

Εγώ το λέω από την σκοπιά του ότι δίνουμε αρκετά λεφτά για μια συσκευή και αν μη τι άλλο θα πρέπει να είναι αψεγάδιαστη.

#5   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/10/2015 - 09:21

Εγώ το λέω από την σκοπιά του ότι δίνουμε αρκετά λεφτά για μια συσκευή και αν μη τι άλλο θα πρέπει να είναι αψεγάδιαστη.

Προφανώς... Αλλά το θέμα στο 6 είναι κατασκευαστικό, στο μέρος δίπλα από τα κουμπιά έντασης, κάτω από την οθόνη δεν υπάρχει υποστήριξη, οπότε όσα 6άρια και να αλλάξεις πάλι το ίδιο θα γίνεται. Στο Plus υπάρχει στήριξη. Κι αφού δε κάνουν κάτι...



#6   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 04/10/2015 - 19:26

Οντως δεν ειναι λυση αυτη. Και εγω με το ιδιο προβλημα σκεφτομουν να περιμενω και λιγο πριν λειξει η εγγυηση να το αντικαταστησω. Εν τελει το εστειλα και πειρα αντικατασταση. Οσες φορες μου βγαλει βλακεια θα παει πισω. Την πληρωσα 2 ελληνικους μισθους και απαιτω να ειναι αψογη!

#7   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/10/2015 - 14:58

ελπίζουμε στο 6s με τις διαφορές που έχει σε διαστάσεις και βάρος να έχει διορθωθεί και αυτό 



#8   Noobios

Noobios

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2015 - 23:46

Προφανώς... Αλλά το θέμα στο 6 είναι κατασκευαστικό, στο μέρος δίπλα από τα κουμπιά έντασης, κάτω από την οθόνη δεν υπάρχει υποστήριξη, οπότε όσα 6άρια και να αλλάξεις πάλι το ίδιο θα γίνεται. Στο Plus υπάρχει στήριξη. Κι αφού δε κάνουν κάτι...

Εμενα προσωπικα το εκανε απο την αλλη πλευρα απο τα κουμπια εντασης και το πηγα για εγγυηση. Την πρωτη μου το επεστρεψαν ως επισκευασμενο και καλα με κουμπωμενη οθονη αλλα μετα απο 3 μερες το ξαναεκανε. Φυσικα μετα εγινε αντικατασταση.

 

Αλλα μιλαμε για κλικαρισμα που καποιες φορες εκανε και ηχο. Δεν μπορουσες να το αγνοησεις.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες