Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] θεμα με το 6s...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 11:28

καλημερα παιδες κ καλο σκ σε ολους!
χθες πηρα απο γερμανο 6s 64αρι. το κινητο κουτα εννοειτε
απο χθες το συνδεσα itunes και εκανα επαναφορα απο αντιγραφο που ειχα στο στο 6αρι το οποιο να σημειωσω πηγαινε σφαιρα κ δεν ειχε κανενα θεμα
με το που εβαλα το 6s στο itunes μου ζητησε και ταυτοχρονα ενημερωση 9.0.2 και αφου περασα το παλιο backup απο το 6αρι (επανεφερα απο αντιγραφο κ δεν εκανα σαν νεο) εβαλα ΟΤΑ την 9.0.2.
μεχρι εδω ολα οκ....
απο χθες το απογευμα λοιπον παρατηρω ( και δεν ειναι η ιδεα μου- χρονια εχω μηλα-) οτι στο 6s εχει ενα θεμα σε σχεση με το 6αρι-
Παρατηρω καταρχην οτι απο την οθονη κλειδωματος μπαινωντας στο menu καθυστερει λιγο (ελαχιστος χρονος) μεχρι να εμφανισει τα εικονιδια του menu
επισης αλλαζοντας αριστερα ή δεξια τις σελιδες του κεντρικου μενου βλεπω οτι καπου σκαλωνει. πραγμα που με το ιδιο ακριβως αντιγραφο στο 6 αρι δεν εμφανιζοταν.

οποτε τι κανω; 3 μερες doa εχω απο γερμανο αλλα δεν νομιζω ναναι θεμα του τηλεφωνου γιστι κατα τα αλλα ειναι ολα οκ.
μηπως να κανω restore να το περασω ως new στο itunes και κατοπιν επαναφορα αντιγραφου που ειχα απο το 6; (το 6αρι ποτε δεν τοχα jailbreak)

ΤΙ ΛΕΣ NICK να φταιει;; (με χαλαει αυτο το μικρο κρασαρισμα)

Υ.Γ. ευχομαι ο ομορφονιος να μην παρει τα πανω του κ αρχισει τωρα το κραξιμο... το κινητακι ειναι μια χαρα ;)

thanx guys

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/10/2015 - 11:55

Ειδικός δεν είμαι αλλά μάλλον έδωσες μόνος σου την απάντηση. Προσωπικά θα έκανα 2 δοκιμές . Μία επαναφορά στην εργοστασιακή με την 9.0.2 χωρίς το backup περασμένο για να δω αν είναι οκ ή όχι .Και μετά θα περνούσα το backup για να δω τυχόν διαφορές. Αν μετά την επαναφορά του backup έχει θέμα τότε κάτι θα πρέπει να δεις εκει...Μπορεί απλά κάτι να πήγε στραβά κατα την επαναφορά που για μένα είναι και το πιο πιθανό. Καλή ευκολία



#3   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 12:00

Ειδικός δεν είμαι αλλά μάλλον έδωσες μόνος σου την απάντηση. Προσωπικά θα έκανα 2 δοκιμές . Μία επαναφορά στην εργοστασιακή με την 9.0.2 χωρίς το backup περασμένο για να δω αν είναι οκ ή όχι .Και μετά θα περνούσα το backup για να δω τυχόν διαφορές. Αν μετά την επαναφορά του backup έχει θέμα τότε κάτι θα πρέπει να δεις εκει...Μπορεί απλά κάτι να πήγε στραβά κατα την επαναφορά που για μένα είναι και το πιο πιθανό. Καλή ευκολία


ελπιζω κ γω φιλε ναναι κατι τετοιο. καμμια πατατια που μπορει να εκανα με την επαναφορα. σε καμμια ωρα επειδη ειμαι εξω θα παω και θα αρχισω τα πειραματα κ ευχομαι να πανε ολα οκ ωστε να λυθει το θεματακι

thanx a lot :)

#4   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2015 - 12:29

http://forums.macrum...-issue.1921141/



#5   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 12:34

http://forums.macrum...-issue.1921141/


να μου φτιαξεις το σκ θες συνονοματε ε;; να κατσω μεσα να ασχολουμε ολη μερα με τα lag (φτου μακρια απο μας)
ελπιζω να στρωσει μετα απο το ριστορι που θα κανω.
παντως πολυ ενδιαφερον αρθρο (εχω το 6s - λες να την γλιτωσα αφου αναφερεται σε plus???)

thanx file

#6   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2015 - 12:37

να μου φτιαξεις το σκ θες συνονοματε ε;; να κατσω μεσα να ασχολουμε ολη μερα με τα lag (φτου μακρια απο μας)
ελπιζω να στρωσει μετα απο το ριστορι που θα κανω.
παντως πολυ ενδιαφερον αρθρο (εχω το 6s - λες να την γλιτωσα αφου αναφερεται σε plus???)

thanx file

Εγώ πριν περάσω την 9.0.2 δεν το πρόσεξα. χθες το βράδυ που τη πέρασα το κατάλαβα.

Διάβασα κάτι σχόλια στο rumors και είδα ότι έχουν πάρα μα πάρα πολλά άτομα και πρέπει να είναι software,επίσης άλλοι άλλαξαν συσκευές και ξανά τα ίδια. Ακόμα λένε και στην beta 4 στο 9.1 συνεχίζει. Δεν ξέρω τι θα γίνει.........

 

Εμένα δεν το κάνει πάντα....Μια στις 5 περίπου.

 

Δηλαδή: Με το που είναι στην αναμονή το τηλ με κλειστή οθόνη για περίπου 5 λεπτά,πατά το home button ξεκλειδώνει αλλά δεν ανταποκρίνεται η αφή για 3 δευτερόλεπτα.

Άμα το κλειδώσεις και το ξανά ανοίξεις τότε δεν έχει θέμα. Έχει θέμα άμα κάτσει κλειδωμένο πάνω από 5 λεπτά στην αναμονή κλειδωμένο. 

 

Σαν μη παίρνει μπρος ο επεξεργαστής. Πιστεύω θα λυθεί στην 9.1 στην τελική έκδοση.


Τελευταία επεξεργασία από: vagos456, 10/10/2015 - 12:46


#7   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 12:44

20% δηλαδη παιζεις χαχαχα. βλεπω χαρες ο ομορφονιος τωρα... αντε να τον μαζεψουμε χαχαχα
μακαρι να διορθωθει με καποιο update
προσωπικα θα ασχοληθω σε κανα διωρο με το θεμα (ριστορι και φτου κ απο την αρχη) - ο καφες το σαββατομεσημερο προηγειται :)

ευχαριστω βαγγο

υγ. αν αρχισουμε απο τωρα να αλλαζουμε τα 6s δεν θαχουν ανακατασκευασμενα ουτε για δειγμα

Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 10/10/2015 - 12:46


#8   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2015 - 12:57

Επίσης παρατήρησα κάτι... Θα κοιτάξω πάντως καλύτερα μέσα στην ημέρα για να σιγουρευτώ.

 

Όταν το ξεκλειδώνεις από το power button, και έπειτα πατά το home button για ξεκλείδωμα-αναγνώριση τότε δεν το κάνει καθόλου όσα λεπτά και να περάσουν.

Το bug το έχω παρατηρήσει όταν το ξεκλειδώνεις μόνο με το home button.



#9   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 15:46

λοιπον λεω σε λιγο να ξεκινησω τα ριστορια. ελπιζω να φτιαξει κ να μην εχουμε αλλα!!

#10   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/10/2015 - 17:44

ελπιζω κ γω φιλε ναναι κατι τετοιο. καμμια πατατια που μπορει να εκανα με την επαναφορα. σε καμμια ωρα επειδη ειμαι εξω θα παω και θα αρχισω τα πειραματα κ ευχομαι να πανε ολα οκ ωστε να λυθει το θεματακι

thanx a lot :)

Προφανώς να κάνεις restore/setup as new. Δε νομίζω να έπεσες σε τόση περίπτωση που να είναι κάτι άλλο. Αλλά είπαμε, τα restore from backup το έχουν αυτό μερικές φορές (αρκετές περισσότερες από ότι όχι)


Whatsapp doc?

#11   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 18:41

Προφανώς να κάνεις restore/setup as new. Δε νομίζω να έπεσες σε τόση περίπτωση που να είναι κάτι άλλο. Αλλά είπαμε, τα restore from backup το έχουν αυτό μερικές φορές (αρκετές περισσότερες από ότι όχι)

αυτο κανω ηδη :) βεβαια λογω βροχης κατεβαζει την 9.0.2 σερνωντας σαν χελωνα η hol αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
ελπιζω οτι σκουπιδια εμειναν να τα διωξει το restore. θα κανω μετα set up as a new και στο καπακι παλιο αντιγραφο αν τα λεω καλα.

επισης μαλλον πρεπει να παιζει κ θεμα με το temperred glass που περασα γιατι νομιζω οτι επηραζεται πιο πολυ λογω αλλαγης χρησης οθονης σε σχεση με το 6αρι.

thanx :)

Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 10/10/2015 - 18:42


#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2015 - 19:10

αυτο κανω ηδη :) βεβαια λογω βροχης κατεβαζει την 9.0.2 σερνωντας σαν χελωνα η hol αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
ελπιζω οτι σκουπιδια εμειναν να τα διωξει το restore. θα κανω μετα set up as a new και στο καπακι παλιο αντιγραφο αν τα λεω καλα.

επισης μαλλον πρεπει να παιζει κ θεμα με το temperred glass που περασα γιατι νομιζω οτι επηραζεται πιο πολυ λογω αλλαγης χρησης οθονης σε σχεση με το 6αρι.

thanx :)

αφου βασανιζεσαι που βασανιζεσαι δεν αφηνεις μονο τα του icloud να περασουν μεσα και να αφησεις το backup για αργοτερα....ετσι να δεις αν με set up as new εχεις το ιδιο προβλημα η οχι.



#13   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2015 - 19:52

Από το μεσημέρι μέχρι τώρα δεν μου ξανά έγινε , να πω ότι το έκανα ένα απλό restart απλό τότε και έστρωσε

#14   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/10/2015 - 20:59

αυτο κανω ηδη :) βεβαια λογω βροχης κατεβαζει την 9.0.2 σερνωντας σαν χελωνα η hol αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
ελπιζω οτι σκουπιδια εμειναν να τα διωξει το restore. θα κανω μετα set up as a new και στο καπακι παλιο αντιγραφο αν τα λεω καλα.

επισης μαλλον πρεπει να παιζει κ θεμα με το temperred glass που περασα γιατι νομιζω οτι επηραζεται πιο πολυ λογω αλλαγης χρησης οθονης σε σχεση με το 6αρι.

thanx :)

Δεν τα λες καλά όχι. Αν κάνεις στο καπάκι ΠΑΛΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ, τότε στην ουσία δεν κάνεις τίποτα AS NEW. Στο καπάκι μετά το AS NEW θα ξαναπεράσεις χειροκίνητα τις εφαρμογές σου κλπ κλπ. 

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Μια μέρα στο πεντάρι μοιυ ανακάλυψα ότι είχα 7 γίγα OTHER. Τρελάθηκα. Καθάρισα όσο μπορούσα βάσει οδηγών, είχα ακόμη 6.5 γίγα. Έκανα restore, setup as new, όλα καλά. Περνάω το backup μου, ΠΑΛΙ OTHER 6.5 γίγα. και ξανα μανά restore/setup as new και χειροκίνητα όλες οι εφαρμογές και τα settings μου, και το other ήταν στα 600 ΜΒ όταν τελείωσα και τα ειχα βάλει παλι όλα πίσω ένα ένα. Μια τρύπα στο νερό κάνεις αν βάλεις το μπακ απ. 


Whatsapp doc?

#15   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/10/2015 - 21:22

Δεν τα λες καλά όχι. Αν κάνεις στο καπάκι ΠΑΛΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ, τότε στην ουσία δεν κάνεις τίποτα AS NEW. Στο καπάκι μετά το AS NEW θα ξαναπεράσεις χειροκίνητα τις εφαρμογές σου κλπ κλπ. 
 
Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Μια μέρα στο πεντάρι μοιυ ανακάλυψα ότι είχα 7 γίγα OTHER. Τρελάθηκα. Καθάρισα όσο μπορούσα βάσει οδηγών, είχα ακόμη 6.5 γίγα. Έκανα restore, setup as new, όλα καλά. Περνάω το backup μου, ΠΑΛΙ OTHER 6.5 γίγα. και ξανα μανά restore/setup as new και χειροκίνητα όλες οι εφαρμογές και τα settings μου, και το other ήταν στα 600 ΜΒ όταν τελείωσα και τα ειχα βάλει παλι όλα πίσω ένα ένα. Μια τρύπα στο νερό κάνεις αν βάλεις το μπακ απ.


Μαλλον εχεις δικιο 100%. λοιπον μετα απο 2 ωρες που μουφαγε το itunes να κατεβασει την 9.0.2 βαζω το τηλεφωνο και το φερνω ως set up as a new. λεω και τωρα τι;; να αφησω ολα χαμενα;; και του ξαναφερνω το τελευταιο αντιγραφο.

Αποτελεσμα;; μαπα το καρπουζι. παλι ψηλοκολλαει (ελαχιστα αλλα εμενα με χαλαει)
Το θεμα ειναι βεβαια οτι εχω δεν πολυσυμπαθουσα το icloud και συνεπως να ξαναπερασω τις εφαρμογες, οκ. ευτυχως εχω το mc backup που κραταει επαφες οποτε με βλεπω αυριο πρωι (γιατι ψηλοβαριεμαι αποψε :) ) να το ξανασεταρω απο την αρχη

Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες