Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
426 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 14/10/2015 - 11:17

Καλημερα μιας κα ισκεφτομαι να μ κανω δωρο για τις γιορτες ενα λαπτοπακι , με προβληματιζει η οθονη λιγο

 

αυτη τη στιγμη εχω mac mini με 24 samsung FHD , το θελω για χρηση κυριως web designing / developing για αυτο εχω μεγαλη οθονη καθως χρησιμοποιω split screen .

 

τωρα ποια ειναι η γνωμη σας 13 ή 15 ;

 

γιατι υπαρχει πιθανοτητα να δωσω και το μακ μινι μιας και δεν το χρειαζομαι πλεον.

 

στην αρχη ημουν ψημενος για 13 αλλα γλυκοκοιταω και το 15 τωρα

 

μιλαμε παντα για midi 2015

 

ευχαρσιτω πολυ :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 14/10/2015 - 22:21

μια βοηθεια στον αβοηθητο; ;P



#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2015 - 00:27

Εγώ έχω το 13 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Σίγουρα οι 15 θα ήταν καλύτερες, αλλά προσωπικά απολαμβάνω τις 13 ίντσες γιατί απολαμβάνω σε φορητότητα. Γιατί δεν τα βλέπεις σε ένα μαγαζί από κοντά τύπου public,plaisio να το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι? Πιθανόν και 13 ίντσες θα βολευομουν αν τα ενδότερα ήταν δυνατότερα από αυτά ενός 15



#4   Vito

Vito

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/10/2015 - 05:09

Η επιλογή του μεγέθους της οθόνης εξαρτάται από την δουλειά που θα κάνεις περισσότερο στον MacBook.

Αν για παράδειγμα τον θέλεις και για επεξεργασία φωτογραφίας (που και πάλι δεν είναι ιδανικός) πηγαίνεις για 15''.

Πάντως η φορητότητα των 13 είναι πολύ καλύτερη.



#5   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 15/10/2015 - 06:56

Η επιλογή του μεγέθους της οθόνης εξαρτάται από την δουλειά που θα κάνεις περισσότερο στον MacBook.
Αν για παράδειγμα τον θέλεις και για επεξεργασία φωτογραφίας (που και πάλι δεν είναι ιδανικός) πηγαίνεις για 15''.
Πάντως η φορητότητα των 13 είναι πολύ καλύτερη.

επεξεγασια εικόνας όχι τόσο. Πιο πολυ προγραμματισμο. Τι εννοείς δεν ειναι ιδανικό ;

Εγώ έχω το 13 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Σίγουρα οι 15 θα ήταν καλύτερες, αλλά προσωπικά απολαμβάνω τις 13 ίντσες γιατί απολαμβάνω σε φορητότητα. Γιατί δεν τα βλέπεις σε ένα μαγαζί από κοντά τύπου public,plaisio να το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι? Πιθανόν και 13 ίντσες θα βολευομουν αν τα ενδότερα ήταν δυνατότερα από αυτά ενός 15

σε πλαίσιο δουλεύω και τα κοιτάω κάθε μέρα με τις βρες χωρίς να καταλήξω κάπου
Για αυτο παίρνω γνώμες. Και γω στην αρχή ήμουν ψημένος για 13 άσχημα αλλά θα δώσω το μακ μίνι οποτε θέλω κατι καλο που να με βολεύει

#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2015 - 07:56

επεξεγασια εικόνας όχι τόσο. Πιο πολυ προγραμματισμο. Τι εννοείς δεν ειναι ιδανικό ;

σε πλαίσιο δουλεύω και τα κοιτάω κάθε μέρα με τις βρες χωρίς να καταλήξω κάπου
Για αυτο παίρνω γνώμες. Και γω στην αρχή ήμουν ψημένος για 13 άσχημα αλλά θα δώσω το μακ μίνι οποτε θέλω κατι καλο που να με βολεύει

Καλημέρα. Είπα να σου απαντήσω πριν κατεβώ σχολή. Λοιπόν. Δεν γνωρίζω την οικονομική σου κατάσταση οπότε θα σου απαντήσω στο περίπου και συγγνώμη. Εγώ στην θέση σου θα αγόραζα τις 13 ιντσες και τα χρήματα που περισσεύουν από την διαφορά στις 15 ίντσες θα τα μετέτρεπα σε ram και ssd ή ακόμα και σε προγράμματα αφού θα ασχοληθείς με προγραμματισμό. Εαν ωστόσο δεν σε επηρεάζει η φορητότητα πας στις 15 ίντσες.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 15/10/2015 - 07:57


#7   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/10/2015 - 08:23

Καλημερα μιας κα ισκεφτομαι να μ κανω δωρο για τις γιορτες ενα λαπτοπακι , με προβληματιζει η οθονη λιγο

 

αυτη τη στιγμη εχω mac mini με 24 samsung FHD , το θελω για χρηση κυριως web designing / developing για αυτο εχω μεγαλη οθονη καθως χρησιμοποιω split screen .

 

τωρα ποια ειναι η γνωμη σας 13 ή 15 ;

 

γιατι υπαρχει πιθανοτητα να δωσω και το μακ μινι μιας και δεν το χρειαζομαι πλεον.

 

στην αρχη ημουν ψημενος για 13 αλλα γλυκοκοιταω και το 15 τωρα

 

μιλαμε παντα για midi 2015

 

ευχαρσιτω πολυ :)

Aν δε σκοπεύεις να το κουβαλάς τη μισή μέρα στο δρόμο (λέμε τώρα) και το θες πιο πολύ για το σπίτι, πάρε 15άρι. Το 13άρι το είχα κι εγώ και σα μέγεθος πάντα μου άρεσε (είχα λαπτοπ Τοσίμπα 13άρι και πήγα μετά σε 15άρι και μου φαίνεται γαιδούρι). Το 13άρι μάκμπουκ είπα να το δώσω κάποια στιγμή πριν μερικούς μήνες και να πάω σε 11άρι air επειδή μου έκοβε τον ώμο γιατί το έπαιρνα πολύ μαζί (και ήταν και του 2009 και πιο βαρύ), και με απασχολούσε το θέμα των 11 ιντσών μήπως μου βγάλει τα μάτια, αλλά έκανα τη μετάβαση και δεν το μετάνιωσα ποτέ! Ακόμη και το 11άρι είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ (δε σου λέω προφανώς να πάρεις 11άρι, απλά εννοώ ότι δεν είναι κουραστικό ακόμη κι αυτό, οπότε δε νομίζω να έχεις θέμα με το 13άρι σε σχέση με το 15άρι)


Whatsapp doc?

#8   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 15/10/2015 - 09:08

Εχει δικιο η imarilina.το 15αρι αν το παιρνεις συχνα εξω θα σε κουρασει.
Ειδαλλως -αν βγαινεις μια στο τοσο- οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο το καλυτερο,ειδικα για τη δουλεια που το θες...
discord.gg/ajkUM8J

#9   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/10/2015 - 09:36

Για wed design και προγραμματισμό και οι 15" είναι λίγες !! Είναι λύση ανάγκης...

Κατά τη γνώμη μου το σωστότερο είναι να πας σε 13άρι για τη φορητότητα (με RAM/SSD όπως είπαν πιο πάνω...) και αγορά μεγάλη οθόνη (27άρα min) για πραγματική δουλειά από το σπίτι/γραφείο....

 

Εγώ έχω 13άρι (2014) με 16GB και SSD 1TB και δεν έχω πρόβλημα πουθενά σε οτιδήποτε (οπότε από θέμα ισχύος δεν θα έχεις έτσι και αλλιώς πρόβλημα), έχω όμως και ένα iMac 27άρι και οθόνη 34άρα. Ιεραρχείς τις προτεραιότητες, βάζεις κάτω τα αντίστοιχα κόστη και αποφασίζεις....



#10   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2015 - 10:32

Αν πάρεις το 13αρι σκέψου να κρατήσεις και την οθόνη που έχεις,ώστε να είσαι πιο άνετος στο σπίτι.

 

Έχοντας συνηθίσει στο 24αρι monitor,μπορεί να σου φανούν κάπως οι 13.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι το 15αρι πέρα από το μέγεθος της οθόνης,είναι και αρκετά πιο δυνατό (τετραπύρηνος i7,16GB Ram ήδη από το βασικό μοντέλο).

 

Όχι ότι θα έχεις θέμα με το 13αρι (ίσα ίσα είναι πολύ καλό και το 13),απλώς έχε το υπ'όψιν σου.

 



#11   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/10/2015 - 10:44

Για wed design και προγραμματισμό και οι 15" είναι λίγες !! Είναι λύση ανάγκης...

Κατά τη γνώμη μου το σωστότερο είναι να πας σε 13άρι για τη φορητότητα (με RAM/SSD όπως είπαν πιο πάνω...) και αγορά μεγάλη οθόνη (27άρα min) για πραγματική δουλειά από το σπίτι/γραφείο....

 

Εγώ έχω 13άρι (2014) με 16GB και SSD 1TB και δεν έχω πρόβλημα πουθενά σε οτιδήποτε (οπότε από θέμα ισχύος δεν θα έχεις έτσι και αλλιώς πρόβλημα), έχω όμως και ένα iMac 27άρι και οθόνη 34άρα. Ιεραρχείς τις προτεραιότητες, βάζεις κάτω τα αντίστοιχα κόστη και αποφασίζεις....

εντάξει είπαμε. Εναλλακτικά μπορεί να το συνδέσει με την 55άρα plasma. ε μα τωρα χαχα. 


Whatsapp doc?

#12   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/10/2015 - 11:10

εντάξει είπαμε. Εναλλακτικά μπορεί να το συνδέσει με την 55άρα plasma. ε μα τωρα χαχα. 

 

Έχουν αναγκαστεί να το κάνουν πολλοί γνωστοί μου όταν κάνουν debugging (έχουν μόνο το laptop σα βασικό υπολογιστή)...απλά όταν το κάνεις συχνά δεν αξίζει....

Εγώ στη δουλειά μου π.χ. χρειάζομαι πολύ χώρο στην οθόνη. Μπορώ και με λιγότερο αλλά η παραγωγικότητα πέφτει....



#13   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 15/10/2015 - 14:12

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Όχι δεν σκοπεύω να το μετακινώ καθε μέρα αλλά μια φορά τη βδομάδα και αν
Αλλά ήθελα κατι που να αντικατάσταση το μακ μίνι ισάξια σε οθόνη κυρίως καθώς δεν θ λέει να εχω retina ανάλυση και συνδεδεμένη οθόνη fhd
Και επειδή σκοπεύω να καν αγοράσω λαπτοπ σε καμία 4ετιια ήθελα κατι καλο.

#14   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 15/10/2015 - 14:14

Για wed design και προγραμματισμό και οι 15" είναι λίγες !! Είναι λύση ανάγκης...
Κατά τη γνώμη μου το σωστότερο είναι να πας σε 13άρι για τη φορητότητα (με RAM/SSD όπως είπαν πιο πάνω...) και αγορά μεγάλη οθόνη (27άρα min) για πραγματική δουλειά από το σπίτι/γραφείο....

Εγώ έχω 13άρι (2014) με 16GB και SSD 1TB και δεν έχω πρόβλημα πουθενά σε οτιδήποτε (οπότε από θέμα ισχύος δεν θα έχεις έτσι και αλλιώς πρόβλημα), έχω όμως και ένα iMac 27άρι και οθόνη 34άρα. Ιεραρχείς τις προτεραιότητες, βάζεις κάτω τα αντίστοιχα κόστη και αποφασίζεις....

οι περισσότεροι με MacBook ειναι για αυτή τη δουλειά που ξέρω.

#15   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/10/2015 - 14:29

Αν δεν το μετακινεις και μπορεις να δωσεις τα παραπάνω χρήματα, παρε 15"! Η οθονη ειναι απόλαυση, τα 16gb ram ειναι σημαντικά αφού θες να το κρατήσεις χρονια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες