Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Firmware update και Jailbreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   minakiii

minakiii

    iPH Addict

  • 814 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/01/2010 - 19:18

οπως ειπα κ πιο πανω κ το λεει κ ο computeras οι πιθανοτητες για την 4.0 ειναι πολυ μικρη... εχουν πει πως μαλλον θα βγει Απριλιο με Μαη για αυτο κ σε ρωτησα πιο πανω που το διαβασες..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   asdkostas

asdkostas

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:asdkostas

Δημοσίευση 21/01/2010 - 19:24

Κατα την γνωμη μου το παιδι εχει δικαιο.Μερικοι μαλλον δεν μιλησαν οπως θα επρεπε στον φιλο μας

#18   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2010 - 19:41

Expert κατα την γνώμη μου δεν υπάρχουν .. Είναι κάποιοι που εχουν περισσότερες γνώσεις.. Κακώς σου δώσαμε αυτή την εντύπωση .. Εδώ μέσα βοηθάμε όποιον έχει ανάγκη και δεν βρισκόμαστε να το παίξουμε ειδήμονες.. Στο θέμα μας .. Κατα την γνώμη μου πάντα .. Το jailbreak απελευθερώνει το iPhone από τους περιορισμούς της apple .. Μπορείς να περάσεις εφαρμογές που δεν έχουν εγκριθεί από AppStore για διάφορους λόγους, μπορείς να αλλάξεις την εμφάνιση της συσκευής καθώς και να ενεργοποιησεις το Bluetooth( αναμένεται).. Για τις συσκευές που αγοράστηκαν από Νοέμβριο και μετά ( νέα bootrom) δεν υπάρχει ολοκληρωμένο jailbreak .. Οποιαδήποτε διευκρίνιση θέλεις μην διστασεις να μας ενοχλήσεις! Καλώς ήρθες στο forum ..

#19   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2010 - 19:48

οπως ειπα κ πιο πανω κ το λεει κ ο computeras οι πιθανοτητες για την 4.0 ειναι πολυ μικρη... εχουν πει πως μαλλον θα βγει Απριλιο με Μαη για αυτο κ σε ρωτησα πιο πανω που το διαβασες..


Πάρε και το ανάλογο post αν και το θέμα μας σε αυτό το post δεν είναι πλέον το jb του νέου λογισμικού καθώς και δώθηκαν πιστεύω οι επεξηγήσεις που έψαχνε το παλικάρι,αλλά να του πούμε χρήσιμες εφαρμογές που θα τον βοηθήσουν.

#20   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2010 - 22:03

Λοιπόν, δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να απαντήσω πάνω στα ζητήματα ευγένειας που θίξατε, και καθώς εγώ μίλησα για noobs θα σας ζητήσω να ξαναδιαβάσετε πιο προσεκτικά τα post μου και μετά μπορείτε να κρίνετε όσο θέλετε, μην ψοφάτε για παρεξήγηση.

Ότι και να κάνετε και ότι και να λέτε το ζήτημα είναι απλό. Ο τίτλος του topic ήταν παραπλανητικός. Η έλευση του OS 4 πλησιάζει είτε είναι τώρα είτε το καλοκαίρι. Επομένως έχοντας ένα topic με τίτλο "OS4 και jailbreak" μόνο σύγχυση μπορεί να προκαλέσει σε ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΟΟΒ. Η λέξη κλειδί είναι το ΚΑΠΟΙΟΝ όχι το noob, δλδ ένα τυχαίο οποιοδήποτε άτομο μέλος ή μη του forum που δεν έχει γνώσεις ή όσοι το προτιμάτε είναι άσχετος με το iPhone και μπορεί να παρερμηνεύσει ορισμένα πράγματα λόγω, άγνοιας, ενθουσιασμού, απειρίας κλπ μόνο και μόνο γιατί το link από το search ή το google τον έβγαλε στο topic με τον ιδανικό για το πρόβλημά του τίτλο. Συνεπώς ο τρέχον τίτλος του topic είναι πολύ πιο σωστός και διαχρονικός καθώς έχει εφαρμογή ακόμα και αν αναβαθμίζεις από το OS4 στο 5. (εκτός αν η apple αποφασίσει να το αφήσει ξεκλείδωτο και να τελειώνουμε) Και μπράβο σε όποιον τον άλλαξε τόσο εύστοχα.

Επιπλέον τι πληροφορίες θέλετε για το OS4? To link που δίνεις damgr (το οποίο επικαλείται ο supermod σαν πηγή πληροφόρησής του) στα post #4, 23 και 24 έχουν γίνει ξεκάθαρα σχόλια ότι upgrade=τέρμα το jailbreak μέχρι να βγεί καινούργιο από τον geohot ή την devteam. Τι δεν είναι ξεκάθαρο? Και αν δεν ήταν αυτά τα σχόλια ξεκάθαρα τότε η απάντηση του fuzzy εδώ (post #2) σίγουρα είναι. Αυτά με το 1ο σκέλος. Στο 2ο τώρα.

Το "ζουμί" είναι οι 2 τελευταίες γραμμές του post από τον supermod.

Τέλος,επειδή πρώτη φορά έχω iphone στα χέρια μου θα ήθελα να μου πει κάποιος εαν είναι εύκολο, τι δυνατότητες μπορώ να προσθέσω στο πλέον pc-κινητό μου τώρα που το έκανα jailbreak-τι ΔΕΝ μπορούσα να κανω πριν, πραγματα ουσίας κατα τη γνώμη σας-

.

Σε αυτό το θέμα σου δίνω δίκαιο supermod και μόνο να συμφωνήσω μπορώ με τον dinfun. Καθώς γίνεται της μουρλής από addons στο cydia και μιάς και η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, supermod ξεκίνα με τα με τα SBS, το imobilecinema, winterboard, iphonedelivery, uafaker, vlc, privacy, afc2add και βλέπουμε. Για το τι κάνει το κάθε ένα υπάρχει περιγραφή στο cydia. Έπίσης το 3g unrestrictor είναι ένα πολύ καλό addon αλλά αν δεν έχεις συμβόλαιο με dataplan άφησέ το καλύτερα.

#21   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2010 - 22:31

Επιπλέον τι πληροφορίες θέλετε για το OS4? To link που δίνεις damgr (το οποίο επικαλείται ο supermod σαν πηγή πληροφόρησής του) στα post #4, 23 και 24 έχουν γίνει ξεκάθαρα σχόλια ότι upgrade=τέρμα το jailbreak μέχρι να βγεί καινούργιο από τον geohot ή την devteam. Τι δεν είναι ξεκάθαρο? Και αν δεν ήταν αυτά τα σχόλια ξεκάθαρα τότε η απάντηση του fuzzy εδώ (post #2) σίγουρα είναι. Αυτά με το 1ο σκέλος. Στο 2ο τώρα


Το ποστ το έδωσα στον χρήστη minakiii απαντώντας στο ερώτημα της προς τον χρήστη Supermod για το που διάβασε ότι η έκδοση 4 θα παρουσιαστεί στις 27 Ιανουαρίου και όχι για το jb της έκδοσης.Επίσης διάβασε πάνω στην πρόταση του χρήστη minakiii στην οποία στάθηκα για να αναρτήσω το link.Τέλος διάβασε και το ποστ #12 και θα δεις οτι σαν υστερόγραφο αναφέρω πως το πρώτο σκέλος ερωτήσεων πέρι jb του χρήστη Supermod,έχουν ήδη απαντηθεί απο τον χρήστη fuzzy.Ας εξηγιόμαστε για να μην παρεξηγιόμαστε :P

#22   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2010 - 22:45

Καμία παρεξήγηση, η αναφορά μου φίλε μου αφορά το topic το ίδιο και όχι εσένα. Sorry αλλά προσπαθώντας να ξανατονίσω το "μακρια από upgrade μέχρι το ανάλογο jailbreak" μάλλον κατάφερα να "ακουστώ" εριστικός.

#23   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2010 - 22:48

Κανένα πρόβλημα κολλητέ :) Δεν κρατάμε κακίες για μικρο-πράγματα...το θέμα μας είναι η εξυπηρέτηση πελατών χαχαχαχα

#24   Supermod

Supermod

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2010 - 02:04

Εγω το κινητο το εχω μια εβδομαδα και το εκανα jb με το blackra1n και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα. Πως μπορω να δω εαν το jb που εκανα ειναι ολοκληρομενο; Ρωταω επειδη διαβασα κατι περι νεων bootrom στα μοντελα απο νοεμβριο και μετα.

#25   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2010 - 02:34

Εγω το κινητο το εχω μια εβδομαδα και το εκανα jb με το blackra1n και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα. Πως μπορω να δω εαν το jb που εκανα ειναι ολοκληρομενο; Ρωταω επειδη διαβασα κατι περι νεων bootrom στα μοντελα απο νοεμβριο και μετα.

ολοκληρωμενο ειναι το jailbreak απο κει και περα για το 3gs εχουμε το untethered jailbreak και tethered δηλαδη καθε φορα που κανει reboot το κινητο σου τρεχεις το blackra1n απο την αρχη για να ανοιξει. ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ JAILBREAK απλα το τελευταιο δεν εγγαφεται στο exploit του

#26   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2010 - 08:22

Εγω το κινητο το εχω μια εβδομαδα και το εκανα jb με το blackra1n και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα. Πως μπορω να δω εαν το jb που εκανα ειναι ολοκληρομενο; Ρωταω επειδη διαβασα κατι περι νεων bootrom στα μοντελα απο νοεμβριο και μετα.

Εάν κλείσεις το iPhone και ανοίξει κανονικά έχεις την παλιά bootrom , εάν το κλείσεις και όταν το ανοίξεις σου βγάλει το καλώδιο, θα το συνδέσεις στο pc και θα ξανατρεξεις το blackrain (χωρίς restore) και θα επανερθει ( τότε έχεις νέα bootrom.)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες