Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Η Apple σχεδιάζει να αφαιρέσει την κλασική έξοδο ακουστικών 3.5mm από το επερχόμενο iPhone 7;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/11/2015 - 11:24

Screen-Shot-2015-10-02-at-6.45.44-PM-635

 

Σύμφωνα με πληροφορίες του Ιαπωνικού Macotakara η Apple σχεδιάζει να αφαιρέσει την κλασική έξοδο ακουστικών 3.5mm από το επερχόμενο iPhone 7, μία κίνηση που θα δώσει τη δυνατότητα για περαιτέρω μείωση του πάχους της συσκευής ενώ παράλληλα θα αυξήσει την ποιότητα ήχου που απολαμβάνουν οι χρήστες από τη συσκευή τους μέσω των αυξημένων χαρακτηριστικών που μπορεί να προσφέρει η θύρα Lightning.

 

Εφόσον οι φήμες επιβεβαιωθούν και η Apple προχωρήσει στην αφαίρεση της θύρας ακουστικών 3,5mm, τα νέα ακουστικά θα συνδέονται με τα νέα μοντέλα iPhone είτε μέσω της θύρας Lightning είτε μέσω Bluetooth. Αυτό φυσικά σημαίνει πως η Apple θα "αναγκαστεί" να αναπτύξει και ένα αντάπτορα μετατροπής από Lightning σε 3.5mm ώστε να μην καταστήσει άχρηστα τα ακουστικά που έχουν έχουν ήδη στην κατοχή τους οι χρήστες.

 

Αξίζει να σημειωθεί πως τη δεδομένη χρονική στιγμή κυκλοφορούν στην αγορά πραγματικά ελάχιστα μοντέλα ακουστικών που κάνουν χρήση του Lightning port του iPhone, με αντιπροσωπευτικότερο εκπρόσωπο της κατηγορίας τα Fidelio M2L/00 της Philips οποία εκμεταλεύονται την παροχή ρεύματος της θύρας για να προσφέρουν επιπλέον χαρακτηριστικά όπως 24-bit DAC, AMP και ακύρωση θορύβου (noise cancelation) χωρίς να χρειάζονται επιπλέον μπαταρίες.

 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GeroStef

GeroStef

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2015 - 11:55

Να φανταστώ ότι ή θα φορτίζεις ή θα ακούς μουσική, όχι όμως και τα 2 μαζί; Ωραία πράματα!

Ζήλεψαν την επιτυχία του Macbook με το 1 USB-C;
 


Τελευταία επεξεργασία από: GeroStef, 30/11/2015 - 11:55


#3   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:04

δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν την μικρότερη θύρα ακουστικών, που είχαν κάτι mp3 παλιά και ψάχναμε ακουστικά που ήταν συμβατά με αυτήν?

εκτός πια και αν τα νέα earpods είναι με BT. Αλλά αν συμβεί το παραπάνω του φίλου τότε η ασύρματη φόρτιση είναι μονόδρομος.



#4   ErGo

ErGo

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Twitter:@chkls_n
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:06

υπαρχει και αυτη η λυση που ειχε χρησιμοποιησει παλιοτερα η Sony Ericsson 

41nmuAkyrzL._SX425_.jpg

Βεβαια το τελειο θα ηταν μονο bluetooth αλλα λιγο δυσκολο



#5   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:07

για να δουμε


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#6   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:07

δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν την μικρότερη θύρα ακουστικών, που είχαν κάτι mp3 παλιά και ψάχναμε ακουστικά που ήταν συμβατά με αυτήν?
εκτός πια και αν τα νέα earpods είναι με BT. Αλλά αν συμβεί το παραπάνω του φίλου τότε η ασύρματη φόρτιση είναι μονόδρομος.


Θα βγάλουν και ανταπτορα.

#7   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:12

δεν βλέπω τον λόγο να κάνει αυτήν την κίνηση υπάρχουν τόσα αξιόλογα ακουστικά και HandsFree που είναι κρήμα να μην μπορούν να δουλέψουν με τα μελοντικά iPhone.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#8   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:12

Θα βγάλουν και ανταπτορα.

φαντάζομε αντάπτορα στιλ apple pen.

όχι να μην βγάλουν αντάπτορα, εμείς θέλουμε ένα κομψό τηλέφωνο.



#9   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:18

φαντάζομε αντάπτορα στιλ apple pen.
όχι να μην βγάλουν αντάπτορα, εμείς θέλουμε ένα κομψό τηλέφωνο.


Και θα αχρηστευτούν τα ακουστικά που υπάρχουν τωρα;

#10   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:26

Και θα αχρηστευτούν τα ακουστικά που υπάρχουν τωρα;

 

αφού η lightning θύρα υπόσχεται καλύτερη ποιότητα.

εν πάση περιπτώσει η apple ξέρει καλύτερα από εμάς.



#11   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:28

αφού η lightning θύρα υπόσχεται καλύτερη ποιότητα.
εν πάση περιπτώσει η apple ξέρει καλύτερα από εμάς.


Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλουν ανταπτορα.

Επειδη ασχολούμαι και εχω ποιοτικά ακουστικά μπορω να πω πως δεν τρελάθηκα, οχι πως χρησιμοποιώ το iPhone για να ακούσω μουσική, αλλα θελω να εχω αυτη την επιλογή για το μετρο κλπ.

#12   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:34

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλουν ανταπτορα.

Επειδη ασχολούμαι και εχω ποιοτικά ακουστικά μπορω να πω πως δεν τρελάθηκα, οχι πως χρησιμοποιώ το iPhone για να ακούσω μουσική, αλλα θελω να εχω αυτη την επιλογή για το μετρο κλπ.

Εγώ όμως θέλω να βάζω τα ακουστικά μου και να ακούω από το iPhone όταν πάω πχ για περπάτημα, ποδήλατο η όταν δεν θέλω να ενοχλώ τους άλλους όταν θέλω να ακούσω μουσική κάπου. Ωραία να τα κάνει ποιο λεπτά αλλά για εμένα λάθος η κίνηση να αφαιρέσει το διαδεδομένο βύσμα για να ακούς μουσική και να έχεις τα handsfree. 


Τελευταία επεξεργασία από: Darkoulis, 30/11/2015 - 12:38

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#13   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2015 - 12:37

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλουν ανταπτορα.

Επειδη ασχολούμαι και εχω ποιοτικά ακουστικά μπορω να πω πως δεν τρελάθηκα, οχι πως χρησιμοποιώ το iPhone για να ακούσω μουσική, αλλα θελω να εχω αυτη την επιλογή για το μετρο κλπ.

ας βγάλουν, αρκεί να μην προεξέχει όπως το apple pen, επίσης μπορεί να βγάλουν και καμία ειδική θήκη.

τώρα για να πούμε και την αλήθεια. αυτή η θύρα για τα ακουστικά ναι μεν είναι διαδεδομένη αλλά τόσα χρόνια δεν έχει υποστεί καμία ουσιαστική βελτίωση.

κάποτε θα γίνονταν και αυτό.



#14   assoalex

assoalex

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/11/2015 - 13:53

Θα την βγαλουν , μετα θα πρεπει να βαλουμε ανταπτορα , ετσι θα τα ξανασκασουμε για να πουλησουν αυτοι τον ανταπτορα και τελος.



#15   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2015 - 14:25

Στο iPhone 7 θα υπάρχει σίγουρα ασύρματη φόρτιση. Για μένα είναι δεδομένο αυτό. Σιγά μη βγάλει ανταπτορα για τα ακουστικά . Απλά θα είναι άχρηστα τα σημερινά . Εξάλλου από την στιγμή που θα πάρει κάποιος το iPhone 7 , μέσα θα υπάρχουν και τα νέα ακουστικά.


Sent from iPhone 6s using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες