Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο σε iMAC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 15:53

Καλησπέρα παιδιά, πως μπορώ να βάλω συντόμευση σε εναλλαγή γλώσσας στο iMac; Έχω προσθέσει κανονικά Αγγλικό και Ελληνικό πληκτρολόγιο και θα ήθελα εναλλαγή με συντόμευση πλήκτρων. .

 

Για να προλάβω κάποιους ξέρω που αλλάζει και μπαίνει συντόμευση, δεν ξέρω :

 

1) Ποια συντόμευση χρησιμοποιεί η Apple ως εξ αρχής, για εναλλαγή πλήκτρων κάτι σαν το alt+shift στα Windows. . (Διάβαζα κάπου στο net cmd + space bar) αλλά είναι η συντόμευση για Spotlight. Και δεν θέλω να το αλλάξω. .

 

2) Τα αντίστοιχα alt + shift των Mac αντιστοιχούν κάπου; Η είναι ελεύθερα για να βάλω αυτά έλεγα. .  Εσείς τι χρησιμοποιήτε;

 

3) To ";" Ελληνικό ερωτηματικό πως μπαίνει σε πρόταση με ποια πλήκτρα εννοώ;


Τελευταία επεξεργασία από: hackertom, 04/12/2015 - 15:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 04/12/2015 - 17:42

Καλησπέρα, για κοίταξε λίγο το άρθρο αυτό



#3   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 04/12/2015 - 18:24

ειδα κι γω αλλα δεν εβγαλα ακρη, για τη γλωσσα


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#4   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 04/12/2015 - 18:24

'' Όμως όταν μπορείτε να γράψετε μόνο στα Αγγλικά ενώ με το shortcut αναδύεται το παράθυρο του Spotlight, αυτό σημαίνει ότι κατά το setup έχετε παραλείψει να επιλέξετε τα Ελληνικά (Greek) σαν δεύτερη γλώσσα του συστήματος οπότε δεν είναι εφικτή η πρόσβαση στο Ελληνικό πληκτρολόγιο ή στην γραφή μας αν προτιμάτε. ''


Τελευταία επεξεργασία από: rstoned, 04/12/2015 - 18:27


#5   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 21:27

'' Όμως όταν μπορείτε να γράψετε μόνο στα Αγγλικά ενώ με το shortcut αναδύεται το παράθυρο του Spotlight, αυτό σημαίνει ότι κατά το setup έχετε παραλείψει να επιλέξετε τα Ελληνικά (Greek) σαν δεύτερη γλώσσα του συστήματος οπότε δεν είναι εφικτή η πρόσβαση στο Ελληνικό πληκτρολόγιο ή στην γραφή μας αν προτιμάτε. ''

Το κοίταξα φίλε στο setup σου επιτρέπει να επιλέξεις μια γλώσσα δεν σου δίνει επιλογή για δυο πληκτρολόγια. . Και απο όσο διάβασα καλύτερα λένε τα Αγγλικά για να μην έχεις θέματα παρακάτω



#6   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 21:34

Καλησπέρα, για κοίταξε λίγο το άρθρο αυτό

Καλησπέρα φίλε, όπως έγραψα και παραπάνω έχω διαβάσει παρόμοια άρθρα που δίνουν ως επιλογή την συντόμευση που έχει το Spotlight να την αντικαταστήσεις με την εναλλαγή γλώσσας. . ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Είναι αδιανόητο η Apple να μην έχει απο προ επιλογή μια τόσο βασική λειτουργία ως συντόμευση πλήκτρων!!! >:( 

Και διαβάζω λύσεις βάλε εσύ μια συντόμευση οτι σου έρθει στο κεφάλι. . Ημαρτον! Τεσπά . .



#7   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 04/12/2015 - 21:42

Καλησπέρα φίλε, όπως έγραψα και παραπάνω έχω διαβάσει παρόμοια άρθρα που δίνουν ως επιλογή την συντόμευση που έχει το Spotlight να την αντικαταστήσεις με την εναλλαγή γλώσσας. . ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Είναι αδιανόητο η Apple να μην έχει απο προ επιλογή μια τόσο βασική λειτουργία ως συντόμευση πλήκτρων!!! > :(

Και διαβάζω λύσεις βάλε εσύ μια συντόμευση οτι σου έρθει στο κεφάλι. . Ημαρτον! Τεσπά . .

 

Κοίταξε εγώ π.χ έχω βάλει για το Spotlight συντόμευση ( alt + SPACE) και για εναλλαγή γλώσσας (cmd + SPACE) .

 

Με βολεύει προσωπικά και πιστεύω και εσένα θα σε βολέψει με τον καιρό.

 

Αυτά απο εμένα :)



#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 21:44

Το κοίταξα φίλε στο setup σου επιτρέπει να επιλέξεις μια γλώσσα δεν σου δίνει επιλογή για δυο πληκτρολόγια. . Και απο όσο διάβασα καλύτερα λένε τα Αγγλικά για να μην έχεις θέματα παρακάτω

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω·

 

1. Κατά το setup στο "Choose your country" επιλέγεις Greece.

2. Στη συνέχεια στο "Choose your language" επιλέγεις Greek (λ).

 

Κι αυτό ήταν, το shortcut για εναλλαγή της γλώσσας έχει ρυθμιστεί  σε cmd-Spacebar

και το Spotlight σε ctrl-Spacebar.


vires acquirit eundo


#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 21:49

Εγγενώς η εναλλαγή της γλώσσας από τα Αγγλικά στα Ελληνικά και αντίστροφα γίνεται με την συντόμευση cmd-Space. Όμως ενίοτε η συντόμευση δεν ανταποκρίνεται, συνήθως μετά από τρέξιμο της ρουτίνας “clean install”, η σε λανθασμένη επιλογή γλώσσας  κατά το setup καινούριου μηχανήματος.

 
Πηγαίνουμε λοιπόν  System Preferences > Keyboard / Shortcuts, επιλέγουμε “Input Sources” οπότε βλέπουμε το σφάλμα (κίτρινο τρίγωνο) στη συντόμευση ή το conflict της αν θέλεις με το Spotlight, που την χρησιμοποιεί και αυτό.
 
Click το ^Space και πατάμε τα πλήκτρα cmd-Space, για καθορισμό της σωστής συντόμευσης. Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία στο δεύτερο πεδίο πατώντας τα πλήκτρα alt-cmd-Space.
 
Κλείνουμε το παράθυρο και είμαστε έτοιμοι ενώ τα κίτρινα τρίγωνα θα φύγουν.

vires acquirit eundo


#10   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 22:19

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω·

 

1. Κατά το setup στο "Choose your country" επιλέγεις Greece.

2. Στη συνέχεια στο "Choose your language" επιλέγεις Greek (λ).

 

Κι αυτό ήταν, το shortcut για εναλλαγή της γλώσσας έχει ρυθμιστεί  σε cmd-Spacebar

και το Spotlight σε ctrl-Spacebar.

Θα με βάλεις να το ξανά κάνω από την αρχή. .  :lol:

Ερώτηση. . Βάζοντας στην 2 επιλογή το Greek (λ) τα Αγγλικά θα τα πάρει μόνο του? Για την συνέχεια παρά κάτω?



#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2015 - 22:28

Θα με βάλεις να το ξανά κάνω από την αρχή. .  :lol:

Ερώτηση. . Βάζοντας στην 2 επιλογή το Greek (λ) τα Αγγλικά θα τα πάρει μόνο του? Για την συνέχεια παρά κάτω?

 

Τα Αγγλικά τα έχει εγγενώς, συνεπώς δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον.

 

Ενώ δεν χρειάζεται να το κάνεις από την αρχή. Απλά ακολούθησε τα βήματα του οδηγού που αναφέρει 

ο φίλος @xhonato στο post #2.


vires acquirit eundo


#12   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2015 - 12:23

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω·

 

1. Κατά το setup στο "Choose your country" επιλέγεις Greece.

2. Στη συνέχεια στο "Choose your language" επιλέγεις Greek (λ).

 

Κι αυτό ήταν, το shortcut για εναλλαγή της γλώσσας έχει ρυθμιστεί  σε cmd-Spacebar

και το Spotlight σε ctrl-Spacebar.

Φίλε έκανα την διαδικασία απο την αρχή. Ναι μεν έβαλα τα Ελληνικά όπως έγραψες και φαίνεται η δεύτερη γλώσσα ως Αγγλικά άλλα με cmd + space δεν αλλάζει τίποτα.

Πηγαίνοντας στα Input Sources > Shortcuts είναι απενεργοποιημένο το Select the previous input source με προεπιλογή το ^ + Space. Με το που πατάω να ενεργοποιηθεί μου βγάζει ότι η συντόμευση χρησιμοποιήτε! Και βάζω απο μόνος μου πάλι το cmd + Space. . 

 

Δεν νομίζω να έκανα κάτι λάθος. Οπότε ποια είναι μαμά προεπιλογή της Apple για να ξέρω ;



#13   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 05/12/2015 - 12:41

Καλησπέρα φίλε, όπως έγραψα και παραπάνω έχω διαβάσει παρόμοια άρθρα που δίνουν ως επιλογή την συντόμευση που έχει το Spotlight να την αντικαταστήσεις με την εναλλαγή γλώσσας. . ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Είναι αδιανόητο η Apple να μην έχει απο προ επιλογή μια τόσο βασική λειτουργία ως συντόμευση πλήκτρων!!! > :(

Και διαβάζω λύσεις βάλε εσύ μια συντόμευση οτι σου έρθει στο κεφάλι. . Ημαρτον! Τεσπά . .

αυτο θρλω να κανω, μπορεις να μου πεις πως;;


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#14   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2015 - 13:31

Φίλε μου κάτι δεν κάνεις σωστά, όμως δεν μπορώ να προσδιορίσω τι μπορεί να είναι. Κοντολογίς, ακολουθώντας την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό που αναφέρει ο φίλος @xhonato αλλά και στο post #9 ενεργοποιείται η Ελληνική σαν δεύτερη γλώσσα του συστήματος και το shortcut είναι πλέον cmd-Spacebar, χωρίς καμία παρέκκλιση.

 
Στο screenshot, μετά από click στο πεδίο των πλήκτρων αρκεί να πατήσεις τα πλήκτρα cmd-Spacebar και στο από κάτω alt-cmd-Spacebar και είσαι έτοιμος. 
 
Συνημμένο αρχείο  space.png   15,13KB   12 λήψεις
 
Πέρα από κάθε αμφιβολία. :)

vires acquirit eundo


#15   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2015 - 14:26

 

Φίλε μου κάτι δεν κάνεις σωστά, όμως δεν μπορώ να προσδιορίσω τι μπορεί να είναι. Κοντολογίς, ακολουθώντας την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό που αναφέρει ο φίλος @xhonato αλλά και στο post #9 ενεργοποιείται η Ελληνική σαν δεύτερη γλώσσα του συστήματος και το shortcut είναι πλέον cmd-Spacebar, χωρίς καμία παρέκκλιση.

 
Στο screenshot, μετά από click στο πεδίο των πλήκτρων αρκεί να πατήσεις τα πλήκτρα cmd-Spacebar και στο από κάτω alt-cmd-Spacebar και είσαι έτοιμος. 
 
 
Πέρα από κάθε αμφιβολία. :)

 

Φίλε το έκανα απο την αρχή τι λάθος να κάνω; Στην αρχή μου είχε το ^ + Space και πάτησα εγώ τα cmd + Space που ήταν κενά. το ^ + Space μου το έβγαλε ότι χρησιμοποιήτε από αλλού. . το cmd + Space ήταν κενό. . Το πρόβλημα μου είναι που κολλάει το ^ + Space τώρα?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες