Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

“Καθάρισμα” του συστήματος, τι πρέπει να γνωρίζετε [οδηγός]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2015 - 12:48

 
Μετά από κάποιο -συνήθως μεγάλο- χρονικό διάστημα από την αγορά του μηχανήματος, μπορεί να προκύψουν lags ή μείωση των επιδόσεων του αν προτιμάτε.  Όπως και να έχει, μπορείτε να τρέχετε τις παρακάτω ασφαλείς ρουτίνες όταν έχετε την αίσθηση ότι η συμπεριφορά του μηχανήματος δεν είναι πλέον η συνήθης.
 
1. Έλεγχος στο δίσκο 
 
Επιλέγετε το εικονίδιο του Macintosh HD στο Desktop και πατάτε τα πλήκτρα cmd-I. Στο info window που θα προκύψει ελέγχετε αν ο ελεύθερος χώρος (διαθέσιμα) είναι τουλάχιστον 20% της χωρητικότητας του δίσκου. Το ποσοστό απαιτείται ώστε να λειτουργήσει σωστά ο δίσκος, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για μικρής χωρητικότητας SSD. 
 
Διαφορετικά προκύπτουν lags, οπότε θα πρέπει να “ελαφρυνθεί” ο δίσκος με διαγραφή περιττών ή διπλότυπων αρχείων ή με μεταφορά τυχόν ογκωδών αρχείων σε εξωτερικό δίσκο.
 
Επίσης, μπορείτε να τρέξετε στο Terminal την εντολή diskutil verifyvolume / για έλεγχο του δίσκου, για εντοπισμό τυχόν σφαλμάτων του.
 
2. Ελάφρυνση του συστήματος
 
Το Mac OS X αυτό-συντηρείται ή αυτό-επισκευάζεται αν προτιμάτε με background ρουτίνες, οπότε κατά κανόνα δεν υπάρχει λόγος για παρέμβαση σας. Ενώ σε ασυνήθη συμπεριφορά, τρέχετε τις επισκευαστικές ρουτίνες του Safe mode. 
 
Ξεκινάτε δηλαδή το μηχάνημα με πατημένο το πλήκτρο Shift έως ότου προκύψει μια μαύρη οθόνη με περιοδικές αναλαμπές, οπότε οι ρουτίνες έχουν τρέξει, μεταξύ αυτών και το καθάρισμα των system caches, η αλλοίωση των οποίων θεωρείται κύριος πρόξενος δυσλειτουργιών. Click το μπουτόν Restart, για επάνοδο στο σύστημα.
 
3. Όμως υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία, δηλαδή τα browser caches, τα cookies και τα disk permissions στα οποία ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή να παρέμβετε.
 
α. Browser caches 
 
Σε αυτά φυλάσσονται data ιστοσελίδων που επισκέπτεται κανείς, οπότε σε επόμενες επισκέψεις οι σελίδες ανοίγουν ταχύτερα. Όταν λοιπόν στον στο Safari προκύπτουν καθυστερήσεις ή ασυνήθης συμπεριφορά γενικότερα το καθάρισμα τους συνήθως βοηθάει. Για να το κάνετε, με ανοιχτό το Safari, πατάτε τα πλήκτρα ⌥⌘Ε.
 
β. Cookies
 
Πρόκειται για data που αποθηκεύονται στο σύστημα από ιστοσελίδες που επισκέπτεστε, ενώ χωρίς αυτά οι ιστοσελίδες δεν μπορούν μεταξύ επισκέψεων να θυμηθούν τα preferences σας.
 
Συνοπτικά, τα cookies δεν έχουν καμία επίπτωση στις επιδόσεις του συστήματος, δεν είναι φορείς malware και δεν αποστέλλουν εκτός μηχανήματος προσωπικά σας δεδομένα. Όμως σε αλλοίωση τους μπορεί το Safari να συμπεριφέρεται περίεργα κατά το άνοιγμα ιστοσελίδων, κατά την πλοήγηση γενικότερα.
 
Πηγαίνετε Safari > Προτιμήσεις  > Απόρρητο > Αφαίρεση όλων των δεδομένων ιστότοπων > Αφαίρεση τώρα. Όταν το θέμα περιορίζεται μόνο σε μια ή σε συγκεκριμένες σελίδες click Λεπτομέρειες, την(ις) επιλέγετε και click Αφαίρεση.
 
γ. Δικαιώματα δίσκου (Disk Permissions)
 
Αφορά μόνο σε δικαιώματα του OS X για πρόσβαση σε αρχεία του. Όπου σε αλλοίωση αρχείου προκύπτουν θέματα όταν το OS X προσπαθήσει να το προσεγγίσει ή να το μεταβάλλει. Στο OS X Yosemite μπορείτε να τρέξετε την σχετική ρουτίνα του Βοηθήματος δίσκων, ενώ στο El Capitan η διαδικασία τρέχει πλέον αυτόματα.
 
Σημαντικό
 
Αποφεύγετε την χρήση cleaners, optimizers, boosters και συναφών utilities που ενώ υπόσχονται πολλά και διάφορα, δεν προσφέρουν κάτι το ουσιαστικό. Αντίθετα, ρουτίνες των περισσότερων από αυτά είναι επιζήμιες και μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και αποσταθεροποίηση του συστήματος.

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/12/2015 - 17:28

Είσαι ο άντρας :P

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#3   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/01/2016 - 01:37

Για το Onyx τι γνώμη έχεις;

 

Αξίζει να το χρησιμοποιούμε;



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/01/2016 - 09:08

Για το Onyx τι γνώμη έχεις;

 

Αξίζει να το χρησιμοποιούμε;

Δεν χρειάζεται πλέον. Μην ασχολείσαι. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2016 - 09:20

Δεν χρειάζεται πλέον. Μην ασχολείσαι. 

 

+1 :)


vires acquirit eundo


#6   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/01/2016 - 20:19

ισως ειμαι off topic αλλα τι μπορει να πιανει 23 GB στα "αλλα" του σκληρου μου δισκου?

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: gog7, 14/01/2016 - 20:19


#7   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2016 - 20:43

ισως ειμαι off topic αλλα τι μπορει να πιανει 23 GB στα "αλλα" του σκληρου μου δισκου?

Μα φυσικά το λειτουργικό σου. Επειδή καταλαμβάνει 5 gb στο στικάκι δεν σημαίνει οτι θα καταλάβει τόσο και στο σκληρό σου. Βάλε μαζί και τα updates που κάνεις, τοποθέτησε σε αυτό και τις εφαρμογές που δεν είναι από το appstore ορίστε έπιασε τα 23 χαλαρά :)



#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2016 - 20:53

Να συμπληρώσω τα λεγόμενα του φίλου billy· :)

 

Στο Other περιλαμβάνονται όλα όσα δεν περιλαμβάνονται στις άλλες ενότητες, ενδεικτικά :

 

  • Το Mac OS X
  • Το Home folder 
  • Tο documents folder 
  • System caches & logs
  • Application support files
  • To disk directory
  • To downloads folder
  • Keychains, preferences & settings
  • Contacts & e-mails
  • To System Trash folder & το Photo "deleted" folder
  • To sleepimage file

Όταν λοιπόν ο χώρος που καταλαμβάνει το Other αυξάνεται αισθητά χωρίς προφανή λόγο,

συνήθως το αίτιο είναι ένα εκτός ελέγχου process ή ενδεχομένως κάποιο σοβαρό πρόβλημα

στον δίσκο.


vires acquirit eundo


#9   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2016 - 17:05

Παιδια να ρωτησω κατι πανω στο θεμα?Στις προτιμησεις συστηματος-πληροφοριες-αποθηκευση,λεει: αντιγραφα 22gb!!Γιατι τοσα πολλα??Εχω 120 gb ssd και εχω συνολο χρησιμοποιημενες εφαρμογες 61gb!!Και ταινιες 22.Μου λεει ελευθερα 32!!!Ετσι πρεπει να ειναι??Τα αντιγραφα βασικα,που πιανουν τοσο χωρο,τι ειναι??


Τελευταία επεξεργασία από: petran66, 07/03/2016 - 17:07


#10   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2016 - 17:28

Τελικα εκανα λαθος!Διαθεσιμα εχω 65 απο τα 119 gb.Αλλα και παλι πολλα μου φαινονται τα 53+που χρησιμοποιουνται!!Σε windows με τα ιδια αρχεια και με πιο πολλες εφαρμογες, χρησιμοποιουταν 22 gb!!!



#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2016 - 17:39

Παιδια να ρωτησω κατι πανω στο θεμα?Στις προτιμησεις συστηματος-πληροφοριες-αποθηκευση,λεει: αντιγραφα 22gb!!Γιατι τοσα πολλα??Εχω 120 gb ssd και εχω συνολο χρησιμοποιημενες εφαρμογες 61gb!!Και ταινιες 22.Μου λεει ελευθερα 32!!!Ετσι πρεπει να ειναι??Τα αντιγραφα βασικα,που πιανουν τοσο χωρο,τι ειναι??

 

Πρόκειται για τα Local Snapshots, μια πρόσθετη ασφάλεια backup του OS X σε notebooks όταν δεν είναι συνδεδεμένος ο δίσκος του Time Machine. Όπου παίρνονται backups των αρχείων που μεταβλήθηκαν. 

 
Όταν δε επιλέξεις το εικονίδιο του Macintosh HD και  πατήσεις τα πλήκτρα cmd-I θα δεις στο παράθυρο των πληροφοριών ότι ο ελεύθερος χώρος στον δίσκο εμφανίζεται μεγαλύτερος κατά τον χώρο που καταλαμβάνουν τα snapshots backups. Αγνοείς την ένδειξη αφού ο Finder δεν συνυπολογίζει τα backups, μιας και απελευθερώνουν αυτόματα τον χώρο όταν το σύστημα τον χρειαστεί.
 
Συνεπώς, μη σε απασχολεί το θέμα. 
 
Edit: έχεις ενεργοποιήσει το Time Machine ;

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 07/03/2016 - 17:41

vires acquirit eundo


#12   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2016 - 21:30

 

Πρόκειται για τα Local Snapshots, μια πρόσθετη ασφάλεια backup του OS X σε notebooks όταν δεν είναι συνδεδεμένος ο δίσκος του Time Machine. Όπου παίρνονται backups των αρχείων που μεταβλήθηκαν. 

 
Όταν δε επιλέξεις το εικονίδιο του Macintosh HD και  πατήσεις τα πλήκτρα cmd-I θα δεις στο παράθυρο των πληροφοριών ότι ο ελεύθερος χώρος στον δίσκο εμφανίζεται μεγαλύτερος κατά τον χώρο που καταλαμβάνουν τα snapshots backups. Αγνοείς την ένδειξη αφού ο Finder δεν συνυπολογίζει τα backups, μιας και απελευθερώνουν αυτόματα τον χώρο όταν το σύστημα τον χρειαστεί.
 
Συνεπώς, μη σε απασχολεί το θέμα. 
 
Edit: έχεις ενεργοποιήσει το Time Machine ;

Ευχαριστω πολυ!!Οντως δεν ειχα κανει αυτο που λες!!Ο ελευθερος χωρος ειναι πολυ μεγαλυτερος!!!Και ναι, εχω ενεργοποιημενο Time Machine,με backup σε εξωτερικο δισκο.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες