Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Η ζωτική σημασία του Time Machine backup [οδηγός]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/04/2017 - 12:24

Το backup σε NAS devices, είναι κατά τη γνώμη μου κι όχι μόνο μια "πονεμένη ιστορία" για όσους εν αγνοία τους το εμπιστεύονται σαν μια αξιόπιστη επιλογή. 

 
Σε χρήση δίσκου σε σύστημα NAS για data backup, να έχεις υπ’ όψη σας ότι το Time Machine δεν υποστηρίζει κανένα από τα διαθέσιμα συστήματα αφού δεν ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές της Apple, παρ’ ότι μέσω των preferences του επιτρέπεται ο καθορισμός του δίσκου σαν Backup Disk.
 
Κοντολογίς πρόκειται για ένα μη υποστηριζόμενο, αναξιόπιστο σύστημα backup οπότε βρίσκεται κανείς σε διαρκή κίνδυνο να μην είναι πλέον προσβάσιμα τα backups του με αδυναμία για τρέξιμο της ρουτίνας "Restore from Time Machine backup".

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   imember

imember

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2017 - 16:30

giodis ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Από τις λίγες ώρες της περιήγησής μου στο forum, αντιλαμβάνομαι πως έχεις επενδύσει χρόνο και διάθεση στην υποστήριξη τού νέου χρήστη των Mac, σαν και εμένα.

Ωστόσο, αυτό που με απασχολεί περισσότερο δεν είναι η αξιοπιστία του back up, όσο η αδυναμία μου να δημιουργήσω ένα πλήρες back up με τον προαναφερθέντα τρόπο.

 

Spoiler

 

Γράφοντας όλα τα προηγούμενα, θα με ενδιέφερε να διαβάσω, αν και όταν υπάρξει διαθέσιμη, κάποια εναλλακτική μέθοδο για πλήρες back up, εκτός από αυτή της διαγραφής τού .plist αρχείου.



#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/04/2017 - 18:25

Εξ όσων γνωρίζω, το  ελλιπές backup προκαλείται από αλλοίωση του .plist file. Κατά συνέπεια δεν βλέπω άλλη εναλλακτική

από την διαγραφή του και στη συνέχεια την "φρέσκια" αναδημιουργία του από το σύστημα.

 

Όσο αφορά στο NAS backup, σύμφωνα με τα Time Machine Server Requirements η Apple λέει κομψά·  "Not all AFP servers 

support the functionality required for Time Machine backups". Τώρα, ποιοι είναι οι servers που υποστηρίζονται είναι μια

άλλη ιστορία.

 

Δεν υποστηρίζω ότι οι κατασκευαστές που δηλώνουν ότι οι servers τους είναι συμβατοί λένε ανακρίβειες.  Όμως -όπως

και να το κάνουμε- το NAS backup φαίνεται να έχει θέμα αξιοπιστίας.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)


vires acquirit eundo


#19   xrisis

xrisis

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/05/2017 - 17:43

Καλησπέρα παιδιά. Απορία από έναν σχετικά πρωτάρη στα mac.
Γιατι να μην μεταφέρω τα documents που χρειάζομαι στον external και να πάω μέσο time machine?



#20   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/05/2017 - 18:05

Καλησπέρα παιδιά. Απορία από έναν σχετικά πρωτάρη στα mac.
Γιατι να μην μεταφέρω τα documents που χρειάζομαι στον external και να πάω μέσο time machine?

 

Διότι το TM backup αντιγράφει όλα όσα περιέχονται στον δίσκο, δηλαδή πρακτικά το σύστημα σου.

Δεν αντιγράφει το Bootcamp partition.

 

Στη δύσκολη συγκυρία λοιπόν, για παράδειγμα όταν τερματίσει ο δίσκος κάνεις restore του συστήματος

και είσαι έτοιμος. Ή αν το μηχάνημα για κάποιο software related λόγο δεν δουλεύει πλέον σωστά, μια

αντιμετώπιση της κατάστασης θα μπορούσε να είναι ένα restore του συστήματος από ένα υγιές backup.

 

Θα σου συνιστούσα να το ενεργοποιήσεις, είναι life saver !. :)


vires acquirit eundo


#21   xrisis

xrisis

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/05/2017 - 18:18

Διότι το TM backup αντιγράφει όλα όσα περιέχονται στον δίσκο, δηλαδή πρακτικά το σύστημα σου.

Δεν αντιγράφει το Bootcamp partition.

 

Στη δύσκολη συγκυρία λοιπόν, για παράδειγμα όταν τερματίσει ο δίσκος κάνεις restore του συστήματος

και είσαι έτοιμος. Ή αν το μηχάνημα για κάποιο software related λόγο δεν δουλεύει πλέον σωστά, μια

αντιμετώπιση της κατάστασης θα μπορούσε να είναι ένα restore του συστήματος από ένα υγιές backup.

 

Θα σου συνιστούσα να το ενεργοποιήσεις, είναι life saver !. :)

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φιλε giodis!
Το κάνω τώρα αμέσως  :D  :P



#22   imember

imember

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2017 - 15:09

Εξ όσων γνωρίζω, το  ελλιπές backup προκαλείται από αλλοίωση του .plist file. Κατά συνέπεια δεν βλέπω άλλη εναλλακτική

από την διαγραφή του και στη συνέχεια την "φρέσκια" αναδημιουργία του από το σύστημα.

 

Όσο αφορά στο NAS backup, σύμφωνα με τα Time Machine Server Requirements η Apple λέει κομψά·  "Not all AFP servers 

support the functionality required for Time Machine backups". Τώρα, ποιοι είναι οι servers που υποστηρίζονται είναι μια

άλλη ιστορία.

 

Δεν υποστηρίζω ότι οι κατασκευαστές που δηλώνουν ότι οι servers τους είναι συμβατοί λένε ανακρίβειες.  Όμως -όπως

και να το κάνουμε- το NAS backup φαίνεται να έχει θέμα αξιοπιστίας.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Σε σχέση και σε συνέχεια του θέματος Time Machine Backups και NAS, να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία, με συγκεκριμένο τύπο NAS.

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, λιγότερο συχνά, κάνω bit-by-bit αντίγραφα του αποθηκευτικού μέσου, χρησιμοποιόντας την εντολή dd του UNIX.

Το ίδιο έκανα και πριν αλλάξω το αποθηκευτικό μέσο του MBPr με ένα Kingston, πρόσφατα.

 

Όταν λοιπόν έγκατέστησα το λογισμικό, δε μπορούσα με κανένα τρόπο να συνδεθώ από το recovery στο backup vault για να κάνω επαναφορά. Φαινόταν σα να έκανε πολύν ώρα κάποια διαπίστευση ή κάποιο handshake και να γύριζα συνεχώς στην αρχή. Ένα over the network backup δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί (ή να τροποποιηθεί, ευχαριστούμε Apple) για μια τοπική επαναφορά (σε εξωτερικό σκληρό δίσκο για παράδειγμα), και έμενα να προσπαθώ ξανά και ξανά.

 

Εδώ, να επισημάνω πως, η επαναφορά των αρχείων μου από το Time Machine μέσω του λειτουργικού συστήματος (όχι από το recovery) ήταν καθώς πρέπει. Πράγμα που μου έδωσε να καταλάβω πως δεν είχε χαλάσει κάτι σε σχέση με πριν, ούτε είχαν χαθεί τα αρχεία μου από τα documents, το desktop κ.τ.λ. Η επαναφορά του συστήματος στην προηγούμενη κατάσταση, όμως, ακόμα κι αν μπορούσα να επαναφέρω και τα προγράμματα στον φάκελο applications, ήταν πράξει αδύνατη.

 

Την λύση μου την έδωσε το (πολύωρο) bit-by-bit backup που είχα κάνει αμέσως πριν την αλλαγή του hardware. Επανέφερα το σύστημα σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και επέλεξα να εκκινήσω τον υπολογιστή από τον εξωτερικό σκληρό. Από εκεί, έκανα ένα νέο backup σε άλλον εξωτερικό δίσκο, με τον οποίο εν τέλει μπόρεσα να αποκαταστήσω το σύστημά μου μέσω του recovery.

 

Τα παραπάνω μου έδειξαν πως το Time Machine backup μου είναι μεν χρήσιμο και θα συνεχίσω να το κάνω για χάρη των αρχείων μου, ωστόσο, για recovery όλου του συστήματος, τουλάχιστον με τα μέσα που διαθέτω στο δικό μου, τοπικό δίκτυο, η σύνδεσή μου μέσω δικτύου δεν επαρκεί.

 

Θα με ενδιέφερε να διαβάσω και για άλλους που δοκίμασαν κάτι παρόμοιο. Αν κάποιος ήταν επιτυχής κάπου που εγώ δεν τα κατάφερα κ.τ.λ.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος θα βοηθηθεί από τα δεδομένα αυτά, αλλά το καλό στα φόρα είναι πως κάτι που έγραψες σήμερα μπορεί να βοηθήσει κάποιον μετά από καιρό.

 

Υ.Γ.

Δεν δοκίμασα να μεταφέρω όλα τα αρχεία από το backup του NAS σε κάποιο άλλο δικτυακό τόπο στο τοπικό μου δίκτυο, για να δοκιμάσω να ξεπεράσω το (πιθανό) time out που με εμπόδιζε.



#23   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/12/2017 - 13:25

Καλημέρα παίδες

Παίζω μουσική πάνω από ένα χρόνο με macbook και δεν έχω κάνει κάτι με back up-ακόμα-γιατί η μουσική μου βρίσκεται σε εξωτερικό δίσκο.Είπα όμως να ξεκινήσω να κρατήσω back up για ότι υπάρχει στον εσωτερικό ssd για καλό και για κακό.

Για εξωτερικό δίσκο τι χωρητικότητας να πάρω?750GB - 1T ?Δεν χρειάζεται να πάρω έτοιμο για Mac,σωστά?Παίρνω έναν απλό και απλά του κάνω format από το macbook?

Το σύστημα μου είναι HIGH SIERRA



#24   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2017 - 13:41

Καλημέρα παίδες

Παίζω μουσική πάνω από ένα χρόνο με macbook και δεν έχω κάνει κάτι με back up-ακόμα-γιατί η μουσική μου βρίσκεται σε εξωτερικό δίσκο.Είπα όμως να ξεκινήσω να κρατήσω back up για ότι υπάρχει στον εσωτερικό ssd για καλό και για κακό.

Για εξωτερικό δίσκο τι χωρητικότητας να πάρω?750GB - 1T ?Δεν χρειάζεται να πάρω έτοιμο για Mac,σωστά?Παίρνω έναν απλό και απλά του κάνω format από το macbook?

Το σύστημα μου είναι HIGH SIERRA

Για το Time Machine η χωρητικότητα του δίσκου ή του partition θα πρέπει να είναι x3 του όγκου που καταλαμβάνουν τα δεδομένα σου στον εσωτερικό δίσκο ή στον δίσκο που τρέχει το λειτουργικό.

Αν για παράδειγμα ο δίσκος σου είναι 250GB και τα δεδομένα σου καταλαμβάνουν 150GB εσύ θα πρέπει να δώσεις για το Time Machine ~500GB. Πάντα να υπολογίζεις και λίγο παραπάνω.

Όσο περισσότερο χώρο δίνεις στο TM τόσο το καλύτερο. Συνήθως οι περισσότεροι άντε x4 να το πάνε. Ανάλογα.

Τον καινούριο δίσκο θα τον κάνεις format σε macOS Extended (Journaled), HFS+ δηλαδή. Και στο High Sierra αυτό το format χρειάζεται.



#25   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2017 - 16:55

Καλημέρα παίδες

Παίζω μουσική πάνω από ένα χρόνο με macbook και δεν έχω κάνει κάτι με back up-ακόμα-γιατί η μουσική μου βρίσκεται σε εξωτερικό δίσκο.Είπα όμως να ξεκινήσω να κρατήσω back up για ότι υπάρχει στον εσωτερικό ssd για καλό και για κακό.

Για εξωτερικό δίσκο τι χωρητικότητας να πάρω?750GB - 1T ?Δεν χρειάζεται να πάρω έτοιμο για Mac,σωστά?Παίρνω έναν απλό και απλά του κάνω format από το macbook?

Το σύστημα μου είναι HIGH SIERRA

 

Καλησπέρα

 

1. Παίρνεις έναν εξωτερικό δίσκο με χωρητικότητα το σύστημα σου + τα μουσικά σου αρχεία επί 3 (ή μεγαλύτερο) και τον φορμάρεις

με το Disk Utility σε Mac OS Extended (Journaled) format. Στο δίσκο λοιπόν θα παίρνεις backup και τα μουσικά σου αρχεία, μιας και

 πιστεύω ότι είναι μια απαραίτητη επιλογή.

 
2. Παίρνεις το πρώτο backup του Macintosh HD, όπως περιγράφεται στον οδηγό.
 
3. Στη συνέχεια καθορίζεις τον δίσκο με τα μουσικά σου αρχεία σαν πηγή backup.
 
 
• Σύνδεσε τον δίσκο (με την ενδεικτική επωνυμία Music) στο μηχάνημα.
• Στο εικονίδιο του Time Machine στη menu bar, click "Open Time Machine Preferences".
• Click "Options".
• Στο παράθυρο "Exclude these items from backups" επιλέγεις τον δίσκο, click το [-] για να τον αφαιρέσεις και "Save".
 
38777508372_011d70ae50_o.jpg
 
• Ο δίσκος θα περιλαμβάνεται στα backups από το αμέσως επόμενο backup.
 
38091917334_46b0d94683_o.jpg

vires acquirit eundo


#26   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/12/2017 - 20:43

 

Καλησπέρα

 

1. Παίρνεις έναν εξωτερικό δίσκο με χωρητικότητα το σύστημα σου + τα μουσικά σου αρχεία επί 3 (ή μεγαλύτερο) και τον φορμάρεις

με το Disk Utility σε Mac OS Extended (Journaled) format. Στο δίσκο λοιπόν θα παίρνεις backup και τα μουσικά σου αρχεία, μιας και

 πιστεύω ότι είναι μια απαραίτητη επιλογή.

 
2. Παίρνεις το πρώτο backup του Macintosh HD, όπως περιγράφεται στον οδηγό.
 
3. Στη συνέχεια καθορίζεις τον δίσκο με τα μουσικά σου αρχεία σαν πηγή backup.
 
 
• Σύνδεσε τον δίσκο (με την ενδεικτική επωνυμία Music) στο μηχάνημα.
• Στο εικονίδιο του Time Machine στη menu bar, click "Open Time Machine Preferences".
• Click "Options".
• Στο παράθυρο "Exclude these items from backups" επιλέγεις τον δίσκο, click το [-] για να τον αφαιρέσεις και "Save".
 
38777508372_011d70ae50_o.jpg
 
• Ο δίσκος θα περιλαμβάνεται στα backups από το αμέσως επόμενο backup.
 
38091917334_46b0d94683_o.jpg

 

φίλε μου σε ευχαριστώ για τις αναλυτικές οδηγίες!!!

Αν και την μουσική μου που την έχω σε εξωτερικό δίσκο την κρατάω σε άλλο δίσκο back up και είμαι καλυμμένος από εκεί!

 

Να είσαι καλά!!!



#27   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/04/2018 - 15:15

Καλησπέρα,

 

Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση, στον δίσκο που έχω για time machine backup μπορώ να βάλω και άλλα αρχεία δικά μου ή υπάρχει πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

Γιώργος



#28   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/04/2018 - 16:31

Το backup περιλαμβάνει όλα όσα περιέχονται στον δίσκο.

 
Πάντως αν θέλεις να προσθέσεις κάποια απ' ευθείας από ένα flash drive για παράδειγμα, θα ζητηθεί πιστοποίηση μιας και τροποποιείται ο δίσκος. Θα τα βλέπεις δε στη μορφή, όμως για να τα επεξεργασθείς θα ζητηθεί να γίνουν duplicate (διπλότυπο).
 
Δεν θα προκαλέσουν θέμα, όμως το ουσιαστικό είναι ότι δεν θα συμπεριλαμβάνονται στο backup. Γνώμη μου, μην το κάνεις.
 
 
Συνημμένο αρχείο  files.jpg   35,7KB   20 λήψεις

vires acquirit eundo


#29   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/04/2018 - 16:48

 

Το backup περιλαμβάνει όλα όσα περιέχονται στον δίσκο.

 
Πάντως αν θέλεις να προσθέσεις κάποια απ' ευθείας από ένα flash drive για παράδειγμα, θα ζητηθεί πιστοποίηση μιας και τροποποιείται ο δίσκος. Θα τα βλέπεις δε στη μορφή, όμως για να τα επεξεργασθείς θα ζητηθεί να γίνουν duplicate (διπλότυπο).
 
Δεν θα προκαλέσουν θέμα, όμως το ουσιαστικό είναι ότι δεν θα συμπεριλαμβάνονται στο backup. Γνώμη μου, μην το κάνεις.
 
 

 

Κατάλαβα, άρα ο συγκεκριμένος δίσκος είναι μόνο για time machine.

 

Ευχαριστώ



#30   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/06/2018 - 16:46

Καλησπέρα παιδιά, κατά την διάρκεια του TM Backup τι θα γίνει αν απενεργοποιήσω τον Mac?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες