Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά από Aliexpress


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Teirecias

Teirecias

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 22/05/2018 - 11:37

Να ρωτήσω κάτι
Για αγορά από alibaba πρέπει να έισαι επαγγελματίας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θεωρητικα ναι.

Αλλα πριν χρονια που γραφτηκα (προκειμενου ν' αγορασω μια μασσαζοκαρεκλα στη γυναικα μου που ειχε προβλημα με τη μεση της και δε μας περισσευαν για 3 συνεδριες φυσιοθεραπευτη τη βδομαδα) το "επαιξα" κι εγω εμπορος που θα την αγοραζα ως sample για δοκιμες ποιοτητας - αποδοτικοτητας - καλαισθησιας κι οτι αλλη μπουρδα μου κατεβηκε προκειμενου να ψησω καποιον να μου στειλει ΜΙΑ γιατι το minimum πωλησης ηταν ενα κοντεϊνερ με 20 κομματια !!!

Τελικα αποδειχτηκε οτι απο τοτε (2006 νομιζω ηταν..) οι Κινεζοι εχουν γινει πιο "Εβραιοι" απο τους  Εβραιους.

Τι εννοω :

οταν βρηκα τον 1ο που δεχτηκε να μου πουλησει μονο μια καρεκλα, τα βρηκαμε στην τιμη, την πληρωσα (ΠΑΝΤΑ & ΜΟΝΟ  με PayPal) και μου την εστειλε.. (υπαρχει ακομα , εν λειτουργια στο σπιτι).

Μερικες μερες μετα την αγορα...αρχισαν να κατακλυζουν το Inbox μου, email με μηνυματα απο οσους ΔΕΝ μου πουλαγαν ΕΝΑ κομματι, οτι τελικα το σκεφτηκαν και θελουν να μου πουλησουν.

Δεν αφηνουν να χαθει ουτε ενα σεντσι ...! (εκει "κολλαει" το "Εβραιοι")

Γιατι σας ζαλισα με ολη αυτη την ιστορια:

για να σας πω πως ...ΟΧΙ !

Δεν χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας (απλα κατα την εγγραφη σου δηλωσε οτι απλα εισαι εμπορος ...-και καλα).

Σας δινω ενα 2ο πολυ προσφατο παραδειγμα:

Ηθελα να αγορασω για τη δουλεια μου κατι μικρα διαφανα κουτακια και την καλυτερη τιμη την ειχε ενας κατασκευαστης που ειναi 12 χρονια μελος του Alibaba αλλα η minimum ποσοτητα ηταν 10.000 (!) κομματια.

Εγω απλα εγραψα οτι ψαχνω εναν κατασκευαστη που θα ηταν προθυμος να μου πουλησει 10 (!!!) κομματια ως δειγματα για ερευνα αγορας.

Και φυσικα δεχθηκαν να μου τα πουλησουν.

Τελικα αγορασα 30 μιας και θα τα χρειαστω και μου στοιχισαν 45$ μαζι με τα μεταφορικα (ειναι καθ' οδον), το κουτακι στοιχιζει 0,56$

 

Συμπερασμα:

καντε εγγραφη στο Alibaba !

ΟΛΟΙ πλεον σου πουλανε ακομα και ΕΝΑ αντικειμενο και το πιο σημαντικο

ΟΛΟΙ πλεον δεχονται πληρωμη με PayPal .


Τελευταία επεξεργασία από: Teirecias, 22/05/2018 - 11:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες