Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] Καμένα pixel και DOA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/01/2016 - 20:30

Εγω τα ελεγα ποιο πριν και με ειπαν αγενή, ο άνθρωπος σκάει γάιδαρο....


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 05/01/2016 - 21:46

Εγω τα ελεγα ποιο πριν και με ειπαν αγενή, ο άνθρωπος σκάει γάιδαρο....


Sent from my iPad using Tapatalk



#48   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/01/2016 - 00:20

Εγω θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο. Εστω οτι αγοραζεις ενα οποιοδηποτε smartphone απο καταστημα που δηλωνει οτι εχει DOA. Σε περιπτωση που εχεις 1 καμμενο πιξελ δικαιουσαι καινουριο σφραγισμενο;
1. Δηλαδη κατι μυθοι του στυλ για να γινει αντικατασταση πρεπει να εχει παραπανω απο x πιξελ αναλογα με την εταιρεια ειναι παντζαρια;
2. Απο τη στιγμη που το παραπανω ισχυει, με ποια λογικη το στελνουν infoquest και ταλαιπωρουν τον κοσμο;


Sent from my jb iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 06/01/2016 - 00:21


#49   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/01/2016 - 00:50

Στην Infoquest το στέλνουν για να βεβαιώσει η Infoquest τη βλάβη, είτε αυτή είναι πίξελ είτε οτιδήποτε άλλο.

 

Αυτό προφανώς το κάνουν ώστε να είναι και αυτοί καλυμμένοι και αν μη τι άλλο εγώ το βρίσκω θεμιτό.

 

Από το να κρίνει ο κάθε υπάλληλος καταστήματος το αν η συσκευή μου έχει πρόβλημα ή όχι, προτιμώ να το δει ειδικός και εφόσον πιστοποιήσει το πρόβλημα να πάρω καινούριο.

 

Όσο για όριο πίξελ κλπ, αυτά δεν ορίζονται πουθενά.



#50   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/01/2016 - 00:57

Εγω θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο. Εστω οτι αγοραζεις ενα οποιοδηποτε smartphone απο καταστημα που δηλωνει οτι εχει DOA. Σε περιπτωση που εχεις 1 καμμενο πιξελ δικαιουσαι καινουριο σφραγισμενο;
1. Δηλαδη κατι μυθοι του στυλ για να γινει αντικατασταση πρεπει να εχει παραπανω απο x πιξελ αναλογα με την εταιρεια ειναι παντζαρια;
2. Απο τη στιγμη που το παραπανω ισχυει, με ποια λογικη το στελνουν infoquest και ταλαιπωρουν τον κοσμο;

Όταν υπάρχει αστοχία υλίκου, ο,τι και αν είναι αυτό και μιλάς για προβληματική συσκευή δικαιούσαι αντικατάσταση.

 

Αν αυτό είναι τώρα εντός DOA, σφραγισμένο, καινούριο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, να σταλεί για έλεγχο κτλ. είναι ουσιαστικά κυρίως εφεύρεση των Skroutz-ομάγαζων.

 

Υποτίθεται για να επιβεβαιώσουν "επίσημα" το όποιο πρόβλημα. Φυσικά δε χάνεις με αυτό το παραπάνω δικαίωμα αντικατάστασης του DOA.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#51   Loukas

Loukas

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2016 - 16:58

Μετά από μια μικρή καθυστέρηση για την οποία δεν ευθύνεται το phonegallery αλλά η infoquest, αφού χρειάστηκε ύστερα από αίτημα δικό μου να ελεγχτεί και δεύτερη φορά (την πρώτη φορά δεν παρατηρηθήκαν τα καμένα pixel από την infoquest) ώστε να εντοπιστούν τα καμένα pixel.Το κατάστημα επικοινώνησε μαζί μου και μου επιβεβαίωσε το πρόβλημα , προσφέροντας μου είτε νέα συσκευή ή τα χρήματα μου πίσω. Αφού δεν είχαν ετοιμοπαράδοτο το χρώμα τη που ήθελα μου επέστρεψαν τα χρήματα μου πίσω .

Τέλος , αξίζει να αναφέρω ότι η εξυπηρέτηση από το phonegallery ήταν άψογη ενώ η επιστροφή των χρημάτων πραγματοποιήθηκε μέσα σε 5 λεπτά μετά το αίτημα μου .

 

Συμπέρασμα : Μια χαρά ισχύει το DOA για iPhone ( τουλάχιστον από το Phonegallery )



#52   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/01/2016 - 17:07

Παίδες, το 'χουμε γράψει πολλάκις. Έχω βαρεθεί να χτενίζω τη γλώσσα μου με αυτό.

 

Δεν υπάρχει καμία διάκριση στο θέμα του DOA.

 

Δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με τον κατασκευαστή. Ποτέ δεν είχε.

 

Τώρα για το κατάστημα, έχουμε φτάσει να λέμε "μπράβο" για πράγματα αυτονόητα. Ελλαδιστάν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#53   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/01/2016 - 23:57

Ναι Nικο αλλα...
1. Πολλα μαγαζια αναφερουν οτι εχουν DOA αλλα τονιζουν ξεκαθαρα οτι δεν ισχυει για προιοντα APPLE
2. Υπαρχουν μαγαζια που εχουν DOA και λενε ξεκαθαρα το εξης: Το φερνεις πισω στο διαστημα του DOA το παμε στο αρμοδιο service και αν εχεις δικιο και εγκριθει σου δινουμε απο το καταστημα αλλη ΣΥΣΚΕΥΗ- οχι παρελκομενα!!
:Κοιτα το OPEN365 στο skroutz:


Sent from my jb iPhone 4 using Tapatalk

#54   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/01/2016 - 00:30

Τα συγκεκριμένα μαγαζιά λοιπόν δε ξέρουν τι γράφουν.

 

Απο τη στιγμή που διαφημίζουν πως έχουν DOA, είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν μετά και ασ'τους να λένε ο,τι θέλουν.

 

Το 2ο πάλι, είναι εφεύρεση κυρίως των Skrout-ομάγαζων. Στο DOA δικαιούσαι και παίρνεις μετά ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ συσκευή.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 15/01/2016 - 00:31

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#55   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/01/2016 - 04:56

Για το 1ο εφοσον αναφερουν οτι δεν ισχυει doa για apple παει να πει οτι ειναι καλυμμενοι φανταζομαι (ειδικα αφου δεν ειναι υποχρεωτικο). Θα σου πει κυριε εμεις το γραφουμε ξεκαθαρα, ας το αγοραζες απο αλλου, πολυ απλα.

Για το 2ο υπαρχει νομος που να λεει οτι το doa σημαινει αντικατασταση με καινουριο σφραγισμενο; Γινεται ο καθενας να το εφαρμοζει οπως θελει; Εγω δε καταλαβαινω γτ δεν υπαρχει ενας κοινος κωδικας του στυλ DOA EINAI AΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. Το εφαρμοζεις σαν καταστημα; Απλο Ναι ή Οχι. Οχι ο καθενας να το ερμηνευει οπως θελει. Το θεμα ειναι αν μπορει να το εφαρμοζει οπως το ερμηνευει ή ειναι παρανομο; Αυτο δλδ που λεει το 365 ειναι παρανομο ή νομιμο;


Sent from my jb iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 15/01/2016 - 04:58


#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/01/2016 - 13:04

Δε μπορείς να κάνεις διάκριση με το DOA ανάμεσα στα προιόντα που πουλάς. Δεν λειτουργεί επιλεκτικά.

 

Είτε διαφημίζεις πως παρέχεις DOA, είτε όχι και τελειώνει εκεί.

 

Το DOA ουσιαστικά είναι υπηρεσία ένα σκαλί πιο πάνω απο την εγγύηση που έχει το προιόν. Η ουσία του αυτή είναι, να πάρεις σφραγισμένο σε περίπτωση προβλήματος.

 

Διαφορετικά πολύ απλά δε θα υπήρχε καν και θα γινόταν χρήση της εγγύησης απευθείας.

 

Το DOA βρίσκεται ως έννοια στο άρθρο 559 του Αστικού Κώδικα:

"Αν ο πωλητής ή τρίτος έχει παράσχει εγγύηση για το πράγμα που πουλήθηκε, ο αγοραστής έχει, έναντι εκείνου που εγγυήθηκε, τα δικαιώματα που απορρέουν από τη δήλωση της εγγύησης σύμφωνα με τους όρους που περιέχονται σε αυτήν ή τη σχετική διαφήμιση, χωρίς να παραβλάπτονται τα δικαιώματά του που πηγάζουν από το νόμο. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)".

 

Και εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 15/01/2016 - 14:45

Αυτό που λέει ο pintu είναι ότι δυστυχώς ούτε στο 559 του ΑΚ ορίζεται το DOA.

 

Το 559 λέει ότι ο πωλητής δεσμεύεται να παράσχει την επιπλέον εγγύηση όπως ο ΙΔΙΟΣ την έχει περιγράψει.

 

Κοινώς, ο καθένας ορίζει όπως θέλει το DOA και απλά είναι υποχρεωμένος να το τηρήσει μετά.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες