Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά mac για σχεδιαστική χρήση - SOS αρχάρια!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Aghelaki

Aghelaki

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 15:25

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,

 

Θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την αγορά macγια σχεδιαστική χρήση  (autocad, 3dsmax, photoshop). Είναι η πρώτη μου εμπειρία με mac και σκέφτομαι μεταξύ macbook ή mini.Το budget μου είναι περιορισμένο και γι αυτό σκέφτομαι και κάτι σε μεταχειρισμένο.

Δυστυχώς το laptop μου κλάταρε και επείγομαι να αγοράσω κάτι για να το αντικαταστήσω.

Τι μου προτείνετε;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2016 - 15:30

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την αγορά macγια σχεδιαστική χρήση (autocad, 3dsmax, photoshop). Είναι η πρώτη μου εμπειρία με mac και σκέφτομαι μεταξύ macbook ή mini.Το budget μου είναι περιορισμένο και γι αυτό σκέφτομαι και κάτι σε μεταχειρισμένο.
Δυστυχώς το laptop μου κλάταρε και επείγομαι να αγοράσω κάτι για να το αντικαταστήσω.
Τι μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ πολύ!


Όταν εννοείς περιορισμένο, μπορείς να το προσδιορίσεις ώστε να μπορέσουμε να σου πούμε κι εμείς την άποψη μας;


Sent from my iPhone 6S Plus 
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   Aghelaki

Aghelaki

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 16:30

jimmakos σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,

 

Μπορώ να διαθέσω 1200 ευρώ και ίσως μπορέσω έως 1400



#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2016 - 17:02

Εγώ με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα ένα laptop i7 με αναξάρτητη κάρτα γραφικών που να τελειώνει σε hq ο επεξεργαστής  https://www.skroutz....-UHD-No-OS.html https://www.skroutz....65X-FHD-W8.html ή msi Που τα θεωρώ τα καλύτερα https://www.skroutz.gr/s/8018177/MSI-Apache-GE72-i7-6700HQ-8GB-1TB-128GB-GeForce-GTX-960M-FHD-W10.html και όχι σαν το δικό μου I7 4510u που είναι διπύρηνος. Εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος πλήρως από το Macbook pro που έχω αν και είναι μοντέλο του 2011 με 6gb ram και 120 ssd. Πάλι σε windows θα πήγαινα.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/01/2016 - 17:05


#5   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 03/01/2016 - 17:02

Εχω μακ και φίλοι μου συνάδελφοι σου
Φιλικά μην πάρεις Mac εκτός αν πάρεις το 15" με 2 κάρτες γραφικών 512gb σκληρό δίσκο για να εχεις και Windows όπου ή θα πάρεις παλιό με ενδεχόμενο να εχεις προβλήματα ή θα χρειαστείς 2000€

Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 03/01/2016 - 17:03


#6   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 03/01/2016 - 17:37

 Εντάξει , την φάγατε ρε την κοπέλα ...... εγώ πάλι νομίζω ότι μπορείς να πάρεις ένα imac , 21,5 ή 27 ακόμα καλύτερα του 2012 κι να κανεις άψογα την δουλεια σου !!



#7   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2016 - 18:04

 Εντάξει , την φάγατε ρε την κοπέλα ...... εγώ πάλι νομίζω ότι μπορείς να πάρεις ένα imac , 21,5 ή 27 ακόμα καλύτερα του 2012 κι να κανεις άψογα την δουλεια σου !!

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω διαφωνώ. Τα μοντέλα αυτά του 2012 είναι με διπύρηνο επεξεργαστή ενώ αν κοιτούσε σε 4πύρηνο θεωρώ οτι θα έκανε καλύτερα τη δουλειά της και χωρίς προβλήματα και ασυζητητί πιο γρήγορα από έναν του 2012. Αν συγκρίνω το macbook pro του 2011 i5 όπου ανέφερα παραπάνω είναι πέντε φορές πιο αργό από το dell i7 4510u που αγόρασα που και αυτό είναι διπύρηνο. Συνεπώς πιο καινούργιος επεξεργαστής μεγαλύτερη ταχύτητα σε όλα. Εξάλλου η ασυμβατότητα που υπήρχε κάποιες φορές στο mac με ξενέρωνε. Δε λεω απίστευτη οργάνωση π.χ. iphoto αλλά μερικές φορές δεν υπήρχε αντιστοιχία στα προγράμματα(μερικές φορές ξανα λέω όχι πάντα) π.χ. στο θέμα του office στο word(εκεί το pages υστερεί). Το σημαντικό είναι ελέγξεις τον επεξεργαστή αν είναι διπύρηνος ή 4πύρηνος είναι αυτό που λένε η αρχή είναι..το παν. http://www.mpanania..../blog-post.html τσέκαρε και το Link εαν θέλεις


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/01/2016 - 18:05


#8   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 03/01/2016 - 18:11

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η Retina οθόνη κοιτάς για ένα Macbook Pro mid 2012 με μια αναβάθμιση RAM (αν έχει 4gb αυτό που θα πάρεις) και προσθήκη ενός SSD.

 

Όντας μηχανικός (soon to be) έχω ακριβώς αυτό το μηχάνημα και το autocad τρέχει υποδειγματικά (ακόμα και με 4gb ram που έχω).

 

Αν κοιτάξεις προς τα εκεί υπάρχουν 2 μοντέλα, προσωπικά θα επέλεγα αυτό με την κάρτα γραφικών με 1gb μνήμη (όχι ότι το άλλο , αυτό που έχω και εγώ, είναι κακό, απλά γιατί όχι)

 

Το συγκεκριμένο το θεωρώ vfm αν το βρεις στα 1100-1200ευρώ (ίσως και πιο κάτω).

 

Προσωπικά μία που πήρα mac και μια που δεν ξανακοίταξα ποτέ ξανά σε windows.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#9   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/01/2016 - 18:14

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω διαφωνώ. Τα μοντέλα αυτά του 2012 είναι με διπύρηνο επεξεργαστή ενώ αν κοιτούσε σε 4πύρηνο θεωρώ οτι θα έκανε καλύτερα τη δουλειά της και χωρίς προβλήματα και ασυζητητί πιο γρήγορα από έναν του 2012. Αν συγκρίνω το macbook pro του 2011 i5 όπου ανέφερα παραπάνω είναι πέντε φορές πιο αργό από το dell i7 4510u που αγόρασα που και αυτό είναι διπύρηνο. Συνεπώς πιο καινούργιος επεξεργαστής μεγαλύτερη ταχύτητα σε όλα. Εξάλλου η ασυμβατότητα που υπήρχε κάποιες φορές στο mac με ξενέρωνε. Δε λεω απίστευτη οργάνωση π.χ. iphoto αλλά μερικές φορές δεν υπήρχε αντιστοιχία στα προγράμματα(μερικές φορές ξανα λέω όχι πάντα) π.χ. στο θέμα του office στο word(εκεί το pages υστερεί). Το σημαντικό είναι ελέγξεις τον επεξεργαστή αν είναι διπύρηνος ή 4πύρηνος είναι αυτό που λένε η αρχή είναι..το παν. http://www.mpanania..../blog-post.html τσέκαρε και το Link εαν θέλεις

ο άνθρωπος θέλει να πάρει Mac. Το να ζητάει κάποιος βοήθεια για το πιο είδος μηλου να διαλέξει και εσυ να του λες πάρε αχλάδια δεν νομίζω να βοηθάει πολυ. :) επίσης η αρχή ειναι το ήμισυ του παντός και οχι το παν..:)

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 03/01/2016 - 18:18


#10   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2016 - 18:28

ο άνθρωπος θέλει να πάρει Mac. Το να ζητάει κάποιος βοήθεια για το πιο είδος μηλου να διαλέξει και εσυ να του λες πάρε αχλάδια δεν νομίζω να βοηθάει πολυ. :) επίσης η αρχή ειναι το ήμισυ του παντός και οχι το παν.. :)

Οκ δεν νομίζω οτι είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις αλλά σεβαστό. Όσο για το τελευταίο διαφωνώ αλλά προσωπική μου γνώμη εκφράζω.. Θεωρώ με τις φτωχές μου γνώσεις τον επεξεργαστή ως το Α και το Ω και γι'αυτό δεν το χαρακτήρισα ως το ήμισυ :) Για μένα τα mac αξίζουν αν μπορείς να ανεβείς στα 2500 ευρώ. Εαν είναι να κάνεις παζάρια σε όλα ακόμα και στη χρηστικότητα και τις εφαρμογές το πόσο καλά θα τις τρέχουν προκειμένου να πεις οτι έχεις mac δεν αξίζει. Το λεω ως χρήστης macbook που τον βλέπω και σκονίζεται πλεον :)



#11   Aghelaki

Aghelaki

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 19:21

Εγώ με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα ένα laptop i7 με αναξάρτητη κάρτα γραφικών που να τελειώνει σε hq ο επεξεργαστής  https://www.skroutz....-UHD-No-OS.html https://www.skroutz....65X-FHD-W8.html ή msi Που τα θεωρώ τα καλύτερα https://www.skroutz....0M-FHD-W10.html και όχι σαν το δικό μου I7 4510u που είναι διπύρηνος. Εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος πλήρως από το Macbook pro που έχω αν και είναι μοντέλο του 2011 με 6gb ram και 120 ssd. Πάλι σε windows θα πήγαινα.

Σε ευχαριστώ πολύ billytilaver..

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν έμεινες ευχαριστημένος απο το macbook!

Τι αρχεία δουλεύεις?



#12   Aghelaki

Aghelaki

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 19:24

Εχω μακ και φίλοι μου συνάδελφοι σου
Φιλικά μην πάρεις Mac εκτός αν πάρεις το 15" με 2 κάρτες γραφικών 512gb σκληρό δίσκο για να εχεις και Windows όπου ή θα πάρεις παλιό με ενδεχόμενο να εχεις προβλήματα ή θα χρειαστείς 2000€

Θενξ για τη συμβουλή!

Τι προβλήματα δηλαδή είχατε με το mac?

Μήπως μπορείς να μου πεις περισσότερα για να καταλάβω?



#13   Aghelaki

Aghelaki

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 19:27

 Εντάξει , την φάγατε ρε την κοπέλα ...... εγώ πάλι νομίζω ότι μπορείς να πάρεις ένα imac , 21,5 ή 27 ακόμα καλύτερα του 2012 κι να κανεις άψογα την δουλεια σου !!

Ευχαριστώ Leftflowers!

Πολύ όμορφο το λουλούδι στο προφίλ σου!

Δουλεύεις κι εσύ σε Mac?



#14   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 03/01/2016 - 19:34

Ευχαριστώ Leftflowers!

Πολύ όμορφο το λουλούδι στο προφίλ σου!

Δουλεύεις κι εσύ σε Mac?

ειναι το logo μου στο myflowers.gr . 

 

δουλευω κυριως σε mac αλλα κι καποια λιγα προγραμματα σε windows , μεσω bootcamp 



#15   Aghelaki

Aghelaki

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 19:35

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η Retina οθόνη κοιτάς για ένα Macbook Pro mid 2012 με μια αναβάθμιση RAM (αν έχει 4gb αυτό που θα πάρεις) και προσθήκη ενός SSD.

 

Όντας μηχανικός (soon to be) έχω ακριβώς αυτό το μηχάνημα και το autocad τρέχει υποδειγματικά (ακόμα και με 4gb ram που έχω).

 

Αν κοιτάξεις προς τα εκεί υπάρχουν 2 μοντέλα, προσωπικά θα επέλεγα αυτό με την κάρτα γραφικών με 1gb μνήμη (όχι ότι το άλλο , αυτό που έχω και εγώ, είναι κακό, απλά γιατί όχι)

 

Το συγκεκριμένο το θεωρώ vfm αν το βρεις στα 1100-1200ευρώ (ίσως και πιο κάτω).

 

Προσωπικά μία που πήρα mac και μια που δεν ξανακοίταξα ποτέ ξανά σε windows.

Αλήθεια εεε?

Δουλεύω κι εγώ cad οπότε βοηθάει πολύ αυτό που μου λες..

Επίσης 3ds max..

Γενικά βρίσκεις σπασμένα σχεδιαστικά προγράμματα για mac?

 

Θενξ για τις συμβουλές!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες