Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ελληνικά capital controls και Apple membership


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iOrange

iOrange

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2016 - 21:33

Θέλω να γίνω νέο μέλος του Apple Developer Program  , αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πληρώσω μέσω πιστωτικής κάρτας το οποίο οφείλεται στον έλεγχο των κεφαλαίων στην Ελλάδα.Θέλω να χρησιμοποιήσω μια Mastercard χρεωστική κάρτα απο την Εθνική Τράπεζα. Μπορώ να πληρώσω; Παρακαλώ ενημερώστε με αν γνωρίζετε σχετικά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iOrange

iOrange

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2016 - 21:38

Προσπάθησα εχθές να κάνω την πληρωμή και μετά απο λίγη ώρα έλαβα το παρακάτω email:

Dear ......

Thank you for your order. Here's a summary of your order request, which will be processed within 2 business days. We'll notify you when your items are ready.

Order Details:
Apple Developer Program
US$ 99

Best regards,
Apple Developer Relations
​​

 

Σήμερα που ΄κοίταξα πάλι στο λογαριασμό μου στην τράπεζα μέσω e-banking δεν μου έδεινε καμια κίνηση για την κάρτα μου!? Επίσης προσπάθησα να ξανακάνω την παραγγελία και δεν ΄τη δέχετε δεύτερη φορά (λέει "duplicate order")



#3   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 21/01/2016 - 22:10

Αφού λέει 2 εργάσιμες ημέρες. Σήμερα πρώτη. Αύριο δεύτερη. Μη βιάζεσαι.. Θα σου τα τραβήξουν κανονικά ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   iOrange

iOrange

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2016 - 12:50

Τίποτα και σήμερα καμία ενημέρωση!! :( ​ Δεν φαίνεται τίποτα και στο e-banking της Εθνικής που κοίταξα, καμία κίνηση στην κάρτα μου!!! Μπένοντες δε στο site της Apple Developer Program μου γράφει με κόκκινα γράμματα :

Apple Developer Program

Continue Enrollment

Enrollment Pending


Τελευταία επεξεργασία από: iOrange, 22/01/2016 - 12:52


#5   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/01/2016 - 14:09

Εγώ που είχα προσπαθήσει να κάνω ανανέωση της συνδρομής μου τον σεπτέμβριο δυστυχώς δεν τα κατάφερα μ ελληνική κάρτα. Μου απάντησαν πως δεν μπορεί να γίνει η συναλλαγη. Οταν τους έστειλα email πως είμαι απο Ελλάδα και την κατάσταση που επικρατεί με τα capital controls η απάντησή τους ήταν η εξής:

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα πρέπει να βρείτε κάποιον φίλο ή γνωστό με κάρτα εξωτερικού για να μπορέσει να γίνει η συναλλαγή. Και απλά μου επέκτειναν για 15 μέρες τη συνδρομή για να έχω το χρόνο να το ψάξω και να κάνω την πληρωμή. Και στην apple hellas που πήρα τηλέφωνο δεν μπόρεσαν να μου βρουν λύση οπότε αναγκάστικα και αγκάρεψα φίλο στην ιταλία.

 

Ελπίζω να μην έχεις το ίδιο πρόβλημα!!!



#6   iOrange

iOrange

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2016 - 14:50

Τελικά μίλησα με Ιρλανδία στο τηλέφωνο +35312480047 και με ενημέρωσαν ότι μπορεί να διαρκέσει ως και 7 ημέρες...



#7   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2016 - 14:56

Τελικά μίλησα με Ιρλανδία στο τηλέφωνο +35312480047 και με ενημέρωσαν ότι μπορεί να διαρκέσει ως και 7 ημέρες...

το Σεπτέμβριο έγινα και εγώ member αλλα χωρις ελληνική κατα ! Διήρκησε 2 εργάσιμες !

#8   magnett

magnett

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/01/2016 - 23:33

Εγώ που είχα προσπαθήσει να κάνω ανανέωση της συνδρομής μου τον σεπτέμβριο δυστυχώς δεν τα κατάφερα μ ελληνική κάρτα. Μου απάντησαν πως δεν μπορεί να γίνει η συναλλαγη. Οταν τους έστειλα email πως είμαι απο Ελλάδα και την κατάσταση που επικρατεί με τα capital controls η απάντησή τους ήταν η εξής:

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα πρέπει να βρείτε κάποιον φίλο ή γνωστό με κάρτα εξωτερικού για να μπορέσει να γίνει η συναλλαγή. Και απλά μου επέκτειναν για 15 μέρες τη συνδρομή για να έχω το χρόνο να το ψάξω και να κάνω την πληρωμή. Και στην apple hellas που πήρα τηλέφωνο δεν μπόρεσαν να μου βρουν λύση οπότε αναγκάστικα και αγκάρεψα φίλο στην ιταλία.

 

Ελπίζω να μην έχεις το ίδιο πρόβλημα!!!

Ιδια ιστορία. Προσπάθησα να κάνω ανανέωση και μετα απο αναμονή μιας εβδομάδας το status ήταν ακόμα "pending". Τους έστειλα mail και μου απάντησαν ακριβώς τα ίδια. Για να μην πολυλογώ, πήγα Βουλγαρία, έβγαλα εκεί κάρτα και τους πλήρωσα.


Τελευταία επεξεργασία από: magnett, 22/01/2016 - 23:33





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες