Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1801   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 10:24

Καλημέρα, στη Eurobank, προσπαθώ να περάσω Χρήματα μετά από πολύ καιρό, στο Reference πεδίο πλέον δεν υπάρχει κάτι... που σημειώνουμε σε ποιο λογαριασμό να μας περάσουν χρήματα ?

Δεν βρήκα κάποιο ανανεωμένο οδηγό.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1802   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2017 - 15:48

Ρε παιδιά δείτε μέσα στο support της Revolut πλέον άνοιξε αγγλικούς λογαριασμούς για τον καθένα μας , μέσα από την εφαρμογή πατάτε Top up μετά transfer from bank επιλέγεται euro και αν είστε ακόμα με το παλιό τρόπο στην εφαρμογή σας ρωτάει αν θέλετε να μετατρέψει τον λογαριασμό σας σε αγγλικό ΙΒΑΝ.
Έτσι δεν χρειάζεται το reference στον ενιαίο λογαριασμό της Revolut όπως γινόταν παλαιά Έχει πλέον ο καθένας μας το δικό του ΙΒΑΝ (για ευρώ ) και μπορεί να δεχεται χρήματα από οπουδήποτε σαν κανονικος τραπεζικος λογαριασμος οπως σε οποιαδήποτε τράπεζα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1803   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 17:42

Ρε παιδιά δείτε μέσα στο support της Revolut πλέον άνοιξε αγγλικούς λογαριασμούς για τον καθένα μας , μέσα από την εφαρμογή πατάτε Top up μετά transfer from bank επιλέγεται euro και αν είστε ακόμα με το παλιό τρόπο στην εφαρμογή σας ρωτάει αν θέλετε να μετατρέψει τον λογαριασμό σας σε αγγλικό ΙΒΑΝ.
Έτσι δεν χρειάζεται το reference στον ενιαίο λογαριασμό της Revolut όπως γινόταν παλαιά Έχει πλέον ο καθένας μας το δικό του ΙΒΑΝ (για ευρώ ) και μπορεί να δεχεται χρήματα από οπουδήποτε σαν κανονικος τραπεζικος λογαριασμος οπως σε οποιαδήποτε τράπεζα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


κατανοητό μέχρι εδώ, στο όνομα δικαιούχου (στην Ιστοσελίδα της Eurobank) βάζω το δικό μου ή της Revolut ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1804   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/10/2017 - 20:59

Ρε παιδιά δείτε μέσα στο support της Revolut πλέον άνοιξε αγγλικούς λογαριασμούς για τον καθένα μας , μέσα από την εφαρμογή πατάτε Top up μετά transfer from bank επιλέγεται euro και αν είστε ακόμα με το παλιό τρόπο στην εφαρμογή σας ρωτάει αν θέλετε να μετατρέψει τον λογαριασμό σας σε αγγλικό ΙΒΑΝ.
Έτσι δεν χρειάζεται το reference στον ενιαίο λογαριασμό της Revolut όπως γινόταν παλαιά Έχει πλέον ο καθένας μας το δικό του ΙΒΑΝ (για ευρώ ) και μπορεί να δεχεται χρήματα από οπουδήποτε σαν κανονικος τραπεζικος λογαριασμος οπως σε οποιαδήποτε τράπεζα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πρεπει να κανεις κατι για να σου ενεργοποιηθει; Σε εμενα λεει ακομα "unique IBAN accounts are coming soon" και εχει και reference number :/ .



#1805   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2017 - 06:49

Πρεπει να κανεις κατι για να σου ενεργοποιηθει; Σε εμενα λεει ακομα "unique IBAN accounts are coming soon" και εχει και reference number :/ .


Αν θες κρατάς αυτό το τρόπο τον παλιό με reference number , αν πάλι πας να κανείς bank transfer σε euro θα σου προτείνει να πας με τον καινούργιο τρόπο όπου αποδέχεσαι ή όχι. Αν δεν το κάνει αυτόματα επικοινώνησε με το support (δεν ξέρω τι κανείς από εκεί και πέρα ).


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1806   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2017 - 06:53

κατανοητό μέχρι εδώ, στο όνομα δικαιούχου (στην Ιστοσελίδα της Eurobank) βάζω το δικό μου ή της Revolut ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Όταν βάζεις το iban βγαίνει αυτόματα ο δικαιούχος (στη δίκη μου τράπεζα ) με τον παλιό τρόπο έβγαινε πάντα η Revolut , με τον καινούργιο τρόπο το όνομα σου (στο δείχνει ακριβώς τι πρέπει να βάλεις όταν πας top up , bank transfer , euro βλέπεις καθαρά όλα τα στοιχεία του λογαριασμού σου που πρέπει να συμπληρώσεις στη τράπεζα σου. .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1807   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 03/10/2017 - 07:43

Καλησπέρα,

 

 

Κατέβασα και έγω την εφαρμογή έκανα verify όλα οκ. Πάτησα για να κάνει λογαριασμό και μου έβγαλε έναν με IBAN GB. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Θα πάω Αγγλία σε λίγο καιρό.

 

1) Πόσες μέρες νωρίτερα να παραγγείλω την κάρτα?Με τι έρχεται?Τι χρέωση έχει?

2) Μπορώ να βάλω λεφτά απο πιστωτική η χρεωστική πειραιώς?

3) Με ebanking πειραιώς έχει χρέωση? Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο το IBAN?

4) Μπορώ να βάλω χρήματα απο φυσικό κατάστημα ή απο μηχάνημα της πειραιώς?

 

Ευχαριστώ πολύ



#1808   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/10/2017 - 10:41

Αν θες κρατάς αυτό το τρόπο τον παλιό με reference number , αν πάλι πας να κανείς bank transfer σε euro θα σου προτείνει να πας με τον καινούργιο τρόπο όπου αποδέχεσαι ή όχι. Αν δεν το κάνει αυτόματα επικοινώνησε με το support (δεν ξέρω τι κανείς από εκεί και πέρα ).


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καλησπέρα, θα μιλήσω με το cs τους. Θα μπορούσες να σου στειλω πμ αν εχω αποριες;

#1809   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2017 - 10:46

Καλησπέρα, θα μιλήσω με το cs τους. Θα μπορούσες να σου στειλω πμ αν εχω αποριες;


Φυσικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1810   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2017 - 10:58

Καλησπέρα,


Κατέβασα και έγω την εφαρμογή έκανα verify όλα οκ. Πάτησα για να κάνει λογαριασμό και μου έβγαλε έναν με IBAN GB. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Θα πάω Αγγλία σε λίγο καιρό.

1) Πόσες μέρες νωρίτερα να παραγγείλω την κάρτα?Με τι έρχεται?Τι χρέωση έχει?
2) Μπορώ να βάλω λεφτά απο πιστωτική η χρεωστική πειραιώς?
3) Με ebanking πειραιώς έχει χρέωση? Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο το IBAN?
4) Μπορώ να βάλω χρήματα απο φυσικό κατάστημα ή απο μηχάνημα της πειραιώς?

Ευχαριστώ πολύ

1) How can I get a Revolut card?

As long as you have legal residence in one of the countries mentioned in the section "Where is Revolut available" you can order a RevolutCard directly through the Revolut App. Just go to "Cards” and set one up. As from the 26 June 2017, the first Revolut card that you order will be delivered to the address linked to your Revolut account.

Delivery times:

UK: Up to 9 business days. (£5)
Europe: Up to 9 business days. (€6)
The United States or Canada: Up to 2 - 4 business days (€30).
Elsewhere: Up to 3 business days (€30).

Please do not block your card after ordering it as this may cancel the order.

2) από πιστωτική όχι από χρεωστική γίνεται αλλά λόγω cc δεν αφήνει τις ελληνικές κάρτες. Όποτε μόνο έμβασμα με web banking .

3) όταν πατήσεις top up , bank transfer , euro σου έχει ακριβώς ποια στοιχεία βάζεις στη τράπεζα σου (ονοματεπώνυμο όπως ακριβώς στο δίνει η Revolut , ΙΒΑΝ , BIC ).

4) όχι κατάθεση σε ΑΤΜ και σε ταμείο δεν μπορείς να κάνεις. Δες πάλι το 2.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/10/2017 - 11:00


#1811   Mike89arg

Mike89arg

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2017 - 14:36

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Αγγλια και να χρησιμοποιήσω εκεί την revolut κάρτα είτε σε αγορές σε καταστήματα είτε να βγάλω εισιτήρια τρένου. Η ερώτηση είναι αν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα στο να μην την δεχτούν κατάστημα... εχει κανεις ανάλογη εμπειρία..;; θα μπορώ να κάνω αγορές από κει δλδ κανονικά; Επίσης αν χρειαστώ να τραβήξω λιρες από ATM θα μπορώ χωρίς μεγάλες χρεώσεις; Ευχαριστώ.

#1812   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/10/2017 - 15:18

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Αγγλια και να χρησιμοποιήσω εκεί την revolut κάρτα είτε σε αγορές σε καταστήματα είτε να βγάλω εισιτήρια τρένου. Η ερώτηση είναι αν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα στο να μην την δεχτούν κατάστημα... εχει κανεις ανάλογη εμπειρία..;; θα μπορώ να κάνω αγορές από κει δλδ κανονικά; Επίσης αν χρειαστώ να τραβήξω λιρες από ATM θα μπορώ χωρίς μεγάλες χρεώσεις; Ευχαριστώ.

Την χρησιμοποιείς παντού χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκεί να έχεις βέβαια χρήματα μέσα.
Μπορείς όποτε θέλεις να μετατρέψεις μέσα από την εφαρμογή ότι ποσό θέλεις από € σε £, για να μπορείς να τραβάς αποτα ΑΤΜ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1813   Mike89arg

Mike89arg

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2017 - 21:27

[quote name="skiace" post="1911247" timestamp="1507295939"]

Την χρησιμοποιείς παντού χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκεί να έχεις βέβαια χρήματα μέσα.
Μπορείς όποτε θέλεις να μετατρέψεις μέσα από την εφαρμογή ότι ποσό θέλεις από € σε £, για να μπορείς να τραβάς αποτα ΑΤΜ

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ας σε περίπτωση δεν έχω κάνει μετατροπή εγώ και έχω ευρώ μέσα σε κάποια συναλλαγή θα κάνει αυτό μόνο του μετατροπή σε λύρες ή εγώ θα πρέπει να έχω κάνει από πριν? Επίσης αν ξες από Eurobank θα έχω πρόβλημα να στείλω έμβασμα?

#1814   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/10/2017 - 01:58

[quote name="Mike89arg" post="1911310" timestamp="1507318022"][quote name="skiace" post="1911247" timestamp="1507295939"]Την χρησιμοποιείς παντού χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκεί να έχεις βέβαια χρήματα μέσα.
Μπορείς όποτε θέλεις να μετατρέψεις μέσα από την εφαρμογή ότι ποσό θέλεις από € σε £, για να μπορείς να τραβάς αποτα ΑΤΜ

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ας σε περίπτωση δεν έχω κάνει μετατροπή εγώ και έχω ευρώ μέσα σε κάποια συναλλαγή θα κάνει αυτό μόνο του μετατροπή σε λύρες ή εγώ θα πρέπει να έχω κάνει από πριν? Επίσης αν ξες από Eurobank θα έχω πρόβλημα να στείλω έμβασμα?[/quote]
Νομίζω οτι θα κάνει μόνο του. Δεν θυμάμαι ακριβώς.
Και από Eurobank δεν υπάρχει θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1815   georgia6575

georgia6575

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 19/10/2017 - 17:45

Καλησπέρα!!Ως νέα χρήστης στο φόρουμ έχω μια απορία σχετικά με την revolut σε ποια τράπεζα ανήκει στην BARCLAYS η στην LLOYDS??Mήπως το γνωρίζετε??Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαρισρώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 23

0 μέλη, 23 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες