Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1996   bmxakias

bmxakias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/05/2018 - 01:14

Κρίμα που τη Revolut την είχα πολυ σε εκτίμηση γιατι υποτίθεται ειναι φιλική προς τα κρυπτονομισματα και μας έριξε τέτοιο ακυρο που κανεις δεν το περίμενε... κρίμα και bye... https://community.re...-reverted/38421

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1997   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 07/05/2018 - 08:28

Εγώ πάντως από την στιγμή που η Ν26 το έκανε να είναι και με ταυτότητα η Revolut μπήκε συρτάρι....το κρυπτονομισματα δεν ασχολούμαι όποτε όλα καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


#1998   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/05/2018 - 11:56

Εγώ πάντως από την στιγμή που η Ν26 το έκανε να είναι και με ταυτότητα η Revolut μπήκε συρτάρι....το κρυπτονομισματα δεν ασχολούμαι όποτε όλα καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ταξιδάκι Λονδίνο με revolut και Ν26. Κινήθηκε κατά κόρον η revolut χωρίς κανένα πρόβλημα. Αβίαστα πλήρωνα παντού με αυτήν.

Σε ένα ψιλικατζίδικο μόνο δεν δούλεψε , και αυτό γιατί ο τύπος είχε κάποιο μηχάνημα που δεν δεχόταν όλες τις κάρτες.
Έβαλα Ν26 που δούλεψε και αυτή άψογα , είχε όμως μια λιιιγο πιο ακριβή ισοτιμία στις λύρες από την revolut , τίποτα σημαντικό όμως.

Με έχει ενθουσιάσει το vault που σε κάθε δοσοληψία μου μαζεύει ένα ποσοστό για τις διακοπές !!!!

Οι του εξωτερικού Έλληνες εκεί χρησιμοποιούν κατά κόρον revolut για τις δοσοληψίες τους.

Μια χαρά κάρτα είναι !!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#1999   dimoskozani1

dimoskozani1

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2018 - 17:30

Το local είναι το σωστό.

 

Και αυτό από το swift δουλεύει φυσικά αλλά θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε και το reference Και να στείλεις αποκλειστικά από δικό σου λογαριασμό.

Επειδή την έχω πατήσει και από 25/4 περιμένω να μπουν τα λεφτά στην κάρτα..Το local σου δίνει σου δίνει 1 λογ/σμό , οχι IBAN, τον δικαιούχο & 1 κωδικό. Την μεταφορά χρημάτων την έκανα με swift, έβαλα όλα τα στοιχεία ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΆΛΩ το Νο του reference..Το αποτέλεσμα είναι να μου φάει η τράπεζα αλλά 15 ευρώ & να περιμένω ακόμη για να μπουν τα λεφτά..Το ερώτημα είναι ότι στην μεταφορά χρημάτων με ebanking στο πεδίο σε λογ/σμό παραλήπτη ζητάει το IBAN, νομίζω. Επειδή δεν πήρα καμιά ικανοποιητική απάντηση (είτε από την κάρτα  είτε μέσα από το φορουμ, αναζήτησα πληροφορίες από τους 2).

 Επειδή ο οδηγός Revolut είναι παλιός ή πιθανόν δεν ζητούσαν λεφτά για την έκδοση της virtual κάρτας, για αυτό προσέχετε για να έχετε..

 Αν κάποιος ανοίξει λογ/σμό ασ γράψει τα βήματα που έκανε, αναλυτικά  για να μην την πατήσουν & άλλοι.. Ευχαριστώ..



#2000   bmxakias

bmxakias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/05/2018 - 17:39

Το local σου δίνει Iban και bic τα οποία ειναι στο όνομα σου και ειναι μοναδικό! Οποιοδήποτε στείλει εκει χρηματα, εμφανίζονται στην κάρτα σου.

Το Swift σου δίνει Iban και bic τα οποία ειναι της εταιρίας και ίδιο για όλους τους χρήστες, γι αυτο απο πανω σου δίνει και εναν ακομη αριθμο reference (ο οποίος αναβοσβήνει) και ειναι σημαντικό να τον γράψεις στην αιτιολογία για να καταβάλουν οτι τα χρηματα τα εστειλες εσυ και να στα περάσουν στην κάρτα.

Και παντα στέλνουμε sepa απο Internet banking, τα εξοδα ειναι μηδαμινά. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή ή αν παμε στο γκισέ, δεν αξιζει λογο εξόδων.

#2001   dimoskozani1

dimoskozani1

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2018 - 17:40

Ναι, έκανες λάθος στη μεταφορά, για αυτό συ κράτησε 15 ευρώ.

 

Όταν κάνεις μεταφορα, στο πεδίο με τα έξοδα της συναλλαγής έπρεπε να επιλέξεις το SHA και θα σου κράταγε μόνο 1 ευρώ

Τα παρακάτω είναι από το αντίγραφο τις Τράπεζας Αλφα με ebanling
Δέσμευση ποσού μεταφοράς: Ναι
Έξοδα: 17,00EUR 
 Επιμερίζονται(SHA) 
Συνολικό ποσό χρεώσεως: 40,41EUR


#2002   dimoskozani1

dimoskozani1

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2018 - 17:47

Το local σου δίνει Iban και bic τα οποία ειναι στο όνομα σου και ειναι μοναδικό! Οποιοδήποτε στείλει εκει χρηματα, εμφανίζονται στην κάρτα σου.

Το Swift σου δίνει Iban και bic τα οποία ειναι της εταιρίας και ίδιο για όλους τους χρήστες, γι αυτο απο πανω σου δίνει και εναν ακομη αριθμο reference (ο οποίος αναβοσβήνει) και ειναι σημαντικό να τον γράψεις στην αιτιολογία για να καταβάλουν οτι τα χρηματα τα εστειλες εσυ και να στα περάσουν στην κάρτα.

Και παντα στέλνουμε sepa απο Internet banking, τα εξοδα ειναι μηδαμινά. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή ή αν παμε στο γκισέ, δεν αξιζει λογο εξόδων.

To local σου δίνει 1 8ψήφιο αριθμό, όχι IBAN..Επιμένω γιατί αυτό μου δείχνει η Rev στο τηλεφωνο..



#2003   bmxakias

bmxakias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/05/2018 - 18:19

Εχεις κανει ταυτοποίηση κανονικα;

#2004   dimoskozani1

dimoskozani1

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2018 - 20:54

Εχεις κανει ταυτοποίηση κανονικα;

Πριν σου δείξει όλα τα παραπάνω ζητά ταυτοποίηση & φωτο..



#2005   dimoskozani1

dimoskozani1

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2018 - 21:44

Επειδή την έχω πατήσει και από 25/4 περιμένω να μπουν τα λεφτά στην κάρτα..Το local σου δίνει σου δίνει 1 λογ/σμό , οχι IBAN, τον δικαιούχο & 1 κωδικό. Την μεταφορά χρημάτων την έκανα με swift, έβαλα όλα τα στοιχεία ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΆΛΩ το Νο του reference..Το αποτέλεσμα είναι να μου φάει η τράπεζα αλλά 15 ευρώ & να περιμένω ακόμη για να μπουν τα λεφτά..Το ερώτημα είναι ότι στην μεταφορά χρημάτων με ebanking στο πεδίο σε λογ/σμό παραλήπτη ζητάει το IBAN, νομίζω. Επειδή δεν πήρα καμιά ικανοποιητική απάντηση (είτε από την κάρτα  είτε μέσα από το φορουμ, αναζήτησα πληροφορίες από τους 2).

 Επειδή ο οδηγός Revolut είναι παλιός ή πιθανόν δεν ζητούσαν λεφτά για την έκδοση της virtual κάρτας, για αυτό προσέχετε για να έχετε..

 Αν κάποιος ανοίξει λογ/σμό ασ γράψει τα βήματα που έκανε, αναλυτικά  για να μην την πατήσουν & άλλοι.. Ευχαριστώ..

 

Για να μη την πατήσετε, (προσέχετε για να έχετε..)  θέλει στη δήλωση του νομίσματος ΕΥΡΩ ΟΧΙ ΛΙΡΕΣ.  

Αν βάλετε λίρες σας κρατά μεγάλη προμήθεια (17 ευρω) η ελληνική τράπεζα Αλφα ..



#2006   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/05/2018 - 00:19

20/4 έστειλα χρήματα 378€ μέσω Πειραιώς με ebanking στο local λογαριασμό με κανονική προτεραιότητα (όχι γρήγορη).

Μπήκαν 23/4 στη revolut με χρέωση 1€.

Τι πατάτε και σας παίρνει τόση προμήθεια η τράπεζα δεν μπορώ να καταλάβω.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2007   bmxakias

bmxakias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/05/2018 - 00:19

Οποτε το ακκουντ που άνοιξες στο όνομα σου στη καρτέλα local, εχει 8 ψηφία γιατι μαλλον εχεις επιλέξει να φορτωσεις Λιρες και Οχι Ευρω. Σωστά;

#2008   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/05/2018 - 00:30

Επειδή την έχω πατήσει και από 25/4 περιμένω να μπουν τα λεφτά στην κάρτα..Το local σου δίνει σου δίνει 1 λογ/σμό , οχι IBAN, τον δικαιούχο & 1 κωδικό. Την μεταφορά χρημάτων την έκανα με swift, έβαλα όλα τα στοιχεία ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΆΛΩ το Νο του reference..Το αποτέλεσμα είναι να μου φάει η τράπεζα αλλά 15 ευρώ & να περιμένω ακόμη για να μπουν τα λεφτά..Το ερώτημα είναι ότι στην μεταφορά χρημάτων με ebanking στο πεδίο σε λογ/σμό παραλήπτη ζητάει το IBAN, νομίζω. Επειδή δεν πήρα καμιά ικανοποιητική απάντηση (είτε από την κάρτα είτε μέσα από το φορουμ, αναζήτησα πληροφορίες από τους 2).
Επειδή ο οδηγός Revolut είναι παλιός ή πιθανόν δεν ζητούσαν λεφτά για την έκδοση της virtual κάρτας, για αυτό προσέχετε για να έχετε..
Αν κάποιος ανοίξει λογ/σμό ασ γράψει τα βήματα που έκανε, αναλυτικά για να μην την πατήσουν & άλλοι.. Ευχαριστώ..


Την έχω πατήσει και εγώ έτσι.
Επικοινώνησα με στο chat με revolut έστειλα το καταθετηριο σαν φωτό. Βρήκαν την κατάθεση που είχε γίνει στο γενικό τους λογαριασμό μέσα σε μια ημέρα και τα εμφανίστηκαν στην εφαρμογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2009   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/05/2018 - 10:02

26/3 έστειλα από εθνική 200 ευρώ, μπήκα στην εφαρμογή πήγα στις λίρες γιατί θα ήμουν Αγγλία πήρα τα στοιχεία από το swift. Μου κράτησε η εθνική 1 ευρώ και 29/3 μπήκαν 170,61 λίρες.

Την χρησιμοποίησα παντού έβγαλα και από ATM και δεν μου κράτησε καμία προμήθεια πουθενά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#2010   tolis24h

tolis24h

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2018 - 14:15

26/3 έστειλα από εθνική 200 ευρώ, μπήκα στην εφαρμογή πήγα στις λίρες γιατί θα ήμουν Αγγλία πήρα τα στοιχεία από το swift. Μου κράτησε η εθνική 1 ευρώ και 29/3 μπήκαν 170,61 λίρες.

Την χρησιμοποίησα παντού έβγαλα και από ATM και δεν μου κράτησε καμία προμήθεια πουθενά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν τα λεφτά που θες να στείλεις ειναι €, στείλτα σε €(ΕU acount)και κανε μετατροπή σε λίρες μεσα απο την revolut... γιατί αν στείλεις € σε uk acount καμία φορά κανει μετατροπή απο € σε λίρες η δικιά σου τράπεζα και δεν σε συμφέρει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 25

0 μέλη, 25 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες