Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2251   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/02/2019 - 23:03

καλησπέρα

Έχω την κάρτα Ν26 και μάλιστα την έχω περασμένη στο apple pay του κινητού μου.r

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να βγάλω και την κάρτα Revolut?

κάποιος?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2252   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/02/2019 - 23:48

καλησπέρα

Έχω την κάρτα Ν26 και μάλιστα την έχω περασμένη στο apple pay του κινητού μου.r

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να βγάλω και την κάρτα Revolut?

Βγάλε και άστην για το μέλλον. Έχω 600 ευρώ στην άκρη και με την revolut τα μετατρέπω σε άλλα νομίσματα και τούμπαλιν καθαρά και μόνο για κέρδος. Το οτι έχεις διάφορα νομίσματα είναι πολύ καλό.

Την Ν26 την έχω περιορίσει πιο πολύ για αποταμίευση και όχι για αγορές.



#2253   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2019 - 00:49

Βγάλε και άστην για το μέλλον. Έχω 600 ευρώ στην άκρη και με την revolut τα μετατρέπω σε άλλα νομίσματα και τούμπαλιν καθαρά και μόνο για κέρδος. Το οτι έχεις διάφορα νομίσματα είναι πολύ καλό.

Την Ν26 την έχω περιορίσει πιο πολύ για αποταμίευση και όχι για αγορές.

Tην Revolut μπορώ να την περάσω στο apple pay του iphone?

Όταν λες την μετατρέπεις σε άλλα νομίσματα, μέσω ποια διαδικασίας μπορείς να το κάνεις αυτό?

Προμήθειες πληρώνεις για την αλλαγή του νομίσματος?

Εάν έχω στη revolut πχ 500 € και ταξιδέψω στην Σουηδία ;oπου εκεί έχουν τις Σουηδικές κορώνες, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μπορώ να πληρώσω με την revolut?

Τι έξτρα χρεώσεις θα έχω?

Επίσης γιατί να μην χρησιμοποιήσω μια κάρτα visa, για αγορές σε χώρα που δεν έχει το ευρώ?

 

sorry που τα ρωτάω όλα αυτά, αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός επί του θέματος και θέλω να μάθω...

 

και κάτι ακόμη...

Μου ανέφερες την Ν26 την έχεις καθαρά για αποταμίευση.

Την εμπιστεύεσαι να αποθηκεύσεις κάποια σοβαρά ποσά εκεί?

Είναι κανονική Γερμανική τράπεζα με εγγύηση του Γερμανικού κράτους??

Ρωτάω διότι κάπου διάβασα ότι την έχει ένας Ρώσος...

 

Σε ευχαριστώ πολύ



#2254   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 18/02/2019 - 01:13

αν εχεις 500€ στην revolut, δεν εχεις καμια απολυτως χρεωσει εξτρα στο να μετατρεψεις το νομισμα που θες!! Οταν ανοιγεις τον λογαριασμο σου δινει την δυνατοτητα ΕΥΡΩ / ΛΙΡΕΣ / ΔΟΛΛΑΡΙΟ US. Aπο κει και περα προσθετεις εσυ οτι νομισμα θες και με την αναλογη ισοτιμια τα μετατρεπεις.

 

Απλα πληρωνεις 1€ / 1.20€ ανεξαρτητου ποσου που θα στειλεις στην Revolut απο τον τραπεζικο λογαριασμο που τα εξοδα ειναι shared λογω SEPA Payment.



#2255   mikepaltri

mikepaltri

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2019 - 12:36

Για την πρώτη φόρτιση με τα 10€ που ζητάει, υπάρχει προμήθεια από τις εδώ τράπεζες? Μέσω ebanking θέλω να το κάνω...



#2256   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 18/02/2019 - 13:11

Για την πρώτη φόρτιση με τα 10€ που ζητάει, υπάρχει προμήθεια από τις εδώ τράπεζες? Μέσω ebanking θέλω να το κάνω...


Την προμήθεια την παίρνει η τραπεζα από όπου στέλνεις όχι η Revolut οπότε ναι υπάρχει προμήθεια όσες φορές στέλνεις χρήματα στο λογαριασμό σου στη revolut.

#2257   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 18/02/2019 - 13:13

Tην Revolut μπορώ να την περάσω στο apple pay του iphone?
Όταν λες την μετατρέπεις σε άλλα νομίσματα, μέσω ποια διαδικασίας μπορείς να το κάνεις αυτό?
Προμήθειες πληρώνεις για την αλλαγή του νομίσματος?
Εάν έχω στη revolut πχ 500 € και ταξιδέψω στην Σουηδία ;oπου εκεί έχουν τις Σουηδικές κορώνες, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μπορώ να πληρώσω με την revolut?
Τι έξτρα χρεώσεις θα έχω?
Επίσης γιατί να μην χρησιμοποιήσω μια κάρτα visa, για αγορές σε χώρα που δεν έχει το ευρώ?
 
sorry που τα ρωτάω όλα αυτά, αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός επί του θέματος και θέλω να μάθω...
 
και κάτι ακόμη...
Μου ανέφερες την Ν26 την έχεις καθαρά για αποταμίευση.
Την εμπιστεύεσαι να αποθηκεύσεις κάποια σοβαρά ποσά εκεί?
Είναι κανονική Γερμανική τράπεζα με εγγύηση του Γερμανικού κράτους??
Ρωτάω διότι κάπου διάβασα ότι την έχει ένας Ρώσος...
 
Σε ευχαριστώ πολύ


H N26 έχει την ευρωπαϊκή εγγύηση των 100.000 ευρώ, προσωπικά την εμπιστεύομαι περισσότερο από τις δικές μας τράπεζες.

#2258   mikepaltri

mikepaltri

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2019 - 13:36

Την προμήθεια την παίρνει η τραπεζα από όπου στέλνεις όχι η Revolut οπότε ναι υπάρχει προμήθεια όσες φορές στέλνεις χρήματα στο λογαριασμό σου στη revolut.

Γνωρίζουμε ποια τράπεζα κρατάει τη μικρότερη προμήθεια?



#2259   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 18/02/2019 - 20:20

Γνωρίζουμε ποια τράπεζα κρατάει τη μικρότερη προμήθεια?

Πειραιώς 1€ εμφάνιση χρημάτων σε έως 5 εργάσιμες. Και 2,5€ για εξπρές σε 1 εργάσιμη.
Διαλέγεις κατά την ολοκλήρωση της αποστολής ποιο από τα δύο θέλεις..

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#2260   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2019 - 21:16

περνιέται και αυτή στο apple wallet?



#2261   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2019 - 21:40

Παιδιά πριν από λίγο  κατέβασα την εφαρμογή της Revolut, έκανα εγγραφή, έστειλα φώτο από το διαβατήριο μου και μου ήρθε μήνυμα ότι όλα είναι οκ.

Μου έστειλαν ένα κωδικό επιβεβαίωσης, τον πέρασα στην εφαρμογή και επέλεξα να μου σταλεί η κάρτα "φυσικά" και παράλληλα ζήτησα και μια εικονική κάρτα.

 

Για την φυσική κάρτα μου αναφέρει ότι είναι καθ οδόν με ημ/νία παραλαβής 1/3 και από πάνω εμφανίζει μια φωτογραφία μιας ¨φυσικής" κάρτας Revolut.

Στο διπλανό μενού μου εμφανίζει μια άλλη κάρτα, η οποία είναι εικονική, την οποία επίσης ζήτησα προς έκδοση.

 

Οι δύο αυτές κάρτες έχουν διαφορετικό νούμερο.

 

Το έρωτημά μου είναι:

 

1.Εάν αυτές οι κάρτες που μου εμφανίζει η εφαρμογή είναι οι πραγματικές δικές μου κάρτες ή απλά κάποια παραδείγματα.

2.Όταν παραλάβω την φυσική κάρτα τι πρέπει να κάνω?

3.Που βλέπω τον λογαριασμό που μπορώ να στείλω χρήματα για να γεμίσω την κάρτα μου?

 

ευχαριστώ



#2262   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 18/02/2019 - 21:58

Παιδιά πριν από λίγο κατέβασα την εφαρμογή της Revolut, έκανα εγγραφή, έστειλα φώτο από το διαβατήριο μου και μου ήρθε μήνυμα ότι όλα είναι οκ.
Μου έστειλαν ένα κωδικό επιβεβαίωσης, τον πέρασα στην εφαρμογή και επέλεξα να μου σταλεί η κάρτα "φυσικά" και παράλληλα ζήτησα και μια εικονική κάρτα.

Για την φυσική κάρτα μου αναφέρει ότι είναι καθ οδόν με ημ/νία παραλαβής 1/3 και από πάνω εμφανίζει μια φωτογραφία μιας ¨φυσικής" κάρτας Revolut.
Στο διπλανό μενού μου εμφανίζει μια άλλη κάρτα, η οποία είναι εικονική, την οποία επίσης ζήτησα προς έκδοση.

Οι δύο αυτές κάρτες έχουν διαφορετικό νούμερο.

Το έρωτημά μου είναι:

1.Εάν αυτές οι κάρτες που μου εμφανίζει η εφαρμογή είναι οι πραγματικές δικές μου κάρτες ή απλά κάποια παραδείγματα.
2.Όταν παραλάβω την φυσική κάρτα τι πρέπει να κάνω?
3.Που βλέπω τον λογαριασμό που μπορώ να στείλω χρήματα για να γεμίσω την κάρτα μου?

ευχαριστώ

1. Δικές σου κανονικά.
2. Ουσιαστικά τίποτα.. Είναι έτοιμη απευθείας. Αν θες να καείς αγορά από φυσικό κατάστημα την 1η φορά μόνο θα πρέπει να βάλεις πιν.. Μετά ανέπαφα. Για online αγορές απευθείας έτοιμη είναι.
3. Πατάς ατό +. Φόρτιση πάντα σε ευρώ ως τοπικό νόμισμα. Μέθοδος τραπεζικό έμβασμα και σου δείχνει τον λογαριασμό σου.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#2263   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 18/02/2019 - 22:08

H N26 έχει την ευρωπαϊκή εγγύηση των 100.000 ευρώ, προσωπικά την εμπιστεύομαι περισσότερο από τις δικές μας τράπεζες.

το εξηγείς λίγο καλύτερα εκτενέστερα αυτό φίλε αν δεν σου κάνει κόπος γιατί δεν το γνωρίζω και με ενδιαφέρει σε παρακαλώ ? Όχι τίποτα άλλο αλλά ο Δραγασακης μας έχει σκοτίσει με την ανακεφαλαιοποίηση των Τραπεζών και θα φάμε κανένα άκυρο....



#2264   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2019 - 22:27

1. Δικές σου κανονικά.
2. Ουσιαστικά τίποτα.. Είναι έτοιμη απευθείας. Αν θες να καείς αγορά από φυσικό κατάστημα την 1η φορά μόνο θα πρέπει να βάλεις πιν.. Μετά ανέπαφα. Για online αγορές απευθείας έτοιμη είναι.
3. Πατάς ατό +. Φόρτιση πάντα σε ευρώ ως τοπικό νόμισμα. Μέθοδος τραπεζικό έμβασμα και σου δείχνει τον λογαριασμό σου.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι φωτογραφίες από τις δυο κάρτες (φυσική και εικονική) που εμφανίζονται στο app είναι πραγματικές?

Δεν θα έπρεπε να έχουν το ίδιο νούμερο?

Ποια η χρησιμότητα της εικονικής κάρτας?

 

Sorry για τις απορίες μου απλά είμαι καινούριος σε αυτό.



#2265   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2019 - 22:37

Κάθε κάρτα έχει διαφορετικό νούμερο έξι είναι το σωστό αφορούν όμως τον ίδιο λογαριασμό που έχεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 18

0 μέλη, 18 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες