Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/02/2016 - 15:20

Δεν ισχυει αυτό ρε παιδιά τι λέτε.

Εγω έβαλα 5 φορές λεφτα απο την Πειραιώς μου στο balance, άνοιγα το PayPal και τα έβλεπα πχ έβλεπα οτι ειχα μεσα 150 ευρω κ μετα πήγαινα κ εκανα παραγγελία στο αμερικανικό footlocker όπου οι τιμές ειναι σε δολάρια κ την εκανα κανονικά. Δε μετέτρεπα κάτι στο balance.

Το email του PayPal που μου ερχόταν μετα την πραγματοποίηση της παραγγελίας μου έγραφε απλα οτι εκανα μια αγορά αξίας πχ 120 δολαρίων και οτι μου χε τραβήξει απο το balance 110 ευρω (τυχαίες οι τιμες).

Απλά με ζημιωνε παντα στις τιμες της ισοτιμίας. Αυτο ήλπιζα να αποφύγω με τη Revolut.


Sent from my iPad using Tapatalk

Οταν δεν μπορουσα να κανω παραγγελια ενω ειχα χρηματα, ειχα επικοινωνησει με το support του PayPal και μου ειχε πει οτι πρεπει να κανω την αλλαγη. Το ιδιο το εκανα αλλη μια φορα. Αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε δεν το γνωριζω!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/02/2016 - 15:29

Δεν ξερω ποτέ αναφέρεσαι αλλα εγω εδω κ χρονια που παραγγέλνω απο αμερικανικά σαιτ μέσω PayPal (είτε με χρήματα στο balance επί cc με το γνωστό κολπάκι είτε παλιότερα με τα χρήματα να τραβιούνται κατευθείαν απο την κάρτα που χω συνδεδεμένη στο PayPal) ποτε δεν εχω μετατρέψει ευρω σε δολάρια. Κανει μονο του τις μετατροπές. Τι να πω

#228   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 11/02/2016 - 15:30

Αν θέλει κάποιος mod το κολλάει στον οδηγό της Revolut για να βοηθηθούν αυτοί που μπερδεύονται με το conversion.

Πώς επιλέγουμε να μας κάνει η Revolut την μετατροπή του συναλλάγματος για να μην τρώμε χρεώσεις απο το PayPal.

 

Πάμε Wallet (κάτω κάτω υπάρχει αριστερά) Old account view

ZkDzspF.jpg

 

 

Μετά πάμε My preapproved payments -> Update

gl92a0w.jpg

 

Μετά

pR7bqpL.jpg

 

Συνεχίζουμε εδώ

UfRsE9X.jpg

 

Και τέλος

SvUsPiL.jpg



#229   drivtheod

drivtheod

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2016 - 15:40

[quote name="drivtheod" post="1784180" timestamp="1455102899"]Εμενα απο 25/01 δεν έχει έρθει
Ήρθε σήμερα.

#230   koufos84

koufos84

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2016 - 22:14

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν δέχεται την κάρτα το paypal ;;;;

 

Εστειλα μηνυμα και μου απάντησαν αόριστα να κάνω κάποια βήματα γενικά τα οποία δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα .

 

Μήπως φταίει η κάρτα ;;;

 πώς μπορώ να δώ τι παιζει ;;;;

 

 

Ευχαριστώ .



#231   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:19

Τελικα μου ηρθε σημερα η φυσικη καρτα. Οσοι σας ελεγε για 5 Φεβρουαριου να την αναμενετε



#232   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:31

Δεν ξερω ποτέ αναφέρεσαι αλλα εγω εδω κ χρονια που παραγγέλνω απο αμερικανικά σαιτ μέσω PayPal (είτε με χρήματα στο balance επί cc με το γνωστό κολπάκι είτε παλιότερα με τα χρήματα να τραβιούνται κατευθείαν απο την κάρτα που χω συνδεδεμένη στο PayPal) ποτε δεν εχω μετατρέψει ευρω σε δολάρια. Κανει μονο του τις μετατροπές. Τι να πω

ηθελα να αγορασω κατι σε pounds και ειχα χρηματα στο balance και τα τραβαγε ολα απο την revolut...δεν την εκανα την αγορα,μετα αγορασα κατι απο το asos.com σε euro,μου τραβηξε πρωτα τα χρηματα απο το balance που ειχα σε euro και συμπληρωσε το ποσο απο την καρτα,οποτε σαν να έχει δίκιο η Εφη.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#233   theodorosk

theodorosk

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2016 - 15:54

Αυτά που εχω δοκιμαςει και τα κάνει ειναι :

αγορές προϊόντων μεςω Ίντερνετ ,
αποςτολη χρηματων σε συγγενικά προςωπα που έχουν και αυτά revolut ,
Ανάληψη μετρητών απο ελληνικό ΑΤΜ
Μετατροπή συναλλάγματος και αγορά προϊόντων σε αλλο νόμισμα.

Τώρα γιατί δεν δέχεται την χρέωση στο opencart.com ;;;;

Μήπως επειδή το site περιέχει την λέξη cart μπερδεύτηκαν και θεωρούν ότι κανείς μεταφορά χρημάτων σε άλλη κάρτα όπως η skrill και η neteller (τις οποίες και αναφέρουν στο μήνυμα τους) ;

Δεν τους κάνεις μια διευκρίνιση στο support , ότι το opencart ειναι site κατασκευής ιστοσελίδων και όχι κάποια υπηρεσία με πιςτωτικες ή χρεωςτικες καρτες ;

Δεν ξέρω τι αλλο να υποθέσω , χαζή και υπερβολική κίνηση να κλείσουν το λογαριασμό σου.
Άσε που γιατί να μην μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε άλλη κάρτα πχ netseller , επειδή ειναι ανταγωνίστρια ;
Χαζές πολιτικές που απλά απομακρύνουν τον κόσμο.

Εδώ και τόσες μέρες προσπαθώ να αποσπάσω μια απάντηση απ το support... και οι τύποι είναι ΑΠΛΑ α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ι!

Ζήτησα να μου εξηγήσουν για ποιον λόγο δεν δέχτηκαν πληρωμή στο συγκεκριμένο site και κάθε φορά μου απαντούσαν με την ίδια φράση!
Δεν επιτρέπονται συναλλαγές σε gabling sites, other payment services και μπλαμπλαμπλα...

Πέρα του ότι έπρεπε αρκετές φορές να στείλω το ίδιο μήνυμα διότι δεν απαντούσαν για 2-3 μέρες... στο chat... που η απάντηση έρχεται μέσα σε 5-10 λεπτά... στην ουσία έκαναν απλό copy/paste τις προεπιλεγμένες απαντήσεις τους! Ούτε καν διαβάζουν τι τους λες!
Ζήτησα να μου στείλουν μια λίστα με τα site που δεν επιτρέπουν, έτσι ώστε να είμαι ενήμερος και να μην κάνω κάποιο λάθος μελλοντικά... κάτι δηλαδή ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ για τον οποιονδήποτε καταναλωτή που χρησιμοποιεί την υπηρεσία τους... και μου απάντησαν:
"Unfortunately for security reasons we are not able to provide you the list of websites that are blocked."

Please refrain from using any gambling, lottery, trading or financial service websites."

Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ φάση...

 

Αν ο οποιοσδήποτε μπορεί να εμπιστευθεί την συγκεκριμένη εταιρία... ας το κάνει...
Για μένα είναι απλά... καραγκιόζηδες!


Τελευταία επεξεργασία από: theodorosk, 12/02/2016 - 15:56


#234   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/02/2016 - 16:22

Σε ατμ εξωτερικου (πχ Γαλλια) κανεις αναληψη σε € χωρις μετατροπη ;
Επισης σε ατμ εξωτερικου αλλα αλλου νομισματος (πχ Τουρκια) κανεις παλι αναληψη σε Τουρκικες λιρες χωρις μετατροπη ;

Να υποθεσω οτι η επιλογη με η χωρις μετατροπη βγαινει παντα σε καθε συναλλαγη με ατμ παντου στον κοσμο ;


Sent from my iPad Air using Tapatalk

#235   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/02/2016 - 15:41

Αν έχω καταλάβει σωστά ειναι Αγγλική εταιρία απο πίσω. Αυτό που ψάχνω να βρω ειναι που ειναι η παγίδα. Δηλαδή, πχ. για ποσό καιρό θα ειναι free; Όλο αυτό που παρουσιάζουν ειναι πολυ καλό αλλά κάτι με φοβίζει... Μπορεί να κανω και λάθος.... Μακάρι.... Γιατί με ενδιαφέρει πολυ η όλη ιστορία...

Κοίταξε λένε ότι για 12 μήνες θα είναι σίγουρα δωρεάν και ότι μετά θα κοιτάξουν να το συνεχίσουν.

 

Σε κάθε περίπτωση κανείς δε θα σε υποχρεώσει να συνεχίσεις να την χρησιμοποιείς αν βάλουν χρέωση και σίγουρα θα ενημερώσουν εγκαίρως, οπότε no problem.

 

Εγω αλλο δεν κατάλαβα βασικα. Καθε φορά δηλαδη που κάνουμε μια παραγγελία πρεπει να κοιτάμε τι νόμισμα εχει το σαιτ για να μετατρέπουμε τα ευρω μας στο αντίστοιχο νόμισμα; Δηλαδη αν ψωνίζουμε απο ενα σαιτ άσχετης χώρας που το κύριο νόμισμα δεν ειναι ευρω, λίρες ή δολάρια τότε τι γινεται;

Δεν το χω καταλάβει αυτό, εγω πίστευα οτι η μετατροπη γινεται αυτόματα οπως γινεται κ με το PayPal και οτι απλα εδω δε σε κλέβει στην ισοτιμία οπως σε κλέβει το PayPal...


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται να αλλάζεις τα χρήματα εσύ, το κάνει μόνο του το App.

 

 

Σε ατμ εξωτερικου (πχ Γαλλια) κανεις αναληψη σε € χωρις μετατροπη ;
Επισης σε ατμ εξωτερικου αλλα αλλου νομισματος (πχ Τουρκια) κανεις παλι αναληψη σε Τουρκικες λιρες χωρις μετατροπη ;

Να υποθεσω οτι η επιλογη με η χωρις μετατροπη βγαινει παντα σε καθε συναλλαγη με ατμ παντου στον κοσμο ;


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι πως ναι επιλέγεις το χωρίς μετατροπή παντού, ώστε να μην κάνει την μετατροπή η τράπεζα αλλά η κάρτα.



#236   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/02/2016 - 15:57

Αν θέλει κάποιος mod το κολλάει στον οδηγό της Revolut για να βοηθηθούν αυτοί που μπερδεύονται με το conversion.

Πώς επιλέγουμε να μας κάνει η Revolut την μετατροπή του συναλλάγματος για να μην τρώμε χρεώσεις απο το PayPal.

 

Πάμε Wallet (κάτω κάτω υπάρχει αριστερά) Old account view

 

 

 

Μετά πάμε My preapproved payments -> Update

 

 

Μετά

 

 

Συνεχίζουμε εδώ

 

 

Και τέλος

 

Πολύ δυνατός, τα πρόσθεσα στο post για το paypal εδώ



#237   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 13/02/2016 - 18:56

Καλησπέρα στο forum !
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα το οποίο δεν Ξέρω αν έχει ειπωθεί στις τόσες σελίδες του θέματος .
Η συγκεκριμένη κάρτα - λογαριασμός είναι νόμιμος απ όλες τις απόψεις ?
Εννοώ τίθεται θέμα λόγω δουλειάς που πρέπει κάθε χρόνο να δίνουμε πόθεν εσχες κτλ γι αυτό το λόγω ρωτάω ..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

#238   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/02/2016 - 19:26

Εφόσον τα χρήματα που διακινείς είναι νόμιμα δεν βλέπω το γιατί να μην είναι.

 

Δεν είναι ότι έχεις χρήματα που δεν φαίνεται από που έχουν βγει και τα πηγαίνεις με σακούλες σε κάποια τράπεζα του εξωτερικού.



#239   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 13/02/2016 - 19:32

Εφόσον τα χρήματα που διακινείς είναι νόμιμα δεν βλέπω το γιατί να μην είναι.
 
Δεν είναι ότι έχεις χρήματα που δεν φαίνεται από που έχουν βγει και τα πηγαίνεις με σακούλες σε κάποια τράπεζα του εξωτερικού.


Σωστά και στην ουσία μπορώ να το συνδέσω στην τράπεζα /λογαριασμό της μισθοδοσίας μου οποτε μια χαρά..
Αλλά στο πόθεν εσχες δεν ξέρω κατα ποσό θα φανεί "σωστό" ότι έχω λογαριασμό σε μια τράπεζα του εξωτερικού :/

#240   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 13/02/2016 - 22:10

Ρε παιδιά, στη revolut ΔΕΝ εχεις λογαριασμό.. Τα λεφτά τα στέλνουμε στην εταιρία Revolut κι αυτή "καλη τη πίστη" τα βάζει στο username μας και φαίνονται στο app μας.
Οποτε τι πόθεν έσχες λέτε?? Καμια σχέση! (Νομιζω δλδ) :)

Sent from my Acer Iconia Tab A500 (June 2011-present)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 29

0 μέλη, 29 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες