Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#736   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/04/2016 - 19:54

Κρασάρει άπειρα η εφαρμογή στο κινητο μου. Το κανει κ σε κάποιον άλλον;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#737   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/04/2016 - 20:06

Αν έχεις iPhone 4 έχουν θέμα, το αναφέρουν στη σελίδα στο fb

Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 15/04/2016 - 20:07


#738   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/04/2016 - 21:07

6 plus εχω...

#739   RedMike7

RedMike7

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RedMike77

Δημοσίευση 16/04/2016 - 12:52

Καλησπέρα παιδία, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

 

Διάβασα τον οδηγό και κατάλαβα την διαδικασία, όμως διαβάζοντας μερικά σχόλια σας, πανικοβλήθηκα.

 

Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι τον Ιούλιο στο Μπαλί και σκεφτόμουν να φτιάξω 2 κάρτες (μια δική μου και μια στην κοπέλα μου) ώστε να φορτώσω μισά μισά τα χρήματα για να μην τα κουβαλάω όλα πάνω μου. Τα χρήματα θα τα μεταφέρω μέσω της Eurobank.

 

Ερώτηση 1: Τα χρήματα που θα μεταφέρω θα είναι ένα Χ ποσό σε ευρώ προφανώς. Στο Μπαλί θα βάλω την κάρτα σε ένα ATM και θα βγάλω δολάρια;

 

Ερώτηση 2: Είναι ασφαλές να κάνω αυτή την διαδικασία ή θα φάω ήτα στο Μπαλί και θα τραβάω τα ....;

 

Ερώτηση 3: Αν δώσω απευθείας την κάρτα π.χ σε μαγαζί με ρούχα (στο Μπαλί πάντα), θα τραβήξουν το ποσό με ισοτιμία (δολάριο);

 

Αυτές είναι οι βασικές μου απορίες, αλλά σίγουρα θα προκύψουν και άλλες μιας και είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και επιφυλάσσομαι.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ προτέρων.



#740   alexisp

alexisp

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2016 - 14:20

Καλησπέρα παιδία, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

Διάβασα τον οδηγό και κατάλαβα την διαδικασία, όμως διαβάζοντας μερικά σχόλια σας, πανικοβλήθηκα.

Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι τον Ιούλιο στο Μπαλί και σκεφτόμουν να φτιάξω 2 κάρτες (μια δική μου και μια στην κοπέλα μου) ώστε να φορτώσω μισά μισά τα χρήματα για να μην τα κουβαλάω όλα πάνω μου. Τα χρήματα θα τα μεταφέρω μέσω της Eurobank.

Ερώτηση 1: Τα χρήματα που θα μεταφέρω θα είναι ένα Χ ποσό σε ευρώ προφανώς. Στο Μπαλί θα βάλω την κάρτα σε ένα ATM και θα βγάλω δολάρια;

Ερώτηση 2: Είναι ασφαλές να κάνω αυτή την διαδικασία ή θα φάω ήτα στο Μπαλί και θα τραβάω τα ....;

Ερώτηση 3: Αν δώσω απευθείας την κάρτα π.χ σε μαγαζί με ρούχα (στο Μπαλί πάντα), θα τραβήξουν το ποσό με ισοτιμία (δολάριο);

Αυτές είναι οι βασικές μου απορίες, αλλά σίγουρα θα προκύψουν και άλλες μιας και είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και επιφυλάσσομαι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ προτέρων.


Μεσα στην εφαρμογη κανεις οτι μετατροπη θελεις μεταξυ λυρων, ευρω και δολλαριων.

#1 για αναληψη απο ΑΤΜ ισως θα χρειαστει να εχεις μετατρεψει μεσα απο την εφαρμογη τα ευρω σου σε δολλαρια. Ισως και οχι. Δεν εχω κανει ποτε μου αναληψη απο οποιαδηποτε ατμ.

#2 απο θεμα ασφαλειας... Δεν εχει αναφερθει καποιο περιστατικο να εχει χασει καποιος τα λεφτα του.

#3 οταν χρησιμοποιεις την καρτα σου ψαχνει να βρει σε ποιο πορτοφολι εχεις υπολοιπο και τραβαει απο εκει. Αν πχ το αμερικανικο πορτοφολι σου δεν εχει δολλαρια μεσα... Και εσυ κανεις αγορα σε δολλαρια... Τοτε ψαχνει σε αυτο με τα ευρω και τραβαει απο εκει.

Προσωπικα σε μενα στο λονδινο... Ειχα 2£ μεσα στο πορτοφολι και οταν πηγα να χρεωσω 5£ την καρτα... Δεν τραβηξε τις 2£ αλλα πηγε και πηρε ολο το ποσο που αντιςτοιχει σε συναλλαγμα απο το € πορτοφολι

#741   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/04/2016 - 15:33

Όταν πας να βγάλεις λεφτά από το ΑΤΜ σου βγάζει το νόμισμα που έχει μέσα το ΑΤΜ.

 

Δεν ξέρω τι νόμισμα έχει το Μπαλί, αλλά αν δεν έχει δολάρια προφανώς δεν θα σου βγάλει δολάρια αλλά το τοπικό νόμισμα.

 

Το καλό εκεί για σένα είναι ότι όταν πας να τα σηκώσεις από ΑΤΜ θα επιλέξεις να γίνει ΧΩΡΙΣ χρήση της ισοτιμίας της εκεί τράπεζας ώστε να χρησιμοποιήσεις την τραπεζική ισοτιμία της Revolut που είναι πολύ πιο συμφέρουσα.

 

Έτσι πρακτικά θα κερδίσεις και αρκετά χρήματα που θα έχανες λόγω ισοτιμιών στα ανταλλακτήρια.

 

Αν θέλεις μία πρόσθετη ασφάλεια (και με δεδομένο ότι εφόσον πας Μπαλί έχεις διαβατήριο), βγάλε και Revolut και Number 26.

 

Εγώ έτσι τις δουλεύω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν θέλεις πληροφορίες στείλε πμ να μην είμαστε offtopic εδώ.



#742   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/04/2016 - 19:40

Στο Μπαλι (τυχερε μου) φιλε, οι συναλλαγες θα γινονται σε ινδονησιακες ρουπιες. 1€= 13.100 IDR.
Ισχυουν τα παραπανω που σου εγραψαν τα παιδια για τις συναλλαγες τοσο σε Ατμ οσο και σε καταστηματα.
Συμφωνω απολυτα με την επιπλεον εκδοση μιας number26 σαν backup. Μαλιστα με την ευκολια και αμεσοτητα που μεταβιβαζονται τα χρηματα απο την 26 στην revolut θα εβαζα σε εκεινη τα χρηματα μου και θα τα μετεφερα αναλογα με τις αναγκες μου.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

#743   PanagiotisGournas

PanagiotisGournas

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Twitter:@gournas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2016 - 20:43

Καλησπερα παιδια οποιος γνωριζει δεκτη η οποια βοηθεια.

Αρχικα εκανα την βλακεια και εστειλα χρηματα απο στοιχηματικη 01/04 στην revolut μεσω iban .

Το προβλημα ειναι οτι εχουμε 19/04 και τα λεφτα δν εχουν επιστραφει ακομα στην sporting. Προσπαθω να βγαλω ακρη με το support της revolut αλλα ειναι τοσο κακο που δν μπορουν να εντοπισουν το ποσο, τους στελνω φωτογραφιες απο την αναληψη της sporting και το μονο π μ λενε ειναι να περιμενω χωρις να εχουν καποιο αποδεικτικο οτι οντως εχουν παει τα χρηματα και οτι γυρνανε . Γνωριζω οτι θα εχω κυρωσεις αλλα ειναι το λιγοτερο αυτο .Εχει τυχει σε κανεναν ή να γνωριζει ποσο χρονο θελει ή να προτεινει καποια λυση?Εχω μιλησει με την sporting εκεινοι βλεπουν οτι εχουν παει αλλα δν μπορουν να κανουν κατι και μ παν να μιλησω με την τραπεζα οι οποιοι τωρα δν απαντανε καν στα μηνυματα.. Εχουν περασει 2 βδομαδες τι θελει κανενα μηνα ?

Ευχαριστω πολυ



#744   siswhs

siswhs

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/04/2016 - 22:09

Στο Facebook στείλε μήνυμα στην εφαρμογή δεν πρόκειται να απαντήσουν

#745   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2016 - 22:56

Παιδια,μου ειχαν κανει ενα refund στις 30 Μαρτιου στα 48,64 euro απο paypal οπου ειχαν πιστωθει στην καρτα,και μπενω σημερα στην εφαρμογη και βλεπω παλι τα χρηματα μου τα ξαναβαλανε...τι να κανω;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

#746   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 19/04/2016 - 22:57

Μην κανεις τπτ θα το φορτώσουν μετα από μέρες το ίδιο μου έγινε και μένα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#747   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2016 - 23:09

Μην κανεις τπτ θα το φορτώσουν μετα από μέρες το ίδιο μου έγινε και μένα


Sent from my iPhone using Tapatalk

τι εννοεις θα μου το φορτωσουν;

#748   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 19/04/2016 - 23:10

Έχεις μέσα χρήματα που δεν θα έπρεπε να έχεις η λάθος κατάλαβα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#749   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/04/2016 - 23:19

Ναι μου κανανε δευτερη φορα επιστροφη 48euro ενω μου τα ειχαν κανει 20 μερες πριν,μετα απο ποσες μερες στα πηραν πισω;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

#750   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 19/04/2016 - 23:20

Θα στα πάρουν πίσω μέσα στις μέρες! Μην τα πειράξεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)