Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1261   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 921 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 07/08/2016 - 00:35

Καλησπέρα :)

 

Άνοιξα σήμερα λογαριασμό στη Revolut, έκανα και ένα έμβασμα 100€ για τεστινγκ (θέλω να αγοράσω από GearBest) και είπα να κάνω και το verification από τώρα να ξεμπερδεύουμε...

Έβαλα την ταυτότητα, τράβηξα και τη μούρη μου φωτογραφία όπως ήθελε και σχεδόν στο 1 λεπτό, μου έρχεται ενημέρωση από την εφαρμογή ότι δε μπόρεσε να ταυτοποιηθούν τα στοιχεία μου και ότι θα πρέπει να κάνω πάλι την προσπάθεια με άλλα έγγραφα...

 

Είπα οκ... η ταυτότητα είναι από τα νιάτα μου, δεν έχει αλλάξει ποτέ, είναι παλαιού τύπου οπότε που να καταλάβουν ελληνικά αυτοί...

 

Επιλέγω το δίπλωμα (που είναι το αρχαίο το ροζ επίσης με ελληνικά μόνο), μου έρχεται μήνυμα ότι έχω υπερβεί τις προσπάθειες και να μιλήσω με το support τους.

 

Ωστόσο όταν πάω στο προφίλ, μου λέει ότι είναι σε επεξεργασία... το θέμα είναι πιο από τα 2; η ταυτότητα; το δίπλωμα ή και τα 2;;;

 

ΥΓ. Ποια η διαφορά της Revolut με τη Number24 και την άλλη που δε θυμάμαι πως την είπαμε; υπάρχει συγκριτικός πίνακας κάπου; είναι υπερβολή να τα έχεις και τα 3;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...! :D



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1262   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/08/2016 - 06:54

Είναι η Revolut, Number 24 και προφανώς εννοείς τη LeuPay. Η βασική διαφορά τους είναι ότι με Revolut δεν έχεις προσωπικό ΙΒΑΝ οπότε μεταφέρεις λεφτά στο όνομα της Revolut στη Barclays και αυτοί μετά πιστώνουν το ηλεκτρονικό πορτοφόλι σου (κάτι σαν Viva Wallet). Με τις άλλες 2 έχεις δικό σου ΙΒΑΝ οπότε μεταφέρεις λεφτά στον εαυτό σου. Επίσης με τη Revolut μπορείς μόνο από τραπεζικό λογαριασμό με το δικό σου όνομα να στείλεις λεφτά και όχι κάποιος τρίτος, αντίθετα με τις άλλες μπορεί οποιοσδήποτε να σου στείλει λεφτά. Το καλό της Revolut είναι ότι δε σε χρεώνει στις αναλήψεις μετρητών μέχρι κάποιο όριο ενώ η LeuPay σε χρεώνει προμήθεια από το 1€ ανάληψης. Η Number24 δεν είναι διαθέσιμη πλέον για Ελλάδα. Εγώ προσωπικά έχω 2. Revolut για βασικές χρήσεις (PayPal, eBay, για μετρητά στο εξωτερικό κλπ) και τη LeuPay που τη δίνω όταν θέλω να μου στείλει λεφτά άλλος.

 

Για το verify νομίζω ότι το λεγε και στην αρχή ότι θέλει έγγραφο με λατινικούς χαρακτήρες. Support μέσω chat εργάσιμες μόνο.


Τελευταία επεξεργασία από: thanozr, 07/08/2016 - 06:56


#1263   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/08/2016 - 17:27

Μετά την πρόσφατη χαλάρωση των capital controls μπορείς να κάνεις αγορές από gearbest και με τις ελληνικές κάρτες χωρίς πρόβλημα.



#1264   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 921 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 08/08/2016 - 00:03

Πάντως στο Revolut και στο Leupay δε μπορώ να περάσω καμία κάρτα...



#1265   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/08/2016 - 02:55

Αυτό το κομμάτι των capital controls δεν άλλαξε.

 

Αλλά οι αγορές άνοιξαν κανονικά.



#1266   Alekos05

Alekos05

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2016 - 20:32

Καλησπερα,

εκανα χτες δυο αγορες με REVOLUT κι ενω και οι δυο εκτελεστηκαν σημερα η μια εγινε και αποστολη και η δευτερη κοπικε ζητωντας μου να τους στειλω στοιχεια οπως ταυτοτητα καρτα και συμβαση με την τραπεζα....εχει κανεις ιδεα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?


In order to validate your payment, please follow the instructions below and file an appeal . We will respond to your appeal in about 1-3 working days. Once your card/account information has been validated, you may go shopping on our site.

Identity Certificate

Identity Card, Driver License, Social Security Card,Passport, etc.

Transaction source documents

At least one set of payment card and the bank statement


Τελευταία επεξεργασία από: Alekos05, 09/08/2016 - 20:32


#1267   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 921 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 09/08/2016 - 23:27

Εγώ δεν έχω κάνει καμία συναλλαγή αλλά είπα να κάνω από τώρα την ταυτοποίηση...

Είχα στείλει ταυτότητα και δίπλωμα αλλά δεν είχα δει τίποτα στον ορίζοντα οπότε και μπήκα στο chat.

 

Μου ζήτησε ο υπάλληλος να κάνουμε in-chat verification και να του στείλω ταυτότητα, μπρος και πίσω και μία σέλφι να κρατάω την μπροστινή μεριά της ταυτότητας...

 

Τρώω άκυρο γιατί ήταν χειρόγραφη η ταυτότητα (παλαιού τύπου) και κάνω το ίδιο και με το δίπλωμα (επίσης παλαιού τύπου αλλά μηχανογραφημένο).

 

Σε δευτερόλεπτα με είχε ταυτοποιήσει και όλα καλά!



#1268   Alekos05

Alekos05

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2016 - 13:18

Δεν ζητησαν κατι σε συμβαση με την τραπεζα ή αντιγραφο κινησεων οπως λενε?



#1269   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 10/08/2016 - 13:47

Έχει τύχει σε κανέναν να μη δέχεται την κάρτα ένα συγκεκριμένο μηχανάκι; Σε shell το συνάντησα όπου βγάζει ένα χαζό μνμ το μηχάνημα, οπουδήποτε αλλού η κάρτα δουλεύει κανονικά.



#1270   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 921 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 10/08/2016 - 15:14

Δεν ζητησαν κατι σε συμβαση με την τραπεζα ή αντιγραφο κινησεων οπως λενε?

Αν δεν κάνω λάθος μετά από 85 σελίδες που διάβασα, κάτι τέτοια σου ζητάνε όταν, πας και στέλνεις χρήματα στο IBAN της Revolut από λογαριασμό που εσύ είσαι συνδικαιούχος (2ος, 3ος κλπ) και όχι ο βασικός δικαιούχος...



#1271   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 10/08/2016 - 17:44

Εν τω μεταξυ φιλος μου πηγε αυτοφορο για τη χρηση μηχανηματος mypos που στελνει τα χρηματα που χρεωνει απο τις καρτες σε λογαριασμο Μαλτας. Δε καταλαβαινω τι διαφορετικο εχει αυτο με ολες αυτες τις  καρτες, παιζει να ειναι θεμα χρονο να τις μπλοκαρουν και αυτες τωρα που παλι δεν εχουν ρευστοτητα οι τραπεζες...



#1272   mpoukadoros

mpoukadoros

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2016 - 17:55

Η καρτα αυτη ειναι σαν να εχει ερθει ενας τουριστας απο εξωτερικο και χρησιμοποιειει την καρτα του!!!ενω ο φιλος σου πουλαγε στην ελλαδα προιοντα και τα λεφτα τα εστελνε απευθειας εξωτερικο .αλλο το ενα αλκο το αλλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1273   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 10/08/2016 - 18:00

Η καρτα αυτη ειναι σαν να εχει ερθει ενας τουριστας απο εξωτερικο και χρησιμοποιειει την καρτα του!!!ενω ο φιλος σου πουλαγε στην ελλαδα προιοντα και τα λεφτα τα εστελνε απευθειας εξωτερικο .αλλο το ενα αλκο το αλλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατι απο εδω δεν γεμιζεις λογαριασμο εξωτερικου για να κανεις αγορες παρακαμπτωντας τα capital controls? αυτο ειναι και το "παρανομο" με τα mypos



#1274   mpoukadoros

mpoukadoros

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2016 - 18:02

Κανεις λαθος σε αυτο!!βασει καπιταλ κοντρολ επιτρεπεται να στειλεις μεχρι χιλια ευρω στο εξωτερικο τα οποια περνανε απο το τραπεζικο συστημα!!ενω τα pos στελνουν απευθειας τα χρηματα εξω χωρις να εχει γνωση η τραπεζα της ελλαδος και ξεπερνωντας βεβαια τα χιλια ευρω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1275   grovolis

grovolis

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Twitter:@georgerovolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:grovolis

Δημοσίευση 10/08/2016 - 20:29

Εκτός ότι τα στέλνουν κατευθείαν έξω, αν δεν έχει δηλωμένο τον λογαριασμό γλυτώνει και την εφορία.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 25

0 μέλη, 22 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2), Bing (1)