Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3661   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2020 - 12:38

Mπορείς να διαβάσεις όλες τις λεπτομέρειες για τη Revolut Junior εδώ:
https://www.revolut..../revolut-junior
 
Νομίζω πως ακόμα δεν υπάρχει διαθέσιμη για όλους:
At the moment, the new account is only available to UK Premium and Metal Customers. Revolut says it will roll out the Junior app to other regions in Europe in the coming months.

Μπορείς να ρωτήσεις περισσότερα για αυτό μέσα από το chat της εφαμοργής. 
 
 

Ήταν κάτι που ήθελα για τα παιδιά αλλά δεν βρίσκω επιλογή στην εφαρμογή της revolut για να ανοίξω λογαριασμό αυτό που λέει να επιλέξουμε το junior account


Sent from my iPhone using Tapatalk



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3662   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2020 - 15:29

Ποσες ¨"καρτες μια χρησης "  μπορω να βγαλω μεσω revolut??  Με τον απλο κλασικο λογαριασμο .



#3663   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/04/2020 - 18:37

Και αλλη μια ερωτηση....Revolut και Pay Pal συνδεονται? Μονο τον λογαριασμο εβαλα αλλα οταν φορτιζω την καρτα δεν τα βλεπω στο paypal......



#3664   harrisaggelosaleif

harrisaggelosaleif

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:harrisaggelosaleif

Δημοσίευση 08/04/2020 - 00:28

Top up εκανα. Πριν κανα μηνα ομως εκανα τελευταία φορα, δεν εχω προσπαθήσει ξανα πρόσφατα. Δες τι όριο εχεις για online αγορες, ισως φταιει αυτο.



Το όριο είναι εντάξει . Μου βγάζει επανειλημμένα ότι απέτυχε η φόρτιση . Προσπαθώ μέσω χρεωστικής κάρτας . Την prepaid δεν με άφησε να την χρησιμοποιήσω

#3665   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/04/2020 - 16:37

Θα το δοκιμάσω ξανα και θα σου πω

#3666   rainmangr

rainmangr

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2020 - 00:08

Παιδιά μια ερώτηση , έχω ανοίξει λογαριασμό στη revolut και έχω το εξής πρόβλημα , όταν κάνω αγορές μέσου internet ακόμα και από Ελλάδα , το νόμισμα που παίρνει από τις αγορές ειναι λίρα Αγγλίας , δεν γίνετε να παίρνει ευρώ ? Το ίδιο μου κάνει και από το eBay που ήταν δολάριο το νόμισμα αγοράς και πλήρωσα σε λίρες πάλι , ξέχασα να αναφέρω ότι έχω λογαριασμούς και στα τρία νομίσματα που είχαν χρήματα μέσα ...

ευχαριστω 



#3667   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/04/2020 - 14:25

Μέσα στην εφαμοργή έχει ένα live chat. Μίλησε μαζί τους και θα σε κατευθύνουν σωστά και γρήγορα στο τι πρέπει να κάνεις. 

 

 

Παιδιά μια ερώτηση , έχω ανοίξει λογαριασμό στη revolut και έχω το εξής πρόβλημα , όταν κάνω αγορές μέσου internet ακόμα και από Ελλάδα , το νόμισμα που παίρνει από τις αγορές ειναι λίρα Αγγλίας , δεν γίνετε να παίρνει ευρώ ? Το ίδιο μου κάνει και από το eBay που ήταν δολάριο το νόμισμα αγοράς και πλήρωσα σε λίρες πάλι , ξέχασα να αναφέρω ότι έχω λογαριασμούς και στα τρία νομίσματα που είχαν χρήματα μέσα ...

ευχαριστω 



#3668   rainmangr

rainmangr

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2020 - 00:58

Δοκίμασε κανείς να το κάνει τώρα τελευταία ? Δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή στο manager payment ?

 

Υπαρχει ρυθμιση μεσα απο το πορτοφολι του paypal να μην κανει εκεινο την τυχον μετατροπη.
Ειναι σχετικα κρυμμενο αλλα υπαρχει.

Όταν κάνουμε login στο paypal πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις (το γρανάζι πάνω δεξιά) και κατά σειρά πηγαίνουμε:

Payments, Manage Pre-approved payments, Set available funding sources, Conversion Options

Εκεί έχουμε 2 επιλογές.

Paypal ή την άλλη επιλογή που λέει Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Διαλέγουμε όποια θέλουμε, πατάμε submit , μετά save και είμαστε έτοιμοι.

Sent from my iPad using Tapatalk



#3669   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/04/2020 - 14:46

Δοκίμασε κανείς να το κάνει τώρα τελευταία ? Δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή στο manager payment ?

Ακολούθησες τις οδηγιες του ποστ που επισυνάπτεις ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#3670   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 30/04/2020 - 15:14

Έχω ψάξει κι εγώ και δεν έχω βρει την ρύθμιση. Ούτε στο site.

#3671   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/05/2020 - 09:14

ρε παιδια το σκεφτομουν για revolut γιατι ηθελα να μετατρεψω καποιες λιρες σε ευρω αλλα κολλαω στα στοιχεια που ζηταει.θελουν φωτογραφια διαβατηριου κλπ .. Πόσο ασφαλή τα διατηρούν; Ποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στα στοιχεία αυτά; 

 

σου ζητάνε να ανεβάσεις το διαβατήριο και μια selfie μέσω ιντερνετ, αν σε οποιαδήποτε τράπεζα η υπηρεσία μας ζητούσαν να ανεβάσουμε κάπου τετοια στοιχεια με αγνωστο διαχειριστή των πληροφοριών θα το κάναμε;


Τελευταία επεξεργασία από: sevarton, 01/05/2020 - 09:19


#3672   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 01/05/2020 - 10:09

ρε παιδια το σκεφτομουν για revolut γιατι ηθελα να μετατρεψω καποιες λιρες σε ευρω αλλα κολλαω στα στοιχεια που ζηταει.θελουν φωτογραφια διαβατηριου κλπ .. Πόσο ασφαλή τα διατηρούν; Ποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στα στοιχεία αυτά; 

 

σου ζητάνε να ανεβάσεις το διαβατήριο και μια selfie μέσω ιντερνετ, αν σε οποιαδήποτε τράπεζα η υπηρεσία μας ζητούσαν να ανεβάσουμε κάπου τετοια στοιχεια με αγνωστο διαχειριστή των πληροφοριών θα το κάναμε;

Ρωτάς κάτι που οι περισσότεροι σε αυτό το thread έχουμε κάνει, οπότε δεν ξέρω τι απάντηση περιμένεις να πάρεις... Σχεδόν όσοι συμμετέχουμε εδώ έχουμε κάνει αυτή τη διαδικασία, δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά για να αποκτήσεις λογαριασμό.



#3673   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/05/2020 - 10:13

Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι οτι η Revolut δεν ανήκει σε κάποιον 'κυρ Μήτσο' και οτι έχει Ευρωπαϊκό banking license ως fintech / banking services. 

Είναι απολύτως λογικό όταν προσφέρεις banking ή άλλες χρηματοοικονομικές υπηρεσίες οτι πρέπει, επιβάλλεται και είναι υποχρεωτικό να έχεις ταυτοποιημένους τους πελάτες σου. Πως αλλιώς θα έχεις ηλεκτρονικές χρηματικές συναλλαγές μαζί τους ή εσύ με τους υπόλοιπους χρήστες;  

 

Πέρα από το account η revolut προσφέρει μια σειρά από άλλες υπηρεσίες, αν δεν ξέρει ποιος είσαι πως θα στις παρέχει / πως θα σε ταυτοποιήσει. 

Τέλος επειδή υπάρχει τρελό money laundering έξω (μην κρίνουμε μόνο από την ψωροκώσταινα), είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν ποιος είσαι γιατί λογοδοτούν σε ελεγκτικούς μηχανισμούς όταν ανακαλυφθεί ξέπλυμα μαύρου χρήματος από χρήστες. Υπάρχουν και νόμοι για αυτό. 

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις account αν δε νιώθεις εμπιστοσύνη. Σίγουρα όμως μπορείς να ρωτήσεις στο chat ότι απορίες έχεις καθώς και να διαβάσεις τα terms and conditions και το privacy policy. 

 

ρε παιδια το σκεφτομουν για revolut γιατι ηθελα να μετατρεψω καποιες λιρες σε ευρω αλλα κολλαω στα στοιχεια που ζηταει.θελουν φωτογραφια διαβατηριου κλπ .. Πόσο ασφαλή τα διατηρούν; Ποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στα στοιχεία αυτά; 

 

σου ζητάνε να ανεβάσεις το διαβατήριο και μια selfie μέσω ιντερνετ, αν σε οποιαδήποτε τράπεζα η υπηρεσία μας ζητούσαν να ανεβάσουμε κάπου τετοια στοιχεια με αγνωστο διαχειριστή των πληροφοριών θα το κάναμε;


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 01/05/2020 - 10:15


#3674   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/05/2020 - 10:33

Με την ίδια ακριβώς λογική και εδώ κάθε 2 χρόνια σου ζητάνε

Ταυτότητα , εκκαθαριστικό , βεβαίωση εργοδότη , ΔΕΚΟ , διεύθυνση , τηλέφωνο

Και δεν ξέρεις ούτε πόσο ασφαλή είναι ούτε ποιος τα βλέπει ούτε τι τα κάνει .

Στάλθηκε από το MI 9 LITE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#3675   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 03/05/2020 - 21:24

Μία ερώτηση δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν. Στον λογαριασμό έχω 7€, έκανα μία αγορά από ένα site 4,50€. Το site δεν μου φαινόταν εντάξει γι αυτό χρησιμοποίησα έναν άδειο σχεδόν λογαριασμό. Από την στιγμή εκείνη και μετά γίνονται προσπάθειες να μου χρεώσουν 75€, 82€ και γενικά τέτοια ποσά. Τι μπορώ να αποκάνω για να τους αποκλείσω από τις προσπάθειες αυτές;
ec9ac3c04980466ac08e674aeb5f393f.jpg

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1), Google (1)