Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1621   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 12/01/2017 - 23:56

Μου έστειλε το παρακάτω: Transfers to a Revolut account varies from bank-to-bank and by country. From a UK account this usually takes 4 hours, and can take up to 1 working day. International transfers take 1-3 working days. Please ensure you use your 8-digit customer reference number as the reference/description for your transfer, or we will have to manually allocate your top up. This will delay the top up reaching your account. If it has surpassed the allowed time and your transfer has not yet been applied to your account, please ask me to transfer you to a live agent.

Δεν νομιζω οτι είναι αυτοματοποιημένο αυτό.. Μια χαρά σου απάντησε..
Είσαι σίγουρος οτι εβαλες τον 8ψηφιο αριθμο σωστα??
Αν ναι τοτε μιλά ξανά μαζί τους και πες τους τον κωδικό σου για να σου περάσουν τα χρήματα χειροκίνητα..

Το ebanking είναι στο όνομα σου έτσι??

Στάλθηκε από το Acer Iconia A500 μου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1622   niksan

niksan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2017 - 08:01

Στο όνομά μου είναι το e- banking απλά στο revolut έχω συνδεθεί με το ένα μόνο μικρό μου όνομα και στο e-banking αναφέρονται και τα δύο. Το διόρθωσα τώρα στο revolut. Δεν ξέρω αν αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Τον 8ψηφιο σίγουρα σωστά τον έβαλα. Θα μιλήσω πάλι μαζί τους.



#1623   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/01/2017 - 08:14

Τελικα μάλλον δεν ξαναχρησιμοποιώ το Revolut γιατί μου χρεώνει παραπάνω. Μου το έχει ξανακάνει άλλα σήμερα είναι το κάτι άλλο. Αγορα από ένα σαιτ συνολικά 150,13 ευρώ (όπως μου λέει και το mail της Pay pal και ρέπω στο κινητό να με χρεώνει με 156,58 ευρώ. Δηλαδή 5,50 ευρώ παραπάνω στην ισοτιμία


Κάτι άλλο είναι , αποκλείεται να είναι ισοτιμία της revolut αυτό το πόσο.

Ψαξτο και ενημέρωσε και εμάς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1624   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/01/2017 - 08:18

Στο όνομά μου είναι το e- banking απλά στο revolut έχω συνδεθεί με το ένα μόνο μικρό μου όνομα και στο e-banking αναφέρονται και τα δύο. Το διόρθωσα τώρα στο revolut. Δεν ξέρω αν αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
Τον 8ψηφιο σίγουρα σωστά τον έβαλα. Θα μιλήσω πάλι μαζί τους.


Αν δεν μπορεί να τα παραλάβει η revolut (οκταψηφιος ; όνομα λογαριασμού ;) θα γυρίσουν πίσω τα χρήματά σου στη τράπεζα σου μετά από κάποιες μέρες.
Μην αγχώνεσαι δεν τα χάνεις.

Μακάρι τελικά να μπούν στην revolut.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1625   niksan

niksan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2017 - 15:59

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι θέλανε να τους στείλω ταυτότητα και φωτο μου. Το έκανα μέσα από το support με live chat γιατι το αυτόματο σύστημα καταχώρησης της ταυτότητας μου είπαν ότι αντιμετωπίζε προβλήμα και δεν την δέχονταν. Όταν τα έστειλα μου εμφανίστηκε κατ` ευθείαν το ποσό της κατάθεσης. Νόμιζα ότι για καταθέσεις πάνω από 1500 ευρώ χρειάζονται να σταλουν στοιχεία ταυτότητας. Άλλαξε κάτι? Και κάτι αλλο. Για να μου στείλουν φυσική κάρτα χρειάζονται 6 ευρώ? Δεν είναι δωρεάν?

#1626   eliasmao

eliasmao

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2017 - 11:05

Καλημερα σε ολους. Δοκιμασα σημερα να κανω εγγραφη στο revolut. Ακολουθησα τα βηματα του οδηγου.... αλλα δεν μου εβγαλε καμια καρτα...( οπως δειχνει στο βημα 8 του οδηγου) εχει μια επιλογη "get revolut card" οταν παταω εκει εχω την επιλογη να διαλεξω αναμεσα σε virtual και physical. Οποια και να επιλεξω μου βγαζει το εξης: "To order a card , you need to have at least €10 on your account"

Πρεπει να στειλω εμβασμα πρωτα για να μου εκδοσουν καρτα :huh: ή κανω κατι λαθος ? :huh:

 

Ευχαριστω..


Τελευταία επεξεργασία από: eliasmao, 14/01/2017 - 11:07


#1627   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/01/2017 - 21:06

Παλιότερα η 1η φυσική κάρτα ήταν δωρεάν. Μετά που ξεκίνησαν τις ανέπαφες την χρεώνουν πλέον. Νομίζω ότι έχει περάσει ένας παγκόσμιος "νόμος" ότι πρέπει πλέον όλες οι υπηρεσίες με χρήματα moneysafe, wallet Κλπ να γίνονται verify με στοιχεία πελάτη.

 

https://revolut.com/...entVerticalTab4


Τελευταία επεξεργασία από: thanozr, 15/01/2017 - 21:12


#1628   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 15/01/2017 - 22:07

Δεν χρεώνεται η πρωτη φυσική κάρτα. Απο την 2η και μετα κοστίζει.. Απλα έχουν αλλάξει τους όρους και για να βγαλεις φυσική πρέπει να εχεις 10 ευρώ μέσα! Τα λεφτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κανονικά αμέσως μετα!
Όλοι ζητούσαν φυσική κάρτα και μπορεί μετα να μην την χρησιμοποιούσαν την ρεβολουτ ποτε.. Οποτε έβγαινε χαμένη η ρεβολουτ.. Και 0 balance και χρεωμένη με την αποστολή της κάρτας.. Οποτε τώρα σε υποχρεώνει να στειλεις 10 ευρώ πρωτα..

Στάλθηκε από το Acer Iconia A500 μου

#1629   niksan

niksan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/01/2017 - 01:16

http://i1253.photobu...zpsxqkhyob8.png

#1630   niksan

niksan

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/01/2017 - 01:19

Μου εμφανίζει το παραπάνω κόστος για να μου στείλει την πρώτη φυσική κάρτα.

#1631   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 16/01/2017 - 01:24

Άσχετο με το θέμα αλλά ίσως κάποιοι να μην θέλουν να δώσουν έξτρα λεφτά.εχθες αγορά από το gearbest μέσω PayPal με κάρτα της εθνικής.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1632   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/01/2017 - 07:17

Παιδιά οι ελληνικές κάρτες πλέον περνάνε όλο και περισσότερο στις αγορές internet.

Μειώνεται η ανάγκη απόκτησης της revolut.

Ο μόνος ίσως λόγος πλέον που διευκολύνει μια revolut είναι για την μετατροπή συναλλάγματος όταν κάποιος είναι ταξίδι σε άλλη χώρα και το απεριόριστο ανάληψης που έχει από ΑΤΜ ( με χρέωση από ένα ποσό και πάνω).

Αλλιώς δεν είναι πλέον τόσο απαραίτητη , όπως στην αρχή των cc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1633   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/01/2017 - 08:47

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που έχω κανει μια αγορά μεσω ebay και μέσω revolut.
Και φτάσω σε διαδικασία refund, αν τα λεφτά του refund τα στείλει ο προμηθευτής του προιοντος πίσω στη revolut
θα έχω πρόβλημα με την αποδοχή του ποσού?
Ευχαριστώ!


Οχι φίλε sipno δεν θα έχεις.Το ποσό θα πάει αυτόματα στην Revolut!


Να ρωτήσω και εγώ. Μου έκαναν refund για αγορά στο eBay στις 13/1. Το PayPal το έχω συνδεδεμένο με τη Revolut αλλα τα λεφτά ακόμα δεν τα βλεπω στην κάρτα. Επιβεβαίωσα μέσω PayPal πως τα λεφτά στάλθηκαν στην revolut βλέποντας την αριθμό της. Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να γίνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1634   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 16/01/2017 - 09:59

Μου εμφανίζει το παραπάνω κόστος για να μου στείλει την πρώτη φυσική κάρτα.

Μάλιστα.. Μάλλον το άλλαξαν..
Εμένα που την ζήτησα τέλη Νοέ και ήρθε αρχές Δεκ δεν χρέωσε τίποτα!

Στάλθηκε από το Acer Iconia A500 μου

#1635   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 16/01/2017 - 14:14

Μου εμφανίζει το παραπάνω κόστος για να μου στείλει την πρώτη φυσική κάρτα.

Πλέον χρεώνουν και την αποστολή της πρώτης κάρτας.

Χρεώνουν ακόμα και την έκδοση δεύτερης εικονικής κάρτας.

Αλλά το βρίσκω και λογικό σχετικά, πολλοί απλά άνοιγαν τον λογαριασμό λάμβαναν την κάρτα και απλά την είχαν να κάθετε.

 

Παιδιά οι ελληνικές κάρτες πλέον περνάνε όλο και περισσότερο στις αγορές internet.

Μειώνεται η ανάγκη απόκτησης της revolut.

Ο μόνος ίσως λόγος πλέον που διευκολύνει μια revolut είναι για την μετατροπή συναλλάγματος όταν κάποιος είναι ταξίδι σε άλλη χώρα και το απεριόριστο ανάληψης που έχει από ΑΤΜ ( με χρέωση από ένα ποσό και πάνω).

Αλλιώς δεν είναι πλέον τόσο απαραίτητη , όπως στην αρχή των cc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάντως εγώ που ήμουν δύσπιστος στην αρχή πλέον την χρησιμοποιώ αρκετά. Οι κάρτες τις Eurobank που έχω δεν περνάνε σχεδόν πουθενά.

Πλέον την κάνω top up και με κάρτα εξωτερικού το οποίο δίνει άλλη ευκολία σε σχέση με το έμβασμα.

 

Να ρωτήσω και εγώ. Μου έκαναν refund για αγορά στο eBay στις 13/1. Το PayPal το έχω συνδεδεμένο με τη Revolut αλλα τα λεφτά ακόμα δεν τα βλεπω στην κάρτα. Επιβεβαίωσα μέσω PayPal πως τα λεφτά στάλθηκαν στην revolut βλέποντας την αριθμό της. Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να γίνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μεσολάβησε το ΣΚ οπότε δώσε λίγο χρόνο, θα φανούν τα χρήματα στην revolut. Εμένα σε παρόμοια κατάσταση έκαναν 3 εργάσιμες να φανεί ένα refund. Αν δεν φανεί ωστόσο μετά το πέρας αυτών των ημερών επικοινώνησε με το support.

 

 

Μία ερώτηση και απο εμένα, οι καινούργιες κάρτες έχουν και nfc; Αν ναι, υπάρχει κάποιος που να άλλαξε την παλιά του κάρτα με καινούργια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 41

0 μέλη, 40 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)