Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/02/2016 - 17:09

αυτό που θελεις δεν γίνεται με τη revolut.

 

Μπορείς να μου πεις γιατί;

 

Κάποιες πωλήσεις που είχα κάνει στο ebay πριν χρόνια όταν στο PayPal είχα συνδεδεμένη μόνο τη χρεωστική μου, τα λεφτά που μου πλήρωνε ο αγοραστής δεν έμεναν στο balance αλλά πιστώνονταν κατευθείαν στην πιστωτική αυτή. Έχει αλλάξει αυτό;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/02/2016 - 17:40

Μπορείς να μου πεις γιατί;

Κάποιες πωλήσεις που είχα κάνει στο ebay πριν χρόνια όταν στο PayPal είχα συνδεδεμένη μόνο τη χρεωστική μου, τα λεφτά που μου πλήρωνε ο αγοραστής δεν έμεναν στο balance αλλά πιστώνονταν κατευθείαν στην πιστωτική αυτή. Έχει αλλάξει αυτό;


η revolut καρτα σου δεν ειναι αμεσα συνδεδεμενη με iban λογαριασμο. η revolut εχει εναν λογαριασμο "κουβα" στη barcleys εκει κανουν καταθεση οι χρηστες και αναλογα το reference number μοιραζει τα χρηματα στο wallet του καθε χρηστη.

προτεινω ή να δηλωσεις ελληνικο iban λογαριασμο ή ανοιγεις δωρεαν λογαριασμο με iban στην υπηρεσια leupay (υπαρχει σχετικο topic στο forum)

#138   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/02/2016 - 19:48

ή να βγαλεις την number26 που σου δινει iban

https://number26.eu/gr/

 

Μπορείς να μου πεις γιατί;

 

Κάποιες πωλήσεις που είχα κάνει στο ebay πριν χρόνια όταν στο PayPal είχα συνδεδεμένη μόνο τη χρεωστική μου, τα λεφτά που μου πλήρωνε ο αγοραστής δεν έμεναν στο balance αλλά πιστώνονταν κατευθείαν στην πιστωτική αυτή. Έχει αλλάξει αυτό;

 

 

η revolut καρτα σου δεν ειναι αμεσα συνδεδεμενη με iban λογαριασμο. η revolut εχει εναν λογαριασμο "κουβα" στη barcleys εκει κανουν καταθεση οι χρηστες και αναλογα το reference number μοιραζει τα χρηματα στο wallet του καθε χρηστη.

προτεινω ή να δηλωσεις ελληνικο iban λογαριασμο ή ανοιγεις δωρεαν λογαριασμο με iban στην υπηρεσια leupay (υπαρχει σχετικο topic στο forum)



#139   carculas

carculas

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/02/2016 - 21:42

όλα καλά με τη revolut αλλά δεν ήξερα ότι δεν υποστηρίζει στοίχημα.μου την μπλόκαραν και μου λένε να κάνω verify.διαβατήριο δεν έχω, έχω καινούργια ταυτότητα όμως.υπάρχει κάποιος που έχει κάνει verify με id; μπορεί να ξεκλειδώσει από το support αν επικοινωνήσω μαζί τους;



#140   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/02/2016 - 22:01

Πριν λίγο μπήκα για να κάνω verify στο λογαριασμό της κοπέλας μου και είδα ότι άλλαξαν το σύστημα.

 

Πλέον αφού επιλέξεις τη χώρα σου, έχει επιλογή και για ταυτότητα πέρα από δίπλωμα και διαβατήριο, με νέο UI.



#141   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/02/2016 - 22:02

Εγω δίπλωμα εκανα παντως μεσα σε 20 δευτερόλεπτα


Sent from my iPad using Tapatalk

#142   theodorosk

theodorosk

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2016 - 02:31

Μετά απο μια απόπειρα πληρωμής στο opencart.com (extensions για κατασκευή eshop για όσους γνωρίζουν) μου κλείδωσαν κάρτα/λογαριασμό/app/κτλ...

 

Η απάντηση που πήρα ήταν η εξής!
Opencart.com, Skrill, Neteller and in general any online trading websites are currently not allowed for use with your Revolut card
 

Η opencart.com ουδεμία σχέση έχει με Skrill, Netellet, κτλ... Μπορείς να πληρώσεις όμως με Skrill ΑΝ θέλεις! (εγώ όμως προσπάθησα να κάνω πληρωμή με Credit Card!)

Είναι ένα απλό eshop που πουλάει ψηφιακό περιεχόμενο...

 

Αν δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κάρτα για "πληρωμή με credit card" σε κάποιο site... για ποιον λόγο να έχουμε αυτην την κάρτα?!
Για πληρωμές σε POS καταστημάτων και ανάληψη απο ATM μόνο!?

 

Τι δεν έχω καταλάβει?



#143   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2016 - 09:12

Το μήνυμα τους ειναι ξεκάθαρο αναφέροντας "οποιεςδήποτε ιστοσελιδες online συναλλαγών".

Προφανώς επειδή για δικούς τους λόγους (να μαζέψουν πελατεία φαντάζομαι ) ειναι χωρίς fee οτιδήποτε κάνεις για ένα χρόνο , οι δραστηριότητες της κάρτας ειναι περιορισμένες.

Πιθανολογώ ότι μετά την παρέλευση του ενός χρόνου θα συμπεριλάβουν Η θα σου προτείνουν και άλλες δραστηριότητες με την κάρτα όπως οι δικες σου αλλα με συγκεκριμένο Πρόγραμμα προμηθειών για κάθε δοςοληψια. Όπως κάνει πχ το viva wallet , και τόσα αλλα.

Υπόθεση κάνω .......


Sent from my iPhone using Tapatalk

#144   Dryhill

Dryhill

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 06/02/2016 - 14:19

Γεια σας. Αφού έκανα τη σύνδεση μέσω PayPal και έκανα τη ρύθμιση να γίνεται από τη revolut η μετατροπή στο συνάλλαγμα, πραγματοποίησα αγορά σε γερμανικό σάιτ, η revolut μου έκανε τη μετατροπή από λίρες σε ευρώ το ποσό που χρεωθηκε στη PayPal και λόγω ισοτιμίας, & ενώ το αρχικό ποσό ήταν 130€ στη κίνηση της revolut χρεώθηκαν 136€. Γιατι έγινε αυτή η μετατροπή από λίρες σε ευρώ, αφού ευρώ είχα φορτώσει στη κάρτα;; Έκανα κάτι λάθος κατά τη συναλλαγή;

#145   theodorosk

theodorosk

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2016 - 18:11

Το μήνυμα τους ειναι ξεκάθαρο αναφέροντας "οποιεςδήποτε ιστοσελιδες online συναλλαγών".

Προφανώς επειδή για δικούς τους λόγους (να μαζέψουν πελατεία φαντάζομαι ) ειναι χωρίς fee οτιδήποτε κάνεις για ένα χρόνο , οι δραστηριότητες της κάρτας ειναι περιορισμένες.

Πιθανολογώ ότι μετά την παρέλευση του ενός χρόνου θα συμπεριλάβουν Η θα σου προτείνουν και άλλες δραστηριότητες με την κάρτα όπως οι δικες σου αλλα με συγκεκριμένο Πρόγραμμα προμηθειών για κάθε δοςοληψια. Όπως κάνει πχ το viva wallet , και τόσα αλλα.

Υπόθεση κάνω .......


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άρα με λίγα λόγια... ΑΝ ισχύει η υπόθεση σου... τότε είναι μια πρακτικά άχρηστη κάρτα μιας και ούτε αγορές μπορείς να κάνεις online... ούτε και τίποτα άλλο πέρα απο πληρωμές σε μηχανήματα POS!



#146   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2016 - 09:46

Αυτά που εχω δοκιμαςει και τα κάνει ειναι :

αγορές προϊόντων μεςω Ίντερνετ ,
αποςτολη χρηματων σε συγγενικά προςωπα που έχουν και αυτά revolut ,
Ανάληψη μετρητών απο ελληνικό ΑΤΜ
Μετατροπή συναλλάγματος και αγορά προϊόντων σε αλλο νόμισμα.

Τώρα γιατί δεν δέχεται την χρέωση στο opencart.com ;;;;

Μήπως επειδή το site περιέχει την λέξη cart μπερδεύτηκαν και θεωρούν ότι κανείς μεταφορά χρημάτων σε άλλη κάρτα όπως η skrill και η neteller (τις οποίες και αναφέρουν στο μήνυμα τους) ;

Δεν τους κάνεις μια διευκρίνιση στο support , ότι το opencart ειναι site κατασκευής ιστοσελίδων και όχι κάποια υπηρεσία με πιςτωτικες ή χρεωςτικες καρτες ;

Δεν ξέρω τι αλλο να υποθέσω , χαζή και υπερβολική κίνηση να κλείσουν το λογαριασμό σου.
Άσε που γιατί να μην μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε άλλη κάρτα πχ netseller , επειδή ειναι ανταγωνίστρια ;
Χαζές πολιτικές που απλά απομακρύνουν τον κόσμο.







Sent from my iPhone using Tapatalk

#147   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 07/02/2016 - 10:02

Καλημέρα
Μπορούμε να κάνουμε ανανέωση στον λογαριασμό στο Apple Store?
Τα 99$ εννοώ

#148   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/02/2016 - 12:35

Αυτά που εχω δοκιμαςει και τα κάνει ειναι :

αγορές προϊόντων μεςω Ίντερνετ ,
αποςτολη χρηματων σε συγγενικά προςωπα που έχουν και αυτά revolut ,
Ανάληψη μετρητών απο ελληνικό ΑΤΜ
Μετατροπή συναλλάγματος και αγορά προϊόντων σε αλλο νόμισμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ανάληψη μετρητών απο ποια ΑΤΜ εχεις δοκιμάσει;
Προσπάθησες μήπως να κανεις και κατάθεση; (Δεν γνωρίζω αν γίνεται)
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#149   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2016 - 14:44

Ανάληψη μετρητών απο ποια ΑΤΜ εχεις δοκιμάσει;
Προσπάθησες μήπως να κανεις και κατάθεση; (Δεν γνωρίζω αν γίνεται)
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Απο ΑΤΜ Πειραιώς , υπάρχει κάπου εδω μέσα αναλυτικός οδηγός πως κανείς ανάληψη.
Γίνεται όμως σίγουρα απο όλα τα ΑΤΜ τραπεζών σε διάφορες χώρες.

Κατάθεση χρημάτων κάνεις με δικό σου έμβασμα , όχι απο ΑΤΜ αλλα απο ταμείο ή webanking και θέλει 4-5 μέρες να φτάσουν τα χρήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#150   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/02/2016 - 14:46

Απο ΑΤΜ Πειραιώς , υπάρχει κάπου εδω μέσα αναλυτικός οδηγός πως κανείς ανάληψη.
Γίνεται όμως σίγουρα απο όλα τα ΑΤΜ τραπεζών σε διάφορες χώρες.

Κατάθεση χρημάτων κάνεις με δικό σου έμβασμα , όχι απο ΑΤΜ αλλα απο ταμείο ή webanking και θέλει 4-5 μέρες να φτάσουν τα χρήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, έχω στείλει έμβασμα και έκανε ακριβώς 2 ημέρες, απλά δεν ήξερα αν μπορούσαμε να κάνουμε κατάθεση απο ΑΤΜ.
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tsoupri, 07/02/2016 - 14:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 33

0 μέλη, 32 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)