Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1771   thodoris23

thodoris23

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/08/2017 - 14:30

Παιδια δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος αλλα τις τελευταιες μερες προσπαθω να βρω μια λυση να φτιαξω μια καρτα revolut και επειδη δεν υπαρχουν οδηγοι για την νεα εκδοση εχω σπασει λιγο το κεφαλι μου επειδη οταν βαζω τα στοιχεια της καρτας μου μετα παταω κανονικα add cart και επειτα next οταν μου βγαζει την διευθυνση μου.Ομως εκει μου εμφανιζεται ενα προβλημα το οποιο μου λεει......Oops! Your topup request was declined by your bank.Please contact the CARD PAYMENTS DIVISION of your bank before retrying.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1772   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/08/2017 - 19:45

Λόγω capital control οι Κάρτες Ελληνικών τραπεζών δεν υποστηρίζονται για γεμισμα της κάρτας. Η τουλάχιστον δεν υποστηρίζονται από όλες τις τράπεζες και αξιόπιστα.
Για σιγουριά στέλνεις χρήματα μέσω ebanking από τον λογαριασμό σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 08/08/2017 - 19:46


#1773   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/08/2017 - 23:49

Παιδιά το GB IBAN που δίνει δεν είναι το προσωπικό αλλά της εταιρείας και σου αλλάζει τον τρόπο με τον παλιό. Από το support μου ζήτησαν τα στοιχεία της τράπεζας που είχα πρόβλημα και τους έδωσα της Alpha Bank. Αναμένουμε

#1774   thodoris23

thodoris23

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/08/2017 - 00:25

Λόγω capital control οι Κάρτες Ελληνικών τραπεζών δεν υποστηρίζονται για γεμισμα της κάρτας. Η τουλάχιστον δεν υποστηρίζονται από όλες τις τράπεζες και αξιόπιστα.
Για σιγουριά στέλνεις χρήματα μέσω ebanking από τον λογαριασμό σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγω απλα αυτο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι να κανω ταυτοποιηση και εχω παρει το IBAN και το BIC μετα απο το αυτο το σταδιο δεν εχω κανει κατι αλλο.Τι θα επρεπε να κανω στην συνεχεια ωστε να στειλω χρηματα στην revolut και μεσω paypal να κανω τις αγορες μου? Και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!



#1775   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/08/2017 - 08:01

Εγω απλα αυτο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι να κανω ταυτοποιηση και εχω παρει το IBAN και το BIC μετα απο το αυτο το σταδιο δεν εχω κανει κατι αλλο.Τι θα επρεπε να κανω στην συνεχεια ωστε να στειλω χρηματα στην revolut και μεσω paypal να κανω τις αγορες μου? Και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!

Θα πας στην αρχή του θέματος και ανάλογα με της τράπεζας το ebanking που έχεις θα ακολουθήσεις τις οδηγίες για το πως θα στείλεις χρήματα από τον λογαριασμό σου.
Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες με φωτογραφίες.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1776   thodoris23

thodoris23

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/08/2017 - 15:14

Θα πας στην αρχή του θέματος και ανάλογα με της τράπεζας το ebanking που έχεις θα ακολουθήσεις τις οδηγίες για το πως θα στείλεις χρήματα από τον λογαριασμό σου.
Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες με φωτογραφίες.


Sent from my iPad using Tapatalk

Σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες.Θα ηθελα και κατι τελευταιο αν ειναι ευκολο! Χρειαζεται να αλλαξω το IBAN της REVOLUT σε GB... ? Και επισης το Reference ποιο ειναι?



#1777   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/08/2017 - 19:46

Σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες.Θα ηθελα και κατι τελευταιο αν ειναι ευκολο! Χρειαζεται να αλλαξω το IBAN της REVOLUT σε GB... ? Και επισης το Reference ποιο ειναι?

Το reference είναι ο κωδικός πελάτη που έχεις για να έρχονται τα χρήματα σε σένα.
Είναι ένας αριθμός που αναβοσβήνει όταν πας στα στοιχεία του λογαριασμού σου και από πάνω του γράφει reference.
Αν σου έχουν δώσει καινούργιο Iban από LT μπορείς να ζητήσεις να στο αλλάξουν σε αυτό που να μπορείς να στειλεις από Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1778   acab4life

acab4life

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/08/2017 - 21:18

Με το LT πάντως από Πειραιώς δεν μπορείς.

#1779   thodoris23

thodoris23

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/08/2017 - 01:14

Το reference είναι ο κωδικός πελάτη που έχεις για να έρχονται τα χρήματα σε σένα.
Είναι ένας αριθμός που αναβοσβήνει όταν πας στα στοιχεία του λογαριασμού σου και από πάνω του γράφει reference.
Αν σου έχουν δώσει καινούργιο Iban από LT μπορείς να ζητήσεις να στο αλλάξουν σε αυτό που να μπορείς να στειλεις από Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι το reference γιατι δεν μου το εχει βγαλει καπου δεν ξερω ισως να μην ψαχνω και γω σωστα!! Παντως ευχαριστω πολυ και παλι για την βοηθεια!



#1780   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/08/2017 - 07:39

Αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι το reference γιατι δεν μου το εχει βγαλει καπου δεν ξερω ισως να μην ψαχνω και γω σωστα!! Παντως ευχαριστω πολυ και παλι για την βοηθεια!

Δεν υπάρχει περίπτωση.
Στην κεντρική οθόνη πατάς top up. Μετά bank transfer. Από την λίστα των νομισμάτων επιλέγεις το €. Σου εμφανίζει μια σελίδα με τα απαραίτητα στοιχεία όπου πρώτο και αναβοσβηνοντας σου δείχνει το reference σου.
Αν δεν τα βλέπεις τότε μάλλον δεν έχεις ανοίξει λογαριασμό.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1781   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/08/2017 - 08:07

Αν μπορεί κάποιος mod ας βάλει στα αρχικά ποστ πως "ΑΝ έχεις LT IBAN μέχρι στιγμής πρέπει να επικοινωνήσετε με το support και να σας το αλλάξουν στο παλιό σύστημα ώστε να βλέπετε GB IBAN."
Και μετά ακολουθείς τις οδηγίες.

Όποιος έχει LT IBAN με Alpha Bank και Πειραιώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ.

#1782   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/08/2017 - 12:21

Και εγώ LT λογαριασμό έχω.

Μήπως τελικά πρέπει να προσαρμοστούν η Alpha και η Πειραιώς αντί να αλλάζει με τον παλιό τρόπο η revolut την κατάθεση χρημάτων ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1783   thodoris23

thodoris23

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/08/2017 - 12:21

Δεν υπάρχει περίπτωση.
Στην κεντρική οθόνη πατάς top up. Μετά bank transfer. Από την λίστα των νομισμάτων επιλέγεις το €. Σου εμφανίζει μια σελίδα με τα απαραίτητα στοιχεία όπου πρώτο και αναβοσβηνοντας σου δείχνει το reference σου.
Αν δεν τα βλέπεις τότε μάλλον δεν έχεις ανοίξει λογαριασμό.


Sent from my iPad using Tapatalk 

Οταν κανω αυτη την διαδικασια βλεπω το IBAN μου και τον BIC αλλα το Reference δεν μου το βγαζει



#1784   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 17/08/2017 - 10:50

Παιδία έχω και εγω πρόβλημα!έχουν κάνει ανανέωση του παλιού με νέο iban και ενώ είχα στείλει απο winbank απο δευτέρα,σημερα επικοινώνησα μαζεί τους και μου είπαν να κάνω log out από το app και μετά log in ξανά για να ανανεωθούν τα νέα στοιχεία τους.Τελικά πάω να κάνω μεταφορά και μου λέει invalid beneficiary account και δεν προχωρά η διαδικασία μεταφοράς απο winbank. Το έχει πάθει κανείς?



#1785   digaryfa

digaryfa

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2017 - 01:08

Είχε κανείς πρόβλημα με την άφιξη της κάρτας?Γνωρίζω οτι δεν έρχεται συστημένο αλλά την περιμένω απο 2/8 και δεν έφτασε ποτέ στην οδό μου. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες