Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1786   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/08/2017 - 20:50

Κάνει κανα 2 βδομάδες να έρθει.Εμένα μου είχε έρθει σε 2 βδομάδες και σε φίλο μου πέρσι σε 1 βδομάδα.Επικοινώνησε μαζί τους.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1787   LilaPap

LilaPap

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 24/08/2017 - 15:56

Capital Controls. Όλοι λίγο πολύ έχουμε επηρεαστεί.

Όλοι λίγο πολύ ψάχνουμε για τρόπους να μπορέσουμε να αγοράσουμε κάτι από το εξωτερικό και μπλέκουμε με περίεργες διαδικασίες ή υποχρεωνόμαστε στον ξάδερφο από την Αμερική.

Κι όμως υπάρχουν και άλλες λύσεις.

 

2dec989.jpg

 

 

Η Revolut είναι μια σχετικά νέα υπηρεσία που προσφέρεται από την ομώνυμη εταιρεία και έγκειται στην χορήγηση μιας virtual χρεωστικής κάρτας (debit card) Mastercard, την οποία μπορούμε να φορτίζουμε στέλνοντας τραπεζικό έμβασμα από Ελλάδα (και όχι μόνο).
 

 

Τα πλεονεκτήματα της κάρτας Revolut πέρα από την παράκαμψη των Capital controls, είναι πολλαπλά:

 

1. Τα χρήματα που βρίσκονται μέσα στη Revolut δεν υπόκεινται σε capital controls, οπότε μπορούμε να χρησιμοποιούμε την κάρτα για online αγορές οπουδήποτε συναντάμε πρόβλημα με τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών.

 

2. H Revolut δεν κρατάει προμήθειες για μετατροπές συναλλάγματος μεταξύ διαφορετικών νομισμάτων, αλλά μας δίνει τη βέλτιστη και πιο συμφέρουσα ισοτιμία (αυτήν που χρησιμοποιούν και οι ίδιες οι τράπεζες όταν ανταλλάσσουν συνάλλαγμα, την Interbank Exchange Rate). Αυτό πρακτικά σημαίνει πως γλυτώνουμε τις ασύμφορες προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος που παρακρατούν οι ελληνικές τράπεζες και/ή το PayPal.

 

3. Μπορούμε αν θέλουμε να παραγγείλουμε με μηδενικό κόστος από τη Revolut μια φυσική κάρτα (photo της κάρτας), για να τη χρησιμοποιούμε στις αγορές μας με φυσική παρουσία σε Ελλάδα και εξωτερικό. 

 

4. Έχει μηδενικά fees για οποιαδήποτε αγορά σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Έτσι, ανεξάρτητα από το που θα ταξιδέψετε, δεν χρειάζεται να σας ενδιαφέρει το πόσα λεφτά θα σας χρεώσει η τράπεζά σας αν κάνετε μία αγορά ή αν σηκώσετε μετρητά. Για όσους ταξιδεύουν, αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα.

 

 
Για να δημιουργήσουμε λογαριασμό και να ξεκινήσουμε να χρησιμοποιούμε τη Revolut, ο μόνος τρόπος είναι να εγκαταστήσουμε τη σχετική εφαρμογή στο κινητό μας. Στο website της Revolut δε μπορούμε να κάνουμε log in ούτε μπορούμε να εγγραφούμε, είναι μόνο για πληροφοριακούς σκοπούς.

App Store
 

 

Ας δούμε λοιπόν πως να κάνουμε την εγγραφή μας ώστε να είμαστε έτοιμοι να χρησιμοποιούμε την Revolut κάρτα μας:

 

1. Κατεβάζουμε την εφαρμογή από το ΑppStore.
 
oGvTtd2.png

 

2. Ανοίγοντας την εφαρμογή, μας ζητείται να συνδεθούμε στο λογαριασμό μας ή να πραγματοποιήσουμε νέα εγγραφή.

Abqp1ic.png

3. Διαλέγουμε Register (Εγγραφή) και κατόπιν εισάγουμε τον τηλεφωνικό μας αριθμό για επιβεβαίωση.

pvcaEBp.png
 
 
4. Μόλις εισάγουμε τον αριθμό, μας αποστέλλεται ενα SMS με έναν κωδικό επιβεβαίωσης. Τον εισάγουμε στην εφαρμογή και συνεχίζουμε.

5. Η εφαρμογή θα μας ζητήσει να διαλέξουμε έναν τετραψήφιο αριθμό ασφαλείας (passcode).

Αυτό θα μας το ζητά κάθε φορά που εκκινούμε την εφαρμογή ή πρόκειται να κάνουμε κάποια ευαίσθητη ενέργεια (π.χ αποστολή χρημάτων σε άλλο Revolut account).

Εάν θέλουμε μπορούμε να συνδέσουμε και το TouchID ώστε να μην χρειάζεται να τον πληκτρολογούμε κάθε φορά.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το passcode είναι διαφορετικό από το PIN της φυσικής κάρτας Revolut για τη χρήση της σε φυσικά καταστήματα και ΑΤΜ!
 

1kvHHnc.png


6. Βάζουμε τα προσωπικά μας στοιχεία, όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας κλπ όπως αυτά ζητούνται στο παρακάτω screenshot.

Προτείνεται να βάλετε τα πραγματικά σας στοιχεία για να μην αντιμετωπίσετε τυχόν προβλήματα στο μέλλον.

 

BPneYn7.png
 

 

 

Και κάπως έτσι ολοκληρώσαμε την εγγραφή μας.

Συνεχίζουμε λοιπόν στην έκδοση της κάρτας μας.

 

Πριν να ανοίξει η εφαρμογή, μας ζητάει να ενεργοποιήσουμε τις ειδοποιήσεις ώστε να ενημερωνόμαστε με Push Notifications για τις κινήσεις της κάρτας μας:

 

JXAdDjx.pnglTbKXlI.png

 

7. Η πρώτη οθόνη που θα δούμε είναι η ακόλουθη ρωτώντας μας το αν έχουμε ήδη κάποια κάρτα, το αν θέλουμε να εκδόσουμε μία εικονική ή μία φυσική κάρτα.

Επιλέγουμε δημιουργία μιας virtual κάρτας (στη συνέχεια μπορούμε να παραγγείλουμε ΔΩΡΕΑΝ και το πλαστικό ώστε να έχουμε και τη φυσική κάρτα).

 

drWQntM.png

 

 

 

8. Επιτόπου θα μας δείξει την κάρτα μας (ναι, είναι έτοιμη) και μάλιστα από κάτω θα έχει έτοιμη την επιλογή για να παραγγείλουμε το πλαστικό.

 

5DvrPH5.png

 

 

 

9. Πατώντας την επιλογή I want a Physical Card, μας ρωτάει σε ποιά διεύθυνση να τη στείλει και στη συνέχεια μας δίνει και το χρονοδιάγραμμα της αποστολής της.

 

HYkTbUZ.png


Είμαστε πλέον έτοιμοι!

 

Ευχαριστούμε θερμά την mary από το insomnia.gr

για την ευγενική παραχώρηση του αρχικού κειμένου.
 

Καλησπέρα! Έχω κατεβάσει την εφαρμογή αλλά δεν μου έβγαλε πεδίο για αποστολή φυσικής κάρτας. Γνωρίζετε πως μπορώ να ζητήσω την αποστολή της μέσω της εφαρμογής; Δεν βλέπω κάποιο πεδίο.

 

Ευχαριστώ, 

Λ.Π.



#1788   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2017 - 18:19

Πάνε οι παλιοί λιθουανικοι λογαριασμοί (ΙΒΑΝ ) για να φορτίζουμε την κάρτα.
Πλέον το IBAN είναι αγγλικό και δεν ισχύει πλέον ο περιορισμός να γεμίζεις την κάρτα μόνο από λογαριασμό με το όνομα σου.

Πλέον η Revolut δέχεται εμβάσματα από οπουδήποτε και από οποιονδήποτε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1789   djc

djc

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/08/2017 - 12:54

Παιδια εγω ανοιξα EUR iban παω να κανω μεταφορα αλλα μου λεει οτι το bic revogb21 δεν υπαρχει και να βάλω εγω την τράπεζα! αλλα ποια τραπεζα βαζω  barclays η revolut?



#1790   acab4life

acab4life

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 25/08/2017 - 18:47

Έστειλα σήμερα έμβασμα και ενώ με χρέωνε 1 ευρώ σήμερα με χρέωσε 2,5.

#1791   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 25/08/2017 - 21:04

Έστειλα σήμερα έμβασμα και ενώ με χρέωνε 1 ευρώ σήμερα με χρέωσε 2,5.

Υπαρχουν 2 επιλογές πλεον.
Μια που χρεώνει 1ε και κανουν 2-3 μέρες να μπουν
Και μια (προεπιλεγμενη συνηθως) που χρεώνει 2,5ε και μπαίνουν αυθημερόν.

Πρεπει να το προσέχουμε πλεον!

Στάλθηκε από το A500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#1792   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2017 - 15:27

Έστειλα σήμερα έμβασμα και ενώ με χρέωνε 1 ευρώ σήμερα με χρέωσε 2,5.


Πάλι καλά στην δίκη μου τράπεζα η αυθημερόν κατάθεση χρεώνεται 4€.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1793   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/08/2017 - 22:41

Υπαρχουν 2 επιλογές πλεον.
Μια που χρεώνει 1ε και κανουν 2-3 μέρες να μπουν
Και μια (προεπιλεγμενη συνηθως) που χρεώνει 2,5ε και μπαίνουν αυθημερόν.

Πρεπει να το προσέχουμε πλεον!

Στάλθηκε από το A500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Οταν στελνω με κανονικη προτεραιοτητα στην wirecard για το boon. (σε λογαριασμο Γερμανιας) την επομενη εργασιμη ειναι διαθεσιμα. Και αμφιβαλω αν με υψηλη προτεραιτοτητα που κοστιζει 2.5 θα φανουν την ιδια μερα, αυτο εχει εφαρμογη μονο προς Ελληνικες τραπεζες νομιζω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1794   acab4life

acab4life

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 29/08/2017 - 23:08

Και απο πού κανονίζουμε αν θα είναι αυθημερόν και με 2,5 ευρω ή σε 2-3 μέρες με 1;από ππυ το επιλέγουμε;

#1795   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/08/2017 - 07:23

Και απο πού κανονίζουμε αν θα είναι αυθημερόν και με 2,5 ευρω ή σε 2-3 μέρες με 1;από ππυ το επιλέγουμε;


Την ώρα που επιλέγεις σε ποιο IBAN θα στείλεις τα χρήματα και πόσα έχει κάθε τράπεζα επιλογή για το με ποιο τρόπο θα τα στείλει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1796   LilaPap

LilaPap

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/08/2017 - 14:05

Την ώρα που επιλέγεις σε ποιο IBAN θα στείλεις τα χρήματα και πόσα έχει κάθε τράπεζα επιλογή για το με ποιο τρόπο θα τα στείλει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για να μου σταλεί η στάνταρ κάρτα μου ζητάει να πληρώσω τα μεταφορικά ενώ αν επιλέξω την πρίμιουν κάρτα, που έχει χρέωση, μου τη στέλνει δωρεάν. Υπάρχει επιλογή παραλαβής της στάνταρ κάρτας δωρεάν;



#1797   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/08/2017 - 15:14

Όταν πρωτοβγήκε πριν χρόνια μου είχαν στείλει την κάρτα δωρεάν , έκτοτε έχει αλλάξει η πολιτική τους και δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1798   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/08/2017 - 23:46

Όχι πληρώνεις μεταφορικά και δυστυχώς δεν μπορείς να την πάρεις με άλλο τρόπο

#1799   andreas15

andreas15

    iPH Member

  • 260 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:andrew_pap

Δημοσίευση 31/08/2017 - 03:01

Παιδια εγω ανοιξα EUR iban παω να κανω μεταφορα αλλα μου λεει οτι το bic revogb21 δεν υπαρχει και να βάλω εγω την τράπεζα! αλλα ποια τραπεζα βαζω  barclays η revolut?

Εχω ακρβως το ιδιο προβλημα , και η eurobank γραφει "Δεν βρέθηκε ο Κωδικός Τράπεζας (BIC) που εισάγατε" . Ξερει κανεις κατι ?



#1800   konstantinaman

konstantinaman

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/09/2017 - 22:24

emena den mou vgazei reference number..mono to iban kai to bic mou dinei h revolut..opote ti kanw?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες