Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2086   thalidi

thalidi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2018 - 09:56

Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούρια και στο φόρουμ αλλά και στην Revolut. Φεύγω για σπουδές στην Αγγλία οπότε προσπαθώ να βρω άκρη με το πως θα διαχειρίζομαι τα χρήματα μου εκεί. Σαν καινούρια (και σίγουρα άσχετη) θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις, που ενδεχομένως να έχουν απαντηθεί, αλλά συγχωρέστε με.

1. Μπαίνω από winbanking της Πειραιώς και στέλνω έμβασμα, σωστά;

2. Στέλνω σε ευρώ και το μετατρέπω μέσω της Revolut σε £; (Πχ στέλνω 10ευρώ δοκιμαστικά, στην Revolut θα φαίνονται 10 ευρώ ή το αντίστοιχο ποσό σε £; )

3. Και η μετατροπή αυτή δεν μου χρεώνει τίποτα; 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2087   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/09/2018 - 10:48

Στελνεις με έμβασμα 10€ από την Πειραιώς μπαίνουν 10€ στη Revolut.

Μετά στο Λονδίνο μπορείς να μετατρέψεις ευρώ σε λύρες όσο ποσό θελεις μέσα απο την εφαρμογή και στο λογαριασμό σου θα έχεις και ευρώ και λύρες.

Επίσης όταν κάνεις μια αγορά στο Λονδίνο με την κάρτα της revolut αυτή βλέπει αν έχεις λύρες και αν όχι κάνει την μετατροπή μόνη της για το ποσό της αγοράς σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2088   thalidi

thalidi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2018 - 10:51

Επίσης όταν κάνεις μια αγορά στο Λονδίνο με την κάρτα της revolut αυτή βλέπει αν έχεις λύρες και αν όχι κάνει την μετατροπή μόνη της για το ποσό της αγοράς σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ωραία, αυτό το τελευταίο με ενδιαφέρει. Το έμβασμα πόσο καθυστερεί περίπου; Δηλαδή αν το κάνω σήμερα, Δευτέρα θα φαίνεται στον λογαριασμό μου; 



#2089   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/09/2018 - 11:05

Υπάρχουν στην Πειραιως τα εμβάσματα υψηλής προτεραιότητας που εν τα κάνεις καθημερινή πρωί μπορεί να μπουν και την ίδια μέρα αλλιώς την επόμενη με υψηλή χρέωση όμως 4€ την μεταφορά.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την χαμηλή προτεραιότητα και πότε δεν έχουν ξεπεράσει τις τρεις μέρες τα εμβάσματα.
Αποφεύγω όμως να τα κάνω Σαββατοκύριακο γιατί νομίζω καθυστερούν μια δυο μέρες παραπάνω (μπορεί να είναι και η ιδέα μου).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2090   thalidi

thalidi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2018 - 11:33

Υπάρχουν στην Πειραιως τα εμβάσματα υψηλής προτεραιότητας που εν τα κάνεις καθημερινή πρωί μπορεί να μπουν και την ίδια μέρα αλλιώς την επόμενη με υψηλή χρέωση όμως 4€ την μεταφορά.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την χαμηλή προτεραιότητα και πότε δεν έχουν ξεπεράσει τις τρεις μέρες τα εμβάσματα.
Αποφεύγω όμως να τα κάνω Σαββατοκύριακο γιατί νομίζω καθυστερούν μια δυο μέρες παραπάνω (μπορεί να είναι και η ιδέα μου).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Επίσης κάτι τελευταίο. Τι είναι το local και το swift? Εγώ χρησιμοποίησα το swift με βάση τον οδηγό που είδα στην εικόνα του 1ου μηνύματος 



#2091   nickgeo22

nickgeo22

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2018 - 14:28

Η προσφορά είναι μόνο για μέλη που θα κάνουν νέα εγγραφή στην Revolut μέσω του συγκεκριμένου link. Δυστυχώς δεν είναι για παλιότερα μέλη που θα αναβαθμίσουν σε Premium πρόγραμμα.

Καλησπερα εγω παντως εκανα νεα εγγραφη Premium αλλα τους 3 μηνες επιστροφη δεν τους ειδα ποτε!!!



#2092   Wolfskinn

Wolfskinn

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2018 - 15:40

Καλησπέρα και απο μενα παιδες! Ηθελα να ρωτήσω πόσες μέρες κάνει να έρθει η καρτα με Standard Delivery και ποια courier την φέρνει Ελλάδα. Ευχαριστώ!



#2093   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/09/2018 - 18:31

Καλησπερα εγω παντως εκανα νεα εγγραφη Premium αλλα τους 3 μηνες επιστροφη δεν τους ειδα ποτε!!!

Ακολούθησες τις οδηγίες όπως αναγράφονται?



#2094   nickgeo22

nickgeo22

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2018 - 18:39

Ακριβως οπως αναγραφονται

#2095   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/09/2018 - 21:46

Ακριβως οπως αναγραφονται

Σου έχω στείλει πμ να το διερευνήσουμε.



#2096   dimitrislitsikakis

dimitrislitsikakis

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@frozengr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 15/09/2018 - 14:30

Καλησπέρα και απο μενα παιδες! Ηθελα να ρωτήσω πόσες μέρες κάνει να έρθει η καρτα με Standard Delivery και ποια courier την φέρνει Ελλάδα. Ευχαριστώ!


When will my card be delivered?

After you place the order, cards are normally dispatched in the next working day. Standard delivery time is currently up to 9 working days. Express delivery to the UK, US, or Canada will take 2 business days. Express delivery to all other countries will take 3 business days.

Please note, these are estimated delivery times, and we cannot guarantee a specific delivery date.

#2097   Kostas444

Kostas444

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2018 - 14:24

Καλησπέρα στην ομάδα. Επειδή έχω διαβάσει αρκετά όσον αφορά την φόρτιση της κάρτας μέσω εμβάσματος από την αντίστοιχη τράπεζα που έχει κανείς λογαριασμό θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Επειδή είμαι νέος χρήστης και για να κάνω αίτηση για την έκδοση της κάρτας μου ζητάει πρώτα να φορτίσω τον λογαριασμό με το ελάχιστο ποσό των 10€ με 2 τρόπους. Μέσω τραπεζικού εμβάσματος ή μέσω google pay. Επομένως, θα ήθελα να ρωτήσω αν βάζω χρήματα μέσω google pay θα αποφύγω την προμήθεια που έχει η φόρτιση της κάρτας μέσω τραπεζικού εμβάσματος; Ευχαριστώ πολύ.



#2098   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/09/2018 - 12:27

Αν έχεις σεταρισμένο το Google Pay μπορείς να δοκιμάσεις.

 

Αν περάσει η συναλλαγή (υπάρχει πιθανότητα αν η κάρτα που έχεις στο google pay είναι ελληνική να μην επιτραπεί η συναλλαγή λόγω capital controls) τότε δεν θα έχεις fee.

 

Αλλά και μέσω εμβάσματος το fee είναι μόλις 1 ευρώ.



#2099   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/09/2018 - 16:22

Αν έχεις σεταρισμένο το Google Pay μπορείς να δοκιμάσεις.

Αν περάσει η συναλλαγή (υπάρχει πιθανότητα αν η κάρτα που έχεις στο google pay είναι ελληνική να μην επιτραπεί η συναλλαγή λόγω capital controls) τότε δεν θα έχεις fee.

Αλλά και μέσω εμβάσματος το fee είναι μόλις 1 ευρώ.

Πλήρωσα στο google pay κάτι που μου ζητούσε για ξεμπλοκάρισμα 0,30€ με κάρτα της Πειραιώς και μετά μου χρεώθηκαν έξοδα 1€ από την Πειραιώς για μετατροπή συναλλάγματος.

Αν κατάλαβα καλά στο google pay πληρώνεις σε $, για αυτό και η χρέωση μετά για μετατροπή συναλλάγματος.


Sent from my iPad Pro.

#2100   ThanosThanos

ThanosThanos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2018 - 17:44

Γεια σας κι από μένα..

Μια μικρή βοήθεια:

Μόλις έλαβα την κάρτα της Revolut και θα την συνδέσω με το Paypal. Στον λογαριασμό μου στο Paypal, λαμβάνω κάποιες πληρωμές, πάντα σε ΔΟΛΑΡΙΑ.

Όταν θα θέλω να τραβήξω λεφτά στην Revolut από το Paypal, ποια από τις 2 παρακάτω επιλογές προτείνετε? :

 

  1. Να τράβαω ΔΟΛΑΡΙΑ από το Paypal και να κάνω την μετροπή σε ΕΥΡΩ στο ΑΤΜ οταν κανω την ανάληψη με την κάρτα Revolut ?    ή
  2. Να τραβάω ΕΥΡΩ κατευθείαν απ το Paypal? (θα έχω δηλώσει όπως και να έχει, την μετροπή συναλλάγματος να μην την κάνει το Paypal)   ή
  3. Είναι το ίδιο?

Μένω στην Ελλάδα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 15

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)