Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/02/2016 - 12:39

Επάνω που σου βγάζει το πόσα λεφτά έχεις, γύρνα το δεξιά αριστερά μέχρι να είναι μπροστά το νόμισμα στο οποίο έχεις λεφτά.

Οι κινήσεις φαίνονται ξεχωριστά για τα δολάρια, τις λίρες και τα ευρώ.

ευρω εχω μπροστα μου,τελευταια κονηση πριν 2 ωρες που πληρωσα για αγορα και εχει μεινει απο 13 Φεβρουαριου 6bb6becb24a88abebb377c31edf27449.jpg


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/02/2016 - 12:58

Και η απαντηση απο το support 13739cabaedcab2e291b76ecb2129e0b.jpg
Edit:εκανα reinstall και τωρα δεν βλεπω καμια συναλλαγη...

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: karless, 17/02/2016 - 13:06


#288   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/02/2016 - 13:12

Καταθεση εγινε από Εθνικη την προηγουμενη Παρασκευη. Την Δευτερα φανηκαν τα δοκιμαστiκα χρηματα που εβαλα για πρωτη φορα.

Σημερα επισης εστειλα περισσοτερα χρηματα και καταχωρησα την καρτα στο pp και ολοκληρωσα την διαδικασια ενεργοποιησης της με χρεωση 1 λιρας Αγγλιας.

Εχω επισης κανει την καταλληλη ρυθμιση συμφωνα με τις οδηγιες για την μη μετατροπή των χρεωσεων από το pp.

 

Ερωτηση.

Στο pp εχω ηδη 2 άλλες καρτες (μια πιστωτικη και μια χρεωστικη) που ειχα πριν προσθεσω και αυτή της revolut.

Όταν αγοραζω ένα προιον μπορω να επιλεξω σε ποια καρτα θελω να γινει η χρεωση.

Η τραπεζικη ισοτιμια (όχι αυτή του pp) θα ισχυει και για οποια από τις άλλες 2 Ελληνικες καρτες χρησιμοποιηθουν η μονο για αγορες με την χρηση της revolut ?



#289   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/02/2016 - 13:13

Πρέπει να μπεις σε κάθε κάρτα ξεχωριστά στο conversion options και να το ρυθμίσεις.



#290   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/02/2016 - 14:30

Πρέπει να μπεις σε κάθε κάρτα ξεχωριστά στο conversion options και να το ρυθμίσεις.

ok.

Ενημερωτικα η πιστωτικη δεν ειχε επιλογή για να γινει η παραπανω ρυθμιση.

Η Ελληνικη χρεωστικη ηταν ηδη ρυθμισμενη (αλλα σε χθεσινη προσπαθεια αγορας που εδωσα αυτή σαν χρεωση η συναλλαγή δεν ολοκληρωθηκε). Μηπως αραγε εφταιγε αυτό ;

Ρυθμισα και την revolut ετσι ώστε μολις μπουν τα χρηματα και μπορουν να γινουν αγορες να το δοκιμασω.



#291   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/02/2016 - 14:38

Πολλές φορές ειδικά σε αγορές από το ebay ακόμα και με τη ρύθμιση το paypal πριν το checkout βάζει τη δικιά του.

 

Στο τελευταίο στάδιο πριν την αγορά στην οθόνη του paypal με το ποσό που πρέπει να πληρώσεις θα σου έχει πάλι επιλογή για conversion options ενδεχομένως αν το κάνει αυτό και θα το ξαναεπιλέξεις.



#292   alexkok

alexkok

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 17/02/2016 - 15:40

Καλησπέρα παιδιά,

Το ΣΚ βρέθηκα στην Πολωνία για ενα ταξίδι. Ειχα φορτώσει την κάρτα με λεφτά όλα οκ. Στην Πολωνία έχουν ζλότι όποτε σκέφτηκα ότι θα ήταν πρώτης τάξεως ευκαιρία να την δοκιμαστικό μαζω και να επωφεληθώ της ισοτιμίας. Πρώτη κίνηση με την κάρτα , ανάληψη από ΑΤΜ. Όλα οκ, επιτυχής συναλλαγή. Επόμενη, κίνηση μια ώρα αργότερα , πληρωμή σε POS, ανεπιτυχής. Μου εμφάνισε 3 φορές ότι πληκτρολογώντας λάθος PIN (πράγμα που δεν συνέβαινε ) με αποτέλεσμα η κάρτα να μπλοκαριστεί ... Πανικός. Στέλνω αμέσως Παρασκευή βράδυ μήνυμα στο τσατ, με το πρόβλημα. Έντομεταξυ, μπαίνω στο τουιτερ και βλέπω άλλη μια κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα ! Σαββατο μεσημέρι με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι μου το ξεμπλοκαραν και ότι πρέπει να αλλάξω κωδικό από το app και μετά να πάω ΑΤΜ και να κάνω 2 μικρές αναλήψεις. Το κάνω άμεσα , επιτυχείς συναλλαγές και οι 2. Μετά από λιγο πραγματοποιώ άλλη μια συναλλαγή σε POS, επιτυχής αυτή την φορά. Από εκεί και έπειτα , κανένα πρόβλημα!

Συνοψίζοντας, αν εξαιρέσετε το πρωταρχικό σοκ με την μπλοκαρισμένη κάρτα , η εφαρμογή και η κάρτα ειναι απίστευτα , οι ειδοποίησεις έρχονται ΑΜεΣΑ στο κινητό και όντως εξοικονομείς πολλά λεφτά αν είσαι σε άλλο νόμισμα. Πληροφοριακά η eurobank χρεώνει 2,5 ευρώ για κάθε συναλλαγή σε POS σε άλλο νόμισμα + το υψηλότερο bank rate , όποτε φανταστείτε ποσά λεφτά μπορείς να εξοικονομήσεις !!

Δοκιμάστε το!

#293   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 18/02/2016 - 04:57

Μολις σημερα μπηκαν τα χρηματα στην Revolut που ειχα βαλει την Παρασκευη. 
Εχω ενα μικρο προβλημα. Συνδεσα την καρτα με το Paypal.. αλλα στο Balance μου γραφει αυτο... Γιατι ??

Aqkd2r2.png



#294   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 18/02/2016 - 04:59

Μολις σημερα μπηκαν τα χρηματα στην Revolut που ειχα βαλει την Παρασκευη.
Εχω ενα μικρο προβλημα. Συνδεσα την καρτα με το Paypal.. αλλα στο Balance μου γραφει αυτο... Γιατι ??
Aqkd2r2.png


Ο μόνος τρόπος να έχεις balance ειναι να σου στείλουν λεφτά ή να σηκώσεις εσύ!

Στην προκειμένη όμως δεν σε ενδιαφέρει γιατί το PayPal ακόμα και χωρίς balance με την κάρτα της Revolut κάνει κανονικά αγορές! Τραβάει απευθείας από την κάρτα της Revolut


Sent from my iPhone using Tapatalk

#295   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 18/02/2016 - 05:08

Ο μόνος τρόπος να έχεις balance ειναι να σου στείλουν λεφτά ή να σηκώσεις εσύ!

Στην προκειμένη όμως δεν σε ενδιαφέρει γιατί το PayPal ακόμα και χωρίς balance με την κάρτα της Revolut κάνει κανονικά αγορές! Τραβάει απευθείας από την κάρτα της Revolut


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρα εν ολιγης ειμαστε κομπλε...σωστα? Μπορω να προχωρησω σε αγορες , ασχετα εαν δε δειχνει κατι εκει. Υποτιθεται οτι ειναι συνδεδεμενη?



#296   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 18/02/2016 - 05:21

Αρα εν ολιγης ειμαστε κομπλε...σωστα? Μπορω να προχωρησω σε αγορες , ασχετα εαν δε δειχνει κατι εκει. Υποτιθεται οτι ειναι συνδεδεμενη?


Ακριβώς! Στην ουσία δεν έχεις λεφτά στο PayPal σου, ΑΛΛΑ το PayPal ΜΠΟΡΕΙ να τραβήξει λεφτά από την κάρτα της Revolut μιας και δεν την αγγίζουν τα Capital Controls ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#297   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 18/02/2016 - 05:25

Ακριβώς! Στην ουσία δεν έχεις λεφτά στο PayPal σου, ΑΛΛΑ το PayPal ΜΠΟΡΕΙ να τραβήξει λεφτά από την κάρτα της Revolut μιας και δεν την αγγίζουν τα Capital Controls ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Α Ψ Ο Γ Α ... Μολις εκανα τις πρωτες μου αγορες απο eBay μεσω Revolut. Επιτελους.

Η εφαρμογη δουλευει μια χαρα,και μου διχνει ολες τις κινησεις που εχω κανει ως τωρα,οπως και το υπολοιπο που μου απομενει.

 

Παρηγγειλα απο Hong Kong κατι μπιχλιμπιδακια.. 
Ολα καλα :) !!!!!!!!!!!



#298   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 18/02/2016 - 05:33

Άντε καλή αρχή! :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

#299   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 18/02/2016 - 11:15

Καλησπέρα παιδιά,

Το ΣΚ βρέθηκα στην Πολωνία για ενα ταξίδι. Ειχα φορτώσει την κάρτα με λεφτά όλα οκ. Στην Πολωνία έχουν ζλότι όποτε σκέφτηκα ότι θα ήταν πρώτης τάξεως ευκαιρία να την δοκιμαστικό μαζω και να επωφεληθώ της ισοτιμίας. Πρώτη κίνηση με την κάρτα , ανάληψη από ΑΤΜ. Όλα οκ, επιτυχής συναλλαγή. Επόμενη, κίνηση μια ώρα αργότερα , πληρωμή σε POS, ανεπιτυχής. Μου εμφάνισε 3 φορές ότι πληκτρολογώντας λάθος PIN (πράγμα που δεν συνέβαινε ) με αποτέλεσμα η κάρτα να μπλοκαριστεί ... Πανικός. Στέλνω αμέσως Παρασκευή βράδυ μήνυμα στο τσατ, με το πρόβλημα. Έντομεταξυ, μπαίνω στο τουιτερ και βλέπω άλλη μια κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα ! Σαββατο μεσημέρι με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι μου το ξεμπλοκαραν και ότι πρέπει να αλλάξω κωδικό από το app και μετά να πάω ΑΤΜ και να κάνω 2 μικρές αναλήψεις. Το κάνω άμεσα , επιτυχείς συναλλαγές και οι 2. Μετά από λιγο πραγματοποιώ άλλη μια συναλλαγή σε POS, επιτυχής αυτή την φορά. Από εκεί και έπειτα , κανένα πρόβλημα!

Συνοψίζοντας, αν εξαιρέσετε το πρωταρχικό σοκ με την μπλοκαρισμένη κάρτα , η εφαρμογή και η κάρτα ειναι απίστευτα , οι ειδοποίησεις έρχονται ΑΜεΣΑ στο κινητό και όντως εξοικονομείς πολλά λεφτά αν είσαι σε άλλο νόμισμα. Πληροφοριακά η eurobank χρεώνει 2,5 ευρώ για κάθε συναλλαγή σε POS σε άλλο νόμισμα + το υψηλότερο bank rate , όποτε φανταστείτε ποσά λεφτά μπορείς να εξοικονομήσεις !!

Δοκιμάστε το!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και την εμπειρία χρήσης της κάρτας. Ηθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάνει verification και μετά μπλόκαρε ή αν ησουν ακόμα χωρίς verification?

 

Δηλαδή καλό θα ήταν να κάνουμε και εμείς 2 μικρες αναλήψεις πριν πάμε σε άλλη χώρα με την κάρτα, για να είμαστε βεβαίοι οτι δεν θα μπλοκάρει ξαφνικά?



#300   alexkok

alexkok

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 18/02/2016 - 17:11

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και την εμπειρία χρήσης της κάρτας. Ηθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάνει verification και μετά μπλόκαρε ή αν ησουν ακόμα χωρίς verification?

 

Δηλαδή καλό θα ήταν να κάνουμε και εμείς 2 μικρες αναλήψεις πριν πάμε σε άλλη χώρα με την κάρτα, για να είμαστε βεβαίοι οτι δεν θα μπλοκάρει ξαφνικά?

Ειχα κανει verification απο την πρωτη μερα που κατεβασα την εφαρμογη και πιστευω πως αυτο βοηθησε στην διαδικασια απεμπλοκης της καρτας ( αν και δεν μ ανεφεραν τιποτα).

Οσο για τις αναληψεις μπορεις να το δοκιμασεις αν δεν σ κανει κοπο. Αν και νομιζω οτι ηταν γενικο προβλημα της στιγμης, γιατι στο twitter υπηρχαν και αλλοι χρηστες με το ιδιο προβλημα εκεινο το βραδυ και επιπλεον εστειλαν και μαζικο μηνυμα αργοτερα απο την εταιρεια με οδηγιες αντιμετωπισης του προβληματος



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 35

0 μέλη, 35 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες