Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   silence0021

silence0021

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Silence0024

Δημοσίευση 18/02/2016 - 17:28

Εμένα έπρεπε να μου έχει έρθει η κάρτα revolut από 5/02 άλλα ακόμα τίποτα . Να ζητήσω άλλη ή να περιμένω ακόμα ? όταν ζητάμε άλλη βγαίνει με καινούργιο αριθμό?


Τελευταία επεξεργασία από: silence0021, 18/02/2016 - 17:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/02/2016 - 17:54

Καλησπέρα, έχω λάβει κι εγώ την πλαστική καρτούλα της Revolut (bonus points για το πακετάκι - πολύ «ψαγμένο»!).

 

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με IBAN κλπ. Υποχρεωτικά χρήματα στην κάρτα εμφανίζονται μόνο από τον δικό μου λογαριασμό τραπέζης; Αν, π.χ., μου κάνει έμβασμα μέσω eBanking ο αδερφός μου, από λογαριασμό υπό την ονομασία του, στο IBAN που μου δίνει η Revolut, θα υπάρξει θέμα;



#303   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:01

παιδια λιγο ασχετο με την revolut αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα, προσπαθω να κανω εγγραφη για την leupay , αλλα δεν μου ερχεται το sms με το PIN της ενεργοποιησης. Εχει τυχει σε καποιον αλλον?

Και μια ακομα ερωτηση για την num26 , για να την βγαλουμε πρεπει να εχουμε οποσδηποτε διαβατηριο? μονο με ταυτοτητα δεν γινεται?



#304   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 18:06

Καλησπέρα, έχω λάβει κι εγώ την πλαστική καρτούλα της Revolut (bonus points για το πακετάκι - πολύ «ψαγμένο»!).

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με IBAN κλπ. Υποχρεωτικά χρήματα στην κάρτα εμφανίζονται μόνο από τον δικό μου λογαριασμό τραπέζης; Αν, π.χ., μου κάνει έμβασμα μέσω eBanking ο αδερφός μου, από λογαριασμό υπό την ονομασία του, στο IBAN που μου δίνει η Revolut, θα υπάρξει θέμα;


Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δεχτείς χρήματα από τρίτους μόνο από λογαριασμούς που είσαι δικαιούχος

παιδια λιγο ασχετο με την revolut αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα, προσπαθω να κανω εγγραφη για την leupay , αλλα δεν μου ερχεται το sms με το PIN της ενεργοποιησης. Εχει τυχει σε καποιον αλλον?
Και μια ακομα ερωτηση για την num26 , για να την βγαλουμε πρεπει να εχουμε οποσδηποτε διαβατηριο? μονο με ταυτοτητα δεν γινεται?



Ναι οπωσδήποτε διαβατήριο δεν δέχεται κανένα άλλο έγγραφο

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#305   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:01

ισχυει οτι η revolut ξεκίνησε να χρέωνει τις αναλήψεις απο ΑΤΜ ;;


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2016 - 19:02


#306   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:19

εγω εκανα την αιτηση για καρτα στις 11 του μηνος το βραδυ και μου ηρθε σημερα το πρωι στον τοπο μου.

καλα τα σπαει η συσκευασια ...!!!



#307   drivtheod

drivtheod

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:33

ισχυει οτι η revolut ξεκίνησε να χρέωνει τις αναλήψεις απο ΑΤΜ ;;


Αυτό πάλι από που συμπεραίνεται?

#308   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:46

Αυτό πάλι από που συμπεραίνεται?

 

απο εδώ: https://revolut.com/fairusage 

 

ATM Withdrawals
Fair ATM usage is defined as £500 / €650 / $700 (or equivalent) a month, after which there will be a 2% fee. For example, if you withdrew £550 in one month, this would only cost you £1. We have to pass on these costs as Revolut doesn't own the ATMs...yet!

άρα με χρέωση 2% για αναλήψεις πάνω από 650 euro/μήνα χάνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού (leupay / leupost & number26).



#309   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:57

Το ελεγε και στο changelog, σημερα που εβγαλε update η εφαρμογη και οπως λεει αφορα μονο την αναληψη απο ΑΤΜ... οχι φυσικες αγορες και ιντερνετικες



#310   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 20:00

Το ελεγε και στο changelog, σημερα που εβγαλε update η εφαρμογη και οπως λεει αφορα μονο την αναληψη απο ΑΤΜ... οχι φυσικες αγορες και ιντερνετικες

 

σε φυσικά καταστήματα ή μέσω ιντερνετ κανεις δε χρεώνει τον ιδιοκτήτη της κάρτας. για αναληψεις απο ΑΤΜ λεω.... 


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2016 - 20:06


#311   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/02/2016 - 20:08

απο εδώ: https://revolut.com/fairusage

ATM Withdrawals
Fair ATM usage is defined as £500 / €650 / $700 (or equivalent) a month, after which there will be a 2% fee. For example, if you withdrew £550 in one month, this would only cost you £1. We have to pass on these costs as Revolut doesn't own the ATMs...yet!


άρα με χρέωση 2% για αναλήψεις πάνω από 650 euro/μήνα χάνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού (leupay / leupost & number26).


Για αναληψεις πανω απο 700£ = 900€ τον μηνα απο ατμ θα επιβαλεται η προμηθεια του 2%.
Μεχρι 900€ παραμενει χωρις επιβαρυνση.
Το καταλαβα λαθος ;


Sent from my iPad Air using Tapatalk

#312   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 20:14

Για αναληψεις πανω απο 700£ = 900€ τον μηνα απο ατμ θα επιβαλεται η προμηθεια του 2%.
Μεχρι 900€ παραμενει χωρις επιβαρυνση.
Το καταλαβα λαθος ;


Sent from my iPad Air using Tapatalk

 

650 euro / μηνα 



#313   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 18/02/2016 - 20:20

θεωρώ το 1,5€ ανα ανάληψη της LeuPay ποιο κλεψιά απο το οριο που εβαλαν εδω, πιστεύω πως η βασική χρήση δεν ειναι ATM για τους περισσότερους



#314   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 20:34

θεωρώ το 1,5€ ανα ανάληψη της LeuPay ποιο κλεψιά απο το οριο που εβαλαν εδω, πιστεύω πως η βασική χρήση δεν ειναι ATM για τους περισσότερους

 

ακόμα και οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν την αναληψη μεσω ΔΙΑΣ... δεν ειναι κλεψια.. (αλλα ας μη μιλαμε εδω για leupay.. υπάρχει το σχετικο topic)

όσο για τη βασική χρήση φυσικά και δεν ειναι για τη revolut η ανάληψη απο ΑΤΜ γιατί δεν μπορούν να σου κάνουν έμβασμα από άλλες τράπεζες, ούτε να μεταφέρεις σε αυτη χρηματα απο στοιχηματικες ή paypal

 

η ουσία είναι πως η revolut αλλάζει αυτά που υποσχόταν (το όλα τζάμπα).... και ίσως ακολουθήσουν και άλλες χρεώσεις... ο χρόνος θα δείξει....



#315   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:44

H Revolut σήμερα στην ουσία εισήγαγε πολιτική ορθής χρήσης.

 

Υπάρχει χρέωση 2% ανά ανάληψη μετά τα 650 ευρώ το μήνα.

 

Ναι μεν χάνει τον χαρακτήρα του εντελώς free στα χαρτιά, αλλά πόσοι είναι αυτοί που σηκώνουν (όχι διακινούν) πάνω από 650?

 

Και στην τελική τα έχουμε πει.

 

Number 26 μαζί με Revolut ήταν από πριν η χρυσή τομή. Ε τώρα ακόμα περισσότερο.

 

Number 26 για ATM κλπ και Revolut για αγορές ή για ασφάλιση συναλλάγματος.

 

Εντός ολίγου θα προστεθούν οι νέοι όροι στον αναλυτικό οδηγό στην αρχή του τόπικ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες