Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3346   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2019 - 14:35

Oι συναλλαγές που γίνονται reverted μετά από λίγο ή δεν περνάνε, μετά κάποιο διάστημα έρχονται πίσω ως "delayed transactions" και πηγαίνουν στον έμπορο κανονικά. 

Δεν φταίει η revolut για αυτό αλλά η επικοινωνία του συστημάτος με το POS και την τράπεζα που αυτό ανήκει. Μη βγάζουμε λανθασμένα συμπεράσματα.

Εμένα η τράπεζα μου χρέωσε από μόνη της top up στη revolut που δεν έχω κάνει ποτέ, και ανέλαβε πλήρως την ευθύνη οτι το έκανε μόνη της.

 

Όσο για τα δολλάρια θα σου συνιστούσα να μιλήσεις μαζί τους ώστε να μη σε ταλαιπωρήσει άλλο το θέμα της ερώτησης.

Πιστεύω όμως οτι δεν είναι θέμα της Revolut αλλα του POS του εμπόρου αν δέχεται συναλλαγές και σε άλλες ισοτιμίες εκτός ευρώ για αυτό και ρωτά. 

Διαφορετικά άμα δε θέλεις να μιλήσεις μαζί τους όπως λες, βάλε μια άλλη κάρτα και problem solved. 

 

έχω λογαριασμούς σε διαφορετικά νομίσματα αλλά όχι σε δολάρια. είναι όλοι άδειοι και απενεργοποιημενοι. ο μόνος ενεργός είναι σε ευρώ.

κάτι άλλο τρέχει.και δεν έχω όρεξη να τσαταρω με αυτούς.

επίσης μια συναλλαγή έγινε χτες κανονικά και σήμερα μου την απέρριψε ο έμπορος αφού εγώ καρπώθηκα το προϊόν. ότι ναναι.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 10/12/2019 - 14:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3347   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/12/2019 - 16:41

Oι συναλλαγές που γίνονται reverted μετά από λίγο ή δεν περνάνε, μετά κάποιο διάστημα έρχονται πίσω ως "delayed transactions" και πηγαίνουν στον έμπορο κανονικά. 

Δεν φταίει η revolut για αυτό αλλά η επικοινωνία του συστημάτος με το POS και την τράπεζα που αυτό ανήκει. Μη βγάζουμε λανθασμένα συμπεράσματα.

Εμένα η τράπεζα μου χρέωσε από μόνη της top up στη revolut που δεν έχω κάνει ποτέ, και ανέλαβε πλήρως την ευθύνη οτι το έκανε μόνη της.

 

Όσο για τα δολλάρια θα σου συνιστούσα να μιλήσεις μαζί τους ώστε να μη σε ταλαιπωρήσει άλλο το θέμα της ερώτησης.

Πιστεύω όμως οτι δεν είναι θέμα της Revolut αλλα του POS του εμπόρου αν δέχεται συναλλαγές και σε άλλες ισοτιμίες εκτός ευρώ για αυτό και ρωτά. 

Διαφορετικά άμα δε θέλεις να μιλήσεις μαζί τους όπως λες, βάλε μια άλλη κάρτα και problem solved. 

άλλο Reverted και αλλο rejected.



#3348   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 10/12/2019 - 16:41

Στη συναλλαγές έχω κάνει σήμερα και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#3349   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2019 - 17:03

Αναφέρθηκα τι γίνεται για τις reverted και μόνο. 

 

Για τη rejected συναλλαγή σου μπορείς να ρωτήσεις στo chat σε περίπτωση που θες να γλυτώσεις τον έμπορο από επικείμενη τάπα. 

 

 

άλλο Reverted και αλλο rejected.



#3350   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/12/2019 - 17:27

Αναφέρθηκα τι γίνεται για τις reverted και μόνο. 

 

Για τη rejected συναλλαγή σου μπορείς να ρωτήσεις στo chat σε περίπτωση που θες να γλυτώσεις τον έμπορο από επικείμενη τάπα. 

από την αρχή έγραψα απόρριψη κι εσύ το κατάλαβες αναστροφή και έγραψες τα δικά σου.

ο έμπορος είναι μεγάλο ευρωπαϊκό μετρό, άρα λίγο με νοιάζει.

απλά συμβαίνουν διαφορά τώρα τελευταία με αυτούς.



#3351   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2019 - 18:06

Μια χαρά κατάλαβα και νομίζω πως κατάλαβες και εσύ οτι δεν αναφέρθηκα μόνο σε εσένα.

 

Γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει και reverted και rejected. Μίλησα συγκεκριμένα και μόνο για τις reverted και το πως συμβαίνουν -για τα σχόλια που γράφτηκαν τα... "οτι να  ναι" για να μην παρεξηγούμαστε και τα ρίχνουμε όλα "στου κασίδη το κεφάλι" (revolut). 

 

Στην προκειμένη δεν είναι δικό τους το σφάλμα. Για αυτό αναφέρθηκα στο να μη βγάζουμε κακά συμπεράσματα.    

 

Τώρα όσον αφορά τις rejected συναλλαγές, όταν και αν μου συμβεί, εγώ προσωπικά θα ρωτήσω να μάθω τι έγινε και γιατί συνέβη και κατόπιν θα κάνω αυτό που κάνω πάντα. Θα το καταθέσω εδώ να το διαβάσει και όποιος άλλος μπορεί να χρειαστεί να ξέρει τι συνέβη και γιατί συνέβη. Θεωρώ πως αυτή είναι και η ουσία του forum για εμένα.  

 

Καλά να περνάς.  

 

από την αρχή έγραψα απόρριψη κι εσύ το κατάλαβες αναστροφή και έγραψες τα δικά σου.

ο έμπορος είναι μεγάλο ευρωπαϊκό μετρό, άρα λίγο με νοιάζει.

απλά συμβαίνουν διαφορά τώρα τελευταία με αυτούς.



#3352   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2019 - 12:43

Ελληνικες τραπεζες και συγκεκριμενα η ΕΘΝΙΚΗ -που εχει ριξει ενα σκασμο λεφτα να διαφημισει τις «πρωτοποριες» της.

Εβαλα τη Revolut για αναληψη. Εβαλα τα ποσο (500€). Σφαλμα συστηματος. Εξω η καρτα. Η τραπεζα χρεωσε τη Revolut κανονικα. Ηρθε και το μυνημα. Το ΑΤΜ δεν εβγαλε ποτε χαρτι παρα μονο την καρτα. Μπαινω στην τραπεζα. Δειχνω τη συναλλαγη στο app.

Η απαντηση: «Χιλια συγνωμη. Το ΑΤΜ ειναι παλιο και μαλλον εχασε την επικοινωνια με τον παροχο. Πρεπει να περιμενετε να ανοιξουμε το ΑΤΜ μετα το μεσημερι. Να δουμε οτι το ποσο περισσευει και αυριο θα σας παρουμε τηλεφωνο να ερθετε παρετε τα χρηματα σας. Συμβαινουν αυτα».

Αυτα μου ειπε ο υπαλληλος (σχετικος η ασχετος δεν ξερω). Το «συμβαινουν αυτα» ομως δεν το λες οταν ο αλλος του χεις μαγκωσει τα λεφτα του.

Ας μαζεψουν λοιπον τα απαρχαιωμενα τους ΑΤΜ και τη γραφειοκρατια τους και μετα να βγαινουν να προμοταρουν πρωτοπορια.

Revolut και FINTECH λοιπον μεχρι να ψοφησει η γραφειοκρατια τους.






Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#3353   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2019 - 14:28

Ελληνικες τραπεζες και συγκεκριμενα η ΕΘΝΙΚΗ -που εχει ριξει ενα σκασμο λεφτα να διαφημισει τις «πρωτοποριες» της.

Εβαλα τη Revolut για αναληψη. Εβαλα τα ποσο (500€). Σφαλμα συστηματος. Εξω η καρτα. Η τραπεζα χρεωσε τη Revolut κανονικα. Ηρθε και το μυνημα. Το ΑΤΜ δεν εβγαλε ποτε χαρτι παρα μονο την καρτα. Μπαινω στην τραπεζα. Δειχνω τη συναλλαγη στο app.

Η απαντηση: «Χιλια συγνωμη. Το ΑΤΜ ειναι παλιο και μαλλον εχασε την επικοινωνια με τον παροχο. Πρεπει να περιμενετε να ανοιξουμε το ΑΤΜ μετα το μεσημερι. Να δουμε οτι το ποσο περισσευει και αυριο θα σας παρουμε τηλεφωνο να ερθετε παρετε τα χρηματα σας. Συμβαινουν αυτα».

Αυτα μου ειπε ο υπαλληλος (σχετικος η ασχετος δεν ξερω). Το «συμβαινουν αυτα» ομως δεν το λες οταν ο αλλος του χεις μαγκωσει τα λεφτα του.

Ας μαζεψουν λοιπον τα απαρχαιωμενα τους ΑΤΜ και τη γραφειοκρατια τους και μετα να βγαινουν να προμοταρουν πρωτοπορια.

Revolut και FINTECH λοιπον μεχρι να ψοφησει η γραφειοκρατια τους.






Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Είναι πραγματικά για κλωτσιές... ΕΛΕΟΣ!!!



#3354   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2019 - 14:59

Οι εξελίξεις είναι πως η Revolut επενέβη άμεσα.  

 

Αφού μου ζήτησαν λίγο χρόνο από το chat να ελέγξουν τη συναλλαγή με την τράπεζα, έκαναν reverted τη συναλλαγή (ή οποία στη συνέχεια έγινε delayed transaction) και τα χρήματα επέστρεψαν λίγα λεπτά πίσω στο Revolut account.

 

Όταν πήγα στον υπάλληλο να του πω πως δε χρειάζεται να ασχοληθεί περαιτέρω γιατί το έλυσα με την άλλη πλευρά, με κοιτούσε σαν U.F.O.

Αποχαιρέτησα, και έφυγα. 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.jpg   13,39KB   60 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 12/12/2019 - 15:00


#3355   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2019 - 15:09

Τα 0.60 ήταν η προμήθεια της τράπεζας? Ή τα 2.60?


Τελευταία επεξεργασία από: wrathchild, 12/12/2019 - 15:09


#3356   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2019 - 15:42

είναι η χρέωση της Εθνικής για ανάληψη (2.60€)

στην αντίστοιχη συναλλαγή της Πειραιώς είναι 3.00€

 

Τα 0.60 ήταν η προμήθεια της τράπεζας? Ή τα 2.60?



#3357   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/12/2019 - 17:03

είναι η χρέωση της Εθνικής για ανάληψη (2.60€)
στην αντίστοιχη συναλλαγή της Πειραιώς είναι 3.00€

Κ 2.50€ αν δν κανω λαθος είναι στην άλφα μπανκ


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

#3358   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 13/12/2019 - 13:37

Παιδιά, θα ήθελα να γράψω κάτι off topic (θα παρακαλούσα την ανοχή των mod) και αφορά τη Monese. Επειδή πιστευω ότι πολλοί από εσάς έχετε και αυτή τη κάρτα (έχει αναφερθεί εδώ ουκ' ολίγες φορές) και επειδή το συγκεκριμένο thread δεν το παρακολουθούν πολλοί και δεν έχω πάρει κάποια απάντηση, είπα να απευθυνθώ και εδώ μήπως γνωρίζει κανείς κάτι.

 

Έχει κανείς σας πρόβλημα να κάνει Top up τη Monese με χρεωστική κάρτα Mastercard της Alpha Bank ?? Εγώ εδώ και δυο μήνες όσες φορές έχω προσπαθήσει μου απορρίπτει τη συναλλαγή. Πηγαίνω στην εφαρμογή, επιλέγω Instant top-up, επιλέγω το ποσό (πχ 10ε), επιλέγω μέθοδο την κάρτα που έχω περάσει, και στη συνέχεια μου εμφανίζει σε popup το περιβάλλον της Mastercard Secure Code της Alpha Bank για να μου αποσταλεί ένας 6ψηφιος κωδικός μίας χρήσης. Τον εισάγω προσεκτικά και ολοσωστα, πατάω υποβολή, με γυρίζει στην εφαρμογή, όπου εκεί μου πετάει το μήνυμα "The transaction was declined".

 

Να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν εφαρμόστηκαν οι αυστηρότερες ρυθμίσεις της Ε.Ε προς τις τράπεζες. Πριν δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Έκανα top-up κανονικά και άμεσα χωρίς το έξτρα βήμα του Secure Code.

 

Υ.Γ  Στη Revolut πάλι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κάνω top-up κανονικά και άμεσα. Χωρίς να μου ζητάει 6ψηφιο κωδικό μίας χρήσης.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα το τι μπορεί να συμβαίνει ?? Ευχαριστώ.


Τελευταία επεξεργασία από: BetaTester, 13/12/2019 - 13:39


#3359   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 13/12/2019 - 15:37

Παιδιά, θα ήθελα να γράψω κάτι off topic (θα παρακαλούσα την ανοχή των mod) και αφορά τη Monese. Επειδή πιστευω ότι πολλοί από εσάς έχετε και αυτή τη κάρτα (έχει αναφερθεί εδώ ουκ' ολίγες φορές) και επειδή το συγκεκριμένο thread δεν το παρακολουθούν πολλοί και δεν έχω πάρει κάποια απάντηση, είπα να απευθυνθώ και εδώ μήπως γνωρίζει κανείς κάτι.

 

Έχει κανείς σας πρόβλημα να κάνει Top up τη Monese με χρεωστική κάρτα Mastercard της Alpha Bank ?? Εγώ εδώ και δυο μήνες όσες φορές έχω προσπαθήσει μου απορρίπτει τη συναλλαγή. Πηγαίνω στην εφαρμογή, επιλέγω Instant top-up, επιλέγω το ποσό (πχ 10ε), επιλέγω μέθοδο την κάρτα που έχω περάσει, και στη συνέχεια μου εμφανίζει σε popup το περιβάλλον της Mastercard Secure Code της Alpha Bank για να μου αποσταλεί ένας 6ψηφιος κωδικός μίας χρήσης. Τον εισάγω προσεκτικά και ολοσωστα, πατάω υποβολή, με γυρίζει στην εφαρμογή, όπου εκεί μου πετάει το μήνυμα "The transaction was declined".

 

Να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν εφαρμόστηκαν οι αυστηρότερες ρυθμίσεις της Ε.Ε προς τις τράπεζες. Πριν δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Έκανα top-up κανονικά και άμεσα χωρίς το έξτρα βήμα του Secure Code.

 

Υ.Γ  Στη Revolut πάλι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κάνω top-up κανονικά και άμεσα. Χωρίς να μου ζητάει 6ψηφιο κωδικό μίας χρήσης.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα το τι μπορεί να συμβαίνει ?? Ευχαριστώ.

 

Ειναι θεμα της Alpha μου το εχει κανει και εμενα και πρεπει να μπεις στο web για να κανεις επαληθευση 

Προσφατα μου το εκανε και η Revolut στις 10-12-2019 μου ζητησε επαληθευση των 2 ψηφιων της καρτας της Alpha τα εβαλα και περασε 

 



#3360   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/12/2019 - 14:32

Επειδή πιο πάνω γράφτηκε για τα POS της Εθνικής. Πήγα σήμερα σε ένα ψιλικατζίδικο να πάρω τσιγάρα, 1) η συναλλαγή απορρόιφθηκε και το pos ήταν της Εθνικής και 2) έγραφε commission 4%!!!

Μου λέει ο έμπορος αν είναι να πληρώσω 4% για τσιγάρα μπήκα μέσα!!!

Ξέρει κανείς ποια είναι η προμήθεια? Αν ισχύει το 4% είναι ληστεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 38

0 μέλη, 38 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες