Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρία MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:00

Καλησπερα παιδιά. Απο το Νοέμβριο εχω το MacBook Pro 15 inch mid 2015 και ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τις φορτίσεις της μπαταριας
Η καλή μας @efib μου είχε πει Ότι μόλις πάει 30% να το φορτιζω το θέμα ειναι οτι με τα πρόγραμματα που τρέχω πρέπει καθε 5 ώρες να το φορτιζω με συνέπεια να σταματώ τη δουλειά μπυ
Και ρωτάω εγω αν το εχω συνέχεια στη πρίζα και το δουλεύω συνέχεια χαλάει η μπαταρία , η ζωή της μπαταρίας ή κατι τέτοιο ;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: vkouk, 04/02/2016 - 15:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:05

Θα χαλάσει η μπαταρία κάποτε αλλά μέχρι να χαλάσει θα έχεις πάρει καινούργιο. Εμένα του 11 τώρα χάλασε η μπαταρία και από 4 ώρες που έβγαζε κρατάει 2 μιση.Προσωπικά δεν την αλλάζω εξαιτίας του κόστους της(εδώ τον φορτιστή που πήρα από το πλαίσιο έσκασα 80 ευρώ magsafe που να αλλάξω και μπαταρία 120 ευρώ δεν θα φτάσουν) Εγώ πιο κάτω θα το φόρτιζα πέρι το 10%. Θυμάμαι είχε ένα πρόγραμμα που το έτρεχες και σου έβγαζε στατιστικά και έκανε και καλιμπράρισμα εαν θυμάμαι καλά(το είχα σε ένα μοντέλο του 2010 και έχουν περάσει χρόνια)



#3   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:08

Το θέμα οτι εχω σκοπό να το κρατήσω μια 4 και δεν θέλω να εχω μπαταρία που κρατάει 3 ώρες
Θα μου θύμιζε το hp που είχα πριν 4 χρόνια.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#4   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:11

Καλησπερα παιδιά. Απο το Νοέμβριο εχω το MacBook Pro 15 inch mid 2015 και ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τις φορτίσεις της μπαταριας
Η καλή μας @efib μου είχε πει Ότι μόλις πάει 30% να το φορτιζω το θέμα ειναι οτι με τα πρόγραμματα που τρέχω πρέπει καθε 5 ώρες να το φορτιζω με συνέπεια να σταματώ τη δουλειά μπυ
Και ρωτάω εγω αν το εχω συνέχεια στη πρίζα και το δουλεύω συνέχεια χαλάει η μπαταρία , η ζωή της μπαταρίας ή κατι τέτοιο ;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

δεν παθαινει τιποτα η μπαταρια αν ειναι συνδεμενο συνεχεια στο ρευμα.επισης δεν γραφει και κυκλους.εγω που το δουέυω παααααρα πολλες ωρες στο σπιτι δεν εχει παθει τιποτα ποτε.και οταν τον χρειαστω για κανενα ταξιδι μου βγαζει αερα 5 ωρες.οποτε αστον στον ρευμα και κανε οτι δουλειες θελεις.



#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:13

Το θέμα οτι εχω σκοπό να το κρατήσω μια 4 και δεν θέλω να εχω μπαταρία που κρατάει 3 ώρες
Θα μου θύμιζε το hp που είχα πριν 4 χρόνια.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω η μπαταρία δεν θα γίνει σαν του hp. Μια 4 με προσοχή δηλαδή να μην το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα και μια απλή βάση θα ήταν ιδανική για να τον κρατήσεις σε καλή κατάσταση(το πρόβλημα των Mac είναι οι αεραγωγοί δεν καθαρίζουν εύκολα και όταν δεν καθαρίζουν ζεστένονται πέφτουν σε αποδόσεις ανεβάζουν θερμοκρασία χαλάει η πάστα τους και χαλάει η μπαταρία ένεκα της θερμοκρασίας) για αυτό θα σου πρότεινα βάση εκτός και αν πατάει στο γραφείο σου. Εγώ που τον είχα στο κρεβάτι μου μπορώ να σου πω οτι έβγαλα ένα μίνι πάπλωμα από μέσα.



#6   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:27

Απλως σου ειπα πως καλο θα ηταν να μην παει κανεις συχνά χαμηλές φορτίσεις, να μην κατεβαίνει γρήγορα η μπαταρια!! Αν μπορεις 1-2 φορες τον μήνα να το δουλεύεις με μπαταρια τοτε καντο! Δεν ειπα οτι ειναι τελείως κακο να το εχεις συνέχεια στο ρεύμα!

#7   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 04/02/2016 - 15:34

Απλως σου ειπα πως καλο θα ηταν να μην παει κανεις συχνά χαμηλές φορτίσεις, να μην κατεβαίνει γρήγορα η μπαταρια!! Αν μπορεις 1-2 φορες τον μήνα να το δουλεύεις με μπαταρια τοτε καντο! Δεν ειπα οτι ειναι τελείως κακο να το εχεις συνέχεια στο ρεύμα!

Ναι βρε δεν είπα οτι μου είπες κατι αντίθετο απλά συμπλήρωσα το ποστ μου και περίμενα να δω άλλες προτασεις προς θεού.

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω η μπαταρία δεν θα γίνει σαν του hp. Μια 4 με προσοχή δηλαδή να μην το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα και μια απλή βάση θα ήταν ιδανική για να τον κρατήσεις σε καλή κατάσταση(το πρόβλημα των Mac είναι οι αεραγωγοί δεν καθαρίζουν εύκολα και όταν δεν καθαρίζουν ζεστένονται πέφτουν σε αποδόσεις ανεβάζουν θερμοκρασία χαλάει η πάστα τους και χαλάει η μπαταρία ένεκα της θερμοκρασίας) για αυτό θα σου πρότεινα βάση εκτός και αν πατάει στο γραφείο σου. Εγώ που τον είχα στο κρεβάτι μου μπορώ να σου πω οτι έβγαλα ένα μίνι πάπλωμα από μέσα.

ποτε δεν το εχω σε πάπλωμα πάντα σε γραφείο και το ξεσκονιζω καθε 4 μέρες περίπου για σκόνη και τα λοιπά



Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#8   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 09/03/2016 - 17:28

Σημερα ενα παιδι μου είπε αν το εχω στη πρίζα συνέχεια θα λιώσει η μπαταρια
Τι παίζει ακριβώς γιατί ακούω 150 γνώμες και μπερδεύομαι


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#9   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 10/03/2016 - 07:19

Εγώ΄το έχω 7 μήνες, μ΄όνιμα στην πρίζα και μια φορά το μήνα το αφήνω να πάει 20% και καπάκι το φορτίζω, για να γυρνάνε τα σωθικά της μπαταρίας.

Έτσι είμαι ακόμη με 6765ma και φυσικά 102%.



#10   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 10/03/2016 - 13:54

Άρα αυτο που λένε οτι δεν περνάει ρεύμα δεν ισχύει ετσι ;
Και εγω ετσι κανω αλλα το αφηνω μέχρι το 29%


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#11   imob

imob

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/03/2016 - 17:10

Καλησπέρα παιδια,

Πήρα ενα MacBook Pro και θα ήθελα να μου πείτε ποια ειναι η πιο σωστή χρήση της μπαταρίας. Να το αφήνω μόνιμα στο ρεύμα; Να το αφήνω να ξεφορτώσει μέχρι ενα σημείο; Εσείς τι κάνετε;

Ευχαριστώ!

#12   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/03/2016 - 18:15

Καλησπέρα παιδια,

Πήρα ενα MacBook Pro και θα ήθελα να μου πείτε ποια ειναι η πιο σωστή χρήση της μπαταρίας. Να το αφήνω μόνιμα στο ρεύμα; Να το αφήνω να ξεφορτώσει μέχρι ενα σημείο; Εσείς τι κάνετε;

Ευχαριστώ!

υπαρχει ολοκληρο τοπικ και πολυσυζητημενο για το θεμα της μπαταριας στο μακπουκ.ψαξε λιγο πανω δεξια στο search και ορεξη να εχεις να διαβαζεις.

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 20/03/2016 - 18:15


#13   imob

imob

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/03/2016 - 23:01

υπαρχει ολοκληρο τοπικ και πολυσυζητημενο για το θεμα της μπαταριας στο μακπουκ.ψαξε λιγο πανω δεξια στο search και ορεξη να εχεις να διαβαζεις.

Μπορείς να μου στείλεις link απο το topic σχετικά με την μπαταρία;



#14   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/03/2016 - 23:44

Νομίζω  κατά την ταπεινή μου άποψη πως πολύ τρελαίνεστε με τη χρήση της μπαταρίας.

Κάντε τη δουλειά σας όπως σας βολεύει (δεν εννοώ να φτάνουμε και στο άλλο άκρο βέβαια).

Μην ξεχνάει κανείς πως τα μηχανάκια τα αγοράζουμε για να μας κάνουν εύκολη τη ζωή και όχι 

για να τα υπηρετούμε με όποιον τρόπο.

Υπόψιν πως ο γράφων προσέχει τα πράγματα του πολύ.



#15   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/03/2016 - 11:42

Οτι και να κανείς θα χαλάσει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες